A Gazdasági Versenyhivatal 152/2000/51 számú határozata erőfölény tárgyában. Eljárás alá vont: Magyar Olaj- és Gázipari Rt.
Vj-152/2000/51
Vj-152/2000/51
A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a dr. Bánhegyi Ilona ügyvéd (1117 Budapest, Október huszonharmadika u. 18.) és a Martonyi és Kajtár Ügyvédi Iroda (1062 Budapest, Andrássy út 102.) által képviselt Magyar Olaj- és Gázipari Rt eljárás alá vont vállalkozás ellen gazdasági erőfölénnyel való visszaélés vizsgálatára indult eljárásban - tárgyaláson kívül - meghozta a következő
határozatot
A Versenytanács az eljárást megszünteti.
A határozat felülvizsgálatát az eljárás alá vont vállalkozás a kézbesítéstől számított harminc napon belül kérheti a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtható keresettel.
Indoklás
I.
A versenyfelügyeleti eljárás tárgya
1) A Gazdasági Versenyhivatal a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 70.§ (1) bekezdése alapján versenyfelügyeleti eljárást indított annak vizsgálatára, hogy a Magyar Olaj- és Gázipari Rt (a továbbiakban: MOL Rt) által
- a szuper ESZ 95-ös ólmozatlan motorbenzin (a továbbiakban: motorbenzin); és
- az EN-590 0,05 normál gázolaj (a továbbiakban: gázolaj)
termékeire megállapított eladási árak az 1997-2000. időszakban sértették-e a Tpvt. 21.§ a) pontját, mely szerint tilos a gazdasági erőfölénnyel visszaélve tisztességtelenül eladási árakat megállapítani.
II.
A MOL Rt piaci helyzete
2) A MOL Rt, az általa irányított összesen 61 magyarországi vállalkozás, a világ számos országában (elsősorban a környező országokban és a Közel-Keleten) bejegyzett 23 további irányítása alatt álló vállalkozás (a továbbiakban együtt: MOL-csoport) tevékenysége az alábbi területekre terjed ki:
- kőolaj, földgáz és egyéb gáztermékek kutatása és termelése;
- kőolaj-feldolgozás, -szállítás és -tárolás;
- kőolajtermékek szállítása, tárolása, nagy- és kiskereskedelme;
- földgáz és egyéb gáztermékek importja, szállítása, tárolása és nagykereskedelme.
3) A vizsgálat tárgyát képező áruk (a motorbenzin és a gázolaj) olyan technológiai és minőségi jellemzőkkel bírnak, amire tekintettel a felhasználási cél szempontjából más áruval ésszerűen nem helyettesíthetők.
A kőolaj feldolgozás
4) Magyarországon kőolaj-feldolgozással kizárólag a MOL-csoport foglalkozik. Három kőolajfinomítója közül:
- a Százhalombattán lévő Dunai Kőolajfinomító a legnagyobb: lepárlási kapacitása 7,5 millió tonna/év;
- a Tiszai Kőolajfinomító (Tiszaújváros) éves lepárlási kapacitása 3 millió tonna;
- az évi 0,5 millió tonna kapacitású Zalai Finomító a környéken kitermelt kőolajat dolgozza fel bitumenné.
5) 1999. évben a MOL-csoport összesen mintegy 7 millió tonna kőolajat dolgozott fel. A feldolgozott mennyiségből 1,2 millió tonna volt a MOL-csoport által Magyarország területén kitermelt kőolaj. A fennmaradó rész importból a "Barátság I" és a "Barátság II" kőolajvezetékeken érkezett az országba (elvileg az "Adria vezetéken" is lehet kőolajat behozni, az azonban a jelenlegi feltételek mellett gazdaságtalan). A kőolaj import részben hosszú távú szerződéseken, részben azonnali (spot) vásárlásokon alapul, a Brent kőolaj jegyzésárához kötött mindenkori világpiaci áron. A hazai kőolaj kitermelés költsége nem éri el a világpiaci árat, azt 12 százalék bányajáradék terheli.
6) A MOL-csoport kőolaj-feldolgozó (finomító) kapacitása a lepárlás tekintetében ugyan csak 70 százalékban van kihasználva, a végtermékek (ezen belül is elsősorban az üzemanyagok) mennyisége szempontjából azonban a meglévő szűk technológiai keresztmetszeteket (kénmentesítő-, alkiláló-, reformáló üzem) is figyelembe véve a kapacitáskihasználás teljes, és a kapacitás bővítése nem is szerepel a MOL-csoport tervei között.
7) A MOL Rt 2000. március 31-én kötött szerződések révén - azok Gazdasági Versenyhivatal általi 2000. szeptember 1-jei engedélyezését (Vj-70/2000.) követően - a szlovákiai Slovnaft a.s. (a továbbiakban: Slovnaft) közös irányítóinak egyike. A Slovnaft meghatározó tevékenysége a kőolaj-feldolgozás. Pozsonyban levő finomítójának kőolaj-feldolgozó kapacitása 5,4 millió tonna/év.
8) 8) A kőolaj importja engedélymentes (liberalizált), ahhoz vám és - 1998. április óta - más pénzügyi teher sem járul, azonban az importált kőolaj után készletezési hozzájárulási díjat kell fizetni, melynek mértéke 2000. évben tonnánként 3800 forint volt. Mindezek ellenére nincs reális esélye további kőolaj-feldolgozó vállalkozás piacra lépésének, mert
- új finomító építése gazdaságossági szempontból teljesen kizárt;
- az importált kőolaj szállítására és bérfeldolgozására pedig gyakorlatilag csak a versenytárs MOL Rt eszközeinek igénybevételével lenne mód, a hozzáférés azonban egyrészt nincs szabályozva, másrészt a MOL Rt-nek nincsenek - és az előzőek alapján várhatóan a közeljövőben sem lesznek - érdemleges szabad termelési kapacitásai.
9) A MOL-csoport az előállított kőolaj-feldolgozóipari termékeket
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!