A Kúria Bfv.1028/2011/6. számú precedensképes határozata jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 288. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 426. §] Bírók: Katona Sándor, Molnár Gábor Miklós, Varga Zoltán
A határozat elvi tartalma:
A Btk. 288. §-ának (1) bekezdésében meghatározott bűncselekmény eredménye a pénzügyi támogatás vagy más gazdasági előny megszerzése. A megszerzés e tényállásban értelemszerűen nem a támogatott projektet egy személyben képviselő terhelt általi személyes megszerzést, birtokba vételt jelent, hanem a pénzügyi támogatásnak a támogató szervezet által a támogatott szervezet rendelkezésére bocsátását.
Kapcsolódó határozatok:
Kecskeméti Járásbíróság B.1379/2007/36., Kecskeméti Törvényszék Bf.172/2010/4., *Kúria Bfv.1028/2011/6.* (BH 2012.10.237)
***********
KÚRIA
A Kúria Budapesten, a 2012. április 19. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő
v é g z é s t:
A jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének bűntette és más bűncselekmény miatt folyamatban volt büntetőügyben a terhelt által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Kecskeméti Városi Bíróság 6.B.1379/2007/36. számú ítéletét és a Bács-Kiskun Megyei Bíróság 1.Bf.172/2010/4. számú ítéletét hatályában fenntartja.
E végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.
I n d o k o l á s
I. A Kecskeméti Városi Bíróság a 2010. február 12. napján kihirdetett 6.B.1379/2007/36. számú ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének bűntettében [Btk. 288. § (1) bekezdés a) pontjának 1. fordulata] és az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek megsértése bűntettében [Btk. 314. § (1) bekezdés a) pont 1. fordulata]. Ezért őt, halmazati büntetésül - végrehajtásában 3 év próbaidőre felfüggesztett - 10 hónap börtönre, valamint 100.000 forint pénzmellékbüntetésre ítélte és egyúttal előzetes mentesítésben részesítette. Ellenben őt az ellene magánokirat-hamisítás vétsége (Btk. 276. §) miatt emelt vád alól felmentette.
A bíróság által megállapított tényállás szerint az 1960-ban született, egyetemi végzettségű, rokkantnyugdíjas, büntetlen előéletű terhelt a Szakközépiskola igazgatója. Egyúttal 2001. október 20. napjától a K. Sz. Egyesületének alapító tagja és elnöke.
A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium Humán Erőforrás-fejlesztési Operatív Program Irányító Hatósága (HEFOP IH) 2004-ben pályázatot hirdetett "Hátrányos helyzetű emberek alternatív munkaerő-piaci képzése és foglalkoztatása" címmel HEFOP/2004/2.3.1. hivatkozási szám alatt. A pályázati program célkitűzése a hátrányos helyzetű emberek foglalkoztathatóságának javítása, munkaerő piaci és társadalmi beilleszkedésének elősegítése, integrált megközelítésű, alternatív képzési projektekben való részvételükkel. Az alternatív képzési modell sajátja, hogy a foglalkoztatással összekapcsolt képzést olyan pszichoszociális támogatás kíséri, amely csökkenti a képzésből való lemorzsolódás veszélyét és javítja a képzésben való eredményes részvétel feltételeit, mert a foglalkoztatás, a képzés és a pszichoszociális támogatás együttes alkalmazása jelenti a hátrányos helyzetű emberek foglalkoztathatósága javításának integrált megközelítését.
A terhelt által képviselt K. Sz. Egyesülete további 5 gazdálkodó szervezettel, köztük a terhelt által alapított k.-i székhelyű Alapítvánnyal konzorciumban 2004. augusztus 30. napján a HEFOP irányító hatósághoz pályázatot nyújtott be HEFOP/2004/2.3.1-1. alatt. A pályázatot a terhelt írta alá. A pályázat 4.5. pontjában a pályázó ismertette, hogy a támogatás elnyerése esetén milyen humán erőforrást tud a projekt végrehajtásához rendelkezésre bocsátani. A K. Sz. Egyesülete részéről a projekt személyzet között elsőként, a terhelt testvére került megjelölésre a projekt fejlesztő pedagógusaként. A megadott személyek életrajzát, így a terhelt testvéréét is a mellékletben szereplő formátumban csatolták.
A K. Sz. Egyesületével, mint főkedvezményezettel, melynek aláírásra jogosult képviselője a terhelt volt, valamint 4 konzorciumi partnerével - köztük a K. Alapítvánnyal -, mint kedvezményezettekkel a Munkaügyi Minisztérium képviseletében a HEFOP és EQUAL Program Irányító Hatóság a 2005. május 23-i keltezésű támogatási szerződést kötötte meg HEFOP/2004/2.3.1-1. azonosító számon.
A támogatási szerződés tárgya a "Kiugrás" Képzési és foglalkoztatási program hátrányos helyzetű emberek számára K. térségben című, a fenti pályázatban leírt projekt költségeinek vissza nem térítendő támogatás formájában történő finanszírozása volt.
A projekt elszámolható és támogatható összköltsége 80.324.710.-Ft volt, melyből a K. Sz. Egyesülete részére megítélt támogatás 33.598.430.-Ft, míg a K. részére megítélt támogatás 33.092.160.-Ft volt. A projekt megvalósításának kezdő napja 2005. február 1., befejezésének napja 2006. november 30. volt.
A támogatási szerződés II/1. pontja szerint a támogatás 75%-a az Európai Szociális Alapból, míg 25%-a a Hazai Központi Költségvetési Előirányzatból kerül kifizetésre.
A támogatási szerződés III/1. pontja szerint a főkedvezményezettnek a támogatás kifizetése iránti igényléseit háromhavonta (elszámolási időszak) kell a projekt előrehaladási jelentés mellékleteként benyújtania. Az előrehaladási jelentések és fizetési kérelmek benyújtásának ütemezését szintén tartalmazta a támogatási szerződés.
A támogatási szerződés III/4. pontja szerint a fizetési kérelemhez többek között a következő dokumentumokat kell csatolnia a főkedvezményezettnek: a számlák és egyéb számviteli bizonylatok (továbbiakban: számla) eredeti és három másolati példányát, a számlák ellenértékének kifizetését igazoló iratok egy eredeti és három másolati példányát, valamint a vonatkozó szerződések, megrendelők, egy eredeti és három másolati példányát.
---
A K. Sz. Egyesületének alkalmazásában állt a terhelt, akinek a 2005. január 23. napján kelt munkaköri leírása szerint a projekt menedzselése és elszámolása volt a feladata. Az egyesület alkalmazásában álló Cs. S.-nének, mint képzési vezetőnek a 2005. április 13. napján kelt munkaköri leírása szerint a projektbe bekerülő tanulók képzésének irányítása, szervezése, a 2005. október 12. napján kelt munkaköri leírás kiegészítése szerint továbbá a negyedéves PEJ jelentések elkészítésében való segítségnyújtás volt a feladata. Emellett Cs. S.-né 2005. június 29. napjától a K. Kuratóriumának elnöke, az alapítvány képviselője volt.
---
A terhelt testvére, mint fejlesztő pedagógus a K. Sz. Egyesületénél nem kezdte meg a projektben való munkát. Ott feladatot nem végzett, megbízási díjat nem vett át.
A K. Sz. Egyesülete 2005. március 29. napján bejelentette, hogy a terhelt testvére fejlesztő pedagógus helyett 2005. április 1. napjától a Cs. S.-né állna munkába és az ő életrajzát mellékelte. A pályázatkezelő ESZA Kht. 2005. április 6. napján ezt a személyváltozást nem hagyta jóvá, mert nem látta biztosítottnak a pályázatban szereplő szakember szaktudásának pótlását.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!