Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

62015CO0607[1]

A Bíróság végzése (hatodik tanács), 2016. május 4. Magyar Bencés Kongregáció Pannonhalmi Főapátság kontra Európai Parlament. Fellebbezés - A Bíróság eljárási szabályzatának 181. cikke - Megsemmisítés iránti kereset - Az Európai Parlamenthez benyújtott petíció - A rusovcei (Oroszvár, Szlovák Köztársaság) kastély tulajdonjoga - Az Európai Unió tevékenységi területére nem tartozó kérdések - A petíció irattárba helyezéséről szóló határozat - Indokolás. C-607/15 P. sz. ügy.

A BÍRÓSÁG VÉGZÉSE (hatodik tanács)

2016. május 4.(*)

"Fellebbezés - A Bíróság eljárási szabályzatának 181. cikke - Megsemmisítés iránti kereset - Az Európai Parlamenthez benyújtott petíció - A rusovcei (Oroszvár, Szlovák Köztársaság) kastély tulajdonjoga - Az Európai Unió tevékenységi területére nem tartozó kérdések - A petíció irattárba helyezéséről szóló határozat - Indokolás"

A C-607/15. P. sz. ügyben,

a Magyar Bencés Kongregáció Pannonhalmi Főapátság (képviseli: Sobor D. ügyvéd)

fellebbezőnek

az Európai Unió Bírósága alapokmányának 56. cikke alapján 2015. november 18-án benyújtott fellebbezése tárgyában,

a másik fél az eljárásban:

az Európai Parlament

alperes az elsőfokú eljárásban,

A BÍRÓSÁG (hatodik tanács),

tagjai: A. Arabadjiev tanácselnök, J. C. Bonichot (előadó) és E. Regan bírák,

főtanácsnok: M. Wathelet,

hivatalvezető: A. Calot Escobar,

tekintettel a főtanácsnok meghallgatását követően hozott határozatra, miszerint az ügy elbírálására a Bíróság eljárási szabályzata 181. cikkének megfelelően, indokolt végzéssel kerül sor,

meghozta a következő

Végzést

1 Fellebbezésében a Magyar Bencés Kongregáció Pannonhalmi Főapátság az Európai Unó Törvényszéke 2015. szeptember 10-i Pannonhalmi Főapátság kontra Parlament végzésének (T-453/14, EU:T:2015:660, a továbbiakban: megtámadott végzés) hatályon kívül helyezését kéri, amelyben a Törvényszék elutasította az Európai Parlament petíciós bizottsága (a továbbiakban: petíciós bizottság) által 2014. április 16-án hozott azon határozat megsemmisítése iránti keresetét, amelyben e bizottság azzal az indokkal nyilvánította elfogadhatatlannak a fellebbező által 2013. június 26-án benyújtott petíciót, hogy az nem tartozik az Európai Unió tevékenységi területére (a továbbiakban: vitatott határozat).

A jogvita előzményei és a vitatott határozat

2 A jogvita alapját képező tényállást a következőképpen ismerteti a megtámadott végzés 1-4. pontja:

"1 2013. június 26-án a felperes, a Magyar Bencés Kongregáció Pannonhalmi Főapátság (Magyarország) petíciót nyújtott be a[...] Parlamenthez, amelyet 1002/2013. számon nyilvántartásba vettek.

2 E petícióban a felperes azt kérte a Parlamenttől, hogy közvetítőként avatkozzon be a Szlovák Köztársasággal a rusovcei (Oroszvár, Szlovákia) Lónyay-kastély tulajdonjogára vonatkozóan fennálló vita megoldásának elősegítése érdekében.

3 A petíció szerint a Lónyay házaspár végrendeletében 1944-ben az apátságra hagyta ezen ingatlant. 1948-ban a csehszlovák kormány elrendelte annak elkobzását. A felperes néhány éve lépéseket tesz a Szlovák Köztársaság hatóságainál ezen ingatlan visszaszerzése érdekében. Petíciójában a felperes abbéli aggodalmát is kifejezte, hogy a szlovák kormány találkozókat kíván tartani e kastélyban az Európai Unió Tanácsának elnöksége keretében, amelyet a Szlovák Köztársaság lát el 2016-ban.

4 [A vitatott határozatban] a [...] petíciós bizottság[...] elnöke a következőképpen tájékoztatta a felperest arról, hogy az 1002/2013. sz. petíciója elfogadhatatlan:

»[...] Megvizsgáltuk [a petícióját] annak eldöntése érdekében, hogy az Ön által felhozott téma egyértelműen az Európai Unió tevékenységi területére tartozik-e, amelyre kiterjed a hatáskörünk.

Sajnálattal tájékoztatom, hogy a jelen ügyben nincs szó erről, ezért a [Parlament eljárási szabályzata] 201. cikkének (8) bekezdése alapján intézkedés nélkül irattárba helyezem a petícióját.«"

A Törvényszék előtti eljárás és a megtámadott végzés

3 A fellebbező 2014. június 13-án a vitatott határozat megsemmisítésére irányuló keresetet nyújtott be a Törvényszék Hivatalához.

4 A Törvényszék Hivatalához 2014. szeptember 25-én benyújtott külön iratban a Parlament a Törvényszék 1991. május 2-i eljárási szabályzatának 114. cikke alapján elfogadhatatlansági kifogást tett. A fellebbező 2014. november 10-én benyújtotta e kifogással kapcsolatos észrevételeit.

5 A Törvényszék Hivatalához 2014. szeptember 30-án érkezett beadványában a Szlovák Köztársaság kérte, hogy a Parlament kérelmeinek támogatása végett beavatkozhasson a jelen eljárásba.

6 A Törvényszék Hivatalához 2014. október 29-én érkezett beadványában Magyarország kérte, hogy a fellebbező kérelmeinek támogatása végett beavatkozhasson a jelen eljárásba.

7 A Törvényszék hatodik tanácsának elnöke 2014. október 24-i és november 27-i határozatával az elfogadhatatlansági kifogásról történő határozathozatalig felfüggesztette a beavatkozási kérelmek vizsgálatát.

8 A megtámadott végzésben a Törvényszék úgy ítélte meg, hogy az ügy körülményeire figyelemmel a megfelelő igazságszolgáltatás igazolja a kereset érdemi elutasítását ebben az ügyben, anélkül hogy határozni kellene a Parlament által hivatkozott elfogadhatatlansági kifogásokról. Úgy ítélte meg, hogy az egyetlen felhozott jogalap nyilvánvalóan megalapozatlan. Következésképpen elutasította a keresetet.

A fellebbező kérelmei

9 Fellebbezésében a fellebbező azt kéri, hogy a Bíróság:

- helyezze hatályon kívül a megtámadott végzést;

- az Európai Unió Bírósága Alapokmányának 61. cikke alapján döntsön érdemben az ügyben, és

- a Parlamentet kötelezze a költségek viselésére.

A fellebbezésről

10 A Bíróság eljárási szabályzatának 181. cikke alapján, ha a fellebbezés teljes egészében vagy részben nyilvánvalóan elfogadhatatlan, illetve nyilvánvalóan megalapozatlan, azt a Bíróság az előadó bíró javaslatára és a főtanácsnok meghallgatását követően indokolt végzéssel teljes egészében vagy részben az eljárás során bármikor elutasíthatja.

11 A jelen fellebbezés keretében e rendelkezést kell alkalmazni.

12 Fellebbezése alátámasztására a fellebbező két jogalapra hivatkozik. Az elsőben azt állítja, hogy a Törvényszék tévesen határozott végzés útján, mivel így megfosztotta azon jogtól, hogy álláspontját nyilvánosan tartott tárgyaláson kifejthesse. A második jogalapot a Törvényszék téves jogalkalmazására alapítja, mivel az tévesen állapította meg, hogy a vitatott határozat megfelelően indokolt.

A második jogalapról

13 Az elsőként megvizsgálandó második jogalapjában a fellebbező azt állítja, hogy a Törvényszék - annak megállapításakor, hogy a vitatott határozat megfelelően indokolt - a Parlament eljárási szabályzata 201. cikke (8) bekezdésének téves értelmezésére támaszkodott, amely rendelkezés arra kötelezi a petíciós bizottságot, hogy amennyiben az EUMSZ 227. cikkben foglalt feltételekre tekintettel elfogadhatatlannak nyilvánítja a petíciót, a petíció benyújtóját tájékoztassa e határozatáról és annak indokairól.

14 A Törvényszék által a megtámadott végzés 17. pontjában felidézettekhez hasonlóan emlékeztetni kell arra, hogy a Parlament azt megállapító határozatát, hogy az EUMSZ 227. cikkben meghatározott feltételek nem teljesülnek, oly módon kell indokolni, hogy a petíció benyújtója számára kiderüljön, az említett feltételek közül melyik nem teljesült az esetében; e tekintetben elegendő rövidített indokolás is (lásd ebben az értelemben: 2014. december 9-i Schönberger kontra Parlament ítélet, C-261/13 P, EU:C:2014:2423, 23. pont).

15 Ezért a Törvényszék nem alkalmazta tévesen a jogot, amikor a megtámadott végzés 19. pontjában megállapította, hogy a vitatott határozatban szereplő rövidített indokolás megfelel az ítélkezési gyakorlatban megállapított indokolási követelménynek.

16 Továbbá, amennyiben a fellebbező a jogalapjával azt kívánta állítani, hogy a Törvényszék tévesen minősítette a vitatott határozat indokolását "megfelelőnek", noha az nem tette lehetővé a petíció benyújtója számára, hogy kiderüljenek belőle a petíció elutasításának indokai, ezen érvet mindenképpen el kell utasítani, mivel e határozatnak a jelen végzés 2. pontjában felidézett szövegéből kiderül, hogy a petíciós bizottság kifejezetten azon körülményre alapozott, hogy az érintett petíció tárgya egyértelműen nem tartozik az Európai Unió tevékenységi területére.

17 Következésképpen a fellebbező második jogalapját, mint nyilvánvalóan megalapozatlant, el kell utasítani.

Az első jogalapról

18 A fellebbező első jogalapjában azt állítja, hogy téves a Törvényszék azon következtetése, mely szerint a kérelme jogilag nyilvánvalóan megalapozatlan, és hogy a Törvényszék ezért tévesen utasította el az említett kérelmet az eljárási szabályzatának 126. cikke szerinti indokolt végzéssel. Azt állítja továbbá, hogy e cikk jelen ügyben való alkalmazása megfosztotta azon jogtól, hogy álláspontját nyilvánosan tartott tárgyaláson fejthesse ki. Rámutat "az Európai Unió Alapjogi Chartájának 47. cikke szempontjából [felmerülő] aggály[aira]".

19 Emlékeztetni kell arra, hogy a Törvényszék eljárási szabályzata megtámadott végzés meghozatalának időpontjában hatályos szövegének 126. cikke értelmében, ha a kereset jogilag nyilvánvalóan megalapozatlan, a Törvényszék az előadó bíró javaslatára - az eljárás folytatása nélkül - az eljárás során bármikor indokolt végzéssel határozhat az ügyben.

20 Meg kell állapítani, hogy a fellebbező, amikor ezen első jogalap alátámasztása érdekében azt állítja, hogy a Törvényszék tévesen minősítette kérelmét "jogilag nyilvánvalóan megalapozatlannak", a második jogalap alátámasztására felhozott érdemi érveléssel azonos érvelésre hivatkozik. Márpedig, amint azt a jelen végzés 17. pontja kimondja, az ilyen jogalap nyilvánvalóan megalapozatlan.

21 Emellett emlékeztetni kell arra, hogy a Törvényszék eljárási szabályzata 126. cikkének alkalmazása nem biztosítja szóbeli szakasz lefolytatását (lásd analógia útján: 2006. május 2-i Regione Siciliana kontra Bizottság ítélet, C-417/04 P, EU:C:2006:282, 37. pont). A megtámadott végzésből továbbá az tűnik ki, hogy a Törvényszék a felek meghallgatása nélkül, elégséges információra alapozhatta határozatát.

22 Következésképpen a fellebbező első jogalapját, mint nyilvánvalóan megalapozatlant, szintén el kell utasítani.

23 Ebből következik, hogy a Bíróság eljárási szabályzatának 181. cikke alapján a fellebbezést teljes egészében el kell utasítani.

A költségekről

24 A Bíróság eljárási szabályzatának 137. cikke alapján, amely e szabályzat 184. cikkének (1) bekezdése értelmében a fellebbezési eljárásra is alkalmazandó, a költségekről az eljárást befejező végzésben kell határozni. Mivel a jelen végzést a Bíróság azelőtt hozta meg, hogy az elsőfokú eljárás alperesének a fellebbezést kézbesítették volna, és következésképpen azelőtt, hogy ezen alperesnek költségei merültek volna fel, a fellebbező maga viseli saját költségeit.

A fenti indokok alapján a Bíróság (hatodik tanács) a következőképpen határozott:

1) A Bíróság a fellebbezést elutasítja.

2) A Magyar Bencés Kongregáció Pannonhalmi Főapátság maga viseli saját költségeit.

Aláírások

* Az eljárás nyelve: magyar.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 62015CO0607 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:62015CO0607&locale=hu