Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Bfv.814/2014/9. számú precedensképes határozata hűtlen kezelés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 319. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 2. §, 373. §, 416. §, 426. §] Bírók: Csák Zsolt, Csere Katalin, Vaskuti András

A határozat elvi tartalma:

Nem minősül a törvényes vád sérelmének, ha a másodfokú eljárásban az ügyész indítványozza, hogy a másodfokú bíróság a tényállásban mást jelöljön meg a vagyon elleni bűncselekmény sértettjeként.

Kapcsolódó határozatok:

Szegedi Törvényszék B.1157/2010/52., Szegedi Ítélőtábla Bf.307/2012/11., *Kúria Bfv.814/2014/9.* (EH 2015.04.B13), Kúria Bfv.814/2015. (BH 2015.9.245)

***********

KÚRIA

Bfv.I.814/2014/9.szám

A Kúria Budapesten, a 2014. év november hó 25. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

A hűtlen kezelés bűntettének kísérlete miatt V. L. és társa ellen folyamatban volt büntetőügyben dr. K. B. II. rendű terhelt és védői által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Szegedi Törvényszék 5.B.1157/2010/52. számú ítéletét, valamint a Szegedi Ítélőtábla Bf.I.307/2012/11. számú ítéletét a II. rendű terhelt tekintetében hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, és ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A Szegedi Törvényszék az 5.B.1157/2010/52. számú, 2012. március 28. napján kihirdetett ítéletével a II. rendű terheltet bűnösnek mondta ki bűnsegédként elkövetett hűtlen kezelés bűntettének kísérletében [1978. évi IV. törvény 319. § (1) bekezdés, (3) bekezdés b) pont]. Ezért őt egy évi - végrehajtásában három év próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre, háromszázezer forint pénzmellékbüntetésre, valamint az ügyvédi foglalkozástól három évi eltiltásra ítélte. Rendelkezett a pénzmellékbüntetés meg nem fizetése esetén alkalmazandó jogkövetkezmények és a bűnügyi költség viselése felől.

A másodfokon eljáró Szegedi Ítélőtábla a 2012. október 3. napján jogerőre emelkedett Bf.I.307/2012/11. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta: a II. rendű terhelt cselekményét a Btk. 319. § (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés c) pontja szerint minősülő hűtlen kezelés bűntette kísérletének minősítette, melyet bűnsegédként követett el. Az ügyvédi foglalkozástól eltiltás tartamát egy évre enyhítette, és mellőzte a pénzmellékbüntetésre vonatkozó rendelkezéseket. Pontosította az első fokú eljárásban felmerült bűnügyi költség összegét, egyebekben az első fokú ítéletet a II. rendű terhelt tekintetében helybenhagyta.

A jogerős ügydöntő határozat ellen a II. rendű terhelt és védői terjesztettek elő felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés a) és c) pontjában írt okból, amelyben arra hivatkoztak, hogy az elsőfokú bíróság törvényes vád hiányában járt el. Álláspontjuk szerint mind a vád, mind az ítélet sértettnek az önkormányzatot tartotta. A másodfokú bíróság megállapította, hogy a bűncselekmény sértettje a gazdasági társaság volt. Erre figyelemmel az eljárt bíróságok korlátozták a váddal szembeni védekezés lehetőségét, míg a másodfokú eljárásban az ügyész - annak ellenére, hogy erre törvényes lehetősége nem volt - teljes mértékben megváltoztatta a vádat. Ily módon a másodfokú bíróság is törvényes vád hiányában járt el.

Mindemellett kifejtették, hogy a II. rendű terhelt bűnösségének megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt került sor, ezért bűncselekmény hiányában kérték felmentő határozat meghozatalát.

Álláspontjuk szerint elmaradt annak megállapítása, hogy a II. rendű, bűnsegéd terheltre pontosan és konkrétan milyen vagyonkezelési szabályok vonatkoztak. Vitatták a vagyoni hátrány mértékére tett ítéleti ténymegállapítást. Álláspontjuk szerint a másodfokú bíróság tévedett, amikor a vagyoni hátrány mértékét a kikötött teljes vételárral egyezőnek tekintette, mert a megszerezni kívánt ingatlan forgalomképes, és értékkel bíró volt, amely becslés szerint is legalább 30 millió forintot meghaladó értékkel bírt.

A Legfőbb Ügyészség átiratára tett védői észrevételekben a felülvizsgálati indítványban foglaltakat lényegében teljes terjedelmében fenntartották, és részben pontosították. Ismételten hivatkoztak arra, hogy nem a tényállás kiegészítésére, hanem új tényállásra - a vád cseréjére - került sor a másodfokú eljárásban, amikor is a sértett személyét eltérően határozták meg. Vitatták továbbra is az ingatlan alkalmatlanságára vonatkozó tényállás-részeket. Álláspontjuk szerint a tényállásban foglalt szerződés jellegét a bíróságok tévesen értelmezték, az ügyészi álláspont pedig tudatosan figyelmen kívül hagyta azt a tényt, hogy a szerződés egy ingatlan tulajdoni illetőségének átruházásáról, és nem telephelyről szólt.

A felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés b) pontjára is kiterjesztették, mivel az eljárt bíróságok a büntetőjog más szabályának megsértése miatt törvénysértő büntetést szabtak ki. Hivatkoztak önkéntes elállásra, illetőleg az önkéntes eredményelhárításra is. Vitatták az ítéleti tényállás megállapítását abban, hogy elsődlegesen nem a terheltek magatartása szakította meg azt az okfolyamatot, amely egy esetleges bűncselekmény befejezéséhez vezetett volna, ugyanakkor sérelmezték, hogy a bíróságok pedig nem értékelték a II. rendű terheltnek a szerződés felbontásában való közreműködését.

A továbbiakban a felülvizsgálati indítványban foglaltakat fenntartva, elsődlegesen a megtámadott ítéletek hatályon kívül helyezését és az eljárás megszüntetését indítványozták. Másodsorban a II. rendű terhelt felmentését, végül a megtámadott határozat megváltoztatását és az enyhítő szabályok figyelembe vételével méltányosabb ítélet meghozatalára tettek indítványt. Ennek hiányában az előzetes mentesítés alkalmazását kérték.

A Legfőbb Ügyészség BF.992/2014. számú átiratában a felülvizsgálati indítványt alaptalannak tartotta, és indítványozta, hogy a Kúria - tanácsülésen eljárva - a megtámadott határozatot hatályában tartsa fenn.

Kifejtette, hogy az I. rendű terhelt a Zrt. számára értéktelen ingatlan megszerzésével 75,6 millió forint összegű vagyoni hátrányt kívánt okozni, melyhez a II. rendű terhelt szándékosan segítséget nyújtott. Az a körülmény pedig, hogy az eljárt bíróságok a vádtól eltérően határozták meg az ügy sértettjét, és ehhez képest a vagyonkezelési szabály megszegését eltérő jogi következtetésként, és nem a vádelv sérelmeként értékelendő. a II. rendű terhelt az I. rendű terhelt vagyonkezelői kötelezettségének megszegését felismerve szándékosan nyújtott segítséget, amikor a Zrt. képviseletében ügyvédként eljárva adás-vételi szerződést készített. Tekintettel arra, hogy a megszerezni kívánt ingatlan nem volt alkalmas telephely létesítésére, törvényes a vagyoni hátrány összegének meghatározása is.

A II. rendű terhelt és védői kiegészítéssel kapcsolatban a Legfőbb Ügyészség a BF.992/2014/2. számú átiratában a Be. 416. § (1) bekezdés b) pontja alapján a felülvizsgálati indítványt törvényben kizártnak tartotta. Álláspontja szerint az eljárt bíróságok törvényesen állapították meg, hogy az eredmény önkéntes elhárítása az irányadó tényállásra figyelemmel nem jöhet szóba, a szerződés felbontásának kezdeményezésére nem belső indíték, hanem a Zrt. képviselő testülete által soron kívül elrendelt pénzügyi, gazdasági ellenőrzés vezetett. Ily módon külső ok indította a terhelteket a szerződéstől való elállásra, ezért továbbra is a megtámadott határozatok hatályában fenntartását indítványozta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!