1087/2001. (VIII. 8.) Korm. határozat
az Európai Unión belüli igazságügyi együttműködéssel összefüggő feladatokról és intézkedésekről
1. a) A Kormány a bűnügyi együttműködés keretében létrehozott Európai Igazságügyi Hálózat egyik kapcsolattartó pontjaként kijelöli az Igazságügyi Minisztériumot.
b) Az ügyészségeknek a bűnügyi igazságügyi együttműködésben betöltött fontos szerepére való tekintettel indokolt az ügyészségi szervezeten belül is kapcsolattartó pontot kijelölni, a Kormány erre a legfőbb ügyészt kéri fel.
Felelős: igazságügy-miniszter a Kormány nevében való felkérés tekintetében
Határidő: azonnal
c) Az 1. a) és b) pontban hivatkozott kapcsolattartó pontok feladatainak ellátására való felkészülést meg kell kezdeni.
Felelős: igazságügy-miniszter legfőbb ügyész bevonásával
Határidő: azonnal
d) A kapcsolattartó pontoknál rendelkezésre álló adatokat össze kell gyűjteni, és az adatokból elektronikus adatbázist kell létrehozni.
Felelős: igazságügy-miniszter, az adatbázis tartalma tekintetében a legfőbb ügyész bevonásával, az elektronikus adatbázis kialakítása tekintetében pedig a legfőbb ügyész és az informatikai kormánybiztos bevonásával
Határidő folyamatosan, de legkésőbb: 2002. december 31.
2. A polgári jogi igazságügyi együttműködés terén előterjesztést kell készíteni az alábbi rendeletek alapján meghozandó döntésekről, a szükséges jogszabály-módosításokról és a kapcsolódó intézményfejlesztési feladatokról: a Tanács 1347/2000/EK rendelete a házassági ügyekben és a házastársaknak a gyermekek feletti szülői felügyeletével kapcsolatos ügyekben irányadó joghatóságról, valamint az ilyen ügyekben keletkezett határozatok elismeréséről és végrehajtásáról; a Tanács 1348/2000/EK rendelete a tagállamokban a polgári és kereskedelmi ügyekben keletkezett bírósági és bíróságon kívüli iratok kézbesítéséről; a Tanács 44/2001/EK rendelete a polgári és kereskedelmi ügyekben irányadó joghatóságról, és az ilyen ügyekben hozott határozatok elismeréséről és végrehajtásáról.
Felelős: igazságügy-miniszter
Határidő: 2001. október 31.
3. A polgári jogi igazságügyi együttműködés terén előterjesztést kell készíteni az alábbi közösségi jogszabályok alapján meghozandó döntésekről, a szükséges jogszabálymódosításokról és a kapcsolódó intézményfejlesztési feladatokról: a Tanács 1206/2001/EK rendelete a tagállamok bíróságai közötti együttműködésről a bizonyítás-felvétel területén a polgári és kereskedelmi ügyekben, valamint a Tanács 2001. május 28-án elfogadott (2001/470/EK) határozata a polgári és kereskedelmi ügyekkel kapcsolatos Európai Igazságügyi Hálózat létrehozásáról.
Felelős: igazságügy-miniszter
Határidő: 2002. június 30.
4. A Kormány egyetért azzal, hogy az Európai Unióban kialakult rendőri együttműködés és segítségnyújtás formái a jogsegély jelenlegi keretei között nem alkalmazhatóak, ezért szükségesnek tartja egy új törvény megalkotását a rendőri ügyekben való együttműködésről és segítségnyújtásról annak érdekében, hogy az érintett magyar szervek az együttműködés valamennyi formájába bekapcsolódhassanak. Ezzel egyidejűleg - ahol azt az együttműködő államok igénylik - kétoldalú megállapodások megkötését kell kezdeményezni, amelyek a két állam közötti rendőri együttműködés lehetséges formáit és módjait rendezik.
Egyúttal meg kell vizsgálni, hogy a rendőri együttműködéshez hasonlóan szükséges-e a vámhatóságok közötti együttműködés általános szabályait is lefektetni. A vizsgálat eredményéről és az esetleges jogszabály-módosításról előterjesztést kell készíteni.
a)[1]
b) Felelős: a kétoldalú megállapodások előkészítéséért:
belügyminiszter
pénzügyminiszter
külügyminiszter
Határidő: a kétoldalú megállapodások megkötésére: folyamatosan
c) Felelős: a vámügyi együttműködéssel kapcsolatos feladat elvégzéséért:
pénzügyminiszter
igazságügy-miniszter
Határidő: a kormány-előterjesztés elkészítésére: 2002. június 30.
5. a) A Kormány felkéri a belügyminisztert, hogy az érintett miniszterek bevonásával vizsgálja meg és elemezze az Európai Unióban a szabálysértési ügyekben való segítségnyújtás és a szabálysértési határozatok kölcsönös végrehajtása terén hatályos normatív elvárásokat és a tagállamok e téren kialakult és alkalmazott gyakorlatát. Ennek alapján állapítsa meg, hogy az érintett jogszabályokban megfogalmazott szabálysértések körében miként alkalmazhatóak ezen elvárások, illetve határozza meg, hogy a szabálysértési, illetve a szabálysértési jogkört gyakorló hatóságok közül melyek és miként vehetnek részt a segítségnyújtás egyes formáiban, és jelölje ki a kapcsolattartó hatóságokat.
Felelős: belügyminiszter
igazságügy-miniszter
a szabálysértési ügyek szerint érintett miniszterek
Határidő: 2001. december 31.
b) A Kormány felkéri a belügyminisztert, hogy készítsen előterjesztést az a) pontban meghatározott vizsgálat eredményéről, az érintett magyar hatóságok részvételéről a szabálysértési ügyekben való segítségnyújtásban, a kapcsolódó intézményfejlesztési feladatokról, továbbá a szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. törvény módosításáról a szabálysértési hatóságok közötti nemzetközi jogsegélynyújtás lehetővé tétele érdekében.
Felelős: belügyminiszter
igazságügy-miniszter
a szabálysértési ügyek szerint érintett miniszterek
Határidő: 2002. június 30.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Hatályon kívül helyezte az 1099/2003. (X. 1.) Korm. határozat 1. pontja. Hatálytalan 2003.10.01.