Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2001.391 I. A volt Jugoszláviából érkező illegális határátlépőket a magyar határ átlépését követően továbbszállító embercsempészek javára nem állapítható meg végszükségi helyzet arra hivatkozással, hogy hazájukban halálos veszélynek kitett személyek meneküléséhez nyújtottak segítséget.

II. Az a körülmény, hogy a terheltek "vagyoni haszonszerzés végett" nyújtottak segítséget tiltott határátlépőknek, önmagában még nem zárja ki a végszükség megállapítását [Btk. 30. §, 218. §].

A városi bíróság, illetve a megyei bíróság - mint másodfokú bíróság - ítéletével a terhelteket bűnszervezet tagjaként elkövetett embercsempészés bűntettében mondta ki bűnösnek [Btk. 218. § (2) és (3) bek.].

Ezért - halmazati büntetésül - különböző időtartamú szabadságvesztésre és közügyektől eltiltásra ítélte őket.

A megállapított tényállás lényege a következő:

Az egyik terhelt kapcsolatban állt olyan jugoszláv állampolgárokkal, akik a volt Jugoszlávia területéről főként albán nemzetiségű személyeknek a Magyar Köztársaság határán meg nem engedett módon történő átjuttatásával foglalkoztak.

Felvette a kapcsolatot az ügy más terheltjeivel, akik vállalták, hogy 100-200 DM fejében a zöldhatáron átcsempészett jugoszláv állampolgárokat gépkocsin a megjelölt helyre szállítják.

Három alkalommal ennek megfelelően jártak el. A külföldi személyek szállítása közben egymás között telefonon tartották a kapcsolatot.

A bűnszervezetnek a külföldi személyek határon történő illegális átjuttatását végző tagjai az érintett személyektől fejenként általában 1000 DM-t, esetenként 500 DM-t, jobb anyagi helyzetben lévőtől 1500 DM-t kértek. Az így szerzett összegből jutottak hozzá a vádlottak a vállalt feladatért előre beígért összeghez.

A fenti jogerős határozatok ellen több terhelt és védője a Be. 284. § (1) bekezdés a) pontjára - anyagi jogi szabálysértésre alapítottan - nyújtott be felülvizsgálati indítványt.

Ezekben - valamennyi terheltet érintően - végszükséget, a Btk. 22. §-ának g) pontja szerinti büntethetőséget kizáró okot megjelölve kértek a terheltek felmentését arra hivatkozással, hogy a vádbeli időszakban Jugoszlávia koszovói területén köztudomásúan vészhelyzet volt. Nemzetközi katonai beavatkozásra is sor került az ottani népirtás megakadályozására. A terheltek ekként a biztos halál elkerüléséhez nyújtottak a menekülőknek segítséget.

A III. rendű terhelt javára szóló indítvány szerint már csak amiatt is téves a megyei bíróság jogi megoldása, mert bár a fentieket maga is megállapította, az anyagi haszonszerzési célzatra - a terhelt terhére rótt bűncselekmény egyik törvényi tényállási elemének megvalósulására - hivatkozva nem alkalmazta a fentebb írt büntethetőséget kizáró okot.

Téves volt - a felülvizsgálati indítvány szerint - a vagyoni haszonszerzésre törekvés megállapítása (az anyagi ellenszolgáltatás nem volt alkalmas az "aktív vagyon növelésére", mert csak a költségeket fedezte; valamint a bűnszervezet tagjaként való elkövetés felrovása is (a rendszeres haszonszerzési cél a terhelteknél nem volt megállapítható).

A Legfőbb Ügyészség átiratában - és azzal egyezően a nyilvános ülésen jelen lévő képviselője - valamennyi terhelt tekintetében - a megtámadott határozatok hatályban tartását indítványozta.

A felülvizsgálati indítványokat a Legfelsőbb Bíróság nem találta alaposnak.

A tényállásból kitűnően az illegális határátlépők nemzetisége - következésképpen a veszélyeztetettségük is - a terheltek számára közömbös volt, erről, mielőtt az államhatár térségébe utaztak volna, meg sem győződtek. A jugoszláv állampolgárokat egyébként is mindhárom alkalommal a határ illegális átlépését követően, ekként már Magyarország területén vették át, s itt azok életét, testi épségét már semmiféle veszély nem fenyegette. Ehhez képest viszont a végszükség, mint büntethetőséget kizáró ok a terheltek javára értelemszerűen nem alkalmazható. Ennyiben a Legfelsőbb Bíróság a megyei bíróság jogi okfejtését osztotta.

Ellenben a terheltek vagyoni haszonszerzési célzatára történő utalást - egyetértve e vonatkozásban a III. rendű terhelt jogi képviselőjének érveivel - tévesnek tartotta.

A végszükség mint büntethetőséget kizáró ok vizsgálata - hasonlóan más ilyen jellegű okokhoz - csak akkor kezdődhet, miután a bíróság megállapította, hogy a Btk. különös részében írt valamely bűncselekmény törvényi tényállása maradéktalanul megvalósult.

Bármely törvényi tényállási elem hiánya esetén ugyanis bűncselekmény hiánya okából történő felmentésnek van helye.

Miután a terheltek terhére rótt, a Btk. 218. §-ának (2) bekezdése szerinti embercsempészés bűntettének egyik törvényi tényállási eleme a "vagyoni haszonszerzés végett" történő segítségnyújtás, a végszükség a terheltek ilyen célzata miatt még nem lenne kizárt, hiszen e nélkül cselekményük nem is tényállásszerű.

Másrészt a végszükség jogi kategória. Nem azonosítható a vészhelyzetben lévők részére erkölcsileg általánosan kötelező segítségnyújtási kötelezettséggel.

A Btk. 30. §-ának (1) bekezdése szerint ugyanis az elkövető motívuma - kivéve a (4) bekezdésben írt hivatásukat gyakorlókat - közömbös. A törvényi feltételek fennállása esetén tehát a végszükség adott esetben annak javára is megállapítható, aki vagyoni haszon reményében, vagy ellenében vállalkozott a segítségnyújtásra.

Egyetértett viszont a Legfelsőbb Bíróság a megyei bírósággal abban, hogy a vagyoni haszonszerzés minden olyan tevékenységet magában foglal, amely vagyoni gyarapodásra irányul, akár az aktív vagyon növelése, akár a passzív vagyon csökkentése révén. Az irányadó tényállásból megállapíthatóan a terheltek a Magyar Köztársaság államhatárának engedély nélküli átlépéséhez a felmerült költségeiken túlmenően vállalták 100-200 DM ellenében a közreműködést. Ebből pedig a vagyoni haszonszerzési célzat egyértelműen következik.

A tényállás azt is rögzíti, hogy a terheltek sajátos munkamegosztáson, viszonyon alapuló szervezet keretei között működtek, mely szervezet célja az embercsempészés folyamatos lebonyolítása révén vagyoni haszonszerzés volt. Ehhez képest a bűnszervezet tagjaként elkövetés, így a minősített eset felrovása ugyancsak törvényes.

Mindezeket figyelembe véve a terheltek büntetőjogi felelősségének megállapítása, s velük szemben a büntetés kiszabása az anyagi jog szabályainak megsértése nélkül történt. (Legf. Bír. Bfv. IV. 2856/2000. sz.)