Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Pfv.21654/2015/11. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 164. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 76. §, Magyarország Alaptörvénye (Alaptörvény) III. cikk (1) bek., 6/1996. (VII. 12.) IM rendelet (Bv. Szabályzat) 137. §] Bírók: Baka András, Böszörményiné dr. Kovács Katalin, Kovács Zsuzsanna

A határozat elvi tartalma:

A fogvatartott emberi méltóságát sérti, ha a büntetés-végrehajtási intézet a fogvatartás során nem biztosítja a minimális mozgásteret. A büntetés-végrehajtási intézet kártérítési felelőssége nem menthető ki arra hivatkozással, hogy befogadási kötelezettség terheli. 1959. IV. Tv. 76. §, 1959. IV. Tv. 84. §,

Kapcsolódó határozatok:

Kaposvári Törvényszék P.21587/2013/49., Pécsi Ítélőtábla Pf.20030/2015/6., *Kúria Pfv.21654/2015/11.* (BH 2016.9.240)

***********

Pfv.IV.21.654/2015/11.szám

A Kúria a dr. Sőregi Zoltán pártfogó ügyvéd által képviselt (tartózkodási helye: .. Tiszalöki Országos BV Intézet) felperesnek a Kaposvári 7. számú Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Boda Róbert ügyvéd) által képviselt alperes ellen kártérítés megfizetése iránt a Kaposvári Törvényszék előtt 12.P.21.587/2013. számon megindított és a Pécsi Ítélőtábla Pf.VI.20.030/2015/6. számú jogerős részítéletével befejezett perében a felperes által 5. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

r é s z í t é l e t e t :

A Kúria a jogerős részítéletet részben hatályon kívül helyezi, az elsőfokú bíróság részítéletét részben megváltoztatja, és kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 100.000 (százezer) forintot.

Ezt meghaladóan a Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperes részére 127.000 (százhuszonhétezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A pártfogó ügyvéd díját teljes egészében az állam viseli.

A le nem rótt 1.300.000 (egymillió-háromszázezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen a részítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A jogerős részítélet alapjául szolgáló tényállás szerint a felperes fogva tartását 2013. szeptember 23-tól október 7-ig töltötte a ..ben. A felperest a büntetés-végrehajtási intézet felnőtt férfi elítéltek részére fenntartott zárkájában helyezték el másik három fogvatartottal együtt. A cellában az egy főre jutó mozgástér nem érte el a 3 m2-t. A büntetés-végrehajtási intézet befogadóképessége 129 fő volt. 2013. szeptember 23-án 230 fogvatartott volt az intézetben, így 178 %-os volt a telítettség.

2013. szeptember 23-án szállították Budapestről Kaposvárra a felperest. A rabszállító kisbuszban biztonsági öv nem volt felszerelve, utasvédő eszközként az előre néző ülések támlája szolgált. Az üléstámlákon kapaszkodó volt kialakítva. A felperest - a többi fogvatartotthoz hasonlóan - a mellette ülő fogvatartotthoz bilincselték egyik kezével, míg a másik keze szabadon volt, amivel tudott kapaszkodni. A járműben mellékhelyiség nem volt, a fogvatartottak egy zárható edényt használhattak szükségleteik elvégzésére. A gépjárműben tilos volt a dohányzás, sötétedés után az utastérben nem volt világítás.

A büntetés-végrehajtási intézet parancsnoka elutasította a felperes szállítás során elszenvedett sérelmei és a zárka túlzsúfoltsága miatt előterjesztett kártérítési igényét.

A felperes keresetében 6.500.000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest a rabszállítással kapcsolatos sérelmei okán, és további 6.500.000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésében kérte marasztalni az alperest a zárkában elszenvedett hátrányok kompenzálása érdekében.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. A mozgástér hiányával kapcsolatban arra az álláspontra helyezkedett, hogy bár a négyszemélyes zárkában valóban nem volt 3 m2/fő mozgástér, azonban ez a szabadságvesztés és az előzetes letartóztatás végrehajtásának szabályairól szóló 6/1996. (VII. 12.) IM rendelet (a továbbiakban: IM rendelet) 12. § (1) bekezdése és a 137. § (1) bekezdése alapján csupán ajánlás volt a büntetés-végrehajtási intézet felé, nem kötelezettség. Mivel a büntetés-végrehajtási intézetet befogadási kötelezettség terhelte, a túltelítettség miatt felróhatósága nem állapítható meg.

Megállapította, hogy a szállító jármű érvényes műszaki vizsgával rendelkezett. A fogvatartottak egy kézzel tudtak kapaszkodni és az előre néző ülések utasvédelmi eszközként támlával rendelkeztek. Az út során rendkívüli esemény nem történt, a felperes nem kért intézkedést a világítás hiányával, illetve az állított dohányzással kapcsolatban. Nem kérte, hogy egészségügyi szükségleteit elintézhesse útközben, erre egyébként is volt módja.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság részítéletével az elsőfokú bíróság határozatát részítéletnek tekintette és azt helybenhagyta. Észlelte, hogy az elsőfokú bíróság a felperes által előterjesztett egyik kereseti kérelemről nem rendelkezett, ezért az elsőfokú ítéletet részítéletnek tekintette.

A peradatok alapján megállapította, hogy a felperes felügyelete a szállítás során a jogszabályi keretek között történt, a felperes nem sérült meg, illetve testi épsége nem volt veszélyben, kára nem keletkezett. A bilincs használata a felügyelők számára parancsnoki intézkedés alapján kötelező volt. A felperes mozgásában nem volt teljesen korlátozott, mert egyik kezével kapaszkodni tudott. A közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet (a továbbiakban: R.) 81. § (5) és (8) bekezdése alapján az ítélőtábla rámutatott, hogy a szállító jármű biztonságos volt, biztonsági öv elhelyezése nem volt kötelező. Hozzáfűzte, hogy a polgári utasforgalomban a menetrend szerinti járatokon sincs biztonsági öv. Közlekedésbiztonsági szakértő kirendelése szükségtelen volt, mert a perbeli gépjármű már nem áll rendelkezésre. Alaptalan volt az a hivatkozás, hogy a gépjárműben nem volt mellékhelyiség, mert az a menetrend szerinti járatokon sincs felszerelve. A felperes nem bizonyította, hogy Baracskán le akart szállni, és azt a biztonsági felügyelők nem engedélyezték, továbbá azt sem igazolta, hogy a járműben dohányoztak, és ez a felperest zavarta. A világítás hiánya miatti veszélyhelyzet kialakulására sem merült fel adat a perben.

A zárka túltelítettségével összefüggésben utalt az IM rendelet 137. § (1) bekezdésére, amely kötelezettséget a mozgástér vonatkozásában nem tartalmazott. Az Emberi Jogok Európai Bírósága (a továbbiakban: EJEB) kétségtelenül több ízben elmarasztalta Magyarországot amiatt, hogy a fogvatartottak számára nem biztosított megfelelő életteret, ugyanakkor az állandó bírói gyakorlat szerint a büntetés-végrehajtási intézet a börtönviszonyok objektív körülményeiért nem tehető felelőssé, nincs mérlegelési joga az intézetbe beszállított elítéltek befogadása tekintetében. A fogva tartás nem megfelelő élet- és egészségügyi körülményeinek orvoslása állami feladat, aminek az állam jogalkotása útján és a fogva tartás körülményeinek jogszerűvé tételéhez szükséges költségvetési forrás biztosításával tud eleget tenni. Az alperes kimentette magát a felróhatóság alól azzal, hogy úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható, mert az elítélteket a túltelítettség ellenére is be kellett fogadnia. A másodfokú eljárásban indítványozott tanúbizonyítás lefolytatását szükségtelennek tartotta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!