Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2005.2.74 A bíróságnak a tájékoztatási kötelezettsége teljesítésekor - az anyagi jogi jogszabályok tartalmának ismertetése nélkül - a jogvitában jelentős tények megjelölésével kell biztosítania a fél jogérvényesítését, különösen akkor, ha a fél hangsúlyozza a jogban való járatlanságát [Pp. 3. § (3) bekezdés, 7. §].

A felperes a felülvizsgálati kérelmében a Legfelsőbb Bíróság MK 6. és 154. számú kollégiumi állásfoglalásában kifejtettekkel ellentétes jogszabály értelmezést panaszolt, továbbá sérelmezte a teljes tényállás feltárásának elmulasztását is. Érvelésének lényege szerint az alperes, a korábbi munkáltatójának jogutódja jogszabályba ütközően kötötte meg vele 1994. és 2001. között évente a határozott idejű munkaszerződéseket. Az alperes azt nem vitatta, hogy a munkaszerződéseket a munkavállalóknak nem adta át, illetve azoknak a munkavállalókkal való "aláíratása" munkaidőn belül és rövid idő alatt történt meg minden esetben. Sérelmezte, hogy a bíróság a Pp. 7. § (2) bekezdésében foglaltaknak nem tett eleget. Arra is hivatkozott, hogy a perbeli bizonyítékok a munkáltatói jogutódlást megalapozzák. A szabadság elszámolására vonatkozóan kizárólag azt adta elő, hogy fenntartja az elsőfokú eljárásban és a fellebbezésében előadottakat. Mindezek miatt a jogerős ítélet "megváltoztatását", közbenső ítélet meghozatalát és a bíróságoknak az összegszerűség tekintetében új eljárásra és új határozat hozatalára való utasítását kérte.

A Legfelsőbb Bíróság felülvizsgálati eljárást rendelt el.

Az alperes a felülvizsgálati ellenkérelmében az MK 6. és 154. számú kollégiumi állásfoglalások téves felperesi értelmezésére hivatkozott. Előadta, hogy a gazdálkodási körülményekből és a felvásárlásból következően csak határozott idejű, egy évre szóló munkaszerződéseket köthetett, arra is figyelemmel, hogy bérleményen végeztette a munkát. Álláspontja szerint a felperes által jogelődnek nevezett kft. mai napig is létezik, és nem történt olyan jogügylet, amely a munkáltatói jogutódlást megalapozhatja. Ezért az alperes a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás a következő. A felperes traktoros munkakörben 1997. július 1-jétől 2001. december 31-éig állt többször meghosszabbított határozott idejű munkaviszonyban az alperessel. A felperes a munkaügyi bíróságnál benyújtott keresetében a munkaviszonya megszüntetésének jogellenességét állítva végkielégítést igényelt. Keresetét módosítva ki nem vett szabadság ellenértékére vonatkozó igényét is előterjesztette.

A munkaügyi bíróság megállapította, hogy a felperes által megjelölt Gy. Kft. és az alperes eltérő székhellyel és telephellyel rendelkezik, a két társaság által megművelt földterület csak részben azonos, a felperes a két munkáltatónál más-más munkaeszközzel dolgozott, és más volt a munkáltatói jogkört gyakorlók személye is. Ezekből a tényekből a munkaügyi bíróság a munkáltatói jogutódlás hiányára következtetett, és azt is megállapította, hogy a felperes munkaviszonyai a törvényben előírt öt évet nem haladták meg.

A munkaügyi bíróság az ítéletével a keresetet elutasította (rendelkezett a szabadság-megváltással összefüggő igény tárgyában is).

Az ítélet ellen a felperes fellebbezett.

A megyei bíróság ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét helybenhagyta, megállapította, hogy a felperes a fellebbezésében meg nem engedett keresetváltoztatásként új igényként érvényesítette a határozott időre munkaszerződések érvénytelenségével kapcsolatos, valamint a túlmunkadíj megfizetésére irányuló igényeket. Utóbbiakról a törvényes határidőn belül történő igényérvényesítés lehetőségére hívta fel a felperest, míg az elsőfokú ítélet helybenhagyása körében a Pp. 254. § (3) bekezdésére és a 253. § (2) bekezdésére hivatkozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!