Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

58/1998. (XI. 27.) AB határozat

Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának az önkormányzati tulajdonú lakások és helyiségek elidegenítéséről szóló 18/1994. (V. 2.) rendelete felülvizsgálatára irányuló kezdeményezés tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendeleti előírás felülvizsgálatára irányuló kezdeményezés tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának az önkormányzati tulajdonú lakások és helyiségek elidegenítéséről szóló 18/1994. (V. 2.) rendelete 10. § (2) bekezdése és 11. § (1) bekezdése alkotmányellenes, ezért e rendelkezéseket megsemmisíti.

Az Alkotmánybíróság ezt a határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

I.

A Hajdú-Bihar Megyei Közigazgatási Hivatal vezetője - mivel a törvényességi ellenőrzés körében kiadott felhívásával a Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának közgyűlése nem értett egyet - az Alkotmánybírósághoz benyújtott indítványában az önkormányzatnak az önkormányzati tulajdonú lakások és helyiségek elidegenítéséről szóló 18/1994. (V. 2.) rendelete (a továbbiakban: Ör.) 10. § (2) bekezdése törvényellenességének megállapítását és megsemmisítését kezdeményezte.

Az indítványozó szerint az önkormányzati lakásra vételi joggal rendelkező személyek körét a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Lt.) 45. §-a "taxatív és kogens" módon tartalmazza, ezt az önkormányzat rendelete nem terjesztheti ki sem pozitív, sem negatív irányba. Álláspontja szerint az Ör. törvényi felhatalmazás hiányában állapított meg vételi jogot - a vételi jog jogosultjának hozzájárulásával - a jogosult házastársa részére. Az előbbiekre tekintettel az Ör. kifogásolt előírása ellentétes az Lt. 45. §-ával, valamint a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 16. § (1) bekezdésével, és sérti az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdését.

II.

Az Alkotmánybíróság a rendelkező részben foglalt döntését a következőkkel indokolja:

Az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdése szerint "a helyi önkormányzat a feladatkörében rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal". Az Ötv. 16. § (1) bekezdése pedig előírja, hogy "a képviselő-testület a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá törvény felhatalmazása alapján, annak végrehajtására önkormányzati rendeletet alkot".

Az Lt. 45. § (1) bekezdése szerint: "A határozatlan időre bérbe adott önkormányzati lakásra vételi jog illeti meg

a) a bérlőt,

b) a bérlőtársakat egyenlő arányban,

c) a társbérlőt, az általa kizárólagosan használt lakóterület arányában,

d) az a)-c) pontban felsoroltak hozzájárulásával azok egyenes ági rokonát, valamint örökbe fogadott gyermekét."

Az Ör. 10. §-a a következő előírásokat tartalmazza:

"(1) A határozatlan időre bérbe adott önkormányzati lakásra vételi jog illeti meg

a) a bérlőt,

b) a bérlőtársakat egyenlő arányban,

c) a társbérlőt, az általa kizárólagos használt lakóterület arányában,

d) továbbá az a)-c) pontban felsoroltak hozzájárulásával azok egyenes ágbeli rokonát, valamint örökbefogadott gyermekét.

(2) Megilleti továbbá a vételi jog az (1) bekezdés a)-c) pontjában felsoroltak hozzájárulásával azok házastársát is."

A fentiek alapján megállapítható, hogy az Ör. kifogásolt rendelkezése az Lt.-ben taxatív módon meghatározott jogosultak körét bővítette, amelyre az Lt. az önkormányzat részére felhatalmazást nem adott.

Az Lt. 48. § (1) bekezdése szerint "a vételi joggal - írásban - 1995. november 30-ig lehet élni". Az Lt. e rendelkezésének szövegét az 1995. évi XIX. törvény 1. §-a állapította meg 1995. március 31-i hatállyal. A határozatlan időre bérbe adott önkormányzati lakások tekintetében tehát a vételi jog gyakorlására megállapított törvényi határidő lejárt.

Az Lt. fenti módosított rendelkezése hatálybalépését követően az önkormányzat az Ör.-nek a vételi jog gyakorlásának időpontjára vonatkozó rendelkezését módosította. Az Ör.-nek a 17/1995. (V. 2.) rendelettel megállapított 11. § (1) bekezdése így rendelkezik: "A vételi jog gyakorlására vonatkozó előzetes nyilatkozatot a vételi jog jogosultja az elidegenítéssel megbízottnak 1995. november 30-ig jelentheti be, a határidő után benyújtott kérelmek elbírálására a jelen rendeletben szabályozottak nem kötelezően irányadóak." Az Ör. e rendelkezéséből az következik, hogy a vételi jog gyakorlására megállapított törvényi határidő lejártát követően benyújtott kérelmek elbírálása tekintetében az önkormányzat mérlegelési jogkörében járhat el. Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az Ör. 10. § (2) bekezdése és 11. § (1) bekezdése jelenleg is hatályban van. E két rendelkezés szoros összefüggésére tekintettel az Alkotmánybíróság vizsgálatát kiterjesztette az Ör. 11. § (1) bekezdésére is.

Az Alkotmánybíróság a fentiek alapján megállapította, hogy az Ör. 10. § (2) bekezdése ellentétes az Lt. 45. § (1) bekezdésével, és sérti az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdését. Az Ör. 11. § (1) bekezdése pedig ellentétes az Lt. 48. § (1) bekezdésével, és bizonytalansága folytán sérti az Alkotmány 2. § (1) bekezdésében meghatározott jogállamiság lényeges összetevőjeként szereplő jogbiztonság követelményét.

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság a rendelkező részben foglaltak szerint határozott.

Dr. Ádám Antal s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Holló András s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza s. k.,

alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: 912/H/1995/5.

Tartalomjegyzék