Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 1987.4.129 I. A tárgyalás nélkül hozott hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedése előtt az örökség visszautasítható. Ennek bejelentését a tárgyalás kitűzése iránti kérelemnek kell tekinteni [6/1958. (VIII. 4.). IM sz. r. (He) 69. § (1) és (4) bek.].

II. Kiesés esetén az öröklés csak azokra a törvényes örökösökre nézve nyílik meg, akik az örökhagyó halálakor életben vannak. Az öröklés megnyílásakor még meg sem fogant személy az örökhagyó után nem örökölhet [Ptk. 673. § (1) bek., 600. § f) pont, és 9. §].

N. K. örökhagyó 1984. január 16-án végintézkedés hátrahagyása nélkül meghalt. Törvényes öröklésre jogosult egyetlen gyermek: N. P.

Az állami közjegyző a Kjő. 104/1984/3. számú - tárgyalás nélkül meghozott - hagyatékátadó végzéssel a hagyatékot törvényes öröklés jogcímén N. P-nek adta át. N. P. a hagyatékátadó végzést 1984. május 17-én átvette, majd az 1984. május 30-án iktatott beadványában az örökséget visszautasította. Egyben bejelentette, hogy két gyermeke van: N. Zs. és N. N.

Minthogy a közjegyző 1984. június 2-án a hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedését megállapította, a fenti beadványt az eljárás megismétlése iránti kérelemnek tekintette, és újabb - 1985. április 10-én ugyancsak tárgyalás nélkül meghozott - Kjő. 386/1985/5. számú végzésével a korábbi hagyatékátadó végzést hatályon kívül helyezve, a hagyatékot egymás között 1/2 - 1/2 arányban N. Zs-nak és N. N-nak adta át. Az újabb hagyatékátadó végzés 1985. április 28-án jogerőre emelkedett.

1985. augusztus 30-án félfogadási napon megjelent a T-i Városi Bíróságon a kiskorúak törvényes képviselője: N. P-né, és bejelentette, hogy 1985. április 15-én Dóra utónevű gyermekük született, aki szintén "örökösnek minősül". Kérte, hogy a közjegyző újabb eljárás keretében a hagyátékot a három gyermek részére adja át egymás között egyenlő arányban.

A közjegyző ezt követően újabb megismételt eljárás keretében 1986. február 19-én tárgyalás nélkül meghozott Kjő. 386/1985/3. (helyesen: Kjő 997/1985/3.) számú végzésével a Kjő 386/1985/5. számú végzését hatályon kívül helyezte, és a hagyatékot most már N. P. három gyermekének: N, Zs-nak, N. N-nak és N. D-nak adta át egymás között 1/3-1/3 arányban. Ez a hagyatékátadó végzés 1986. március 11-én emelkedett jogerőre.

A Kjő. 386/1985/5. számú és a Kjő. 386/1985/3. (helyesen Kjő. 997/ 1985/3.) számú hagyatékátadó végzések ellen emelt törvényességi óvás alapos.

2. A hagyatéki eljárásról szóló 6/1958. (VII. 4.) IM számú rendelet (He) 69. §-a tartalmazza a hagyaték tárgyalás nélkül történő átadásának szabályait. Eszerint a közjegyző a hagyatékot tárgyalás nélkül adja át, ha az örökhagyó után végintézkedés nem maradt, és - egyéb esetek mellett - csak egy törvényes örökös van [He 69. §-a (1) bekezdésének a) pontja]. Az örökös viszont a hagyatékátadó végzés kézbesítése után, de a végzés jogerőre emelkedése előtt kérheti a hagyatéki tárgyalás kitűzését, ha az örökséget - többek között - visszautasítja. Az örököst erre a jogára a hagyatékátadó végzésben figyelmeztetni kell [He 69. § (4) bekezdés].

Az adott esetben a közjegyző a Kjő. 104/1984/3. számú hagyatékátadó végzés meghozatalakor a fenti rendelkezéseknek megfelelően járt el. Tévedett viszont akkor, amikor megállapította, hogy a hagyatékátadó végzés 1984. június 2-án jogerőre emelkedett. N. P. ugyanis kellő időben -1984. május 30-án - benyújtott beadványában már bejelentette, hogy az örökséget visszautasítja. A közjegyzőnek tehát ezt a beadványt tartalma szerint a He 69. §-ának (4) bekezdése szerinti, tárgyalás kitűzése iránti kérelmének kellett volna tekintenie, s a hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedésére vonatkozó téves megállapítását helyesbítenie kellett volna. Egyben tárgyalást kellett volna kitűznie, és a tárgyalás eredményeként kellett volna - valójában a Kjő. 386/1985/5. számú végzés tartalmának megfelelő - hagyatékátadó végzést hoznia.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!