Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2002.4.164 A megalapozatlanságra hivatkozás önmagában nem alkalmas a sérelmezett ítélet hatályon kívül helyezésére a felülvizsgálati eljárásban, mert a felülvizsgálati kérelemben pontosan meg kell jelölni a jogszabálysértést [Pp. 270. § (1) bek.].

A periratokból megállapítható tényállás szerint a felperes gondnokként dolgozott az alperesnél az 1996. május 28-án kötött határozatlan idejű munkaszerződés alapján. A munkaszerződésben rögzítették, hogy a szolgálati lakás használatára a felek külön lakásbérleti szerződést kötnek. A munkaszerződés mellékletét képező munkaköri leírás tartalmazta a felperes feladatait, az ugyanezen a napon megkötött lakásbérleti szerződésben a szolgálati lakás használatának feltételeit szabályozták. A szerződés szerint a közös képviselő hozzájárulásával a felperes a lakást elcserélheti, ha a társasház a cserepartnerrel munkaszerződést köt. Amennyiben a házfelügyelői munkaviszony bármely okból megszűnik, megszűnik a lakásbérlet is.

A felperes 1997. szeptember 16-án kérte az alperes közös képviseletét ellátó J-ZS Bt.-től, hogy a lakáscsere-kérelméhez járuljanak hozzá. A munkáltatói jogkört gyakorló az 1997. október 6-án kelt írásbeli válaszával e kérelemhez nem járult hozzá. A felperes 1997. december 2-án írásban kérte a közös képviselőtől a munkaviszonya közös megegyezéssel történő megszüntetését 1998. január 1-jei hatállyal. Ebben bejelentette, hogy a munkaviszony megszűnését követően lakáscsere-igénye lesz. A közös képviselő az 1997. december 3-ai írásbeli nyilatkozattal tudomásul vette a munkaviszony megszüntetését, azonban a lakáscsere-kérelemhez nem járult hozzá. A felperes ezt követően két ízben is visszavonta a korábbi nyilatkozatát és kérte a munkaviszonya helyreállítását, az alperes azonban a kérelem teljesítése elől elzárkózott.

Az eredménytelen egyeztetést követően benyújtott keresetében a felperes a munkaviszony megszüntetését kérő nyilatkozatának érvénytelenségét állította, hivatkozva arra, hogy a nyilatkozat megtételekor téves feltevésben volt, a közös képviselő megtévesztette. Kérte az eredeti munkakörébe való visszahelyezését, és elmaradt munkabére megfizetését. Az alperes kérte a kereset elutasítását.

A munkaügyi bíróság az ítéletével elutasította a felperes keresetét, és a felperest perköltség megfizetésére kötelezte. Megállapította, hogy az alperes a felmondás visszavonásához nem járult hozzá, a felperes pedig a megtévesztést, a megállapodás érvénytelenségét nem tudta bizonyítani. A felperes maga is elismerte, hogy az eredeti szakmájában szeretett volna elhelyezkedni, és az volt az elképzelése, hogy a lakáscseréhez a munkáltató hozzájárul, mivel a megnevezett átvette volna a munkakörét. Ugyanakkor előadta azt is, hogy ha a lakáscsere lebonyolódik, nem állt volna szándékában az alperesnél tovább dolgozni, mert tudta: a lakáscserével együtt a munkaviszonya is megszűnik. Minthogy a felperesnek a munkaviszony megszüntetésére irányuló nyilatkozata a lakáscseréhez való hozzájárulást nem tartalmazta feltételként, azt külön levélben kérte a felperes, ezért a felek között a közös megegyezés a lakáscserével kapcsolatos beleegyezés hiányában is létrejött.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az ítéletével helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét, és a felperest a másodfokú perköltség megfizetésére kötelezte. Az ítéletének indokolásában a felperes fellebbezésében írtakra tekintettel az elsőfokú bíróság által kialakított, helytállónak tekintett tényállást néhány vonatkozásban kiegészítette. Rámutatott arra, hogy a felperesnek a munkaszerződés és a lakásbérleti szerződés alapján tisztában kellett lennie azzal is, hogy ha fel kívánja számolni az alperesnél a munkaviszonyt, nem feltétlenül tarthat igényt elhelyezésre, hanem le kell adnia a szolgálati lakást. A felperes kellő alap nélkül bízott abban, hogy az alperes az általa kezdeményezett lakáscseréjéhez hozzájárul. A másodfokú bíróság szerint a felperes távozási szándéka nem vitatható, azonban az általa elképzelt körülmények nem úgy alakultak, ahogy ő szerette volna, tehát a lakáscsere meghiúsulása nem az alperes, hanem a felperes oldaláról bekövetkező oknak tudható be. Helytállóan döntött tehát a munkaügyi bíróság, amikor a felperes által kezdeményezett, a munkaviszony megszüntetésére irányuló közös megegyezés létrejöttét megállapította.

A jogerős ítélet ellen benyújtott felülvizsgálati kérelmében a felperes mindkét fokú ítélet hatályon kívül helyezését kérte. Arra hivatkozott, hogy az ítéletek által megállapított tényállás iratellenes, logikai ellentmondást tartalmaz; nem fogadták el a felperes előadását, és nem hitték el, hogy a munkaviszonyának megszüntetésére úgy került sor, ahogy azt ő előadta. Nem fogadták el azt a tényt, hogy a felperesnek van igaza, ugyanakkor nem tudták egyértelműen megcáfolni a felperesnek a munkaviszony megszüntetésére vonatkozó előadását. A bizonyítékok értékelésének nem kellő indokolása miatt kérte a felperes az ítéletek hatályon kívül helyezését.

Az alperes a jogerős ítélet hatályban tartását és a felperesnek a felülvizsgálati eljárás költségében való marasztalását kérte. Rámutatott arra, hogy a felperes a felülvizsgálati kérelmében jogszabálysértést nem jelölt meg, csupán a bizonyítékok mérlegelését támadja. Nem hivatkozott a jogerős ítélet megalapozatlanságára, ennek ellenére kérte annak hatályon kívül helyezését. Álláspontja szerint a felülvizsgálati kérelem nem alkalmas arra, hogy azt a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárásban felülbírálja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!