1047/2005. (V. 19.) Korm. határozat
a közszolgálati műsorszolgáltatók létszámcsökkentésének költségvetési támogatásáról
A Kormány
1. a Magyar Köztársaság 2005. évi költségvetéséről szóló 2004. évi CXXXV. törvény 4. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, kizárólag működési költségeik csökkentése érdekében támogatja céltartaléka terhére, a közszolgálati műsorszolgáltatók 2005. évi létszámcsökkentésével kapcsolatos egyszeri kifizetéseket a mellékletben foglalt feltételek teljesülése esetén;
2. felkéri a pénzügyminisztert, hogy az 1. pontban foglaltak betartatása érdekében, kössön megállapodást azon közszolgálati média részvénytársaságokkal, amelyek igénybe kívánják venni a támogatást;
Felelős: pénzügyminiszter
Határidő: az igények jelentkezését követően azonnal
3. fenntartja a jogot, hogy az egyes támogatások megadásáról, illetve mértékéről csak a konkrét igények tételes megismerését követően döntsön.
Gyurcsány Ferenc s. k.,
miniszterelnök
Melléklet az 1047/2005. IV. 19.) Korm. határozathoz
A közszolgálati műsorszolgáltatók létszámcsökkentésével kapcsolatos egyszeri személyi kiadások költségvetési támogatásának feltételei
1. Költségvetési támogatás kizárólag 2005. évi létszámcsökkentéshez igényelhető. Ennek minősül, ha
a) a létszámcsökkentés egyúttal álláshely megszüntetését is jelenti,
. b) a létszámcsökkentéssel összefüggésben felmerülő kifizetések a tárgyévben esedékesek. A támogatás megítélésénél figyelembe veendők azok a kifizetések is, amelyek a Kormány határozatát megelőzően váltak esedékessé, és azokat a közszolgálati műsorszolgáltató részvénytársaság (a továbbiakban: munkáltató) megelőlegezte.
Nem minősül létszámcsökkentésnek a foglalkoztatási forma megváltoztatása (pl. kiszervezés, a munkavégzésre irányuló jogviszonyokon belüli, illetve közötti váltás), a részvénytársaságon belüli áthelyezés.
2. Költségvetési támogatás csak azon személyek tekintetében igényelhető, akik a munkáltató teljes, illetve részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállalói, és a munkavállaló által betöltött munkakört a munkáltató az elbocsátással egyidejűleg véglegesen megszünteti, azaz helyükbe sem azonos, sem más jogcímen nem alkalmaz más személyt. Ha az elbocsátott személy újbóli foglalkoztatása, illetve a munkakör visszaállítása - a megszüntetéstől számított öt éven belül - mégis szükségessé válna, a munkáltató vállalja az elbocsátott személy újrafoglalkoztatása esetén, az e munkakört utoljára betöltő munkavállaló elbocsátásához igénybe vett támogatás teljes összegű visszafizetését.
3. a) A munkáltató vállalja a költségvetési támogatás visszafizetését akkor is, ha a támogatás igénybevételével elbocsátott személlyel legalább többségi tulajdonú vállalkozása munkaviszonyt, - ideértve a munkaügyi bíróság utólagos, az elbocsátást jogellenessé minősítő döntését is -munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt létesít az elbocsátástól számított öt éven belül. Az e pontban foglaltak arra az esetre is értendők, ha a munkáltató olyan vállalkozással köt szolgáltatásra vagy munkavégzésre irányuló szerződést, amelyben az érintett, korábban elbocsátott személy a szerződés megkötésekor tulajdonos.
A támogatott vállalja továbbá, hogy a szolgáltatásra vagy munkavégzésre irányuló szerződés megkötése előtt nyilatkozatot kér a szerződő féltől, hogy az e pont szerinti elbocsátott személyt a teljesítés során nem alkalmazza. A nyilatkozatkérés elmulasztása esetére a munkáltató vállalja a költségvetési támogatás visszafizetését.
b) Az a) pont szerinti esetben az elbocsátásához igénybe vett állami támogatás visszafizetésének kötelezettsége nem terjed ki a támogatás azon hányadára, melyet a munkáltató adó vagy járulék címén már befizetett.
Nem keletkezik visszafizetési kötelezettség, ha a korábban elbocsátással érintett személyek jelen pont szerinti éves jövedelme nem haladja meg az elbocsátásukat megelőzően ugyanezen forrásból származó 12 havi jövedelmük 10%-át.
4. Határozott idejű munkaszerződés esetén a munkaviszony megszüntetése következtében a munkáltatót terhelő kötelezettségekre költségvetési támogatás csak abban az esetben igényelhető, ha kizárt, hogy a munkáltató a szerződés lejártáig, illetve legfeljebb egy évig valamely formában hasznosítani tudja az adott személy munkavégzését, vagy ha a személy további tevékenységéből (foglalkoztatásából) munkáltatójának kára származik. E körülmények valamelyikének meglétét az igény bejelentésekor hitelt érdemlően igazolni kell.
5. A támogatás megítélésénél figyelembe vehető költségek:
a) a munkáltatói rendes felmondás esetére a munkavállalót a munkavégzés alóli kötelező felmentés idejére jogszabály alapján megillető átlagkereset;
b) a végkielégítés kizárólag jogszabályban meghatározott költsége;
c) a korengedményes nyugdíjazással kapcsolatos, jogszabályban meghatározott költségek;
d) munkaviszony (munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony) közös megegyezéssel történő megszüntetése alapján megállapított összeg, amennyiben az így esedékessé váló kifizetések egyénenként nem haladják meg a felmondás esetén egyébként kifizetendő - legfeljebb a törvények szerinti kötelező mértékű - egyszeri személyi kiadások [a), b) és c) pontok szerinti] összegét;
e) munkaadókat terhelő járulékok, azaz a társadalombiztosítási (29%) és munkaadói (3%) járulékok.
6. A munkáltató a támogatásigénylési feltételeknek való megfelelés igazolása céljából dokumentációt köteles készíteni. A dokumentáció legfontosabb tartalmi elemei:
a) a létszámcsökkentési intézkedés jogalapjának megnevezése, az intézkedés meghozatalának és végrehajtásának időpontja,
b) a munkaviszony megszűnése, megszüntetése jogcímének megnevezése,
c) a létszámcsökkentési döntéssel összefüggő kifizetések megnevezése és a kifizetések esedékessége.
A támogatott szöveges értékelésben köteles bemutatni a létszámleépítés szervezési, szervezeti megoldását, a költségcsökkentés elemeit, az összes költségre gyakorolt várható hatását annak bekövetkezési időpontjára tekintettel.
E dokumentáció részeként köteles személyenkénti és tételenkénti jegyzéket készíteni az igény alapját képező és jogszabályban meghatározott költségekről, ezt, valamint a költségek számítását alátámasztó dokumentumokat öt évig megőrizni, és kérésre az ellenőrzést végzők rendelkezésére bocsátani. A dokumentációban feltüntetett adatokon felül a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal minden olyan adatot bekérhet az ellenőrzött munkáltatótól, amelyet az ellenőrzés teljes körű végrehajtása céljából szükségesnek tart.
A fenti jegyzék egy - nevek feltüntetése nélküli, de egyértelmű azonosításra alkalmas sorszámozással ellátott -példánya alapján a pénzügyminiszter előterjesztést készít a Kormány számára a támogatás tényleges összegének odaítéléséhez.
7. A munkáltató számára megállapított támogatás kizárólag az elfogadott igénybejelentésben szereplő személyek elbocsátásával kapcsolatban jogszerűen felmerülő és az elfogadott igény esetében jogszerűen figyelembe vett költségek kiegyenlítésére használható fel. Ha valamely, a jegyzékben szereplő személy elbocsátása elmarad, vagy nem hajtható végre, az e címen nyújtott, továbbá a más okból fel nem használt támogatást haladéktalanul, de legkésőbb 15 napon belül, illetőleg a helytelenül megállapított, valamint a 3. pontban foglalt jogcímeken kívüli kiadások fedezetére elszámolt támogatást a rendeltetésellenes felhasználás megállapítását követő 15 napon belül vissza kell utalni a Magyar Államkincstárnak.
8. A létszámcsökkentéssel kapcsolatos - és az igény elbírálásánál figyelembe vehető - költségek azon része, melyre a költségvetési támogatás nem nyújt fedezetet, a munkaadót terheli.
9. A Támogatott a rendelkezésre bocsátott támogatás felhasználásáról az igényléssel megegyező szerkezetű és tartalmú, tételes, számszaki elszámolást köteles készíteni a folyósítástól számított 30 napon belül, és azt a Pénzügyminisztérium részére kell megküldenie. Az elszámolással egyidejűleg a Támogatottnak gondoskodnia kell a fel nem használt összeg visszafizetéséről. A fel nem használt támogatás visszautalását igazoló dokumentumot csatolni szükséges az elszámoláshoz.
Az elszámoláshoz szöveges indoklást kell készíteni, amelyben ki kell térni a létszámleépítés megvalósításának folyamatára - bemutatva a létszámleépítéssel érintett létszámot, a létszámleépítés módját és a munkaviszonyok megszüntetésének jogcímeit-, az igénylés és felhasználás közötti eltérések részletes indoklására, továbbá a fel nem használt támogatás keletkezésének okára.
Amennyiben a Támogatott az előírt számadási kötelezettségének határidőben nem tesz eleget, e kötelezettségének teljesítéséig a további finanszírozást, támogatást fel kell függeszteni. A támogatások jogszabálysértő vagy céltól eltérő felhasználása esetén a felhasználót visszafizetési kötelezettség terheli.
10. A támogatást igénybe vevő munkáltatónak vállalnia kell, hogy a támogatás feltételeinek meglétét és betartását a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal bevonásával, a Kormány megfelelő időközönként ellenőrizze.