Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2011.1.24 Üzletszerű tevékenységként történő minősítése gépjárművek értékesítésének. A minősítés szempontjai csak tisztázott tényálláson alapulhatnak [1995. évi CXVII. tv. 58. §].

A felperes 2004. évben gépkocsikat vásárolt külföldön, majd azokat fél-egy év múlva értékesítette. Az adóhatóság a felperesnél 2004-2005. évekre vonatkozóan személyi jövedelemadó adónemben bevallások utólagos vizsgálatát végezte. Ellenőrzése során az adóhatóság arra a jogi álláspontra helyezkedett, hogy a felperes a gépjárműveket üzletszerűen értékesítette, amelyből, mint önálló tevékenységből származó jövedelmet kezelte, és az összevont adóalap részeként a jövedelem után adókülönbözetet állapított meg. Összességében a felperes terhére 7 724 361 Ft adókülönbözetet mutatott ki, amelynek, mint adóhiánynak a megfizetésére kötelezte, adóbírságot szabott ki, illetve késedelmi pótlékot számított fel.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes 2008. október 10-ei határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperes keresetében az alperes határozatának hatályon kívül helyezését kérte hivatkozással arra, hogy a felperes gépkocsi vásárlásai eseti jellegűek voltak, eladásukkal összefüggésben nem keletkezett összevonás alá eső jövedelem.

A megyei bíróság jogerős ítéletével az alperes határozatát az elsőfokú határozatra kiterjedően hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú adóhatóságot új eljárásra kötelezte. Az ítélet indokolása szerint a felperes tevékenységének rendszeres, üzletszerű jellege nem állapítható meg, ugyanis a gépjárműveket a felperes 2004. évben vásárolta és 2005. évben adta el. Korábban, illetve az ellenőrzést követően hasonló jellegű tevékenységet nem végzett, a gépjárművek egy részét veszteségesen értékesítette, amit két gépjármű eladásán keletkezett nyereség nem pótol. A megyei bíróság hangsúlyozta, hogy egy (Renault Master típusú) gépkocsi nem a felperes, hanem fia beszerzése volt. A két év alatt történt 4 gépjármű értékesítést a megyei bíróság nem tekintette üzletszerűnek és rendszeresnek, ezért a megismételt eljárásra azt az iránymutatást adta, hogy az adóhatóságnak az ingó értékesítésre vonatkozó szabályok szerint kell a felperes adókötelezettségét megállapítania. Utalt továbbá arra, hogy a felperes fiának adóellenőrzése során az adóhatóság elfogadta egy olyan 12 millió Ft-os összeg visszaadását a felperes részére, amely a gépkocsi vásárlásokra fedezetet jelentett.

A jogerős ítélet ellen az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezését és a felperes keresetének elutasítását kérte. Vitatta, hogy a felperesnél tévesen került figyelembevételre a Renault Master típusú gépjármű megvásárlása és értékesítése. Kifogásolta a megyei bíróság jogi álláspontját a tekintetben, hogy a két éven belül megvalósult 4 gépjárművásárlás és értékesítés nem üzletszerű. Álláspontja szerint a jogerős ítélet ellentétes a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 2. § (3) bekezdésében, illetve a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja. tv.) 58. § (8) bekezdésében foglaltakkal.

Az alperes kifejtette, hogy mind a felperes, mind fia ellenőrzése során figyelembe vettek egy-egy rendszám nélkül Renault gépjárművet, azonban e két gépkocsi azonosító adatai eltérnek. Az adózónál figyelembe vett Renault gépjármű alvázszáma más, mint a felperes fiánál figyelembe vett Renault gépjármű alvázszáma. Hivatkozott továbbá arra, hogy egy Renault típusú gépjárművet 2005. szeptember 7-én a felperes értékesített, tehát annak a tulajdonában kellett állnia, amit a gépjármű nyilvántartás adatai is alátámasztanak. A felperesi tevékenység üzletszerűségével összefüggésben hivatkozott arra, hogy a kérdéses gépjárművek a megvásárlást követően csak rövid ideig voltak a felperes birtokában, azokat értékesítette, ami különösen szembetűnő, a rendszám nélküli Jaguar X Type személygépkocsi esetében, amikor a vásárlás 2005. december 30-án történt és 1 napra rá a gépkocsit a felperes értékesítette. A felperes gépjármű-értékesítési tevékenységéből 2 145 000 Ft hasznot realizált, ami igazolja a rendszeres haszonszerzés céljából végzett tevékenységet. Utalt arra, hogy az alperes másodfokú határozatának 8. oldalán táblázat foglalja össze a vásárolt és eladott gépjárművek eladási és vételárát, a felperes bevételeit, költségráfordítását, illetve az eladás és vétel időpontját.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!