A Győri Ítélőtábla Pf.20059/2007/10. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 249. §, 253. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §] Bírók: Ábrahám Éva, Lezsák József, Vass Mária
Kapcsolódó határozatok:
Győri Törvényszék P.20235/2006/16., *Győri Ítélőtábla Pf.20059/2007/10.*, Kúria Pfv.21389/2008/4. (BH 2009.1.9)
***********
Győri Ítélőtábla
Pf.I.20.059/2007/10.szám
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Győri Ítélőtábla a Dr. Zsitek István ügyvéd által képviselt felperes neve felperesnek az OIT Hivatala Módszertani és Jogi Képviseleti Főosztály által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen kártérítés megfizetése iránt indított perében a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság P.20.235/2006/16.számú ítélete ellen a felperes által 18., 21. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő
Í T É L E T E T :
Az ítélőtábla a megyei bíróság ítéletét helybenhagyja.
Köteles a felperes az alperes részére 15 napon belül megfizetni 10.000.- (Tízezer) Ft másodfokú perköltséget.
Köteles a felperes az állam részére az illetékügyben eljáró hatóság felhívására megfizetni 456.000.- (Négyszázötvenhatezer) Ft feljegyzett fellebbezési eljárási illetéket.
Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.
I N D O K O L Á S :
A megyei bíróság az ítéletében a felperes keresetét elutasítva kötelezte a felperest, az állam javára 456.000.- Ft feljegyzett kereseti illeték, az alperes javára 10.000.- Ft perköltség megfizetésére.
Ítéletének indokolásában rögzítette, miszerint a büntetőügyben eljárt elsőfokú bíróság a felperesnek a személygépkocsik kiadása iránti igényét arra tekintettel utasította el és rendelkezett az elkobzásról, hogy az érdekelt jóhiszeműsége a rendelkezésre álló adatok alapján megkérdőjelezhető. Az elkobzás olyan dologra is elrendelhető, amely nem az elkövető tulajdona.
A bíróság nem tekintette úgy, hogy a lefoglalt személygépkocsik nem a felperes tulajdonában állnak, de a felperes a személygépkocsik megvásárlása a vámkezelés körülményei során nem tanúsított a büntető bíróság megítélése szerint jóhiszemű magatartást, és ezért a Btk.314.§ (2) bekezdése alapján rendelte el az elkobzást.
A felperes keresete abban az esetben lehetne alapos, ha megállapítható lenne, hogy az elkobzásról rendelkező ítéleti döntés felróható okok miatt a bizonyítékok kirívóan okszerűtlen mérlegelésén alapult. Az elsőfokú büntető bíróság a beszerzett bizonyítékokat meggyőződése szerint értékelte, és mérlegelését kellően megindokolta.
Az állandó bírói gyakorlat szerint a bírósági jogkörben okozott kárért való felelősség megállapítása szempontjából a felróhatóság megítélése körében olyan kettős követelmény érvényesül, amely egyrészt az elvárható lelkiismeretes bírói munka, másrészt az ítélkezés függetlenségének garanciális elvét juttatja érvényre. Ennek értelmében, önmagában az a körülmény, hogy a bíróság határozata a bizonyítékok, vagy egyéb körülmények esetlegesen téves mérlegelésén alapult, nem vezethet annak megállapítására, hogy a meghozatalában közreműködő bíró vétkes magatartást tanúsított volna. A munka jellegével együtt járó jogszabály alkalmazási és értelmezési tévedés ugyancsak a felróhatóság körén kívül esik.
A fentiek alapján a megyei bíróság megállapította, hogy a kártérítés elsődleges feltétele a jogellenesség és felróhatóság nem állapítható meg, így a további körülmények vizsgálatát mellőzte.
Az ítélet ellen a felperes fellebbezett, elsődlegesen annak megváltoztatása, kereseti kérelmének helyt adás iránt, másodlagosan az ítélet hatályon kívül helyezését kérte.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!