Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Mfv.10151/2012/6. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [2006. évi X. törvény (Szöv. tv.) 56. §, 123/2006. (V. 19.) Korm. rendelet 8. §] Bírók: Magyarfalvi Katalin, Patassyné dr. Dualszky Katalin, Zanathy János

A határozat elvi tartalma:

Az iskolaszövetkezet a vele tagsági viszonyban álló diákokkal a személyes közreműködésnek a szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvény által lehetővé tett módjaként jogszerűen kötött munkaszerződést üzletszerű gazdasági tevékenység érdekében, ezért a közigazgatási szerv jogszabálysértően kötelezte a felperest munkaügyi bírság megfizetésére amiatt, mert az érintett munkavállalókat munkaerő-kölcsönzés keretében foglalkoztatta. 2006. X. Tv. 56. § (1), 2006. X. Tv. 56. § (2), 2006. X. Tv. 107. § (3), 123/2006. Korm. rend. 8. § (1), 123/2006. Korm. rend. 8. § (5), 1991. IV. Tv. 58. § (5)

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Mfv.III.10.151/2012/6.szám

A Kúria a dr. Winkler Gábor ügyvéd által képviselt felperesnek a jogtanácsos által képviselt Nemzeti Munkaügyi Hivatal alperes ellen közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt a Győri Munkaügyi Bíróság előtt megindított és ugyanezen bíróság 3.M.604/2010/16. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen az alperes részéről előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a Győri Munkaügyi Bíróság 3.M.604/2010/16. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A felülvizsgálati eljárás illetékét az állam viseli.

I n d o k o l á s

A Kft. telephelyén az alperes elsőfokú hatósága 2009. szeptember 30-án helyszíni ellenőrzést tartott, majd bizonyítási eljárást folytatott le, amelynek eredményeként az elsőfokú határozatában megállapította, hogy az iskolaszövetkezet kölcsönbeadó jogellenes munkaerő- kölcsönzés keretében foglalkoztatta a név szerint felsorolt 29 munkavállalót. Az elsőfokú hatóság a foglalkoztatót a munkaerő-kölcsönzési tevékenység folytatásától eltiltotta és egyidejűleg 3.000.000 forint munkaügyi bírsággal sújtotta.

A megállapított tényállás szerint az iskolaszövetkezet a diák munkavállalókkal tagsági jogviszonyt létesített, majd velük írásos munkaszerződést kötött. Ezt követően a diák munkavállalókat a Kft. részére ellenérték fejében átengedte, amelynek során a diákok által végzett havi munkateljesítmény után a Kft. az iskolaszövetkezetnek 470 Ft/fő/óra + ÁFA munkadíjat fizetett. A diákok 411 Ft/óra összegű munkabérét a diákoknak havonta átutalással az iskolaszövetkezet fizette ki. A diákok a Kft. szervezetébe betagozódva azok munkavállalóival azonos körülmények között dolgoztak, telefonos közvélemény kutatást (interjúztatás), valamint ezzel összefüggő adatrögzítést végeztek. Az iskolaszövetkezet a Kft.-vel megbízási keretszerződést kötött, amely szerint az iskolaszövetkezet munkairányítója P. Sz. kirendeltségvezető volt, aki azonban csak az adminisztratív teendőket végezte, a munkavégzést a helyszínen csak alkalomszerűen ellenőrizte. Az ugyancsak diák munkavállaló K. T. és T. R. a többiekkel együtt dolgozott és csupán a többi diák hozzáállását és viselkedését figyelte, az iskolaszövetkezet a munkafolyamatokhoz értő, speciális ismeretekkel bíró diákvezetővel nem rendelkezett. A munkavégzés felügyeletét és irányítását a Kft. cégvezetői, F. F. G. és F. Gy.-né végezték, akivel az iskolaszövetkezet 2009. szeptember 1-jén megbízási szerződést kötött, ezt azonban az elsőfokú hatóság nem fogadta el, mivel úgy ítélte meg, hogy az iskolaszövetkezet, mint megbízott utólag mindent megtett annak érdekében, hogy a munkaerő-kölcsönzésre utaló jegyeket ily módon elfedje. Az elsőfokú hatóság az iskolaszövetkezet terhére a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 193/H. § (1) bekezdésének, valamint az Mt. 193/B. § (1) bekezdésének megsértését állapította meg és a munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. évi törvény (Met.) 7. § (1), (2) és (7) bekezdésében foglaltak szerint állapította meg a munkaügyi bírság összegét.

A felperesnek a közigazgatási hatósági eljárás szabályainak betartását, valamint a tényállást és az abból levont jogkövetkeztetést egyaránt vitató fellebbezését az alperes másodfokú hatósága megalapozatlannak találta és határozatában az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperes a közigazgatási határozatok bírósági felülvizsgálata iránt előterjesztett keresetében azok hatályon kívül helyezését és az alperesnek a költségeiben való marasztalását kérte. Az alperes részéről a Ket. 68. § (3) bekezdésének és 70. § (1) bekezdésének megsértését állította, és kifogásolta, hogy a határozatok indokolása nem felel meg a Ket. 72. § (1) bekezdés ea) pontjában foglalt követelményeknek. Vitatta, hogy a diák vezetőknek utasítási joguk gyakorlásához speciális szakismeretre lenne szükségük, de a határozatok nem is tartalmazzák, hogy az alperes milyen speciális ismeretekre gondolt. Az alperes nem tárta fel teljes körűen P. Sz. tevékenységét, a megbízási keretszerződést pedig anélkül minősítette színleltnek, hogy a felek valódi akaratát vizsgálta volna. Azzal is érvelt, hogy a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (Flt.) 58. §-ának (5) bekezdés a) pontja, valamint az Mt. 193/D. § (1) bekezdése szerint az iskolaszövetkezet a diák státuszú tagjai nem minősülnek munkaviszonyban állóknak, illetve a szövetkezet nem lehet kölcsönbe adó a vele tagsági jogviszonyban álló személyeket illetően. Ezen túlmenően a szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvény (Szt.) 56. §-a, új 56/A-E. §-szokkal egészült ki, amelyek közül közül az 56/A. §-a akként rendelkezik, hogy a szövetkezet által harmadik személy részére nyújtott szolgáltatás teljesítése érdekében történő munkavégzés nem minősül az Mt. 193/D. § c) pontja szerinti munkaerő-kölcsönzésnek.

Az alperes ellenkérelmében az eljárás során a Ket. szabályainak betartására és a tényállás teljes körű felderítésére, valamint arra hivatkozott, hogy a felperes által megjelölt törvénymódosítás az ellenőrzés időpontjában még nem volt hatályban.

A Győri Munkaügyi Bíróság a 3.M.604/2010/16. számú ítéletében az OMMF elnökének, mint másodfokú hatóságnak a 2010. március 2. napján hozott 2642-2/2009-5010. számú határozatát az OMMF Észak-magyarországi Munkaügyi Felügyelősége igazgatójának, mint elsőfokú hatóságnak a 2010. január 29. napján hozott MÜ.3084/2010-5705. számú határozatára is kiterjedőleg hatályon kívül helyezte és az alperest perköltség megfizetésére kötelezte.

A munkaügyi bíróság tényként állapította meg, hogy az ellenőrzés időpontjában a Kft. telephelyén 29 nappali tagozatos diák - iskolaszövetkezeti tagokként - telefonos közvélemény kutatást és számítógépen adatrögzítést végzett. A felperes és a diákok között létrejött keretjellegű munkaszerződés a diákok munkavégzésére vonatkozóan általános szabályokat tartalmaz. A Kft. és a felperes között létrejött megbízási keretszerződés tartalma szerint a diákok munkairányítója P. Sz. kirendelt cégvezető volt, akinek a munkáját két diák vezető segítette, amelyet az alperes sem vitatott. Ezen túlmenően a felperes megbízási szerződést kötött a Kft. két ügyvezetőjével, mint magánszemélyekkel arra tekintettel, hogy a közvetlen feladatot az adott szituációban ők határozzák meg és segítik annak elvégzését. A munkaügyi bíróság osztotta a felperes álláspontját, miszerint az elsőfokú hatóság a tényállást nem tárta fel teljes körűen, a másodfokú hatóság pedig határozatában nem reagált a felperes fellebbezésének az Flt.-hez és az Mt. 193/D. §-ához kapcsolódó érvelésére. A munkaügyi bíróság megítélése szerint az alperes a meghallgatott személyek nyilatkozatainak, a Kft. és a felperes között létrejött megbízási keretszerződésnek, a két ügyvezetővel kötött megbízási szerződésnek, és a keret-munkaszerződésének értékelését teljes körűen nem végezte el, és ennek következtében jutott arra a következtetésre, hogy a diákok a szövetkezet tagjaként a Kft.-ben kölcsön munkavállalóként tevékenykedtek. A munkaügyi bíróság álláspontja szerint a felperes helyesen hivatkozott az Flt. 58. § (5) bekezdés a) pontjában foglaltakra, amit az alperes ugyancsak nem vett figyelembe. A felperes és a Kft. között megbízási jogviszony jött létre és a diákok munkavégzése is ezen jogviszony elemeit tükrözte. Ezt alátámasztja az Mt. 193/D. § (1) bekezdése, amely tiltja, hogy a szövetkezet a vele tagsági viszonyban álló munkavállalók esetében munkaerő kölcsönbeadó legyen. Kétségtelen, hogy a szövetkezetekről szóló törvénynek a felperes által hivatkozott új szakaszai az ellenőrzés időpontjában még nem voltak hatályban, azonban az új szabályozásból megállapítható, hogy az ilyen jellegű munkavégzések a szövetkezeti törvény szerint személyes közreműködésnek minősülnek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!