Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2000.11.501 Az ingatlan-adásvételi szerződés megkötése előtt az ingatlan-nyilvántartás adatai megtekintesének elmulasztása a vevő kockázata. Az együttműködési - és a tájékoztatási - kötelezettség elmulasztásának nincs kártérítési következménye, ha a vevő - az ingatlan-nyilvántartás megtekintése útján - meggyőződhetett volna az eladó tulajdonjogi helyzetéről, de ezt elmulasztotta [Ptk. 117. § (3) bek., 205. § (4) bek., 367. § (1) bek., 1972. évi 31. tvr. 2. § (1) bek.].

Az irányadó tényállás szerint az alperes jogelődje (a továbbiakban: alperes) megbízásából a beavatkozó jogelődje (a továbbiakban: beavatkozó) árverési értékesítésre bocsátotta az R.-en, az I. J. u. 2. és az Sz.-en, az Sz. K. téri élelmiszerüzleteit. A boltok értékesítése előtt "szakvéleményt" és üzleti tájékoztatót készített, amelyeket az érdeklődők rendelkezésére bocsátott. Az árverési ajánlatok alapján az alperes 1992. január 24-én az R.-en, az I. u. 2. szám alatti ingatlanra az I. r. felperessel, az Sz.-en, a Sz. K. téri ingatlanra a II. r. felperessel kötötte meg az adásvételi szerződést, amelyekben rögzítették, hogy a vevők csupán az épületek tulajdonjogát szerzik meg, a hozzá tartozó telekre őket bérleti jog illeti meg. A felperesek mindkét ingatlan vételárának túlnyomó részét a Dunabank Rt.-től felvett kölcsönből fedezték, az sz.-i ingatlanra a vevő - a II. r. felperes - a Dunabank Rt. javára 3 096 800 Ft erejéig, az állam javára pedig 619 360 Ft erejéig jelzálogjogot engedélyezett. Tekintve, hogy az épületek az igatlan-nyilvántartásban önálló ingatlanként feltüntetve nem voltak, a beavatkozó tulajdonosként nem került feltüntetésre. Az épületek önálló ingatlanként történő telekkönyvezése érdekében a szükséges intézkedéseket a felperesek tették meg, ennek következtében az illetékes földhivatalok az r.-i ingatlanépületre az I. r. felperes tulajdonjogát 1992. szeptember 30-án, az sz.-i ingatlanépületre a II. r. felperes tulajdonjogát 1993. július 12-én jegyezték be.

A felperesek csak az r.-i bolt üzemeltetését kezdték meg. Az üzemeltetés megkezdésekor 4 200 000 Ft készpénzzel rendelkeztek, ebből az r.-i üzletben kisebb beruházásokat végezték. Az sz.-i üzletnek 1992 tavaszán - építési engedély nélkül - elkezdték az átépítését, ennek kapcsán az üzlet bejáratát áthelyezték, és a raktártérben lévő közfalak áthelyezésével egy 100 m2 alapterület eladóteret alakítottak ki, majd anélkül, hogy az üzemeltetését elkezdték volna, az építkezést 1992 őszén félbehagyták. 1993. szeptember 24-én az építkezésre a felperesek engedélyt kaptak. Az építkezés folytatására az engedély birtokában sem került sor, a felperesek állítása szerint azért, mert az építkezéshez kellő hitelt felvenni sem maguk, sem a tulajdonukban álló D. Kft. nem tudott. A D. Kft. részére 1993. május 24-én a Mezőbank Rt. 2 millió forint hitelt folyósított, e szerződés biztosítására jelzálogjogot alapítottak az addig tehermentest r.-i, I. u. 2. szám alatti ingatlanra, és mert e hitelt visszafizetni nem tudták, 1995-ben a tartozás fejében a Mezőbank Rt. az r.-i üzletet átvette.

Az I. r. felperes a keresetében 9 500 000 Ft, a II. r. felperes pedig 9 000 000 Ft általános kártérítés megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Arra hivatkoztak, hogy az alperes a szerződés megkötésekor őket az ingatlanok tulajdoni helyzetének rendezetlenségéről nem tájékoztatta, így nem volt arról tudomásuk, hogy az adásvételi szerződés megkötésével nem szereznek az épületen - az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezhető - tulajdonjogot. Ennek hiányában az ingatlanokat fedezetként felajánlani és ennek során egyrészt a boltok működtetéséhez, másrészt pedig az átalakításhoz hitelt felvenni nem tudtak. A káruk az üzemeltetésből elmaradt, ún. kereskedelmi haszon kiesésében jelentkezett.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az első fokon eljárt bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Megállapította, hogy az r.-i üzlet működött, ezért az ingatlan-nyilvántartási állapot rendezetlensége ennél az üzletnél elmaradt haszonban jelentkező kárt nem okozott. Megállapította továbbá, hogy az sz.-i ingatlan üzemeltetéséhez is megvoltak a feltételek; 1992 őszére - az átalakítási munkák befejezése időpontjára - a bolt üzemeltetésre alkalmas állapotban volt, a felperesek ennek ellenére sem kezdték meg annak üzemeltetését. Nem találta bizonyítottnak, hogy az üzemeltetés elmaradását az ingatlan-nyilvántartás rendezetlensége okozta.

A Legfelsőbb Bíróság a felperesek fellebbezése folytán hozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Megállapította, hogy az alperes magatartása, hogy a felpereseket az ingatlan-nyilvántartás rendezetlenségéről nem tájékoztatta, bizonyítottsága esetében sem olyan jogellenes felróható magatartás, ami az alperes kárfelelősségét megalapozná. Rámutatott, hogy ingatlan-nyilvántartás közhitelű nyilvános okmány, ezáltal a fél maga köteles meggyőződni a tényleges ingatlan-nyilvántartási állapotról. Ennek elmulasztása az állandó bírói gyakorlat szerint a fél saját kockázatának körébe esik, az eladóval szemben a tájékoztatási kötelezettség elmulasztása miatt kárigényt alappal nem érvényesíthet.

A jogerős ítélet ellen a felperesek nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet, amelyben - tartalma szerint - az ítélet hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását és az alperes keresetük szerinti marasztalását, másodsorban a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezése mellett a másodfokú bíróságnak új eljárásra és új határozat hozatalára történő utasítását kérték. A felülvizsgálati kérelem benyújtására okot adó jogszabálysértést a Ptk. 367. §-ának (1)-(2) bekezdésében, és 205. §-ának (3) bekezdésében, a Pp. 3. §-ának (1) bekezdésében és 221. §-ának (1) bekezdésében foglaltak megsértésében jelölték meg. Előadták, hogy a másodfokú bíróság jogszabálysértéssel állapította meg azt, hogy az alperes mint eladó nem volt köteles a felpereseket tájékoztatni arról, hogy az ingatlan-nyilvántartásban tulajdonosként nincs feltüntetve, az épületek önálló ingatlanként nincsenek telekkönyvezve. Az eladó az ÁPV Rt. volt, mely szervezet a magyar állam képviseletében értékesítette az ingatlant, ezért a vevők nem voltak kötelesek arra, hogy az eladó állításait ellenőrizendő az ingatlan-nyilvántartási állapotokat megvizsgálják; ez tőlük nem volt elvárható.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!