Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1976.11.506 A főkötelezettől elvárható, hogy saját munkájának eredményét a lehetőséghez képest megóvja a közreműködője munkavégzésével kapcsolatos károsodástól [44/1967. (XI. 5.) Korm. sz. r. 10. §., Ptk. 318. §, 340. § (1) bek., 3. § (2) bek.].

Az első fokú bíróság kötelezte az alperes alvállalkozót, hogy a főkötelezett felperesnek fizessen meg 955 888 Ft-ot és kamatát. Az ítéletet azzal indokolta, hogy az alperes hibás tervek alapján végezte egy lakótelep lakóépülete fűtési rendszerének kivitelezését. A kijavítás során a már elkészült épületben szükségszerűen kár keletkezett. A vita kizárólag a kár indokolt mértékére korlátozódott. Az alperes 75 400 Ft kártérítést jogszerűnek ismert el, mert a szőnyegpadlókon 1 m2-en belüli területen lehetett a kiégetés, és az ilyen mértékű foltszerű javítás nem tehet ki magasabb összeget.

A bíróság döntése alapjául elfogadta a szakértő véleményét, amely szerint az Építőipari Kivitelező Szabályzat (ÉKSZ) értelmében hosszirányban a ragasztott szőnyegpadlót toldani csak az építtető engedélyével lehet. A beruházási vállalat ilyen engedélyt nem adott a felperesnek, sőt a szerződésben ezt kizárta. Az indokolt és szakszerű kijavítás a szőnyegpadlóval burkolt felületek teljes újbóli burkolása, tehát a kár az építészeti rajzokból megállapítható alapterület és az egységár szorzatából tevődik össze. A felperesnél jelentkező kijavítási költség indokolt mértéke a módosított kereset szerint 955 888 Ft.

A bíróság szerint nem helytálló a szakértőnek a felperes közrehatására vonatkozó előadása. Az ítélet megállapította, hogy a kijavítási munkák miatt a felperesnek nem kellett leállítania a szőnyegpadlózást. A szakvélemény szerint is a kijavítási munka folyamán az alperesnek ideiglenes védelmet lehetett és kellett volna biztosítania hullámpapírral és fémlemezzel. Ez esetben a kár elkerülhető lett volna.

A bíróság nem adott helyt az alperes tanúbizonyítási indítványának, mert az alperes részelismerése a műszakilag indokolt, szükségszerű kár erejéig a javítást végző dolgozók előadásán alapul. Az ezzel ellentétes tanúbizonyítás megalapozatlan és aggályos. Az indokolás szerint a kiegészítő szakértői bizonyítás, nevezetesen egy szoba szúrópróba szerinti felbontása sem hozhat lényeges változást a tényállás tekintetében, mert - ugyancsak az alperesi álláspont szerint - a kijavítással együtt járt bizonyos mértékű károkozás, ami csak akkor lett volna elkerülhető, ha az alperes a szükséges óvintézkedéseket megtette volna.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezett. Az ítélet hatályon kívül helyezését és az általa indítványozott bizonyítás foganatosításának elrendelését kérte.

Azt kívánta bizonyítani, hogy a szakértő véleményével ellentétben a hegesztési és egyéb munkák során keletkező szennyezés elkerülése végett gondoskodott a szőnyegpadló ideiglenes letakarásáról, továbbá hogy a felperes által végzett szőnyegpadlózás egyéb okból sem volt hibátlan. A felperesnek a Ptk. 340. §-ának (1) bekezdésén alapuló kárenyhítési kötelezettsége folytán - tudva, hogy milyen átalakítások váltak szükségessé - a szőnyegpadlózást nem lett volna szabad megkezdenie, illetve folytatnia. Az első fokú bíróság nem mérlegelte, hogy a felperes nem hívta meg az alperest a kár közös felmérésére, hanem értesítés nélkül az érintett helyiségben teljes egészében újból szőnyegpadlózatot készített. Ezzel lehetetlenné tette a kár pontos felmérését és annak megállapítását is, hogy az első ízben történt szőnyegpadlózás milyen mértékben hibásodott meg. Ez utóbbi tények bizonyítására kérte az alperes, hogy a bíróság kötelezze a felperest az épületek átadás-átvételi jegyzőkönyveinek a becsatolására.

A felperes az első fokú ítélet helyben hagyását kérte. Előadása szerint az alperes alaptalanul hivatkozott arra, hogy a szőnyegpadlózás idején a felperes tudott arról, hogy a radiátorok nagy részénél a kötést szakaszonként hegesztőpisztollyal ki kell vágni. Az alperesnek mint szakvállalatnak ismernie kellett azt a megoldást, amelynek alkalmazásával a kár elkerülhető lett volna. Az alperes nem úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben elvárható, mert elmulasztotta a kár megelőzéséhez és enyhítéséhez szükséges intézkedéseket megtenni és ezért felelősséggel tartozik.

A fellebbezés alapos.

A Ptk. 3. §-ának (2) bekezdése szerint a társadalmi tulajdon a törvény fokozott oltalma alatt áll, megkárosításáért mindenki fokozott felelősséggel tartozik. A 44/1967. (XI. 5.) Korm. sz. rendelet 36. §-ának, valamint a Ptk. 318. §-ának rendelkezései szerint alkalmazandó Ptk. 340. §-ának (1) bekezdése értelmében a károsult a kár elhárítása, illetőleg csökkentése érdekében úgy köteles eljárni, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. Nem kell megtéríteni a kárnak azt a részét, amely abból származott, hogy a károsult e kötelezettségének nem tett eleget. A 340. § (1) bekezdéséhez fűzött miniszteri indokolás többek között rámutat arra, hogy a lényegesen szigorított felelősség nemcsak a károkozót terheli; saját javainak megóvása érdekében a nagyfokú gondosság kifejtése elsősorban éppen a károsulttól várható el. Ellentétes volna a törvény által megvalósítani kívánt célokkal, az együttműködési kötelezettséggel, ha a jog a károsulttól semmilyen vagy akár az általánosnál kisebbfokú elővigyázatot követelne. A károsult idevágó kötelezettségét a törvény nemcsak deklarálja, hanem szankcióját is megállapítja; a mulasztás ugyanis a kártérítés mértékét befolyásolja és kármegosztáshoz vezet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!