Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21204/2016/6. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 81. §, 163. §, 206. §, 253. §, 2013. évi CCXL. törvény (Bv. tv.) 98. §, 16/2014. (XII. 19.) IM rendelet (Bv. Szabályzat) 121. §] Bírók: Lesenyei Terézia, Mózsik Tímea, Pullai Ágnes

Kapcsolódó határozatok:

Székesfehérvári Törvényszék P.20884/2015/9., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.21204/2016/6.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla

8.Pf.21.204/2016/6.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Takács Andrea ügyvéd (....) által képviselt I.rendű felperes neve (....., tartózkodási helye: ...., Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet) felperesnek, a dr. Sáska Erzsébet jogtanácsos által képviselt I.rendű alperes neve (....) I. rendű és a dr. Nagy József Gyula ügyvéd (....) által képviselt II.rendű alperes neve (II.rendű alperes címe) II. rendű alperesek ellen személyhez fűződő jogsértés megállapítása és jogkövetkezményeinek alkalmazása iránt indított perében a Székesfehérvári Törvényszék 2016. május 4. napján kelt, 27.P.20.884/2015/9. számú ítélete ellen a felperes 10. sorszám alatti fellebbezése folytán - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett rendelkezéseit részben megváltoztatja, és kötelezi az I. rendű alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 500.000 (Ötszázezer) forintot, valamint annak 2015. november 24. napjától a kifizetés napjáig a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatát, továbbá 15.000 (Tizenötezer) forint + áfa összegű ügyvédi munkadíjból álló perköltséget. A II. rendű alperest arra kötelezi, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 300.000 (Háromszázezer) forintot és annak 2015. november 24. napjától a kifizetés napjáig a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatát, valamint 6.250 (Hatezer-kétszázötven) forint + áfa összegű elsőfokú részperköltséget. Köteles a felperes az államnak külön felhívásra megfizetni 22.500 (Huszonkétezer-ötszáz) forint le nem rótt illetéket, míg a fennmaradó 67.500 (Hatvanhétezer-ötszáz) forint illetéket az állam viseli. Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyja.

A másodfokú perköltségről akként rendelkezik, hogy azt a felek maguk viselik.

Kötelezi a felperest, hogy az államnak külön felhívásra fizessen meg 60.000 (Hatvanezer) forint fellebbezési illetéket, míg a fennmaradó 60.000 (Hatvanezer) forint fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperesek a zsúfolt elhelyezési körülményekkel megsértették a felperes emberi méltóságát, míg ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az I. rendű alperesnek 30.000 forint, a II. rendű alperesnek 50.000 forint perköltséget.

Az ítélet tényállása szerint a felperes 2014. április hónaptól 2015 januárjáig az I. rendű alperesi intézetben töltötte szabadságvesztés büntetését. A zárka egy 7 x 5 méter területű helyiség volt, ahol az ítélet szerint 8 (ténylegesen 16) elítélt tartózkodott. A zárka sarkában volt egy WC, valamint egy mosdó, a helyiségben pedig 8 darab kétemeletes ágy, egy darab hosszú asztal, 16 darab szék és szekrény. A bútorok alapterületének levonása után elítéltenként nem egészen 1 m² mozgástér maradt. Ennek a zsúfolt elhelyezésnek következményeként a fogvatartottak csak felváltva tudtak felállni, hosszabb várakozás után lehetett mosdóhoz, illetve a WC-hez jutni. A szükségszerű összezártság az átlagosnál jobban megterhelte a fogvatartottakat, gyakori volt a feszültség, nézeteltérés. A felperes kérte kártérítési igénye elbírálását, amelyet az I. rendű alperes a 2015. október 30. napján kelt, ..../....-4/2015. ált. számú határozatával elutasított.

A felperes 2015 januárjától 2015 júliusáig tartózkodott a II. rendű alperesi intézetben, ahol az I. körlet 102. és 105. számú zárkáiban (amelyek befogadó és szállító zárkák), valamint az MZ körletben lévő zárkában töltötte büntetését. Ez utóbbi zárka 24 m²-es, amelyet három 8 m²-es magánzárkából alakítottak ki. Ez a zárka 8 fő elhelyezésére szolgált. A középső 8 m²-es rész nappali jellegű, ahol asztal, 8 darab szék, valamint falra szerelt szekrények voltak, továbbá ebből a helyiségből került kialakításra egy félfallal és függönnyel elválasztott 1,2 m²-es WC. Ezen helyiség két oldalán lévő, egyenként 8-8 m²-es helyiségben 2-2 darab emeletes ágy volt. A felperes fegyház fokozatú büntetését töltötte, naponta 1 óra időtartamra hagyhatta el a zárkát, egyébként a zárkaajtót is zárva kellett tartani. A felperes kártérítési igényét előterjesztette a II. rendű alperesnél, amely azt a 2015. október 22. napján kelt .../...-3/2015.ált. számú határozatával elutasította.

A felperes a két határozattal szemben keresetét a törvényben meghatározott 30 napos határidőn belül előterjesztette.

Módosított keresetében kérte, hogy a bíróság állapítsa meg, hogy az alperesek megsértették személyiségi jogait, ennek megállapításán túl kötelezze az I. rendű alperest 1.000.000 forint, míg a II. rendű alperest 600.000 forint kártérítés, illetőleg sérelemdíj, valamint ezen összegek után a keresetlevél beadásától, azaz 2015. november 24. napjától a kifizetés napjáig járó törvényes kamat megfizetésére és egyetemlegesen marasztalja az alpereseket a perrel felmerült költségekben. Előadta, hogy 2014 áprilisától töltötte szabadságvesztés büntetését előbb az I. rendű, majd a II. rendű alperesi büntetés-végrehajtási intézetben. Mindkét intézményben rendkívül zsúfoltak voltak az elhelyezési körülmények. Az I. rendű alperesi intézetben volt olyan eset, hogy 1 órát is kellett várnia, hogy mosdóhoz vagy WC-hez jusson. A II. rendű alperesi intézményben a zárkából kilépni a napi sétán kívül nem lehetett, rendkívül kis helyen, többekkel összezárva kellett a forróságot elviselnie. Az alpereseknél az európai uniós körülményeknek, de a hazai jogszabályoknak sem felelt meg az elhelyezés. Az elhelyezés sértette emberi méltóságát, és álláspontja szerint az alperesek megsértették azt a jogszabályi rendelkezést is, amely szerint az elítéltet nem lehet kínzásnak alávetni, kegyetlen, embertelen, megalázó bánásmódban részesíteni. Ez a megalázó helyzet, a szoros összezártság feszültséget idézett elő az elítéltek között, ami már önmagában is hátránnyal járt.

Az I. rendű alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Arra hivatkozott, hogy a rá vonatkozó jogszabályokban meghatározottak szigorú betartásával járt el, az intézet tényleges létszámát nem határozhatja meg, a konkrétan megjelölt személyek befogadása számára kötelező. Az elhelyezés kérdésében úgy járt el, ahogy az elvárható volt, a befogadási kényszer miatt felelőssége nem állapítható meg.

A II. rendű alperes ugyancsak a kereset elutasítását kérte. Előadta, hogy feladata és kötelezettsége a bíróság által meghatározott büntetések végrehajtása, az elítéltek befogadását nem tagadhatja meg. A felperes fegyházban, a legmagasabb őrzési fokozatban töltötte büntetését, a napirendet, így azt is, hogy 1 órára hagyhatta el a zárkát, törvényi előírás határozza meg. A büntetés-végrehajtási intézetek, mint az állam végrehajtó szervei olyan körülmények között tesznek eleget a törvényben meghatározott feladataiknak, mely körülményeket számukra az állam, illetőleg a fenntartásukról gondoskodó Belügyminisztérium biztosít.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!