Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2013.5.142 Egy csatornarendszer nyomvonalának meghatározásánál a kisajátítási eljárásban akkor vizsgálható a célszerűség alapján más nyomvonal megvalósíthatósága, ha az ilyen kérelmet előterjesztő tulajdonos a más nyomvonal célszerűbb kialakítására vonatkozó állítását megfelelően igazolja [Pp. 1952. évi III. tv. 206. §].

A törvényszék által megállapított irányadó tényállás szerint a felperesek egyenlő arányban tulajdonosai a R. belterület ... hrsz.-ú kivett út, erdő és legelő művelési ágú, illetve megnevezésű, összesen 11 ha 819 m2 területű ingatlannak. A H. útja felől érkező csapadékvíz jelenleg a perbeli ingatlan útként nyilvántartott területek egy részén át folyik be a K. árokba, az útban jelentős károkat okozva.

A II. r. alperes a község belterületi vízelvezetésére tervet készíttetett. Ez a H. útjáról érkező csapadékvíz elvezetését egy a felperesi út mellett kialakítandó árkon át javasolta megvalósítani. A II. r. alperesnek az ehhez szükséges területeket nem sikerült a felperesektől megvásárolni, ezért kérte az I. r. alperestől a felperesi ingatlan 3160 m2 nagyságú területének, az útnak és további 315 m2-nek a kisajátítását. Az I. r. alperes 2010. július 16. napján kelt határozatával elrendelte a kért terület vízgazdálkodás közérdekű célra történő kisajátítását, és kötelezte a II. r. alperest összesen 600 000 Ft kártalanítás megfizetésére a felperesek számára. A határozatát a kisajátításról szóló 2007. évi CXXIII. törvény (a továbbiakban: Kstv.) 2. §-ára, 4. § (1) bekezdésének k) és d) pontjára, illetve 3. § (1) bekezdésének c) pontjára alapította.

A határozat felülvizsgálata iránt a felperesek nyújtottak be keresetet, melyben vitatták a kisajátítás közérdekűségét, állítva, hogy a víz elvezetése ingatlanuk érintetlenül hagyása mellett is lehetséges volna, és vitatták a kártalanítás összegét is, mely azonban jelen közbenső ítélet elleni felülvizsgálati eljárásnak nem tárgya.

A Szekszárdi Törvényszék az ügyben közbenső ítéletet hozott, melyben a felpereseknek az érintett határozat jogalapjára irányuló keresetét elutasította. Indokolása szerint a kisajátítást közérdekű célból a Kstv. 2. §-ának e) pontja alapján vízgazdálkodás céljából, illetőleg a Kstv. 4. § (1) bekezdésének k)-d) pontja szerint felszíni és felszín alatti vízkészletek közérdekű igénybevétele, tárolása, el-, illetve továbbvezetését szolgáló létesítmények megvalósítása érdekében került sor.

A közbenső ítélettel szemben a felperesek nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet, melyben kérték annak hatályon kívül helyezését és a törvényszék új eljárásra utasítását. Előadták, hogy a törvényszék a tényállást kellő mértékben nem derítette fel, ezért határozata megalapozatlan volt.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A felülvizsgálati kérelemmel kapcsolatban a Kúriának azt kellett megvizsgálni, hogy a vízgazdálkodás körében a felszíni vízkészletek továbbvezetését szolgáló létesítmény megvalósítására kerülne-e sor a felperesek ingatlanán, illetőleg azt, hogy a közérdekű cél megvalósítása a felperes, vagy a felperes által említett másik ingatlanon fennálló tulajdon nagyobb sérelmével járna-e.

Az ügyben a Kstv. 2. §-ának l) pontjából kellett kiindulni, mely szerint ingatlant kisajátítani a 3. § szerinti feltételek fennállása esetén, az alábbi közérdekű célokra lehetséges: vízgazdálkodás. Figyelembe kellett venni a Kstv. 4. § (1) bekezdésének kd) pontját is, mely egyebek mellett kimondja, hogy felszíni vízkészletek továbbvezetését szolgáló létesítmények megvalósítása miatt lehetséges a 2. § szerinti közérdekű célokra a kisajátítás. A felperesek lényegében nem vitatták, sem a vízgazdálkodási célt, sem azt, hogy e célból a felszíni víz továbbvezetése szükséges volna. A törvényszék ezért helyesen állapította meg, hogy az I. r. alperes erre vonatkozóan, mivel valahol szükséges a csapadékvíz elvezetése, jogszerű határozatot hozott. A továbbiakban erre vonatkozóan kellett vizsgálódást folytatni a törvényszéknek, hogy mely úton célszerű a víz elvezetése.

A felülvizsgálati kérelem érdemében a Kstv. 3. §-ának c) és d) pontjai az alkalmazandó rendelkezések az ügy megítélésénél. A Kstv. 3. § (1) bekezdésének c) pontja kimondja, hogy kisajátításnak akkor van helye, ha a közérdekű cél megvalósítására kizárólag az adott ingatlanon kerülhet sor, illetve ha a közérdekű cél megvalósítására több ingatlan alkalmas, annak más ingatlanon való megvalósítása a tulajdon nagyobb sérelmével járna, és a 3. § (1) bekezdésének d) pontjába rögzített annak az előírásnak is megfelel, hogy a kisajátítással biztosított tevékenység közösségi előnyei a tulajdon elvonásával okozott kárt jelentősen meghaladják. Ennek mérlegelése során a Kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szerve a közérdekű tevékenység jelentőségét, így különösen a terület fejlődésére gyakorolt hatását, a tevékenységgel, szolgáltatással ellátásra kerülő számát, a foglalkoztatásra gyakorolt hatását és az ingatlan jellemzőit kell egybevetnie jelen ügyben. A felperesek ingatlanának kisajátításánál a közigazgatási hatóság ezeket az idézett szempontokat vette figyelembe határozata meghozatala előtt. Ugyanezeket a szempontokat vizsgálta a törvényszék eljárása során. Ennek vizsgálatára szakértői bizonyítást rendelt el, és a szakértő feladatává tette e törvényi rendelkezések figyelembevételét véleménye megalkotásához. A szakértő szakvéleményében és annak kiegészítésében meghallgatása során utalt arra, hogy nem bizonyított, miszerint a perbeli vízelvezetés kisebb sérelemmel volna megvalósítható az önkormányzati úton, a H. úton keresztül. Továbbá utalt arra, amikor a perbeli ingatlan kisajátításáról véleményét meghozta, figyelemmel volt arra is, hogy a kisajátítással biztosított tevékenység közösségi előnyei a tulajdon elvonásával okozott kárt jelentősen meghaladnák. Ezt a vízelvezetési tervet készítő szervezet képviselője is megerősítette. Ezzel szemben a felperesek további bizonyítást nem kértek, jóllehet a szakértő véleményéből kitűnik, hogy a víz H. úton való elvezetését csak egy szakaszon tudta vizsgálni, és hivatkozott arra is, hogy a csapadékvíz H. úton történő elvezetésének megkezdése után annak továbbvezetése is vizsgálatra szorulna. E további vizsgálatot illetően azonban a felperesek bizonyítási indítványt nem terjesztettek elő.

A törvényszék közbenső ítéletét a bizonyítékok mérlegelése alapján hozta. A Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 206. §-a értelmében a bizonyítékok mérlegelésén alapuló ítélet felülvizsgálattal eredményesen csak akkor támadható, hogy ha az ítélet a bizonyítékok okszerűtlen mérlegelésén alapuló hibás tényállás alapján született. Jelen ügyben a törvényszék bizonyítékok okszerű mérlegelésével helyes tényállást állapított meg, ezért a közbenső ítélet felülvizsgálati kérelemmel való támadása eredménytelen volt.

Mindezek következtében a Kúria alaptalannak tartotta a törvényszék költségek viselésére vonatkozó rendelkezését illető felülvizsgálati kérelmet is.

Ezért a Kúria a törvényszék közbenső ítéletét a Pp. 275. § (3) bekezdése értelmében hatályában fenntartotta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!