Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2006.7.213 A különvagyoni kft.-üzletrésznek az életközösség fennállása alatt keletkezett osztaléka a különvagyon hasznának minősül és ezért a közös vagyonba tartozik - A haszon keletkezésének időpontja - házassági vagyonjogi szempontból - az osztalékfizetésről döntő taggyűlési határozat kelte [Csjt. 27. §, 28. §; 1988. évi VI. tv. 177. §, 183. §].

A jogerős ítélet által megállapított tényállás szerint a felperes és az I. r. alperes 1991. év végén ismerkedtek meg, majd 1992 decemberében élettársi kapcsolatot létesítettek, 1995. július 25. napján pedig házasságot kötöttek. Az életközösségük 2003. májusáig állott fenn.

A felperes Cs. utcai lakását értékesítették, majd a befolyt eladási ár felhasználásával megvásárolták a Gy. község,

P. utca 73. szám alatti ingatlant, amely az utolsó közös lakásukul is szolgált. Az utóbbi ingatlan tulajdonjoga annak megvételekor a felperes nevére került ugyan bejegyzésre az ingatlan-nyilvántartásba, a felek között korábban folyamatban volt perben hozott jogerős bírósági ítélet azonban megállapította, hogy az ingatlan egészhez viszonyított 2/5 részilletősége az I. r. alperes tulajdonát képezi.

Az I. r. alperes az életközösség előtt már meglévő vállalkozásából 1991. évben 1 445 000 forint, 1992. évben pedig 4 000 000 forint osztalékot vett fel, amelyből 1993. június 25-én 2 500 000 forintot kölcsönadott a testvéré­nek, aki azt két részletben, 1996-ban és 1999-ben fizette vissza, 2002. július 20-án pedig az I. r. alperes 800 000 forintot kapott az édesanyjától ajándék jogcímén különvagyoni célokra történő felhasználásra. Ezeknek az összegeknek a felhasználásával az I. r. alperes 1997-ben vétel jogcímén megszerezte a b.-i x. hrsz. alatt felvett ingatlan tulajdonjogát, majd az ingatlanon építkezést folytatott. Az épület elkészült, a használatbavételi engedély azonban még nem került kiadásra.

Az életközösség megszűnését követően, 2003. december 16. napján az I. r. alperes olyan tartalmú ajándékozási szerződést kötött a korábbi házasságából származó gyermekeivel: a II. és III. r. alperesekkel, amely szerint a II. és III. r. alperesek egymás közt egyenlő - 1/2-1/2 - arányban megszerezték az ingatlan tulajdonjogát, az I. r. alperes holtig tartó haszonélvezeti jogával terhelten.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy a b.-i x. hrsz. alatt felvett ingatlan egészhez viszonyított 1/2 tulajdoni hányadát tehermentesen megszerezte a Csjt. 27. §-ának (1) bekezdése szerinti házastársi közös szerzés jogcímén. Arra hivatkozott, hogy a perbeli ingatlant az I. r. alperes a házassági életközösség ideje alatt szerezte meg, ezért az a vagyonközösséghez tartozik, ebből következően pedig az alperesek között létrejött ajándékozási szerződés vele szemben részben hatálytalan, hiszen az ingatlan 1/2 tulajdoni illetőségére nézve a tulajdonjog tehermentesen őt illeti meg.

Az alperesek érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Az I. r. alperes arra hivatkozott, hogy az ingatlant különvagyonából vásárolta meg, ezért a felperes sem a házastársi közös vagyon jogcímén történő tulajdonszerzésre, sem pedig a II. és III. r. alperesekkel kötött ajándékozási szerződés vele szembeni hatálytalanságára nem hivatkozhat.

Az elsőfokú bíróság az ítéletével a felperes tulajdonjog megállapítása iránt előterjesztett keresetét elutasította.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperes fellebbezéssel élt.

A másodfokú bíróság az ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A jogerős ítélet indokolásának a jogi okfejtése szerint a házastársi közös szerzés törvényes vélelmével szemben bizonyítást nyert a perben az, hogy az I. r. alperes a perbeli ingatlant a különvagyonából vásárolta meg, és az építkezés is különvagyonából történt. Ezt alátámasztotta az I. r. alperes édesanyjának 800 000 Ft különvagyoni ajándékozásra vonatkozó nyilatkozata, melyet a felperes sem vitatott, hanem csupán annak igazolását kérte, hogy a fenti összeget az I. r. alperes az építkezésre fordította. Miután az ezzel kapcsolatos elszámolást az I. r. alperes csatolta, a felperes pedig akként nyilatkozott, hogy az építkezésbe fizikailag nem tudott besegíteni, illetve arra sem tudott nyilatkozni, hogy az ingatlan vásárlása milyen összegből történt, az elsőfokú bíróság a fenti összeget az I. r. alperes különvagyonaként vette figyelembe.

A beszerzett cégbírósági iratok alapján bizonyítottnak találták a perben eljárt bíróságok azt is, hogy az I. r. alperes 1991. évben 1 445 000 Ft-ot, 1992. évben pedig 4 000 000 Ft osztalékot vett fel - melyet kölcsönadott a testvérének - és ezen összegek visszafizetése után, azok felhasználásával történt az ingatlan telkének megvásárlása és az azon álló épület felépítése.

Nem fogadták el ezzel szemben a felperes azon érvelését, mely szerint az I. r. alperes nem bizonyította volna sem a testvérének kölcsönadott pénzösszeg különvagyoni jellegét, sem pedig azt, hogy a különvagyoni vállalkozásából származó osztalékot az ingatlan vételére, illetve az építkezésre fordította.

Nem tulajdonítottak jelentőséget ugyanakkor a T. Kft. által 1994. április 14-én kiállított és a felperes fellebbezésének a mellékleteként becsatolt - okiratban foglaltaknak, mely szerint az I. r. alperes 1993. évben osztalékot nem vett fel, mert az I. r. alperes nem az 1993. évi, hanem - a cégbírósági iratokkal igazoltan felvett - 1991. és 1992. évben kifizetett osztalékot adta kölcsön testvérének.

A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő a másodfokú bíróság ítéletének a hatályon kívül helyezése, valamint az elsőfokú bíróság ítéletének a megváltoztatása és a keresetének helyt adó ítélet hozatala iránt.

A felülvizsgálati kérelmének részletesen kifejtett indokai szerint a jogerős ítélet sérti a Pp. 164. §-ának (1) és a Csjt. 27. §-ának (1) bekezdését.

Az alperesek felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A felperes felülvizsgálati kérelme részben alapos, a jogvita megalapozott érdemi elbírálásához szükséges adatok azonban nem állnak rendelkezésre.

I. A Csjt. 27. §-ának (1) bekezdése törvényes vélelmet létesít amellett, hogy a házassági életközösség ideje alatt keletkezett vagyon a házastársak osztatlan közös tulajdonát képezi, hacsak annak a Csjt. 28 §-a szerinti különvagyoni jellegét az arra hivatkozó házasfél nem bizonyítja.

A bizonyítási teher Pp. 164. §-a szerinti főszabálya és a törvényes vélelmekkel szembeni bizonyítás Pp. 3. §-ának (5) bekezdése szerinti speciális szabálya szerint tehát a saját különvagyonra hivatkozó I. r. alperest terhelte a vélelem megdöntése: vagyis annak a kétséget kizáró bizonyítása, hogy a perbeli ingatlan egésze a Csjt. 28. §-ának d) pontja szerinti különvagyonához tartozik azért, mert az ingatlan telkének megszerzéséhez és az azon álló felépítmény létesítéséhez teljes egészében a Csjt. 28. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontja szerinti különvagyonát használta fel.

Helyesen hivatkozik tehát a felperes a felülvizsgálati kérelmében arra, hogy a vélelem megdöntése feltételezte annak a bizonyítását, hogy egyrészt az általa a testvéré­nek kölcsönadott készpénz valóban a különvagyona volt, másrészt az általa visszakapott kölcsönösszeget valamint az édesanyjától ajándékba kapott készpénzt valóban az ingatlan telkének megvételére és az azon álló hétvégi ház felépítésére fordította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!