Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2006.3.90 A bankszámla tulajdonosának elhalálozása esetére csak írásban jelölhető ki érvényesen a számla kedvezményezettje - Az egyoldalú nyilatkozat egyszerű magánokiratba foglalva is érvényes [Ptk. 533. § (1) bek., 535. § (2) bek.; 1989. évi 2. tvr. 10. §].

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapított tényállás szerint a felperes időközben elhalt édesapja G. I. 1996. február 9-én az alperes hitelintézetnél írásban rendelkezett, hogy a devizaszámláján elhelyezett mindenkori összeg halála esetén házastársa G. I.-né részére kerüljön kifizetésre. G. I. 1998. április 15-én elhalálozott. A hagyatéki eljárás során megállapításra került, hogy jogutódai a felperes, valamint annak két testvére. Az alperes által vezetett devizaszámlán lévő összeg nem tartozik a hagyatékhoz, az örökhagyónak a takarékbetétekről szóló 1989. évi 2. tvr. 10. §-a alapján tett elhalálozása esetére vonatkozó rendelkezése következtében.

G. I.-né 1998. április 20-án a betétes rendelkezése alapján az alperes hitelintézet fiókjában az elhalálozott G. I. devizaszámláján lévő pénzösszegből 13 249 DEM-et felvett. A felperes a városi bíróságnál pert indított G. I.-né kedvezményezettel szemben az öröklési igénye érvényesítése céljából, a keresetét a bíróság elutasította. E perben szakértői bizonyítás alapján igazolást nyert, hogy a kedvezményezett kijelölését tartalmazó formanyomtatvány aláírása G. I. kezétől származik.

A jelen perben a felperes a pontosított keresetében 1 642 253 Ft kártérítés, ennek 1998. április 15-étől járó kamatai, valamint a perköltségek megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Álláspontja szerint az alperes azzal, hogy a G. I. által aláírt rendelkezés alapján fizetést teljesített G. I.-né részére, kárt okozott. A károkozó magatartás jogellenessége abban állt, hogy az alperes érvénytelen okirat alapján teljesített, mivel az nem felelt meg a takarékbetétekről szóló 1989. évi 2. tvr. rendelkezéseinek, valamint az alperes üzletszabályzatának. Előadta, hogy a kedvezményezett kijelölését tartalmazó okiraton annak érvényességéhez két tanú aláírása is szükséges, a perbeli okiraton azonban csupán egy tanú aláírása szerepel, de ezt sem lehet azonosítani, mert sem a nevét, sem a lakcímét az okirat nem tartalmazza.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a keresetet elutasította. A megyei bíróság a felperes fellebbezése folytán hozott ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét indokai alapján helybenhagyta. Elfogadta az elsőfokú bíróság jogi álláspontját, miszerint a G. I. magánszemély által a közötte és az alperes között létrejött devizaszámla szerződés alapján elhelyezett devizaösszegre a Ptk. 535. §-ának (2) bekezdése értelmében a takarékbetét szerződésre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni. A takarékbetétekről szóló 1989. évi 2. tvr. 10. §-a értelmében nevezett mint nagykorú magánszemély az összeg számlán történő elhelyezésekor úgy rendelkezhetett, hogy elhalálozása esetén azt az általa kedvezményezettként megjelölt G. I.-né részére kell kifizetni. Az 1989. évi 2. tvr. 10. §-a a nyilatkozat érvényességi kellékeként nem határozta meg annak a Pp. 196. §-a (1) bekezdésének b) pontja szerinti teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalását, ezért nem tanúsított jogellenes magatartást az alperes azzal, hogy a számlatulajdonos által bizonyítottan saját kezűleg aláírt okirat alapján anélkül teljesített kifizetést a kedvezményezett részére, hogy az okiraton két ügyleti tanú aláírása szerepelt volna.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben - tartalma szerint - annak hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását és az alperes kereset szerinti marasztalását, valamint a perköltségei megállapítását kérte. A másodfokú bíróság által elkövetett jogszabálysértést a Pp. 206. §-ának (1) bekezdésében, a 197. §-ának (1) bekezdésében, a 164. §-ában, valamint a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdésében foglaltak megsértésében jelölte meg. Arra hivatkozott, hogy a kedvezményezett kijelölése a perbeli esetben a Pp. 196. §-ának (1) bekezdésében írt valamely, - teljes bizonyító erejű - magánokirati formában történhetett volna. Az alperes előadása szerint bár az 1989. évi 2. tvr. 10. §-a nem írt elő kötelező alakiságot a nyilatkozat megtételére, annak elfogadására csak két fiókbeli dolgozó jelenlétében, az aláírás valódiságának és az adatok személyi igazolványból történő egyeztetésének megtörténte után kerülhetett sor. Az alperes ezzel elismerte, hogy a kedvezményezett kijelölését tartalmazó okiratot teljes bizonyító erejű magánokiratba kellett foglalni. A perbeli okirat azonban nem felelt meg a Pp. 196. §-a (1) bekezdésének b) pontjában írtaknak, ezért az teljes bizonyító erejű magánokiratnak nem tekinthető. A szakértő ugyan megállapította, hogy a rendelkező névaláírása valódi, az okiratnak a névaláíró által történő saját kezű kitöltése azonban megcáfolható. Az alperes jogellenesen járt el azzal, hogy a fenti okirat alapján a kedvezményezett részére fizetést teljesített, a kifizetéssel az örökös kára bekövetkezett, a kár és az alperes jogellenes magatartása közötti okozati összefüggés is megállapítható, ezért jogsértéssel állapították meg az eljárt bíróságok, hogy a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése értelmében kártérítés fizetésére nem kötelezhető. Hivatkozott még arra, hogy az eljárt bíróságok a tényállást hiányosan tárták fel és ebből téves jogi következtetésre jutottak.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Pp. 270. §-ának (2) bekezdése értelmében jogerős ítélet felülvizsgálatát akkor lehet kérni, ha az az ügy érdemére kihatóan jogszabálysértő. A másodfokú bíróság a felperes által felhozott jogsértéseket nem követte el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!