Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2015.1.14 A res iudicata a jogrend alapja, annak választottbírósági eljárásban történt megsértése a felek relatív jogviszonyán keresztül is a közrend sérelmét jelenti [Alaptörvény B) cikk (1) bek.; 1994. évi LXXI. tv. (a továbbiakban: Vbt.) 55. § (2) bek. b) pont, 58. §; 1952. évi III. tv. (a továbbiakban: Pp.) 229. § (1) bek.].

[1] A W. Rt. fővállalkozási szerződést kötött az alperes jogelődjével, a T. Önkormányzattal építési szerelési munkák elvégzésére. A fővállalkozó a szerződés alapján elvégzett munkák ellenértékéből 2001. január 17-én engedményezési szerződéssel a felperesre mint alvállalkozójára engedményezett 510 216 682 Ft-ot.

[2] A bíróság megállapította a W. Rt. fizetésképtelenségét és elrendelte felszámolását, melyet 2003. szeptem­ber 11-én tettek közzé a Cégközlönyben.

[3] A W. Rt. és a T. Önkormányzat közötti szerződés miatt több választottbírósági eljárás indult.

[4] A felperes (a választottbírósági eljárásban is felperes) keresettel fordult a Választottbírósághoz, melyben kérte az alperest kötelezni 153 304 470 Ft-nak 2003. március 14-től 2005. november 4-ig járó késedelmi kamata, vagyis 27 836 842 Ft, valamint ezen összeg után 2005. november 20-tól a kifizetés napjáig járó, a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamat 7%-kal növelt összegének megfelelő kártérítés megfizetésére.

[5] Álláspontja szerint a VB.I. számú ítélet alapján 153 304 470 Ft értékben történt olyan teljesítés, amely ellenszolgáltatás nélkül maradt. A VB.II. számú ítélet szerint ugyanakkor a szerződés lehetetlenülése 2003. március 14-én következett be, vagyis a 153 304 470 Ft felperesi követelés is ezen a napon vált esedékessé. Az alperes azonban a beszámítási kifogás elfogadásáig fizetési késedelemben volt. A felperes álláspontja szerint a beszámítással a tőkekövetelések kerültek elszámolásra és szűntek meg, míg a kamat esedékessé vált. Mivel azonban a felperes a követelés egy részét másra engedményezte, ebben a harmadik választottbírósági eljárásban csak 56 168 142 Ft után számított kamatot igényelt. Annak összege 27 836 842 Ft, teljesítési határideje pedig az ítélet kézbesítésének napja: 2005. november 20.

[6] Az alperes kérte a kereset elutasítását. Arra hivatkozott, hogy a Választottbíróság a megelőző eljárásokban a követelés tekintetében érdemben határozott, ezen ítéletek felülvizsgálatára pedig nincs lehetőség. Az alperes nem tanúsított a felperessel szemben olyan magatartást, mely jogellenes és felróható magatartásnak lenne minősíthető, és ezáltal kárt okozott volna a felperesnek.

[7] A Választottbíróság VB.III. számú ítéletével a felperes keresetét elutasította és kötelezte az eljárási költségek megfizetésére. Az ítélet indokolásának 7.a) pontjában - az első választottbírósági ítélet ismertetése során - megállapította, hogy "az ítéletnek a rendelkező része … kimondta a felperesek keresetének elutasítását. Az elutasítás tehát a jelen per felperesének mind tőke-, mind kamatkövetelésére kiterjedt."

[8] Rámutatott, a jogvita alapja az a kérdés, hogy a felperes követeléséről már döntött-e a megelőző eljárásokban a Választottbíróság. Kifejtette, a VB.I. számon hozott ítéletében a Választottbíróság akként foglalt állást, hogy a felperes 153 304 470 Ft követelése nem sorolható a szerződés teljesítéseként elfogadható berendezések közé. A Választottbíróság abban az eljárásban azt vizsgálta, hogy az I. r. felperes teljesített-e olyan szolgáltatást, amely a szerződés megszűnésekor ellenszolgáltatás nélkül maradt. Az I. r. felperes teljesítését a Választottbíróság - az első ítéletében - nem fogadta el, ezért az ítélet rendelkező részében sem adott helyt a felperesek ellenérték megfizetésére irányuló követelésének. A megelőző eljárásokban a Választottbíróság a perbe vitt követelésre vonatkozóan állást foglalt, így a kereseti főkövetelés ítélt dolognak minősül, és egy újabb ügyben eljáró bíróság, így a jelen Választottbíróság nem változtathatja meg a korábbi döntést, ezért a keresetet elutasította.

[9] A felperes keresetében kérte a VB.III. számú ítélet érvénytelenítését a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (a továbbiakban: Vbt.) 55. § (2) bekezdés b) pontja alapján. Hangsúlyozta, hogy a VB.I. számú ítéletben a Választottbíróság elismerte, miszerint a 153 304 470 Ft felperesi fővállalkozói díjigény alapos, csak azért nem kellett azt az alperesnek megfizetnie, mert azzal szemben beszámításra alkalmas követelése keletkezett. A VB.III. számú választottbírósági eljárásban tehát olyan kamatkövetelést érvényesített, amelyet valós tartozás után a szerződés lehetetlenülése és az előzményi per ítélettel lezárása közötti időre követel.

[10] A VB.II. számú ítélet a vállalkozói teljesítést és elszámolást megerősítette és a korábbi ítéletnek a vállalkozói teljesítésre vonatkozóan res iudicata hatást tulajdonított. Ezért a jelen perben támadott választottbírósági ítélet iratellenesen állapította meg, hogy a felperes által követelt tétel nem sorolható a teljesítésként elfogadható berendezések közé. A kamatkövetelés korábban nem volt a per tárgya, ezért elbírálása sem történhetett meg. A Választottbíróság a korábbi ítéletét félreértelmezve a felperest a jogérvényesítéstől elzárta, amely sérti a közrendet.

[11] Az alperes kérte a kereset elutasítását. Álláspontja szerint a korábbi eljárásokban a felek közötti elszámolás megtörtént. A fővállalkozási szerződésből eredően mindkét szerződő fél követelését 2003. március 14-i időponttal számolták el a tőke és kamat vonatkozásában egyaránt, ezért azt utóbb már nem lehet vitássá tenni. A felperes a VB.I. számú választottbírósági eljárásban nem csupán tőkekövetelést érvényesített, de annak járulékai tekintetében is keresetet terjesztett elő.

[12] Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította. Elsőként azt vizsgálta, hogy mennyiben kellett a Választottbíróságnak a Pp. rendelkezéseit az ítélt dolog vonatkozásában alkalmazni.

[13] Megállapította, hogy a felek választottbírósági szerződése alapján eljáró Választottbíróság Eljárási Szabályzata (Vbesz) 14. § (1) bekezdése szerint az eljáró tanács a felek által kikötött jogot alkalmazza. A Vbt. 58. §-a és a Vbesz 43. §-a is kimondja, hogy a választottbírósági ítélet hatálya ugyanaz, mint a jogerős bírósági ítéleté. A választottbíróság ítélete végleges és kötelező, az ellen sem fellebbezésnek, sem felülvizsgálati eljárás kezdeményezésének nincs helye, a felek annak önként tartoznak eleget tenni.

[14] A Pp. 227-230/A. §-ainak értelmezését követően kifejtette, hogy az anyagi jogerő tartalmát egy pozitív és egy negatív hatásban jelölhetjük meg. A pozitív hatás az, hogy a felek, a bíróság és más hatóság kötve vannak az anyagi jogerőhöz és a jogerős határozat tartalmát irányadónak kell tekinteniük. A negatív hatás az, hogy ítélt dolog, azaz res iudicata keletkezik. Ez jut kifejezésre a Pp. 229. § (1) bekezdésében. Az anyagi jogerő tárgyi terjedelme részben a jog azonosságát, részben a tényalap azonosságát feltételezi. Ha a bíróság a jogalapot egy korábbi perben jogerősen eldöntötte, az erre vonatkozó döntés a későbbi perekben köti a bíróságot. A Vbt. 58. §-a alapján a Pp. 229. §-a a választottbírósági ítéletek vonatkozásában is alkalmazandó.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!