Tippek

Pertörténet AI-összegzése

Az AI egy per teljes lefolyását, tehát az ügyben született valamennyi (első-, másodfokú, felülvizsgálati, alkotmánybírósági stb.) határozatot összefoglalja egy rövid, jól strukturált dokumentumban.
Bővebben »

AI-csevegés a jogszabállyal

Szabadszöveges kérdéseket tehetünk fel a jogszabályoknak. A válaszokat a Mesterséges Intelligencia a jogszabály normaszövegét értelmezve fogja megadni.
Bővebben »

Elgépelés kijavítása AI-jal

Ha esetleg elgépelte a keresett kifejezést, kijavítja Önnek az AI!

Bővebben »

AI-szinonimák a keresésben

Kereséskor az "AI-szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

Bővebben »

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

Bővebben »

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. Bővebben »

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). Bővebben »

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

Bővebben »

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

Bővebben »

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

Bővebben »

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

Bővebben »

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

Bővebben »

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. Bővebben »

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

Bővebben »

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

Bővebben »

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

Bővebben »

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

Bővebben »

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

Bővebben »

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

Bővebben »

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

Bővebben »

BH 1978.5.221 A vállalat működésével kapcsolatban közérdekű bejelentést tevő dolgozó fegyelmi úton csak abban az estben vonható felelősségre, ha a bejelentés a valóságnak nem felel meg és a valótlan bejelentést a dolgozó rosszhiszeműen tette [Mt. 55. §].

A felperes 1970 óta dolgozott a szociális otthonban mint betanított munkás. Az alperes az 1976. december 14-én kelt határozatával elbocsátás fegyelmi büntetéssel sújtotta, mert különböző helyekre bejelentést tett - H. D. munkatársával együtt - a szociális otthon egyes dolgozói által elkövetett szabálytalanságokról.

A bejelentés alapján a járási ügyészség a szociális otthon két dolgozóját kioktatásban részesítette és a határozatát a meghallgatás során felvett jegyzőkönyv egy példányával azzal küldte meg a járási hivatal elnökének, hogy a jegyzőkönyvben szereplő panaszok tárgyában a járási hivatal egészségügyi osztálya saját hatáskörében járjon el.

A járási hivatal elnöke - az ügyészség átirata alapján - fegyelmi eljárást kezdeményezett a felperes és még két dolgozó ellen, amelynek eredményeként hozta az elbocsátás fegyelmi határozatot az alperes.

A felperes a határozat ellen panaszt terjesztett e munkaügyi döntőbizottság elé, amelyben a fegyelmi határozat hatálytalanítását kérte, többek között arra hivatkozással, hogy a bejelentést a közösség érdekében tette és ezt változatlanul fenntartja. A döntőbizottság a panaszát elutasította, ezért a felperes a munkaügyi bírósághoz fordult keresettel.

A bíróság az ítéletével a keresetet elutasította azzal az indokolással, hogy a "vizsgálat során megállapítást nyert, hogy a felperes részéről tett bejelentések lényegében valótlanok voltak, illetve azok fel nem róhatók a szociális otthon vezetőjének". Rámutatott a bíróság arra, hogy a felperes magatartásával megsértette munkaköri kötelezettségét és munkaviszonyához nem méltó magatartást tanúsított, továbbá hogy ez a magatartás hozzájárult a szociális otthonban létrejött nem megfelelő légkör kialakulásához és a munkavégzést nagymértékben akadályozta.

A munkaügyi bíróság ítélete ellen emelt törvényességi óvás alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!