Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2011.7.194 Elmulasztja a kárelhárítási és kárenyhítési kötelezettségét a fél, ha a kötelmi joga alapján nem indítja meg megfelelő időben az igénypert, illetőleg az eladóval szemben nem érvényesíti jogszavatosság alapján a követelését [Ptk. 340. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.21109/2008/9., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20186/2009/3., Kúria Pfv.22184/2009/3. (BH+ 2011.5.203, *BH 2011.7.194*)

***********

A felperes a 2005. február 1-jén kelt adásvételi szerződés szerint 21 250 000 forint vételár ellenében megvásárolta a B. 31184/0/A/10 hrsz. alatti iroda megnevezésű ingatlant a T. Kft. eladótól. A szerződés készítője és ellenjegyzője a II. r. alperes volt. Az okirat nem tartalmazta az eladó tulajdonjog bejegyzési engedélyét, ezért a földhivatal a 2005. február 22-én kelt határozatával elutasította a bejegyzési kérelmet. Az elsőfokú határozat ellen a felperes az I. r. alperes által ellenjegyzett fellebbezést nyújtotta be, a másodfokú földhivatal a 2005. június 28-án kelt határozatával helybenhagyta az elsőfokú határozatot.

Az I. r. alperes a felperes megbízása alapján 2005. február 14-én készítette el a szerződés kiegészítését az említett hiány pótlására.

A 2005. február 1-jén kelt adásvételi szerződés megkötése idején az ingatlan tulajdoni lapjára teher nem volt bejegyezve. 2005. február 14-én, június 15-én, augusztus 25-én és október 26-án végrehajtási jog bejegyzése iránti kérelmek érkeztek földhivatalhoz.

2005. október 11-én a szerződő felek újabb adásvételi szerződést kötöttek a perbeli ingatlanra.

A felperes keresetében 21 250 000 forint és ennek 2005. február 1-jétől járó késedelmi kamatának az egyetemleges megfizetésére kérte az alperesek kötelezését. Hivatkozott arra, hogy az alperesek az adásvételi szerződés lebonyolítására kötött megbízási szerződést nem teljesítették megfelelően, ezért az ingatlan tulajdonjogát nem szerezhette meg, kára a vételárral egyező összeg, miután a szerződés felbontása esetén az eladó nem lenne képes visszafizetni a vételárat.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Az I. r. alperes hivatkozott arra, hogy a keresettel érintett adásvételi szerződés készítésében nem vett részt, vitatta a kártérítési felelősség feltételeinek fennállását. A II. r. alperes elismerte, hogy hiányos volt a szerződés, de utóbb a hiány a szerződés kiegészítésével pótlásra került, ezért a felperesnek a tulajdonjog bejegyzése iránt kellett volna intézkednie és nem új szerződést kötni. Vitatta a kár bekövetkezését és az okozati összefüggés fennállását.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította azzal az indokolással, hogy az I. r. alperes szerződés jogviszony hiányában felelőssé nem tehető, a II. r. alperes ugyan megsértette a Ptk. 474. §-ának (2) bekezdését és az 1998. évi XI. törvény (Ütv.) 1. §-át, a jogellenes magatartáshoz azonban szükséges, hogy azzal okozati összefüggésben keletkezzen a kár, amit a felperes nem bizonyított.

A felperes nyújtott be fellebbezést, amelyben az alpereseknek a keresetének megfelelő marasztalását kérte.

A másodfokú bíróság ítéletével helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét. Megállapította, hogy a felperesnek kötelmi igénye keletkezett az ingatlan tulajdonjogának a megszerzésére, a földhivatal elutasító határozata után, a szerződés kiegészítését követően újabb bejegyzési engedélyt kellett volna benyújtania. A végrehajtási jogok bejegyzése nem volt annak akadálya, hogy a felperes az adásvételi szerződésen alapuló tulajdonszerzési igényének érvényt szerezzen és az ingatlan tehermentes tulajdonjogához hozzájusson: igénypert indíthatott volna, amelyben az ingatlan foglalás alóli feloldását, a végrehajtási jogok törlését és a tulajdonjogának a bejegyzését kérhette volna. Ha a felperes az igényper megindítása iránt haladéktalanul intézkedik, az igénykeresetet csak az első végrehajtási jog jogosultja ellen kellett volna megindítani. A végrehajtási jog bejegyzése nem jelent eleve elidegenítési és terhelési tilalmat a Vht. 138. §-ának (6) bekezdésére figyelemmel. Az újabb szerződés a tulajdonjog bejegyzésére alkalmatlan volt, mert a végrehajtási jogok bejegyzése után sikerrel igénypert már nem indíthatott. Igényper indításával a felperes a kárát teljes egészében elháríthatta volna, kára legfeljebb az igényper költsége lehetett volna, melynek megtérítését a II. r. alperestől követelhette volna. A Ptk. 340. §-ának (1) bekezdése alapján megállapította, hogy a felperesnek az ingatlan vételárának elvesztésében álló kárát nem a II. r. alperes, az elsőfokú ítéletben kifejtettek szerint egyébként felróható magatartása okozta, hanem az kizárólag a saját önhibájával áll okozati összefüggésben, ezért a kárát a felperesnek teljes mértékben magának kell viselnie.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet és abban elsődlegesen annak a keresetének megfelelő megváltoztatását, másodlagosan hatályon kívül helyezését kérte. Hivatkozott arra, hogy nem kapott tájékoztatást az alperesektől arról, hogy milyen más eljárást kellett volna indítania az I. r. alperes által benyújtott fellebbezés és a határozat felülvizsgálata iránti per megindításán kívül, a jogerős ítéletben meghatározott igényper indításának pedig az volt az akadálya, hogy az ingatlan tulajdonjogát a felperes nem szerezte meg. Állította, hogy a felperest ért kár nem a felperes önhibájával áll okozati összefüggésben, hanem az alperesek mulasztásával.

Az alperesek felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A Pp. 270. §-ának (2) bekezdése alapján a Legfelsőbb Bíróság azt vizsgálta, hogy a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okokból jogszabálysértő-e.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!