Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

ÍH 2006.21 ÖNKORMÁNYZATI TÖRZSVAGYONBA TARTOZÓ VAGYONTÁRGY TULAJDONJOG ÁTRUHÁZÁSÁNAK TILALMA - TÖRZSVAGYONBA TARTOZÓ VAGYONTÁRGY HASZNOSÍTÁSI JOGÁNAK TARTÓS ÁTENGEDÉSE KONCESSZIÓS SZERZŐDÉS - ÉRVÉNYTELENSÉG JOGKÖVETKEZMÉNYE

Az önkormányzati törzsvagyon körébe tartozó, a lakossági és üzemi szükségleteket kielégítő regionális víziközmű tulajdonjogát az önkormányzat nem ruházhatja át, az ilyen adásvételi szerződés jogszabályba ütközik, semmis.

A törzsvagyonhoz tartozó vízműkomplexum hasznosítási jogának tartós, határozott időre történő átengedése tartalmilag koncessziós szerződés akkor is, ha a felek azt "üzemeltetési szerződésnek" nevezik el. A tartalmát tekintve koncessziós szerződés semmis, ha létrejötte, megkötése nem a koncesszióról szóló törvényben meghatározott eljárás eredményeként, az ott írt törvényi feltételeket betartva történt.

Az érvénytelenség jogkövetkezményeinek alkalmazása tartós használatot eredményező érvénytelen szerződés esetén [1990. évi LXV. törvény 20. §, 79. § (2) bek.; 1991. évi XVI. törvény 20. §, 23. § (1) bek.; Ptk. 200. § (2) bek., 237. § (1) bek.].

A peres felek 1993. szeptember 6. napján vállalkozási szerződést kötöttek, az önkormányzat alperes megrendelte az Előszállás-Kisszentmiklós-Daruhegy községek teljes körű ívóvízellátását szolgáló vízmű építési munkáit. Ennek elvégzését a felperes átalányáron 106 000 000 Ft + áfa vállalkozói díj kikötése mellett vállalta, a teljesítési határidőt 1995. március 31-ében határozták meg. A felperes a szerződésben vállalt kötelezettségeinek eleget tett, az alperes azonban pénzügyi nehézségek miatt a vállalkozói díj teljes összegét nem tudta megfizetni.

A tartozásrendezés megoldására a felperes 1995. július 25-én ajánlatot tett a regionális vízmű megvásárlására, majd 1995. december 22. napján meg is kötötték az adásvételi szerződést. Az építményeket a technológiai berendezésekkel együtt a felperes megvásárolta 150 000 000 Ft + áfa vételár ellenében azzal, hogy az építmények vételára 120 000 000 Ft + áfa, a technológiai berendezéseké 30 000 000 Ft + áfa, az építményekhez tartozó földterületekért pedig a felperes évi 1000 Ft + áfa bérleti díjat tartozik fizetni. A vételár kifizetése a felperesi ajánlat szerinti ütemezésben történt volna 2015. december 15. napjáig. Az alperes a tulajdonjogát a vételár utolsó részletének kifizetéséig fenntartotta, de hozzájárult, hogy a felperes a könyvelésében az építményeket szerepeltesse és azok amortizációját elszámolhassa. Az alperes javára visszavásárlási jogot is kikötöttek, amelyet 2015. évben gyakorolhatott 110 000 000 Ft + áfa áron.

Mindezeket megelőzően a felperes 1995 júliusában a vízmű üzemeltetésére is ajánlatot tett, vállalva a folyamatos víztermelést és kezelést, a vízszolgáltatást, a technológiai berendezések karbantartását és a hibaelhárításokat. Az alperes önkormányzati rendeletben volt jogosult a vízdíj összegének meghatározására, amely 1995. évben az alapdíjon felül az elfogyasztott köbméterenként 46 Ft + 12% áfa volt. Megállapodtak, hogy a gerincvezetékre a későbbiekben rákapcsolódók a hálózatfejlesztési hozzájárulást a felperesi társaságnak fizetik. Az üzemeltetési szerződést az ajánlatra is visszautaló tartalommal 1995. december 1-jén kötötték meg 2015. december 31-éig terjedő időre, "a koncessziós pályázat kedvező elbírálása esetén 1996. április 1-jétől 2015. december 31-éig".

Az alperes a koncessziós pályázatot 1996 februárjában a térségi napilapban közzétéve ki is írta, de végül abban állapodtak meg a felperessel, hogy a köztük létrejött üzemeltetési szerződés maradjon hatályban.

A felperes keresetében 18 875 500 Ft, és ennek a kifizetésig számított kamatai megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Előadta, hogy az adásvételi szerződés semmis volt, mert az alperes az önkormányzati törzsvagyonba tartozó víziközművet értékesítette, ezért a felvett 16 412 500 Ft vételárat vissza kell fizetnie és 2 462 500 Ft vállalkozói díj megfizetésére is köteles.

Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Viszontkeresetet is előterjesztett, amelyben az 1995. december 1. napján megkötött üzemeltetési szerződés érvénytelenségének megállapítását és az elszámolás (eredeti állapot visszaállítása) eredményeként a felperest 40 370 033 Ft megfizetésére kérte kötelezni.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy a felperes és az alperes között 1995. december 22. napján létrejött, a vízközmű létesítményekre vonatkozó adásvételi szerződés, továbbá a peres felek között 1995. december 1. napján létrejött, a vízközművekre vonatkozó üzemeltetési szerződés is érvénytelen. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 40 370 033 Ft-ot, és ennek 2004. május 1. napjától a kifizetésig számítottan a mindenkori éves költségvetési törvényben meghatározott mértékű kamatát. Ítéletének indokolásában a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 79. § (1) bekezdésére, az egyes állami tulajdonban lévő vagyontárgyak önkormányzatok tulajdonába adásáról szóló 1991. évi XXXIII. törvény 20. § (2) bekezdésére és a Vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 6. § (3) bekezdésére hivatkozva megállapította, hogy a közművek önkormányzati törzsvagyonnak minősülnek és korlátozottan forgalomképesek. Működtetésük az önkormányzat többségi részesedésével létrehozott gazdálkodó szervezet vagy költségvetési, illetve önkormányzati intézmény alapítása útján történhet, vagy a működtetés időleges joga koncessziós szerződéssel a pályázat nyertesének engedhető át. Mindezekből következik, hogy az önkormányzati törzsvagyonba tartozó vízközmű tulajdonjoga nem ruházható át, ezért a peres felek között 1995. december 22. napján létrejött adásvételi szerződés, mint jogszabályba ütköző, a Ptk. 200. § (2) bekezdése értelmében semmis, így a Ptk. 237. § (1) bekezdése alapján az eredeti állapot visszaállításának van helye.

Jelen esetben - miután az adásvétel tulajdonjog fenntartással történt - az eredeti állapot visszaállítása a tulajdonjogot nem érinti, a kifizetett vételárral azonban el kell számolni, mert annak visszafizetése már az átvétel napján esedékessé vált, ezért a felperes a késedelmi kamatra is jogszerűen tarthat igényt.

Megállapította a peres felek között 1995. december 1. napján létrejött üzemeltetési szerződés semmisségét is, rámutatva, hogy a koncesszióról szóló 1991. évi XVI. törvény szerint az önkormányzati vízközmű csak a már hivatkozott formában üzemeltethető. Az alperes pedig sem a többségi részesedésével működő gazdálkodó szervezetet nem hozott létre, költségvetési, illetve önkormányzati intézményt sem alapított, és koncessziós pályázatot sem írt ki az üzemeltetési szerződés megkötése előtt, ezért a szerződés, mint jogszabályba ütköző, a Ptk. 200. § (2) bekezdése értelmében semmis. Az eredeti állapot visszaállítása, az elszámolás körében az igazságügyi könyvszakértő véleményét elfogadva megállapította, hogy a felperest megilleti az általa a vállalkozási szerződés alapján elvégzett munkája ellenértékeként még járó és az alperes által sem vitatott hátralékos vállalkozói díj, azaz 2 463 000 Ft. Az 1995. december 22. napján megkötött adásvételi szerződés alapján kifizetett felperesnek visszajáró vételárrész 16 412 500 Ft, és a felperest megillető összegek, azaz 18 875 000 Ft után 2004. április 30. napjáig számítottan a késedelmi kamat, 18 687 647 Ft. A felperes által jogszerűen követelt összeg tehát 37 563 147 Ft. Az eredeti állapot helyreállítása körében ezzel szemben az alperes javára elszámolandó 66 116 182 Ft, mint a vízközmű épületére, a vízműhálózatra, a vízműkerítésre és a vízmű gépeire és berendezéseire, azok együttes 155 829 559 Ft-os bruttó értékére a létesítéstől 2003. december 31-éig elszámolt értékcsökkenés összege. Ezen túl a számvitelileg nem indokolható vízáremelés különbözeti összege 1 023 267 Ft, a felek kölcsönös elszámolása kapcsán keletkezett, az alperest megillető kamatigény 1 289 371 Ft és az alperesi vízfogyasztás után számított vízhasználati díj köbméterenként 20 Ft-tal számolva 2003. december 31-éig 9 504 000 Ft. Ezen tételek összesen 77 933 180 Ft-ot tesznek ki. A jogszerű felperesi követelés beszámítása mellett az alperes javára mutatkozó különbözet 40 370 033 Ft, amelyet a felperes köteles megfizetni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!