ÍH 2013.44 A BÜNTETŐTÖRVÉNY HATÁLYA
Kapcsolódó határozatok:
Nyíregyházi Törvényszék B.710/2008/69., Debreceni Ítélőtábla Bf.123/2012/53. (*ÍH 2013.44*), Kúria Bfv.1143/2013. (BH 2014.5.131)
***********
Az elkövetéskori és az elbíráláskori büntetőtörvények összevetése a csempészet és a költségvetési csalás, valamint a szolgálati titoksértés bűntette és a korlátozott terjesztésű adattal visszaélés vétsége viszonylatában [Btk. 2. §, 312. §., 222. §, illetve 310. §., 222/A.].
Az első fokon eljárt megyei bíróság az I. r. r. ftőrm. vádlottat korlátozott terjesztésű minősítésű adattal visszaélés vétsége, vesztegetés bűntette és bűnsegédként elkövetett csempészet bűntette miatt 4 évi börtönbüntetésre és 5 évi közügyektől eltiltásra, a II. r. vádlottat hivatali vesztegetés bűntette, felbujtóként elkövetett csempészet bűntette és felbujtóként elkövetett korlátozott terjesztésű minősítésű adattal visszaélés vétsége miatt, mint többszörös visszaesőt 3 év 6 hónap börtönbüntetésre és 4 év közügyektől eltiltásra ítélte. A III. r. vádlottat felbujtóként elkövetett csempészet bűntette miatt ítélte 3 év börtönbüntetésre és 4 év közügyektől eltiltásra.
A további 7 vádlott büntetőjogi felelősségét csempészet bűntette miatt - különböző elkövetői alakzatokban - állapította meg, a végrehajtandó szabadságvesztések tartamát 1 év 10 hónap és 3 év között meghatározva.
Az elsőfokú bíróság a csempészet vonatkozásában az üzletszerűség minősítő körülményt megállapította, a jogi indokolás pedig azt is tartalmazza, hogy bűnszervezet jött létre, melynek tagjaként követték el a vádlottak a bűncselekményeket.
Az I., II., III r. vádlottakat az orgazdaság vétsége miatt emelt vád alól felmentette.
Az irányadó tényállás lényege a következő:
Az Ukrán Köztársaságban a cigaretta kiskereskedelmi ára az eltérő adóterhek miatt lényegesen alacsonyabb, mint Magyarországon. Az árkülönbségből fakadó haszonszerzési lehetőséget kihasználva Magyarországon rendszeresen alakulnak olyan bűnözői csoportok, amelyek ukrán adó- és zárjeggyel ellátott cigaretta csempészésére specializálódnak. Az ilyen csoportok vezetői az egyes csempésztevékenységeket részletesen megtervezik és megszervezik, ún. pakolókat és figyelőket vonnak be a szervezetbe, amely szervezet tagjai az egyes bűncselekmények végrehajtása során egymással összehangoltan végzik tevékenységüket úgy, hogy mindenki ellátja a csoport vezetője, vezetői által részére meghatározott feladatot.
A II. r. és a III. r. vádlottak 2007. április 18. napját megelőzően ilyen csoportot hoztak létre, a bűnözői csoport tagjai a bűncselekmény végrehajtása során egymással mobiltelefonon tartották a kapcsolatot.
A csempészett cigaretta szállításához szükséges gépjárműveket a II. és a III. r. vádlottak, mint a szervezett csoport vezetői és irányítói biztosították. Az egyes csempésztevékenységek végrehajtása után e vádlottak a megszerzett cigarettamennyiséget ismeretlen helyen tárolták, majd azt ismeretlen személyazonosságú személyek részére értékesítették, így jelentős mértékű anyagi haszonhoz jutottak, melyből kifizették a figyelő, illetve pakoló személyeket, akik alkalmanként kb. 30 000 Ft-ot kaptak. A bűnözői csoport 2007 tavaszán legalább három alkalommal eredményesen csempészett cigarettát.
Nem csupán Magyarországon, hanem az Ukrán Köztársaságban is bűnözői körök specializálódtak a cigarettacsempészetre, az ukrán bűnözői csoportok a cigarettacsempészetek végrehajtása során kapcsolatot tartottak a magyarországi bűnözői körökkel, az ügyben szereplő vezetőkkel is.
Az I. r. vádlott 2007 tavaszán a Határrendészeti Kirendeltségen határrendészként teljesített szolgálatot. Ebben az időszakban megismerkedett a II. r. vádlottal, akivel baráti kapcsolatba került annak ellenére, hogy tudomással bírt arról, hogy a II. és a III. r. vádlottak bűnözői csoportot vezetve rendszeres haszonszerzésre törekedve végeznek cigarettacsempészetet. Az I. r. vádlott ismerve a határőrség szervezetét és működését, igyekezett a II. és a III. r. vádlottakat a bűnözői csoport számára hasznos szolgálati információkkal ellátni, amelyekkel kapcsolatosan anyagi előnyt ígértek neki.
2007. április 10. napján a Határrendészeti Kirendeltség épületéből, az ügyeletesi helyiségből ismeretlen elkövető jogtalanul eltulajdonított egy darab HT-800 rádiókészüléket a hozzá tartozó akkumulátorral 24 480 Ft értékben.
A szolgálati rádió adó-vevő az I. r. vádlotthoz került, aki azt 100 000 Ft-ért értékesítette a II. r. és III. r. vádlottaknak, hogy a csempészet végrehajtása során a szolgálati rádiót hallgatva információkat szerezzenek a határőrség szolgálati tevékenységéről, a szolgálatot teljesítő határőrök számáról, elhelyezkedéséről, mozgásáról.
Az I. r. vádlott 2007. április 18. napjáról április 19-re virradó éjszaka szolgálatban volt, amikor a II. r. és a III. r. vádlottak által vezetett csoport újabb nagyobb mennyiségű cigaretta Magyarországra való csempészetére készült. A II. r vádlott felhívására az I. r. vádlott ennek tudatában folyamatosan tájékoztatta a II. r. vádlottat arról, hogy melyek az ide vonatkozó releváns szolgálati információk.
Az I. r. vádlott mobiltelefonon közölte a II. r. vádlottal, hogy a határvédelmi szervek nem készülnek akcióra, és sikeres bűnelkövetést kívánt: "ügyesek legyetek". Egy későbbi telefon-beszélgetés során azt is közölte, hogy három járőrpáros van szolgálatban, akik a nagy területet nem tudják figyelemmel kísérni, és a bűnelkövetés múltkori helyszíne most is megfelelő lesz. A rádió-forgalmazást kísérjék figyelemmel.
Az I. r. vádlott által adott információk szolgálati titkot képeztek, mert azokat a HRK vezetője a 3/2004. (I. 30.) OPK paranccsal kiadott Határőrség Titokköri Jegyzékének 7. pontja alapján - figyelemmel az 1995. LXV. tv. 2. számú melléklet 4/k. pontjára - "korlátozott terjesztésű" jelzéssel szolgálati titokká minősítette.
Az ukrán cigarettacsempészek a vádlottakkal és további társaikkal mobiltelefonon tartották a kapcsolatot.
22 óra 15 perckor a magyar-ukrán államhatáron az ismeretlen ukrán bűnöző csoport tagjai megkezdték a cigaretta átcsempészését a Magyar Köztársaság területére, ekkor indult az első gumicsónak a csempészett cigarettával. Az ismeretlen ukrán elkövetők 23 óra 17 percig négyszer fordultak a csónakkal a Tiszán és összesen 40 mesterkarton, 4000 karton Viceroy márkájú cigarettát csempésztek a Magyar Köztársaság területére, amelynek vámértéke 2 800 000 Ft volt, értéke 16 800 000 Ft.
A magyar oldalon a IV., V., VIII. és IX. r. vádlottak öt ismeretlen kilétű magyar állampolgárral együtt az átcsempészett cigarettát a Tisza-partról 100-150 méternyire a lucernaföldre hordták, ahonnan azt a III. r. vádlott szállította volna el kistehergépkocsival. A VI. és VII. r. vádlottak a környéken figyeltek.
23 óra 29 perckor a vádlottak számára nyilvánvalóvá vált, hogy feléjük hivatalos személyek közelednek, akik tetten érhetik őket, ezért a II. r. vádlott utasította az elkövető-társait, hogy bújjanak el. A határőrség helyszínre érkező dolgozói a vádlottak által a helyszínen hátrahagyott és részben elrejtett cigarettát megtalálták, azt lefoglalták, a vádlottak közül azonban senkit sem sikerült elfogni.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!