Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2004.1.3 I. Hivatalos személy az államigazgatási szervnél, önkormányzati igazgatási szervnél szolgálatot teljesítő személy, akinek a tevékenysége a szerv rendeltetésszerű működéséhez tartozik, és amelynek végzésére az adott szervet a jogszabály feljogosítja, vagy kötelezi [Btk. 137. § 1. pont j) alpont]

II. A közbeszerzési törvény alapján lefolytatandó közbeszerzési eljárás az államigazgatási, önkormányzati igazgatási szerv rendeltetésszerű működéséhez tartozik; az e szervnél szolgálatot teljesítő és a közbeszerzési eljárással összefüggő feladatot ellátó személy a büntetőtörvény alkalmazásában hivatalos személy [Btk. 137. § 1. pont, j) alpont, 1995. évi XL. törvény]

Az elsőfokú bíróság a 2000. március 16-án kihirdetett, majd a másodfokon eljárt Legfelsőbb Bíróság a 2002. január 24. napján jogerőre emelkedett ítéletével a II. r. terheltet hivatalos személy által elkövetett vesztegetés bűntette miatt - végrehajtásában 2 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre és 40 000 forint pénzmellékbüntetésre ítélte.

A II. r. terheltre vonatkozó tényállás lényege szerint ez a terhelt a bűnügy nyomozásának abban a fázisában, amikor már az eljárási cselekmények őt magát személyesen érintették, súlyos fokú korlátozottságát eredményező idegi természetű megbetegedés állapotába került. A II. r. vádlottat 1998. január 14-én vették őrizetbe, és az 1998. február 10-ig tartó előzetes letartóztatásának foganatba tételét követően észlelték a tartós paranoid zavarral kevert szorongással, depresszióval jellemzett alkalmazkodási zavarát. Ezt megelőzően semmiféle idegi panasszal nem fordult orvoshoz. Kórházba szállítására 1998. február 26. napján került sor. A terhére rótt bűncselekmény 1997. október 28. napján bekövetkezett elkövetésekor ez az állapota nem állt fenn.

A másodfokú bírósági ítélettel pontosított és kiegészített tényállásnak a II. r. terheltre vonatkozó megállapításai szerint 1994. október 1. napjától dolgozott a polgármesteri hivatalnál előbb beosztott műszaki ügyintézőként az oktatási ügyosztályon, majd a beruházási és közbeszerzési ügyosztály 1996. január 15. napján bekövetkezett megalakulásakor áthelyezték a közbeszerzési és koordinációs alosztályra.

A beruházási és közbeszerzési ügyosztály hatáskörébe - többek között - az egészségügyi, szociális, kulturális és oktatási intézményekkel kapcsolatos beruházások koordinálása tartozott. A belső működési szabályzat szerint az ügyosztály ellátta az önkormányzat és intézményei felújításainak a lebonyolítását az előkészítéstől egészen az üzembe helyezésig.

A beruházási alosztály részt vett a közbeszerzési eljárások vagy az azok hatálya alá nem tartozó versenytárgyalások előkészítésében és lebonyolításában.

Az alosztály a tevékenységi körében többek között előkészítette és egyeztette a tervezési, vállalkozási és megbízási szerződéseket, valamint azok módosításait; szükség esetén koordinálta a kivitelezők munkáját; ellenőrizte a kivitelezendő munka előírás szerinti elvégzését, és figyelemmel kísérte a szerződések teljesítését.

Az ügyosztálynak a közbeszerzési eljárásokkal kapcsolatos hatáskörét a közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. törvény és a 65/1995. (XI. 11.) fővárosi közgyűlési rendelet állapította meg. A fővárosi közbeszerzések megvalósításáról, végrehajtásáról a főpolgármester és a főjegyző 536/1996. együttes intézkedése rendelkezett.

A II. r. terhelt 1997. évben főtanácsos, műszaki ügyintézőként dolgozott a közbeszerzési és koordinációs alosztályon. Feladatköre ellenőrző, döntés-előkészítő volt a közbeszerzési eljárásokkal kapcsolatos döntéshozatalban.

A szakközépiskola felújítására 1997 októberében írtak ki ajánlattételre felhívást. Az ajánlatok bontásakor - amikor az ügyosztály részéről a II. r. terhelt is jelen volt - derült ki, hogy a három ajánlattevő közül az I. Kft. nem csatolta a cégkivonatot helyettesítő okiratot, és így ajánlatuk a közbeszerzésről szóló 1995. évi XL. törvény 52. §-a rendelkezése szerint érvénytelen volt, és ekként az 53. § (2) bekezdésére figyelemmel az eljárás további szakaszában már nem vehettek volna részt. A közbeszerzések tanácsának ajánlása szerint az ajánlatkérőnek azonban módja volt arra, hogy az ajánlattételek felbontásakor a pályázók részére lehetővé tegye a hiányzó igazolás vagy nyilatkozat utólagos csatolását az elbírálásig.

Az I. Kft. képviseletében eljáró VIII. r. terhelt és a II. r. terhelt megállapodtak abban, hogy a kft. egy-két napon belül pótolja az okirati hiányosságot, ám annak elmaradása esetén kizárják őket a jogérvényesen pályázók közül.

A VIII. r. terhelt 1997. október 28-án reggel telefonon beszélt a IV. r. terhelttel, amikor is szóba került, hogy a VIII. r. terhelt ezen a napon felkeresi a hivatalában a II. r. terheltet, az említett hiánypótlás rendezése végett, és ennek kapcsán említette a IV. r. terhelt, hogy ő is bemegy az irodába, mert egy kis "zsozsót" kell vinnie a II. r. terheltnek. Azt is említette, hogy ezt a pénzt az 1997 nyarán a kertészeti szakközépiskola tetőfelújítási munkájával kapcsolatosan utólagos juttatásként akarja adni, és egyben azzal a szándékkal is, hogy esetlegesen számít a II. r. terhelt támogatására a szakközépiskola felújítási munkálatainak a megszerzése ügyében.

Ilyen előzmény után került arra sor, hogy ezen a napon 13.30 óra körüli időben a IV. r. terhelt átadott a VIII. r. terheltnek egy pénzt tartalmazó borítékot. A VIII. r. terhelt nem tudta, hogy a borítékban mekkora összeg van.

A IV. r, terhelt arra kérte az I. Kft. eljáró képviselőjét, hogy a borítékot a társasági szerződéssel együtt adja át a II, r. terheltnek.

A polgármesteri hivatal folyosóján találkozott a VIII. r. terhelt a II. r. terhelttel, akivel közölte, hogy meghozta a hiányzó társasági szerződést, és egyidejűleg átadta a II. r. terheltnek a pénzt tartalmazó borítékot. A II. r. terhelt említette, hogy a hiánypótlást valószínűleg már nem fogják elfogadni - ugyanis arra gondolt, hogy a pénzbeli juttatás a hiánypótlásra vonatkozik, és annak elfogadhatóságát nem tudja garantálni a I. Kft.-nek -, azonban a VIII. r. terhelt nyomban említette, hogy a pénzt nem is ezért kapja, hanem a IV. r. terhelt közlésének megfelelően arra az előző beruházás miatt került sor.

A borítékban 100 000 forint volt, a II. r. terhelt a pénzt elfogadta, és azzal sajátjaként rendelkezett.

A pályázat eredményeként a szakközépiskola felújításának pályázata nyertese nem az I. Kft. lett.

Az elsőfokú bíróság az ítélet indokolásában utalt arra, hogy a II, r. terhelt védekezésével szemben az érintett vádlott-társak és tanúk vallomásainak mint bizonyítékoknak a mérlegelésével állapította meg, hogy a IV. r. terhelt kezdeményezésére a VIII. r. terhelt 100 000 forintot vitt a hivatalos személy II. r. terheltnek, egyrészt a korábban elnyert munkáért, másrészt azért, hogy a jövőben esetleges pályázataikat támogassa. A bíróság nem tulajdonított jelentőséget annak, hogy a vesztegetési pénz átvételekor a II. r. terhelt lényeges döntési pozícióban volt-e.

A II. r. terheltnek sem a kertészeti szakközépiskola, sem a textil- és vendéglátóipari szakmunkásképző iskola felújítására kiírt pályázat elbírálásában nem volt döntési jogosultsága. A munkákkal kapcsolatos kötelességét nem szegte meg, de a VIII. r. terhelttől átvett és elfogadott pénz alkalmas volt arra, hogy őt működése körében a közérdek hátrányára befolyásolja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!