Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2005.8.293 I. Az alapvető tagsági jogokat sérti az a taggyűlési határozat, amely a tagnak egyáltalán nem biztosítja a közvetlen irat-betekintési jogot, azt más, általa kijelölt személy útján, vagy csak annak jelenlétében gyakorolhatja [1997. évi CXLIV. tv. (Gt.) 27. § (2) bek., 47. § (1) bek.].

II. Jogsértő az a társasági határozat, amely törzstőke- felemelés esetén a tag elsőbbségi jogának gyakorlására csak nyolc napot biztosít [1997. évi CXLIV. tv. (Gt.) 162. § (1) bek., 48. § (2) bek.].

A felperes és az alperes ügyvezetője P. E. tagjai a három millió Ft törzstőkével alakult alperesi társaságnak. A felek közötti viszony megromlása következtében az alperes 2001. december 21-én tartott taggyűlésén 2/12/2001. szám alatt a felperes irat-betekintési jogát korlátozó határozatot hozott. A határozat szerint a felperes a cégnek a hatóságokhoz kötelezően benyújtásra kerülő iratain kívül keletkezett iratait a cég törvényes működését ellenőrizni hivatott könyvvizsgáló útján gyakorolhatja. Az irat-betekintés előtt a könyvvizsgáló titoktartási nyilatkozatot köteles tenni. A felperes a határozat ellen szavazott, majd a határozat meghozatala után a taggyűlésről távozott.

Ezt követően az alperes javaslatot terjesztett elő a törzstőkének 30 millió forintra történő felemelése iránt. A javaslat szerint a 27 millió forintból P. E. 26 millió forint erejéig vesz részt a tőkeemelésben, 1 millió forint értékben pedig P. D. szerez törzsbetétet. A törzstőke-felemelést 1/12/2001. számon a jelenlévők megszavazták. A határozat azt is tartalmazza, hogy felperes a P. D. által megszerzett üzletrészre nézve, a határozat kézhezvételétől számított nyolc napon belül gyakorolhatja elővételi jogát.

A felperes a határozatot 2002. január 2-án átvette, majd január 21-én bírósághoz fordult az említett határozatok hatályon kívül helyezése iránt.

Az alperes 2002. január 14-én nyújtotta be a törzstőke-felemelés cégbejegyzése iránti kérelmét. Ezt követően a törzstőke-felemelés, és a felperes irat-betekintési jogának gyakorlásával összefüggésben még két ízben, 2002. április 26-án és május 15-én tartott taggyűlést. E taggyűlések napirendje a 2001. december 21-ei taggyűlési határozatok esetleges jogszabálysértő jellegének a kiküszöbölésére irányult. A cégbíróság a törzstőke-felemelést 2002. május 28-án a cégjegyzékbe bejegyezte.

A felperes pert indított a változás-bejegyző végzés hatályon kívül helyezése iránt is. Ebben a perben a másodfokú bíróság a törzstőke-emelés bejegyzését elrendelő végzéssel szembeni keresetre indult eljárásban hozott ítéletet ítéletével hatályon kívül helyezte, és felperes kereshetőségi jogának hiányára tekintettel a pert megszüntette.

A felperes a jelen perben előadta, hogy a támadott taggyűlési határozatok a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. tv. (Gt.) 27. § (1) bekezdésébe és 162. § (1)-(2) bekezdésébe ütköznek. Keresete szerint az általa igényelt irat-betekintés biztosításával az alperesnek semmiféle üzleti titkát nem sértette volna meg. Sérelmezte azt is, hogy elsőbbségi jogának gyakorlására csak 8 napot biztosított az alperes, továbbá azt is, hogy kívülálló személy hamarabb megszerezte az üzletrészt, mint ahogy ő ezzel a jogával élhetett volna.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Védekezése szerint a felperes irat-betekintési jogával visszaélt, ezt megfelelő módon bizonyítani is tudja. A tőkefelemeléssel összefüggésben előadta, hogy a felperes az őt megillető jogokat visszaélésszerűen gyakorolja. Az említett taggyűlés megtartása előtt kifejezetten kijelentette, hogy nem kíván abban részt venni. A felperes sem akkor, sem azt követően nem jelentett be igényt a felemelt összegű törzsbetét megszerzésére. A cégbíróság a tőkefelemelést bejegyezte, rendkívül hátrányos lenne az alperes számára a szóban forgó cégadat törlése. A felperest élettársi kapcsolatuk megromlása motiválja. Ennek ellenére a jogvita rendezése érdekében az új tag hajlandó a felemelt törzstőkére eső üzletrészét névértéken a felperesnek átadni, a felperes azonban erre sem nyilatkozott.

Az elsőfokú bíróság a felperes által támadott taggyűlési határozatokat hatályon kívül helyezte. Az elsőfokú bíróság ítéletében kifejtette, hogy az alperes által hozott határozat sérti a Gt. 47. § (1) bekezdését, valamint 27. § (2) bekezdését. A Gt. rendelkezéséből megállapítható, hogy a tag irat-betekintési joga általános jelleggel nem korlátozható. Ha a tag e jogával visszaél, az ügyvezető a korlátozás pontos mértékének meghatározásával az irat-betekintésre nézve dönthet, amellyel szemben a tag törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezve a cégbírósághoz fordulhat.

A törzstőke felemelésére vonatkozó határozatot az elsőfokú bíróság azzal az indokkal helyezte hatályon kívül, hogy jogszabályba ütközik az elsőbbségi jogra vonatkozó 8 napos kikötés, a Gt. 162. § (1) bekezdésében írt 30 nappal ellentétben. Az alperes nem tudott olyan nyilatkozatot felmutatni, amellyel igazolta volna, hogy a felperes elsőbbségi jogával nem kívánt élni.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét indokai alapján helybenhagyta.

A jogerős ítélettel szemben az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. A jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását, és a felperes keresetének elutasítását kérte. Másodlagosan, az elsőfokú bíróság új eljárásra, és új határozat hozatalára utasítását kérelmezte.

A 2/12/2001. számú határozattal összefüggésben előadta, a Gt. 27. §-ának (3) bekezdését sértették meg az eljárt bíróságok, amikor a felperes irat-betekintési jogát érintő taggyűlési határozatot hatályon kívül helyezték. A Gt. ugyanis csak abban az esetben biztosítja ezt a jogot a tagok részére, ha azt nem visszaélésszerűen, a cég érdekeit sértve gyakorolják. A felperes ezzel a jogával visszaél, a társaság könyvvizsgáló jelenlétében ugyanis a betekintési jogot biztosította.

Eljárási szabályt sértettek a bíróságok akkor, amikor nem tették lehetővé alperesnek állításai bizonyítását. Az ügyvezető személyes meghallgatása esetén ugyanis feltárhatók lettek volna azok a körülmények amelyek a támadott határozat meghozatalára vezettek. Ezzel sérelmet szenvedett a Pp. 3. § (3) bekezdésében, valamint a Pp. 164. §-ába foglalt rendelkezés.

A 3/12/2001. számú határozattal összefüggésben előadta, a bíróságok nem vették figyelembe azt a tényt, hogy a taggyűlést megelőzően a felperes kijelentette, "esze ágában sincs" részt venni a tőkeemelésben. A felperes nem is jelentett be ilyen igényt a taggyűlést követően, holott ebben az esetben az üzletrészt megszerezhette volna. A felperes magatartása miatt kialakult bizonytalan jogi helyzetben döntött úgy a társaság, hogy ezt a határozatát kijavítja, ennek érdekében 2002. április 26-án taggyűlést tartott. Ezt követően május 15-én a taggyűlést megismételték, de a felperes egyik taggyűlésre sem jött el, és egyetlen esetben sem jelentette be, hogy elővásárlási jogával élni kíván. A felperes jogait visszaélésszerűen gyakorolja, ezzel a társaságnak kárt okoz. A Ptk. 2. § (2) bekezdésében és 4. § (1) bekezdésében írt szabályokat az ügyben eljárt bíróságok figyelmen kívül hagyták, a jogerős ítélet ez okból is jogszabálysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!