Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Gazdasági Versenyhivatal 123/2006/20 számú határozata fogyasztómegtévesztés tárgyában. Eljárás alá vont: Pannon GSM Távközlési Zrt.

Vj-123/2006/20

Vj-123/2006/20.

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a Gazdasági Versenyhivatal által a Pannon GSM Távközlési Zrt. (Budaörs) ellen fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolása miatt indított eljárásban - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

határozatot

A Versenytanács megállapítja, hogy az eljárás alá vont vállalkozás - az általa 2006. július 1. napjától 2006. augusztus 30. napja közötti időszakban közzétett - különböző rádiókban és televízió csatornákon sugárzott, továbbá internet online bannerek-en, a nyomtatott sajtóban, óriásplakátokon, citylight plakátokon, DJUICE hírlevélben, valamint kirakati plakátokon megjelentetett reklámjaival, a "hétvégén ingyen Wap" szlogen használatával összefüggésben, a fogyasztók megtévesztésére alkalmas magatartást tanúsított.

Megállapítja továbbá, hogy a szórólapokon, a Web-lapon, a telefonos információban, tájékoztató levélben, és a Wap-on közzétett tájékoztatások nem minősülnek jogsértőnek.

Az eljárás alá vont vállalkozással szemben 7 millió, azaz hét millió forint versenyfelügyeleti bírságot szab ki, melyet a határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül köteles megfizetni a Gazdasági Versenyhivatal 10032000-01037557 sz. bírságbevételi számlájára.

A határozat felülvizsgálatát az eljárás alá vont vállalkozás a kézbesítéstől számított 30 napon belül kérheti a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtandó keresettel.

Indoklás

I. A vizsgálat megindítása

A Gazdasági Versenyhivatal a 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.). 70. § (1) bekezdése alapján hivatalból indított eljárást annak megállapítására, hogy az eljárás alá vont vállalkozás a Wap-szolgáltatást népszerűsítő kampánya során, a "Hétvégén ingyen Wap" szlogen használatával, a Tpvt. III. fejezetébe ütközően a fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolására alkalmas magatartást tanúsított-e, tekintettel arra, hogy a szolgáltatás ingyenessége csak egy bizonyos adatmennyiségig állt fenn.

II. Tényállás

1. A 1993. október 27-én alakult Pannon GSM Zrt. 1994-ben kezdte meg a rádiótelefon-szolgáltatást a 900 Mhz frekvencián.

A 188 849 000 000 Ft-os nettó árbevétellel rendelkező Pannon GSM koncessziós szerződés alapján végez digitális technológiával mobil rádiótelefon-szolgáltatást, mely mellett Internet-hozzáférési, bérelt vonali, adathálózati és egyéb kommunikációs szolgáltatásokat is nyújt, valamint jelen van a mobiltelefonok és azok tartozékai piacán is.

Mobil távközlési piaci részesedése - a Nemzeti Hírközlési Hatóság 2006. év augusztusi gyorsjelentése szerint - 33 % fölött van, amellyel a piacon lévő három szolgáltató között, piaci részesedése alapján, a második mobil szolgáltatónak tekinthető, mellyel - a Nemzeti Hírközlési Hatóság 2002-ben a hírközlésről szóló 2001. évi XL. törvény alapján definiált -mobil rádiótelefon és összekapcsolási szolgáltatási piacon jelentős piaci erővel rendelkező vállalkozásnak minősül.

2. A kiskereskedelmi mobil szolgáltatás háromszereplős piacán az állammal kötött koncessziós szerződések alapján az eljárás alá vont vállalkozás mellett a Magyar Telekom Nyrt. és a Vodafone Magyarország Mobil Távközlési Zrt. (a továbbiakban: Vodafone) nyújt még digitális GSM szolgáltatást. Mindhárom társaság lényegében teljes országos lefedettséggel rendelkezik, ami reklámtevékenységük hatóköre szempontjából is meghatározó.

Az oligopolisztikus jellegű piacon folytatott kommunikáció a vállalatok versenystratégiájának meghatározó része. Az image-kialakításon (ideértve az egy-egy szolgáltatóra jellemző szín, dallam, logo megválasztását) túl a szolgáltatók - az éles versenyből adódóan - folyamatosan megújuló, változó szolgáltatásokkal jelennek meg a piacon, alacsonyabb díjtételek mellett, vagy akciókban ajánlva termékeiket.

Fenti piaci helyzetben a termékek iránti fogyasztói figyelmet állandósult reklámkampányok hivatottak felkelteni. A piacot a rendkívül magas az ún. "információs zaj" jellemzi.

A mobil-kiskereskedelmi piaci részesedések alakulása (az NHH Digitális Mobil Gyorsjelentései alapján):

IdőpontPenetráció
(100 lakosra jutó szerződések száma)
Összes előfizetés számaT-MobilePannonVodafone
2001. január31,33.136.12053,82%40,13%6,05%
2002. január49,65.056.78850,53%39,38%10,08%
2003. január68,66.962.23849,39%38,09%12,53%
2004. január78,97.978.60647,53%35,6%16,87%
2005. január909.074.12145,13%33,95%20,92%
2006. január92,79 349 11344,93%33,19%21,88%

3. A szolgáltatók kommunikációs aktivitását jelzi a piac tekintetében indított versenyfelügyeleti eljárások magas száma is (2004. január 1-jétől 17 versenyfelügyeleti eljárás indult a piac szereplői ellen).

Az eljárás alá vont vállalkozással szemben a Vj-170/2004. számú eljárásban 30 M Ft bírság mellett, a Vj-191/2004. számú eljárásban 5 M Ft bírság mellett, a 194/2004. számú eljárásban 5 M Ft bírság mellett, a Vj-89/2006. számú ügyben 16 M Ft bírság mellett került megállapításra jogsértés.

4. A vizsgálattal érintett kommunikációs kampány a Pannon Wap-szolgáltatását népszerűsítette.

A mobil rádiótelefon-szolgáltatáson keresztül elérhető Internet-szolgáltatás mindhárom mobil mobilszolgáltató rendszerén igénybe vehető.

A fogyasztó kétfajta módon kapcsolódhat az internet-szolgáltatáshoz egy adott mobilszolgáltató rendszerén keresztül.

Mindhárom szolgáltatónál lehetőség van arra, hogy a fogyasztó az ún. Wap-szolgáltatáson keresztül érje el az interneten közzétett tartalmakat, mely szolgáltatás a kifejezetten a mobiltelefonokra kifejlesztett formátumokat tartalmazza. Ezen kívül mindhárom szolgáltató lehetővé teszi azt is, hogy telefon közbejöttével, asztali-, hordozható- vagy kézi számítógéphez kapcsolva érje el a fogyasztó az internetet.

A mobilszolgáltatók által nyújtott internet-szolgáltatás a más módon elérhető internet-szolgáltatáshoz képest újszerű, használata elterjedőben van.

A Gazdasági Versenyhivatal három versenyfelügyeleti eljárásban vizsgálja/vizsgálta a különböző szolgáltatók által a fogyasztóknak kínált internet-szolgáltatással kapcsolatos vállalati kommunikációt (Vj-68/2006., Vj-89/2006. és Vj-123/2006. számú eljárások).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!