Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2021.3.68 I. A harmadfokú eljárásban - a Be. 617. §-a értelmében - alkalmazni kell a Be. 590. § (5) bekezdés b) pontját, miszerint az ítélet fellebbezéssel nem érintett része tekintetében is felülbírálatnak van helye a bűnösséget megállapító rendelkezés vonatkozásában, ha a terheltet fel kell menteni, vagy vele szemben az eljárást meg kell szüntetni.

A Be. 590. § (5) bekezdés b) pontjának érvényre jutásának természetes perjogi velejárója az adott ítéleti részek anyagi jogi helyességének felülbírálata, különben a felmentés, illetve megszüntetés kérdése tárgyában észszerű aggályoktól mentes álláspont nem lenne elfoglalható.

Értelemszerűen ez a rendelkezés a harmadfokú eljárásban egyrészt a Be. 618. § (2) és (3) bekezdésétől függetlenül érvényesül, másrészt az ítéletnek az e törvényi rendelkezéssel célzott része kívül áll a 618. § (4) bekezdése által szabályozott esetkörön.

Valójában a Be. 590. § (5) bekezdés b) pontja a Be. 618. § (1) bekezdése körébe tartozó tartalom, a 617. § folytán ott a helye.

Mindezek folytán kerül összhangba a Be. 650. § (1) bekezdés a) pontja (ami kizárja az anyagi jogi okból való felülvizsgálatot a harmadfokú bíróság jogerős ügydöntő határozata, illetve része ellen), és a Be. 649. § (1) bekezdés a) pontja, ami biztosítja anyagi jogi okból a felülvizsgálat alanyi jogát a 651. § szerint jogosult számára.

Mindezen túlmenően kétségtelen, hogy a harmadfok a felülvizsgálathoz képest annyiban tágabb, hogy mind a bűnösség megállapítását, mind pedig a büntetés vizsgálatát biztosítja, utóbbit pedig nem csupán a törvényes minősítés hibája, avagy önmagában vett anyagi jogi hiba esetén. Ezért van helye és jogi alapja jelen ügyben a büntetés vizsgálatának [Be. 590. § (5) bek. b) pont, 617. §, 618. § (1) bek.].

II. A Btk. 79. §-ában írtak szerint a büntetés célja a társadalom védelme érdekében annak megelőzése, hogy akár az elkövető, akár más bűncselekményt kövessen el. A büntetés kétségtelen joghátrány, a büntetés kiszabása ekként joghátrány okozása, vagyis az elkövetőre vonatkozó rosszallás megtestesítése. Az elkövetett bűncselekmény viszont nyilvánvalóan szintén rosszat jelent.

Ehhez képest a büntetés lényege - hagyományosan - a rosszra (a bűnre) adott olyan válasz, amiben testet ölt az elkövetőre vonatkozó, az elkövető számára rossz, azaz joghátrány (szabadságelvonás, jogkorlátozás stb.) okozása.

A büntetés alakilag mindig megtorlás, vagyis az elkövető által elkövetett bűntettnek megfelelő, arányos joghátránnyal való viszonzása. A büntetés lényege, tartalma pedig egyfelől fenyítés, azaz az elkövető számára nehézséggel sújtás, másfelől a bűnhődés lehetőségének elindítása.

Ahhoz, hogy egy büntetés elérje célját általában elegendő, hogy a büntetés okozta rossz nagyobb legyen, mint a bűnből következő jó, és a rossznak túlsúlya alapján kell kiróni a büntetést és közömbössé tenni azt az előnyt, amelyet egy adott bűncselekmény elkövetése az elkövető számára jelentene. Ez a helyzet a más vagyonát károsító cselekmények esetében.

Az élet elvétele esetén viszont oly nagy a veszteség, hogy annak mérése szinte lehetetlen. Ezért ilyenkor - feltéve, hogy ennek törvényi lehetősége adott - az olyan büntetés válik vizsgálhatóvá, aminek tartama a mérhetetlen veszteség ellenében határozatlan.

Elítélés és büntetés kiszabása esetében az időmúlás kétségtelen enyhítő körülmény. Azonban a felsoroltak jelentősége a bűncselekményektől függően egészen eltérő lehet. A bűncselekmény elkövetésétől eltelt idő - miként a kényszerintézkedés alkalmazásának ideje - esetében minél súlyosabb egy bűncselekmény, annál hosszabb az az idő, amely időmúlás enyhítő körülményként értékelhető [Btk. 79. §, 80. § (1) bek., 26. § (3) bek. b) pont].

[1] A hatályon kívül helyezés folytán megismételt eljárásban eljárt törvényszék a 2018. október 30-án kihirdetett ítéletével az I. r. vádlottat bűnösnek mondta ki társtettesként elkövetett emberölés bűntettében [Btk. 160. § (1) bek., (2) bek. d) pont] és felbujtóként elkövetett lopás vétségében [Btk. 370. § (1) bek., (2) bek. b) pont bf) alpont], ezért mint visszaesőt - halmazati büntetésül - 18 év szabadságvesztésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte.

A II. r. vádlottat bűnösnek mondta ki társtettesként elkövetett emberölés bűntettében [Btk. 160. § (1) bek., (2) bek. d) pont] és lopás vétségében [Btk. 370. § (1) bek., (2) bek. b) pont bf) alpont], ezért mint visszaesőt - halmazati büntetésül - 19 év szabadságvesztésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte.

Mindkét vádlott esetében a szabadságvesztés végrehajtási fokozatát fegyházban, a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontját a büntetés háromnegyed részének kitöltését követő napban határozta meg.

A kiszabott szabadságvesztésbe beszámította a vádlottak által előzetes fogvatartásban töltött időt; rendelkezett a bűnjelekről, valamint az eljárás során felmerült bűnügyi költség viseléséről.

[2] Kétirányú fellebbezések alapján eljárva az ítélőtábla mint másodfokú bíróság a 2019. szeptember 20. napján meghozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét mindkét vádlott tekintetében megváltoztatta.

Az I. r. vádlottat a felbujtóként, míg a II. r. vádlottat a tettesként elkövetett lopás vétsége [Btk. 370. § (1) bek., (2) bek. b) pont bf) alpont] miatt emelt vád alól felmentette.

Megállapította, hogy az I. r. vádlott mint felbujtó, és a II. r. vádlott elkövették a Szabs. tv. 177. § (1) bekezdésében meghatározott tulajdon elleni szabálysértést, és az eljárást megszüntette.

Megállapította, hogy az eljárás során felmerült összesen 13 063 790 forint bűnügyi költségből az I. r. és a II. r. vádlott egyetemlegesen 11 990 177 forintot, az I. r. vádlott további 402 898 forintot, míg a II. r. vádlott további 380 546 forintot köteles megfizetni az államnak. A fennmaradó 290 169 forintot az állam viseli.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét mindkét vádlott tekintetében helybenhagyta azzal, hogy mellőzte a büntetés halmazati jellegére történő utalást. A kiszabott szabadságvesztés tartamába mindkét vádlott vonatkozásában beszámította az elsőfokú bíróság ítéletének kihirdetésétől előzetes fogvatartásban töltött időt is; a másodfokú eljárásban felmerült 47 232 forint bűnügyi költségről akként rendelkezett, hogy azt az állam viseli.

[3] A másodfokú ítélettel szemben másodfellebbezést jelentett be az ügyész az I. r. és a II. r. vádlott terhére a lopás vétségének vádja alóli részfelmentésük miatt, e bűncselekményben is bűnösségük megállapítása, valamint büntetésük súlyosítása végett.

[4] Az I. r. vádlott és védője, a II. r. vádlott és védője a másodfokú bíróság ítéletét tudomásul vette.

[5] Az ügyészi fellebbezés a Be. 615. § (3) bekezdés a) pontja alapján a lopás vétsége tekintetében első fokon marasztaló, míg másodfokon felmentő ítéleti rendelkezésekre figyelemmel az e vonatkozásban ellentétes döntést sérelmezi.

[6] Indokai szerint az ítélőtábla az irányadó tényállás alapján tévesen következtetett arra, hogy a vádlottak nem valósították meg a lopás vétségét. A vádlottak a vagyon elleni cselekmény elkövetését már a sértetti ingatlanba történő bemenetel előtt elhatározták. Megtévesztő magatartásuk abban érhető tetten, hogy látogatásuk célja ebben az esetben - a korábbiaktól eltérően - nem a sértettel történő italozás, kártyázás volt, hanem telefonjának eltulajdonítása. Az ügyészi álláspont szerint a vádlottak éppen azt a helyzetet használták ki, hogy a sértett ismerte őket, megbízott bennük, e bizalmi viszony tette lehetővé számukra az ingatlanba történő bejutást. Ennélfogva a vádlottak cselekménye szabálysértési értékre elkövetett, helyiségbe megtévesztéssel bemenve elkövetett lopás vétségének minősül.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!