Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2005.1190 Ha valamely minősítő körülmény az alapeset elkövetési magatartásán túl további magatartás kifejtését tételezi fel, a minősített eset kísérletét akkor lehet megállapítani, ha az elkövető az ehhez szükséges többletmagatartás véghezvitelét is megkezdte [Btk. 16. §].

Az E.-i Városi Bíróság a 2003. február 25-én kihirdetett ítéletével M. I. r. terheltet bűnösnek mondta ki hivatalos személy által kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés bűntettében, valamint hivatalos személy által elkövetett vesztegetés bűntettében, ezért 2 év börtönre és 150 000 forint pénzmellékbüntetésre ítélte, s a börtönbüntetés végrehajtását 4 év próbaidőre felfüggesztette.

Az ítéletben megállapított tényállás lényege a következő:

Az I. r. terhelt 2001. január 27-éről 28-ára virradó éjjel T.-on rendőrjárőrként közúti ellenőrzést végzett. Ennek során a sebességtúllépés miatt megállított személygépkocsi vezetője, L. T. megkérdezte tőle, hogy el lehet-e intézni az ügyet úgy, hogy ne vonják be a vezetői engedélyét. A terhelt erre 5000 forintot kért helyszíni bírság címén, s miután a pénzt megkapta, semmiféle intézkedést nem tett.

Ezt követően az ugyancsak sebességtúllépés miatt megállított L. F.-től azt kérdezte, hogy csekket kér-e a bírság befizetéséhez, vagy 2000-3000 forint kifizetésével el tudják ezt más módon intézni. L. F. a csekket választotta, mire a terhelt a szabályoknak megfelelően 5 000 forint helyszíni bírságról szóló nyugtát készített, átadta a postai befizető utalványt, s az intézkedést az ún. telepítési naplóba is bevezette.

A városi bíróság ez utóbbi cselekményt hivatalos személy által elkövetett vesztegetés bűntettének minősítette.

A K.-i Megyei Bíróság a 2004. február 2-án meghozott ítéletével a terhelt L. F.-el kapcsolatos cselekményét hivatalos személy által kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés bűntette kísérletének minősítette, a börtönbüntetés tartamát 1 évre, a próbaidőt 3 évre mérsékelte, egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A minősítés megváltoztatásáról szóló indokolás szerint a terhelt L. F. esetében ugyanazt a bűncselekményt követte el, mint L. T. esetében. Ennek elkövetését a pénzkéréssel megkezdte, de mivel a kérése eredménytelen maradt, befejezni nem tudta, így a cselekményével a minősített eset kísérletét követte el.

A megyei bíróság ítélete ellen a legfőbb ügyész jogorvoslati indítványt nyújtott be a törvényesség érdekében.

Az indítvány szerint a másodfokú bíróság a minősítés megváltoztatásával megsértette a büntető anyagi jog szabályait, az általa alkalmazott minősítés törvénysértő.

A Btk. 250. § (1) bekezdésében meghatározott vesztegetés bűntettét - többek között - az követi el, aki a működésével kapcsolatban jogtalan előnyt kér. A törvény helyes értelmezése szerint ez azt jelenti, hogy ezzel az elkövetési magatartással a bűncselekmény befejezetté válik, függetlenül attól, hogy az elkövetőnek szándékában áll-e további kötelességszegő magatartás vagy sem. Amikor tehát az intézkedő rendőr a szabálysértést elkövetőnek a szabálysértés pénz ellenében történő kedvezőbb elintézését felajánlotta, a bűncselekmény befejezetté vált, azt kísérletnek minősíteni nem lehet.

A Btk. 250. § (3) bekezdés első fordulata szerint minősülő hivatalos személy által kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés bűntette kizárólag akkor valósul meg, ha az elkövető a kért jogtalan előnyért a hivatali kötelességét ténylegesen megszegi.

A terhelt ilyen további kötelességszegő magatartást nem tanúsított, a kérés eredménytelensége láttán a kötelességét teljesítve helyszíni szabálysértési bírságot szabott ki. Mindez azt jelenti, hogy a terhelt ezen cselekménye csupán a Btk. 250. § (1) bekezdésébe ütköző, hivatalos személy által elkövetett vesztegetés bűntettének minősül, úgy amiként azt az elsőfokú bíróság tévesen megváltoztatott ítélete tartalmazta.

Az indítvány szerint a jogerős ítéletben kiszabott fő- és mellékbüntetést a törvényes minősítés mellett is törvényesnek lehet tekinteni, ezért az indítvány kizárólag a másodfokú bíróság által elkövetett törvénysértés megállapítására irányul.

A Legfelsőbb Bíróság az indítványt alaposnak találta.

A másodfokú ítélet logikusnak tűnő indokolása téves.

A cselekmény minősítése általában ahhoz igazodik, hogy az elkövetőnek az elkövetéskor mi volt a szándéka, s kétségtelen, hogy a jelen esetben a terhelt szándéka a minősített eset véghezvitelére irányult s azt csak külső körülmény miatt nem tudta végrehajtani.

A bűncselekmény kísérletének a megállapításához azonban az elkövetési szándék önmagában nem elegendő. Kísérlet csak akkor állapítható meg, ha az elkövető a szándékolt bűncselekmény elkövetését meg is kezdte, vagyis annak tényálláselemét képező magatartást is kifejtett.

A jogtalan előny kérése az ezen jogtalan előnyért való kötelességszegésnek nyilvánvalóan csak előkészülete, vagyis a terhelt a minősített eset elkövetését nem kezdte meg, következésképpen annak a kísérletét nem követte el. A Btk. 250. § (1) bek. szerint azonban a jogtalan előny kérése önmagában befejezett bűncselekmény, a terhelt ezt maradéktalanul megvalósította, a cselekménye ennek megfelelően hivatalos személy által elkövetett vesztegetés bűntettének minősül, függetlenül attól, hogy a szándéka ezen túl a kötelességszegésre is kiterjedt.

Általánosságban szólva, ha valamely minősítő körülmény az alapeset elkövetési magatartásán túl, további magatartás kifejtését tételezi fel, a minősített eset kísérletét akkor lehet megállapítani, ha az elkövető az ehhez szükséges többletmagatartás kifejtését is megkezdte.

Az indítványban kifejtett tételek helytállóak, a másodfokú bíróság által alkalmazott minősítés törvénysértő, ezért a Legfelsőbb Bíróság a Be. 436. §-a alapján a cselekmény téves minősítésével elkövetett törvénysértést az indítványnak megfelelően megállapította.

(Legf. Bír. Bt. I. 977/2004. sz.)