Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1984.3.104 I. A hagyatéki eljárásban nem vehető figyelembe az örökhagyó végrendeleteként az az okirat, amely az örökhagyó halála után, bűncselekmény útján jött létre [Ptk. 623. §].

II. Az örököstársak a közös hagyatéki tartozásokért egyetemlegesen felelnek. Ez a törvényi rendelkezés azonban nem akadálya annak, hogy egyik örökös az örökséget vagy annak egy részét a hagyatéki hitelezőre ruházza át és egyedül magára vállalja a hitelezői igény teljes kielégítését [Ptk. 684. § (1) bek., He. 58. § (2) és (3) bek.].

III. A közjegyző hatáskörébe tartozik a döntés abban a kérdésben, hogy az ingatlan-nyilvántartásba az örökhagyó tulajdonaként bejegyzett ingatlant a hagyatékból ki kell-e hagyni, vagy azt az örökhagyó hagyatékaként kell átadni [He. 64. § (2) bek.].

Az 1980. február 4-én meghalt örökhagyónak két testvére maradt: N. M-né és R. J.

A hagyatéki eljárásban 1980. április 24-én tartott tárgyaláson a közjegyző kihirdette az örökhagyó és két tanú aláírásával ellátott, 1979. november 22-i keltezésű írásbeli magánvégrendeletet. A végrendelet tartalma szerint az örökhagyó minden vagyonát unokahúgára, Cs. K-néra hagyta.

A törvényes örökösök közül N. M-né a hagyatéknak a végrendelet szerinti átadását kérte, míg R. J. a végrendelet érvénytelenségét állította.

Erre tekintettel a közjegyző a hagyatékot csupán ideiglenes hatállyal adta át Cs. K-nénak. R. J. keresete alapján a K-i Járásbíróság megállapította, hogy a végrendelet R. J. és Cs. K-né vonatkozásában érvénytelen, mert sem a végrendelet szövege, sem az azon levő aláírás nem az örökhagyótól származik.

Az ítélet meghozatala után a hagyatéki eljárásban N. M-né 1980. február 7-i keltezésű írásbeli nyilatkozatot csatolt, amely szerint az örökhagyó tartásának, gondozásának ellenértéke fejében a hagyatékból reá eső részt Cs. K-ra és Cs. K-néra kívánja átruházni, majd az 1981. november 30-i tárgyaláson közte és Cs. K-né között ilyen tartalmú egyezség jött létre, ennek a jóváhagyását azonban a közjegyző megtagadta azon az alapon, hogy az N. M-né méltányos érdekeit sérti.

Ezt követően a közjegyző az örökhagyó hagyatékát fele részben R. J-nak, fele részben pedig N. M-nénak adta át.

A hagyatékátadó végzés ellen N. M-né és Cs. K-né fellebbezéssel éltek. A másodfokú bíróság a hagyatékátadó végzést hatályon kívül helyezte, és a közjegyzőt újabb eljárásra és újabb határozat hozatalára utasította. A másodfokú bíróság a végzése indokolásában - a tényállás felderítetlenségére vonatkozó megállapítása mellett - iránymutatásul előírta, hogy a megismételt eljárás során figyelemmel kell lenni a Ptk. 653. §-ára, valamint a Legfelsőbb Bíróság PK 104. számú állásfoglalására, amely szerint a végrendelet érvénytelenségét hivatalból nem, hanem csak az érdekelt arra való hivatkozása esetén lehet vizsgálni. Rámutatott arra, hogy mivel a végrendelet érvénytelenségének megállapítása iránt csak az egyik törvényes örökös indított pert, és a másik törvényes örökös azt érvényesnek fogadta el, "a hagyaték 1/2 részére a törvényes öröklés, 1/2 részére pedig a végrendeleti öröklés érvényesül, és a hagyatékot eszerint kell átadni az érdekelteknek".

Az újabb eljárásban N. M-né az 1982. február 24-én bekövetkezett halála miatt már nem vett részt és az állami közjegyző a hagyatékba tartozó házilletőséget és az ingókat fele részben törvényes öröklés címén R. J-nak, fele részben pedig végrendeleti öröklés címén Cs. K-nénak adta át, míg egy külterületi szántóingatlan-illetőség vonatkozásában - az ingatlan tulajdoni helyzetének rendezéséig - a hagyatéki eljárás függőben tartását rendelte el. A hagyatékátadó végzés indokolásában a közjegyző - a megyei bíróság végzésével egyezően - utalt a végrendeleti és a törvényes öröklés szabályainak együttes érvényesülésére.

A megyei bíróság végzésének indokolása és a jogerős hagyatékátadó végzés ellen emelt törvényességi óvás alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!