BH 2012.10.237 A gazdasági előny "megszerzése" megvalósul, ha a támogatott szervezet képviselőjének megtévesztő magatartása következtében a kiutalt támogatás a támogatott szervezet számlájára kerül [Btk. 288. §].
Kapcsolódó határozatok:
Kecskeméti Járásbíróság B.1379/2007/36., Kecskeméti Törvényszék Bf.172/2010/4., Kúria Bfv.1028/2011/6. (*BH 2012.10.237*)
***********
A városi bíróság a 2010. február 12. napján kihirdetett ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének bűntettében [Btk. 288. § (1) bekezdés a) pontjának 1. fordulata] és az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek megsértése bűntettében [Btk. 314. § (1) bekezdés a) pont 1. fordulata]. Ezért őt, halmazati büntetésül - végrehajtásában 3 év próbaidőre felfüggesztett - 10 hónap börtönre, valamint 100 000 forint pénzmellékbüntetésre ítélte és egyúttal előzetes mentesítésben részesítette. Ellenben őt az ellene magánokirat-hamisítás vétsége (Btk. 276. §) miatt emelt vád alól felmentette.
A bíróság által megállapított tényállás szerint az 1960-ban született, egyetemi végzettségű, rokkantnyugdíjas, büntetlen előéletű terhelt a k.-i szakközépiskola igazgatója. Egyúttal 2001. október 20. napjától a K. Szülők Egyesületének alapító tagja és elnöke.
A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium Humán Erőforrás-fejlesztési Operatív Program Irányító Hatósága (HEFOP IH) 2004-ben pályázatot hirdetett "Hátrányos helyzetű emberek alternatív munkaerő-piaci képzése és foglalkoztatása" címmel. A pályázati program célkitűzése a hátrányos helyzetű emberek foglalkoztathatóságának javítása, munkaerőpiaci és társadalmi beilleszkedésének elősegítése, integrált megközelítésű, alternatív képzési projektekben való részvételükkel. Az alternatív képzési modell sajátja, hogy a foglalkoztatással összekapcsolt képzést olyan pszichoszociális támogatás kíséri, amely csökkenti a képzésből való lemorzsolódás veszélyét és javítja a képzésben való eredményes részvétel feltételeit, mert a foglalkoztatás, a képzés és a pszichoszociális támogatás együttes alkalmazása jelenti a hátrányos helyzetű emberek foglalkoztathatósága javításának integrált megközelítését.
A terhelt által képviselt egyesülete további 5 gazdálkodó szervezettel, köztük a terhelt által alapított Alapítvánnyal konzorciumban 2004. augusztus 30. napján a HEFOP irányító hatósághoz pályázatot nyújtott be. A pályázatot a terhelt írta alá. A pályázat 4.5. pontjában a pályázó ismertette, hogy a támogatás elnyerése esetén milyen humán erőforrást tud a projekt végrehajtásához rendelkezésre bocsátani. Az Egyesület részéről a projekt személyzete között elsőként, a terhelt testvére, D. Á. került megjelölésre a projekt fejlesztő pedagógusaként. A megadott személyek életrajzát, így D. Á.-ét is a mellékletben szereplő formátumban csatolták.
Az Egyesülettel, mint főkedvezményezettel, melynek aláírásra jogosult képviselője a terhelt volt, valamint 4 konzorciumi partnerével - köztük az Alapítvánnyal -, mint kedvezményezettekkel a Munkaügyi Minisztérium képviseletében a HEFOP és EQUAL Program Irányító Hatóság a 2005. május 23-i keltezésű támogatási szerződést kötött.
A támogatási szerződés tárgya a "Kiugrás" Képzési és foglalkoztatási program hátrányos helyzetű emberek számára K. térségben című, a fenti pályázatban leírt projekt költségeinek vissza nem térítendő támogatás formájában történő finanszírozása volt.
A projekt elszámolható és támogatható összköltsége 80 324 710 forint volt, melyből az Egyesület részére megítélt támogatás 33 598 430 forint, míg az Alapítvány részére megítélt támogatás 33 092 160 forint volt. A projekt megvalósításának kezdő napja 2005. február 1., befejezésének napja 2006. november 30. volt.
A támogatási szerződés II/1. pontja szerint a támogatás 75%-a az Európai Szociális Alapból, míg 25%-a a Hazai Központi Költségvetési Előirányzatból kerül kifizetésre.
A támogatási szerződés III/1. pontja szerint a főkedvezményezettnek a támogatás kifizetése iránti igényléseit háromhavonta (elszámolási időszak) kell a projekt előrehaladási jelentés mellékleteként benyújtania. Az előrehaladási jelentések és fizetési kérelmek benyújtásának ütemezését szintén tartalmazta a támogatási szerződés.
A támogatási szerződés III/4. pontja szerint a fizetési kérelemhez többek között a következő dokumentumokat kell csatolnia a főkedvezményezettnek: a számlák és egyéb számviteli bizonylatok (továbbiakban: számla) eredeti és három másolati példányát, a számlák ellenértékének kifizetését igazoló iratok egy eredeti és három másolati példányát, valamint a vonatkozó szerződések, megrendelők, egy eredeti és három másolati példányát.
Az Egyesület alkalmazásában állt a terhelt, akinek a 2005. január 23. napján kelt munkaköri leírása szerint a projekt menedzselése és elszámolása volt a feladata. Az egyesület alkalmazásában álló Cs. S.-nek, mint képzési vezetőnek a 2005. április 13. napján kelt munkaköri leírása szerint a projektbe bekerülő tanulók képzésének irányítása, szervezése, a 2005. október 12. napján kelt munkaköri leírás kiegészítése szerint továbbá a negyedéves PEJ jelentések elkészítésében való segítségnyújtás volt a feladata.
D. Á., mint fejlesztő pedagógus az Egyesületnél nem kezdte meg a projektben való munkát. Ott feladatot nem végzett, megbízási díjat nem vett át.
Az Egyesület 2005. március 29. napján bejelentette, hogy D. Á. fejlesztő pedagógus helyett 2005. április 1. napjától Cs. S. állna munkába és az ő életrajzát mellékelte. A pályázatkezelő ESZA Kht. 2005. április 6. napján ezt a személyváltozást nem hagyta jóvá, mert nem látta biztosítottnak a pályázatban szereplő szakember szaktudásának pótlását.
Ezt követően a terhelt az Egyesület nevében 2006. február 6-án - már jelen büntetőeljárás tartama alatt - faxon jelentette be az új fejlesztő pedagógus személyét és csatolta életrajzát, valamint bizonyítványát.
A projekt kapcsán az Egyesület, mint főkedvezményezett által 2005. október 18. napján az ESZA Kht.-hoz benyújtásra került az Egyesület és D. Á. között 2005. január 25. napján kelt, az egyesület részéről a terhelt által aláírt (és a mérlegképes könyvelő által ellenjegyzett) valótlan tartalmú, hamis megbízási szerződés, amelyen a D. Á. névaláírás nem a névtulajdonostól származik. Benyújtásra került továbbá a 2005. május, június, július hónapokra vonatkozóan D. Á.-nak bruttó 360 000 forint megbízási díjáról valótlan tartalmú bérköltség-elszámoló lap és 3 db hamis bérlista, melyeken D. Á. névaláírása nem a névtulajdonostól származik. A 2. PEJ kapcsán a támogatás 2005. november 22. napján került kifizetésre a főkedvezményezett egyesület részére.
Az Egyesület, mint főkedvezményezett által benyújtásra került és 2005. december 8-án az ESZA-hoz érkezett 2005. október hónapra vonatkozóan - a terhelt által aláírt és a mérlegképes könyvelő által ellenjegyzett - a D. Á.-nak bruttó 160 000 forint megbízási díjáról szóló valótlan tartalmú bérköltség-elszámoló lap és egy hamis bérlista, melyen D. Á. névaláírása nem a névtulajdonostól származik. A 3. PEJ kapcsán a támogatás 2006. augusztus 11. napján került kifizetésre a főkedvezményezett egyesület részére.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!