31970L0387[1]

A Tanács irányelve (1970. július 27.) a gépjárművek és pótkocsijuk ajtajaira vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről

A TANÁCS IRÁNYELVE

(1970. július 27.)

a gépjárművek és pótkocsijuk ajtajaira vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről

(70/387/EGK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK TANÁCSA,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Parlament véleményére,

tekintettel a Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére,

mivel azon műszaki előírások, amelyeknek az egyes nemzeti jogszabályok értelmében a gépjárműveknek meg kell felelniük, többek között az ajtókra is vonatkoznak;

mivel ezen előírások tagállamonként különbözők; mivel szükséges, hogy valamennyi tagállam - kiegészítőleg vagy a jelenlegi előírásai helyett - azonos követelményeket fogadjon el elsősorban annak érdekében, hogy a gépjárművek és pótkocsijaik típusjóváhagyására vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1970. február 6-i tanácsi irányelv szerinti EGK-típus-jóváhagyási eljárást ( 1 ) bármely járműtípusra alkalmazni lehessen,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

Ezen irányelv alkalmazásában: "jármű" - az autóbuszok, a sínen futó járművek, a mezőgazdasági és erdészeti traktorok és minden mozgó gép, és egyéb munkagépek kivételével - a közúti közlekedésben történő részvételre szánt legalább négykerekű jármű, amelynek legnagyobb tervezési sebessége több mint 25 km/h, továbbá az ilyen járművek pótkocsijai.

2. cikk

A tagállamok nem tagadhatják meg valamely jármű EGK- vagy nemzeti típusjóváhagyását az ajtókra történő hivatkozással, ha azok megfelelnek a mellékletek előírásainak.

2a. cikk

A tagállamok nem tagadhatják meg és nem tilthatják egy jármű eladását, nyilvántartásba vételét, üzembe helyezését és használatát az ajtókra vonatkozó indokokkal, ha ezek tekintetében a jármű megfelel a mellékletben megállapított előírásoknak.

3. cikk

Azon módosításokat, amelyek a mellékletek előírásainak a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazítása céljából szükségesek, a gépjárművek és pótkocsijaik típusjóváhagyására vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1970. február 6-i tanácsi irányelv 13. cikkében szabályozott eljárásnak megfelelően kell végrehajtani.

4. cikk

(1) A tagállamok hatályba léptetik azokat a rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek az értesítéstől számított tizennyolc hónapon belül megfeleljenek. Erről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.

(2) A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguknak azokat a legfontosabb előírásait, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadtak el.

5. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

MELLÉKLETEK LISTÁJA

1.I. MELLÉKLET:Rendeltetés, fogalommeghatározások, általános követelmények, EK-típus-jóváhagyási kérelem, EK-típusjóváhagyás megadása, a típusjóváhagyás módosítása, gyártásmegfelelőség
1. függelék:Adatközlő lap
2. függelék:Típusbizonyítvány
2.II. MELLÉKLET:Szerkezeti és beszerelési követelmények és szilárdsági vizsgálatok
3.III. MELLÉKLET:A vezetőfülke ajtaján történő bejutással, illetve az onnan történő kijutással kapcsolatos követelmények.

I. MELLÉKLET

RENDELTETÉS, FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK, ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEK, EK-TÍPUSJÓVÁHAGYÁS IRÁNTI KÉRELEM, EK-TÍPUSJÓVÁHAGYÁS MEGADÁSA, A TÍPUSJÓVÁHAGYÁS MÓDOSÍTÁSA, GYÁRTÁSMEGFELELŐSÉG

1. HATÁLY

1.1. Ezen irányelv az M1 és N kategóriájú gépjárművek ajtóira vonatkozik ( 2 ).

2. FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

Ezen irányelv alkalmazásában:

2.1. "jármű jóváhagyása": a járműtípus jóváhagyása az ajtók, valamint az ezen ajtókra vonatkozó jellemzők szempontjából.

2.2. "járműtípus": olyan járművek, amelyek a következő fő jellemzők tekintetében alapvetően nem különböznek egymástól:

- az ajtózárak és csuklópántok tervezési és szilárdsági jellemzői a II. mellékletben megadott járművek tekintetében,

- a felhágók és a lépcsők szerkezeti és felszerelési követelményei a II. mellékletben nem szereplő járművek tekintetében,

- bejutásra szolgáló lépcsők és kapaszkodók elhelyezése és geometriai jellemzői a III. mellékletben megadott járművek tekintetében,

amennyiben e jellemzők befolyásolják ezen irányelv követelményeit.

3. ÁLTALÁNOS ELŐÍRÁSOK

3.1. Konstrukció

3.1.1. A jármű konstrukciós jellemzőinek lehetővé kell tenniük a járműbe történő teljesen biztonságos be- és kiszállást.

3.1.2. A 7,5 tonna megengedett legnagyobb tömeget meghaladó N2, valamint N3 kategóriájú járművek akkor elégítik ki a fent említett követelményeket, ha megfelelnek a III. melléklet előírásainak.

3.2. Ajtók, be- és kijáratok

3.2.1. Az ajtókat, a be- és kijáratokat könnyen és veszély nélkül lehessen használni.

3.3. Ajtók és ajtózárak

3.3.1. Az ajtókat és ajtózárakat úgy kell megszerkeszteni, hogy azok bezáráskor ne keltsenek zavaró zajt.

3.3.2. Az ajtózárakat úgy kell megszerkeszteni, hogy azok megakadályozzák az ajtók véletlen kinyílását

3.4. Zárak és csuklópántok (szerkezeti és szerelési követelmények)

3.4.1. A jármű oldalára csuklópánttal szerelt ajtók (a csuklós ajtók kivételével) csuklópántjait a menetiránynak megfelelően elől kell rögzíteni. Kettős ajtó esetén ez a követelmény az elsőként nyíló ajtószárnyra vonatkozik; a másik ajtószárnynak reteszelhetőnek kell lennie.

3.4.2. Az M1 kategóriájú járművek oldalajtajain lévő záraknak és csuklópántoknak meg kell felelniük az ezen irányelv II. mellékletében megadott követelményeknek.

3.5. Felhágók és lépcsők (szerkezeti és felszerelési követelmények)

3.5.1. A kerékagy, az abroncsok és a kerék egyéb részei ezen irányelv értelmében nem szolgálhatnak felhágóként vagy lépcsőként, kivéve az olyan eseteket, amikor konstrukciós vagy használati okok miatt a járművön egyéb helyen felhágó vagy lépcső nem létesíthető.

3.5.2. A maximum 7,5 tonna megengedett legnagyobb tömegű M1, N1 és N2 kategóriájú járműveknél, ha az utastér padlószintje a bejáratnál a talajtól 600 mm-nél magasabban van, akkor a járművet legalább egy felhágóval vagy lépcsővel kell ellátni.

3.5.2.1. A 70/156/EGK irányelv II. A. mellékletében maghatározott terepjáró gépjárművek esetén ez a talajtól mért távolság 700 mm is lehet.

3.5.2.2. A felhágókat és a lépcsőket úgy kell kialakítani, hogy azok kizárják a megcsúszás veszélyét.

4. EK-TÍPUS-JÓVÁHAGYÁSI KÉRELEM

4.1. Az ajtók vonatkozásában a jármű EK-típusjóváhagyási kérelmét a jármű gyártójának kell benyújani.

4.2. Az EK adatközlő lap mintája a 1. függelékben található.

4.3. A jóváhagyandó járműtípus mintapéldányát a típus-jóváhagyási vizsgálatokért felelős műszaki szolgálathoz kell benyújtani.

5. EK-TÍPUSJÓVÁHAGYÁS MEGADÁSA

5.1. Ha az ajtók vonatkozásában a járműtípus megfelel a rá vonatkozó követelményeknek, akkor a 70/156/EGK irányelv 4. cikke (3) bekezdése szerinti EK-típusjóváhagyást meg kell adni.

5.2. Az EK-típusbizonyítvány mintája a 2. függelékben található.

5.3. A 70/156/EGK irányelv VII. melléklete szerint jóváhagyási számot kap minden jóváhagyott járműtípus. Ugyanazon tagállam nem adhat ugyanolyan számot másik járműtípus számára.

6. A TÍPUSJÓVÁHAGYÁS MÓDOSÍTÁSA

6.1. Az ezen irányelvnek megfelelően jóváhagyott járműtípus módosítása esetén a 70/156/EGK irányelv 5. cikkének rendelkezéseit kell alkalmazni.

7. GYÁRTÁSMEGFELELŐSÉG

7.1. Intézkedések megtétele szükséges annak érdekében, hogy a gyártás megfeleljen a 70/156/EGK irányelve 10. cikkében megállapított rendelkezéseknek.

1. függelék

2. függelék

II. MELLÉKLET

A KI- ÉS BESZÁLLÁSRA SZOLGÁLÓ OLDALAJTÓK ZÁRAINAK ÉS CSUKLÓPÁNTJAINAK GYÁRTÁSI ÉS SZERELÉSI, VALAMINT SZILÁRDSÁGI VIZSGÁLATI ELŐÍRÁSAI M1 KATEGÓRIÁJÚ JÁRMŰVEK

1. ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEK

1.1.

A záraknak és csuklópántoknak olyanoknak kell lenniük, és úgy kell beépíteni azokat, hogy a jármű normál használatánál megfelelhessenek az ezen melléklet előírásainak.

1.2.

Minden zárnak egy biztonsági és egy teljesen reteszelt helyzettel kell rendelkeznie.

2. ZÁRAKRA ÉS CSUKLÓPÁNTOKRA VONATKOZÓ ADATOK ÉS MINTADARABKÉSZLETEK, AMELYEKET A GYÁRTÓ VAGY MEGHATALMAZOTT KÉPVISELŐJE BOCSÁT RENDELKEZÉSRE

A gyártónak vagy a meghatalmazott képviselőjének a zárakra és a csuklópántokra vonatkozó következő adatokat és mintadarabokat kell benyújtania:

2.1.

rajzok megfelelő léptékben és részletességgel az ajtókról, azok zárairól és csuklópántjairól;

2.2.

a zárak és a csuklópántok műszaki leírása;

2.3.

öt csuklópántszerelvény-készlet ajtónként. Ha egy készletet több ajtóhoz is használnak, elegendő egy tétel abból a készletből. Nem kell különbözőnek tekinteni azon készleteket, amelyek csak abban különböznek egymástól, hogy jobb vagy bal oldali beépítésre gyártották azokat;

2.4.

ajtónként öt teljes zárból álló készlet a hozzá tartozó működtető mechanizmussal együtt. Ha a zárakat több ajtóhoz is felhasználják, elegendő a zárakból egy készlet. Nem kell különböző záraknak tekinteni azokat a zárakat, amelyek csak abban különböznek egymástól, hogy jobb vagy bal oldali beépítésre gyártották azokat.

3. GYÁRTÁSI ELŐÍRÁSOK

3.1. Zárak

3.1.1. Hosszirányú erő

A záraknak és a hozzájuk tartozó ütközőknek biztonsági helyzetben 453 kp (444 daN), teljesen becsukott helyzetben 1134 kp (1111 daN) hosszirányú erőnek kell ellenállnia. (Lásd 2. ábra.)

3.1.2. Keresztirányú erő

A zárnak és a hozzá tartozó ütközőnek biztonsági helyzetben 453 kp (444 daN), teljesen becsukott helyzetben 907 kp (889 daN) keresztirányú erőnek kell ellenállnia. (Lásd 3. ábra.)

3.1.3. A tehetetlenségi terhelésnek való ellenállás

A zár teljesen becsukott helyzete nem változhat, ha a zárra és a hozzá tartozó ütközőre, valamint a működtető mechanizmusra mindkét irányban 30 g nagyságú hossz- vagy keresztirányú gyorsulás hat.

3.2. Csuklópántok

3.2.1.

Valamennyi csuklópántcsoportnak tartania kell az ajtót és mindkét irányban 1134kp (1111 daN) hosszirányú erőnek, valamint 907 kp (889 daN) keresztirányú erőnek kell ellenállnia.

4. AZ AJTÓZÁRAK ÉS A CSUKLÓPÁNTOK SZILÁRDSÁGI VIZSGÁLATÁRA VONATKOZÓ ELŐÍRÁSOK

A 3.1. és 3.2. pontban foglalt előírások betartásának vizsgálata a következő előírások szerint történik:

4.1. A statikai vizsgálatok összeállítása, az alkalmazandó eljárás és a vizsgálófelszerelés 4.1.1. Vizsgálóberendezések 4.1.1.1. Csuklópántok 4.1.1.2. Zárak 4.1.1.2.1. A vizsgálatokat olyan merev készülékek alkalmazásával kell elvégezni, amelyek mindkét zárrész, a zár és a hozzá tartozó ütköző járművön történő elrendezését szimulálja. 4.1.1.2.2. Az előírt erőnek erre a készülékre úgy kell hatnia, hogy az a zárra ne fejtsen ki hajlítónyomatékot. Ezen kívül 90,7 kp-os (88,9 daN) statikus keresztirányú erővel olyan hatást kell létrehozni, amely a zárat az ajtónyitás mozdulatának irányába a hozzá tartozó ütközőből kimozdítani igyekszik. 4.1.1.2.3. A 2. és 3. ábra egy-egy vizsgálóberendezést és elrendezést mutat be. 4.1.2. Vizsgálati eljárás és felszerelés A 4.1.1.1. és a 4.1.1.2. pontban említett csuklópántokat és zárakat olyan szakítógépre kell felszerelni, amely legalább 1500 kp (1470 daN) erő kifejtésére képes. Az erőket fokozatosan, legfeljebb 5 mm/perc vizsgálati sebességgel kell növelni addig, amíg azok a 3.1. és a 3.2. pontban előírt értékeket elérik.

4.1.1.1.1.

A vizsgálatokat olyan merev készülékek alkalmazásával kell elvégezni, amelyek egy járműbe beépített teljesen becsukott ajtó geometriai viszonyait modellezik.

4.1.1.1.2.

Erre a készülékre középen a csuklópántok között kell hatnia:

4.1.1.1.2.1. az előírt hosszirányú erőnek merőlegesen a csuklópánt tengelyre, egy síkban a tengellyel;

4.1.1.1.2.2. az előírt keresztirányú erőnek, amely merőleges arra a síkra, amelyet a hosszirányú erő és a csuklópánt tengelye határoz meg, és a tengellyel egy síkban van.

4.1.1.1.3.

Minden vizsgálathoz új csuklópántszerelvényt kell felhasználni.

4.1.1.1.4.

Az 1. ábra a vizsgálati elrendezésre mutat egy példát.

4.2.

4.2.1.

30 g nagyságú hossz- és keresztirányú gyorsulásnál, a nyitással szemben mindkét irányba ható ellenállást dinamikusan vagy analitikusan (lásd 4. ábra) kell meghatározni, amikor a gyorsulás mindkét esetben a nyitógombnak abba az irányába hat, amely irányba azt működtetik. E vizsgálatnál a következőket nem kell figyelembe venni:

4.2.1.1. súrlódási erők;

4.2.1.2. az önsúlynak azon összetevői, amelyek a zárat zárt helyzetben tartják.

4.2.2.

A rögzítőfék-reteszelő e vizsgálatnál nyitott állapotban van.

4.3.

4.3.1.

Egyenértékű roncsolásmentes vizsgálati eljárások engedélyezettek, amennyiben a fenti 4.1.2. és 4.2. pontban említett eredmények a helyettesítő vizsgálat során vagy a helyettesítő vizsgálat eredményeiből számítással nyerhetők. Ha a fenti 4.1.2. és 4.2. pontban leírt eljárástól eltérő eljárást alkalmaznak, akkor annak egyenértékűségét bizonyítani kell.

Ajtósarokrendszer-vizsgálóberendezés a statikus terhelés (keresztirányú terhelés) meghatározására

1. ÁBRA

Ajtózár - Statikus terhelést vizsgáló berendezés (hosszirányú terhelés)

2. ÁBRA

Ajtózár - Statikus terhelést vizsgáló berendezés (hosszirányú terhelés)

3. ÁBRA

Tömegtehetetlenoséggel szembi ekkenállóképesség - számítási példa

4. ÁBRA

Magyarázat:

30g nagyságú lassulásnak alávetett ajtózárrendszer

F

=

Ma = a = 30 g = 30 W

F1

=

W1 × 30 - Átlagterhelés az ajtófogantyú rugójához

= (0,016 kg × 30) - 0,454 kg = 0,036 kg

F2

=

W2 × 30 = 0,023 kg × 30 = 0,68 kg

F3

=

× 30 =× 30 = 0, 184 kg

ΣM0

=

F1 × d1 + F2 × d2 - F3 × d3 = 0,036 kg × 31,5 mm + 0,68 kg × 10,67 mm - 0,184 kg × 4,83 mm = 7,51 mm/kg

F5

=

== 0,238 kg

F6

=

W4 × 30 = 0,042 × 30 = 1,265 kg

ΣMp

=

terhelés a csavar rugójához (F5 d5 + F6 d6)

= 45,62 mm/kg - (0,238 × 37,59 + 1,265 × 1,9)

= 45,62 mm/kg - 11,36 mm/kg = 34,26 mm/kg

III. MELLÉKLET

A 7,5 TONNÁNÁL NAGYOBB ÖSSZTÖMEGŰ N2, VALAMINT AZ N3 KATEGÓRIÁJÚ JÁRMŰVEK VEZETŐFÜLKÉJÉNEK AJTAJAIN TÖRTÉNŐ BE- ÉS KILÉPÉSRE VONATKOZÓ ELŐÍRÁSOK

1. A vezetőfülkéhez vezető lépcsők (lásd ábra)

1.1. Vízszintes és egyenletes felületen álló, üzemkész állapotban lévő járművön mérve a talaj (A) és a legalsó lépcsőfok felső felületének maximális távolsága legfeljebb 600 mm lehet.

1.1.1. A 70/156/EGK irányelv II. A. melléklete szerinti terepjáró járművek esetén ez a távolság (A) 700 mm is lehet.

1.2. A lépcsőfokok felső felületei közötti távolság maximum 400 mm lehet. Két egymást követő lépcsőfok között a függőleges távolság maximális változása 50 mm lehet. Az utolsó követelmény nem vonatkozik a legfelső lépcső és a vezetőfülke padlója közötti távolságra.

1.2.1. Terepjáró járművek esetén (lásd 1.1.1.), ez utóbbi érték 100 mm lehet.

1.3. Ezen kívül a következő geometriai előírásokat kell betartani:

– a lépcsőfokok mélysége (D):80 mm,
– a lépcsőfokok szabad mélysége (E) (beleértve a lépcső mélységét is):150 mm,
– a lépcsőfokok szélessége (F):300 mm,
– a legalsó lépcsőfok szélessége (G):200 mm,
– a lépcsőfokok magassága (S)120 mm,
– keresztirányú eltérés a lépcsőfokok között (H):0 mm,
– Az átfedés hosszúsága (J) a két egymást követő lépcső között vagy a legfelső lépcső és a vezetőfülke padlója között:200 mm.

1.3.1. Terepjáró járművek esetén (lásd 1.1.1.), az (F) értéke 200 mm-re csökkenhet.

1.4. Szerkezeti vagy használati okok miatt, valamint terepjáró járművek esetén (lásd 1.1.1.) a legalsó lépcsőfok létrafok is lehet. Ilyen esetben a létrafok minimális mélysége (R) 200 mm.

1.4.1. Kör keresztmetszetű létrafok alkalmazása nem megengedett.

1.5. A vezetőfülkéből történő kilépéskor a legfelső lépcsőfoknak könnyen megtalálhatónak kell lennie.

1.6. A lépcsőfokok felső felületének csúszásmentesnek kell lennie. Ezenfelül a menet közben az időjárásnak és a szennyeződésnek kitett lépcsőknek megfelelő elvezető rendszerrel kell rendelkezniük (víztelenítő felület).

2. Hozzáférés a vezetőfülke kapaszkodóihoz (lásd az ábrát)

2.1. A vezetőfülkébe történő bejutás megkönnyítéséhez a járművet egy vagy több megfelelő korlát, fogantyú vagy egyéb, ezekkel egyenértékű kapaszkodóeszközzel kell felszerelni.

2.1.1. A korlátokat, fogantyúkat vagy más megfelelő kapaszkodóeszközöket úgy kell elhelyezni, hogy azok könnyen megfoghatók legyenek, és ne zavarják a bejutást.

2.1.2. A korlátok, fogantyúk vagy megfelelő kapaszkodóeszközök fogási felületének folytonosságában a hiány hossza legfeljebb 100 mm lehet (például köztes rögzítés).

2.1.3. Több mint két lépcső alkalmazása esetén a korlátok, fogantyúk vagy megfelelő kapaszkodóeszközöket úgy kell elhelyezni, hogy a kapaszkodó személy egyidejűleg legalább három ponton tudja magát megtámasztani (két kézzel és egy lábbal, vagy két lábbal és egy kézzel).

2.1.4. A lépcső esetét leszámítva a korlátoknak, fogantyúknak vagy megfelelő kapaszkodóeszközöknek arra kell ösztönözniük a használót, hogy a fülke irányába nézve szálljon ki.

2.1.5. A kormány használható kapaszkodóként.

2.2. Vízszintes és egyenletes felületen álló, üzemkész állapotban lévő járművön legalább az egyik korlát, a fogantyú vagy a megfelelő kapaszkodóeszköz legalsó pontjának a talajtól mért távolsága legfeljebb (N) 1 850mm lehet.

2.2.1. Terepjáró járművek esetén azonban (lásd 1.1.1.) ez a magasság 1 950mm is lehet.

2.2.2. Ha a vezetőfülke padlójának a talajtól mért magassága "N"-nél nagyobb, akkor ezt az értéket kell "N"-nek tekinteni.

2.2.3. Továbbá, a kapaszkodó(k), fogódzók vagy egyenértékű tartószerkezetek felső szélének minimális távolsága "P" a vezetőfülke padlójától:

- korlát(ok), fogantyú(k) vagy megfelelő kapaszkodóeszköz(ök) (U) 650 mm,

- korlát(ok), fogantyú(k) vagy megfelelő kapaszkodó eszköz(ök) (V) 550 mm.

2.3. A geometriai előírások a következők:

– a fogás mérete (K):legalább 16 mm
legfeljebb 38 mm,
– hossza (M):legalább 150 mm,
– a jármű részeitől való távolság (L): nyitott ajtónál legalább 40 mm.nyitott ajtónál legalább 40 mm.

3.

Ha a vezetőfülke padlója lejtős, akkor a szükséges méreteket a padló első éle és a közvetlenül alatta lévő lépcső közepén átmenő és a jármű hosszirányú középsíkjára merőleges függőleges sík metszéspontján átmenő vízszintes síkhoz képest kell érteni.

( 1 ) HL L 42., 1970.2.23., 1. o.

( 2 ) A 70/156/EEC irányelv II. A. mellékletében megadottak szerint.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 31970L0387 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:31970L0387&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 01970L0387-20010601 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:01970L0387-20010601&locale=hu

Rendezés: -
Rendezés: -
Kapcsolódó dokumentumok IKONJAI látszódjanak:
Felület kinézete:

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére