Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2015.11.297 I. A közforgalmú közlekedési vállalat menet-jegyellenőrzést végző alkalmazottja közfeladatot ellátó személy [Btk. 459. § (1) bek. 12. n) pontja].

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság B.21409/2013/70., Fővárosi Törvényszék Bf.7103/2014/5., Kúria Bfv.1512/2014/6. (*BH 2015.11.297*), 3042/2016. (III. 3.) AB végzés, 3260/2019. (X. 30.) AB végzés

***********

II. A menetjegy ellenőrzése azzal fejeződik be, hogy az ellenőr a menetjegyet az utasnak visszaadja. Ennek bevárása a polgári jogviszonyokban tanúsítandó együttműködési kötelezettség alapján még az érvényes menetjeggyel utazó részéről is elvárható. Ekként a jegyellenőr ellenőrzés befejezése előtti bántalmazása a közfeladatot ellátó személy elleni - a jogszerű intézkedésben akadályozással megvalósult - erőszak megállapítására alkalmas [1978. évi IV. tv. 229. § (1) bek., 230. § (1) bek., 310. § (1) bek. a) pont, 311. §].

III. A közforgalmú közlekedési vállalat menetjegyellenőre részéről az a magatartás, hogy az ellenőrzés befejezésének bevárását célozva az utast megállásra hívja fel karjának elé tartása mellett jogos védelmet nem alapoz meg [1978. évi IV. tv. 29. § (1) bek.].

[1] Az elsőfokú bíróság a 2014. január 31-én kihirdetett ítéletével a terheltet közfeladatot ellátó személy elleni erőszak bűntette [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: korábbi Btk.) 229. § (1) bek.] és testi sértés bűntettének kísérlete [korábbi Btk. 170. § (1) bek., (2) bek.] miatt 100 000 forint pénzbüntetésre ítélte.

[2] Védelmi fellebbezés alapján eljárva a törvényszék a 2014. május 29. napján meghozott és ugyanezen a napon jogerőre emelkedett végzésével az elsőfokú határozatot az érdemi részét illetően helybenhagyta.

[3] Az elsőfokú bíróság által megállapított, és a másodfokú bíróság által is irányadónak tekintett tényállás lényege a következő:

[4] a terhelt 2008. augusztus 1. napján B.-n az egyik metróállomásról felvezető mozgólépcsőt elhagyva a menetjegyét az ellenőrzést végző G. I. jegyellenőrnek átadta, majd anélkül, hogy az ellenőrzést megvárta volna - így az ellenőr a menetjegy érvényességéről meggyőződhetett volna -, a terhelt továbbhaladt. A jegyellenőr a menetjegyet a terhelt részére vissza kívánta adni, ezért szólt a sértettnek, aki jegyellenőrként szintén ellenőrzést végzett, hogy a terheltet állítsa meg.

[5] A sértett - észlelve, hogy a terhelt nem várta meg az ellenőrzés végét és a menetjegyét nem vette vissza a jegyellenőrtől - megkérte a terheltet, hogy álljon félre és várja meg a jegyét. Kérésének nyomatékosítása végett jobb karját a terhelt elé nyújtotta.

[6] A terhelt nem állt meg, a sértett kinyújtott karjának nekiment. Utóbbi érintkezés a terhelt hasán lévő friss műtéti seb miatt a terheltnek fájdalmat okozott, amitől indulatossá vált, és egy alkalommal ököllel arcon ütötte, majd combon rúgta a sértettet.

[7] A bántalmazás következtében a sértett arcán és orrán nyolc napon belül gyógyuló zúzódásos sérülés keletkezett, azonban figyelemmel a sérülés helyére és jellegére, az erőhatás nagyságára, akár nyolc napon túli gyógytartamú sérülések is kialakulhattak volna.

[8] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontja alapján. Indokai szerint a bíróság az anyagi jogi szabályok megsértésével állapította meg a sértett eljárásának jogszerűségét, ekként törvénysértően vont következtetést közfeladatot ellátó személy elleni erőszak bűntettében a terhelt bűnösségére.

[9] Az indítványozó arra hivatkozott, hogy helyes tényállás esetén - megállapítva, hogy a sértett a munkájára vonatkozó előírásokat megsértve, jogtalanul járt el - a terheltet a jogos védelem illette volna meg.

[10] Másfelől kifejtette, hogy a terheltben a valóságos helyzet téves felismerése folytán tévesen az tudatosult, hogy a sértett ellene jogtalan támadást intézett, ezért esetében a vélt jogos védelem (tévedés) jogszabályi rendelkezései alkalmazandók, miután nem róható a terhelt terhére az sem, hogy az őt ért jogtalan támadással szemben nem a kitérést választotta.

[11] Hivatkozott végül arra, hogy a terhelt minden tekintetben teljesítette a rá vonatkozó utazási feltételeket, érvényes jeggyel utazott, a menetjegyet az ellenőrzés céljából a jegyellenőrnek átadta; az pedig nem volt kötelezettsége, hogy az ellenőrzést követően a menetjegyet a jegyellenőrtől vissza is vegye.

[12] Kétségessé tette az intézkedés jogszerűségét az, hogy a sértett törvényes indok nélkül járt el, amikor a jegyellenőrzés befejezése után - csupán a jegy visszaadása érdekében - a terheltet megállásra kényszerítette, visszatartotta őt, ugyanis utóbbira akkor sem lett volna jogosult, ha a terhelt érvénytelen jeggyel utazott volna.

[13] Sérelmezte az indítvány az eljárás során beszerzett igazságügyi orvos szakértői véleményt is. Álláspontja szerint a szakértő szakmai kompetencia hiányában adott véleményt sebészeti kérdésekben.

[14] Fentiekre tekintettel a védő elsődlegesen a terhelt felmentését, másodlagosan a jogerős határozat hatályon kívül helyezését és az eljáró bíróság új eljárásra utasítását indítványozta.

[15] A Legfőbb Ügyészség átiratában a felülvizsgálati indítványt a tényállás megállapítását vitató, így a sértett jegyellenőr eljárásának jogszerűségét és az igazságügyi orvos szakértői véleményt kifogásoló részében kizártnak; a továbbiakban alaptalannak tartotta.

[16] Álláspontja szerint a felülvizsgálati indítvány a bíróság bizonyítékokat értékelő tevékenységén keresztül vitatta a terhelt bűnösségének megállapítását, amikor a sértett eljárásának jogszerűségét kifogásolta. Kitért arra, hogy az indítvány a megállapított tényállást támadja a beszerzett igazságügyi orvos szakértői véleménnyel összefüggésben is, mely a törvényben kizárt.

[17] Utalt arra, hogy a sértett eljárása nem volt jogszerűtlen, azon magatartása pedig, amikor figyelemfelhívás okából a terhelt elé kitette a kezét, támadásnak nem értékelhető, ezért a terhelt jogos védelmi helyzetre nem hivatkozhat.

[18] Az irányadó tényállás alapján egyébként a terhelt vélt jogos védelmi helyzete sem merülhet fel.

[19] Mindezek alapján - miután az eljárás során abszolút eljárási szabálysértés sem történt - a támadott határozat hatályban fenntartását indítványozta.

[20] A Kúria a felülvizsgálati indítványt a Be. 424. § (1) bekezdés első fordulata szerint tanácsülésen bírálta el, s megállapította, hogy az nem alapos.

[21] A Be. 423. § (1) bekezdése értelmében a felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás az irányadó, ami a felülvizsgálati indítvánnyal nem támadható.

[22] Ez azt jelenti, hogy a felülvizsgálati eljárásban a tényállás megalapozottsága, a bizonyítékok mikénti mérlegelése sem külön-külön, sem egymás viszonyában nem vizsgálható. A bűnösség megállapítása és a jogi minősítés kérdésében a jogi következtetés alapja kizárólag az irányadó tényállás lehet, függetlenül ennek megalapozottságától vagy esetleges megalapozatlanságától.

[23] E tényállást tekintve az eljárt bíróságok a büntető anyagi jogszabály megsértése nélkül következtettek a terhelt bűnösségére. A cselekmény korábbi Btk. 230. §-ában meghatározott közfeladatot ellátó személy elleni erőszak bűntetteként történt minősítése és a kiszabott büntetés is törvényes.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!