Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2005.7.261 A közalkalmazotti jogviszony akarathiba folytán érvénytelen megszüntetése miatt a munkáltatóval szemben a Kjt. 34. §-ában lévő jogkövetkezményeket kell alkalmazni - Ezzel összefüggésben a közalkalmazottat a felmentési időre járó átlagilletmény akkor is megilleti, ha keresőképtelenség miatt táppénzes állományba került [Kjt. 34. § (7) bekezdés].

A felperes keresetében kérte a közalkalmazotti jogviszonyának közös megegyezéssel való megszüntetésére vonatkozó megállapodás érvénytelenségének megállapítását, a közalkalmazotti jogviszonya helyreállítását, elmaradt illetménye és egyéb járandóságai megfizetését, másodlagosan az Mt. 100. §-a szerinti marasztalást.

A munkaügyi bíróság ítéletével megállapította, hogy a 2001. november 22-én kelt megállapodás érvénytelen. Kötelezte az alperest 395 400 forint felmentési időre járó átlagilletmény és 527 000 forint végkielégítés megfizetésére. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2001. január 10-étől január 31-éig tartó határozott idejű, majd 2001. február 1-jétől határozatlan idejű kinevezéssel létesített közalkalmazotti jogviszonyban állt az alperessel, szociális gondozó munkakörben. A felperes a csoportvezetői munkakör betöltése érdekében egy önkormányzati képviselővel megkereste a város jegyzőjét, akinek telefonon történt értesítésére a megbeszélésen megjelent a munkáltatói jogkört gyakorló intézményvezető is. A felperest az áruvásárlási kölcsönügyletéről - amelynél az alperes egyik alkalmazottját kérte meg kezesének - kikérdezték, majd az irodából való távozásra szólították fel. A depresszióval kezelt felperes ezután - kísérővel - felkereste kezelőorvosát, akitől nyugtatót kapott, majd a jegyző irodájába való visszatérésekor a jegyző a kölcsönügylettel kapcsolatos büntetőjogi felelősségre, és a rendőrség kihívására történt figyelmeztetés után felhívta a felperest a munkaviszonya megszüntetésére. A felperes ezt követően a titkárnőnek lediktálta és aláírta a jogviszonya megszüntetését kérő jognyilatkozatot, amelyre az intézményvezető rávezette a hozzájáruló nyilatkozatát. A felperes a város polgármesterétől, jegyzőjétől és az alperestől kérte a jognyilatkozata "semmisnek tekintését", keresetében jogellenes kényszerítésre és fenyegetésre hivatkozott.

A munkaügyi bíróság e tényállásból arra következtetett, hogy a felperes a jognyilatkozatát jogellenes fenyegetés hatására tette, a jognyilatkozata az Mt. 7. § (2) bekezdésébe, továbbá az együttműködésről, a jóhiszeműségről, a tisztességről szóló Mt. 3. § (1) bekezdésébe és 4. § (1) és (2) bekezdésébe ütközött, tehát semmis. Ezért az Mt. 10. § (2) bekezdése alapján a munkáltató hibájából előállt érvénytelenségre hivatkozással végkielégítésben és felmentési átlagilletményben marasztalta az alperest, az ezt meghaladó keresetet elutasította.

Az elsőfokú ítélet ellen mindkét fél fellebbezéssel élt. A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, az alperesnek felmentési időre járó átlagilletményben, végkielégítésben és perköltségben való marasztalását mellőzte, egyebeken jóváhagyta.

A másodfokú bíróság részbizonyítás alapján a tényállást kiegészítette annak megállapításával, hogy a felperes előző közalkalmazotti jogviszonya "saját felmondása" alapján szűnt meg 2000. december 27-én, a felperes a perbeli jogviszonya megszűnésétől táppénzes állományban volt, majd rokkantsági nyugdíjat állapítottak meg a részére. Megállapította továbbá a másodfokú bíróság, hogy a felperes bizonyította az Mt. 7. § (3) bekezdésében a megtámadásra előírt 30 napos határidő megtartását. A kiegészített tényállás alapján egyetértett az akarathibára és az Mt. 10. § (2) bekezdésében előírt jogkövetkezmények alkalmazására vonatkozó jogerős ítéleti állásponttal és azzal, hogy rendeltetésellenes joggyakorlás nem állapítható meg. A közalkalmazotti jogviszonyban alaptalannak találta az Mt. 100. §-a szerinti, a felperes által kért jogkövetkezmények alkalmazását, továbbá megállapította, hogy a felperes táppénzes állományára, majd rokkantsági nyugdíjára tekintettel keresetvesztesége nem keletkezett, ezért felmentési időre járó illetményre nem jogosult. Mivel a felperes perbeli jogviszonya nem áthelyezéssel jött létre, tévesnek találta a 20 éves közalkalmazotti jogviszony alapján megállapított végkielégítést.

A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel. Sérelmezte, hogy az elsőfokú ítélet "nem határozta meg világosan a perbeli megállapodás érvénytelenné nyilvánítása jogszabályi alapját", a rendeltetésellenesség megállapításának hiányát, amely miatt álláspontja szerint a perbeli megállapodás semmis. Erre tekintettel jogellenesnek tartotta a visszahelyezésének mellőzését. Álláspontja szerint az eljárt bíróságok tévesen alkalmazták az Mt. 10. § (2) bekezdését, ehelyett a Kjt. 34. § (4), (6) és (7) bekezdése alkalmazásának lett volna helye, mivel az érvénytelen megállapodás folytán az alperes jogellenesen szüntette meg a jogviszonyát. Továbbá a jogellenesség jogkövetkezményei a táppénzre és a rokkantsági nyugdíjra hivatkozással sem mellőzhetők. Mindezekre tekintettel a jogerős ítélet megváltoztatásával a rendeltetésellenesség megállapítását, másodlagosan a jogviszonya helyreállítását kimondó határozat hozatalát, az összegszerűség tekintetében az elsőfokú bíróság új eljárásra kötelezését kérte.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálatot elrendelte.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a felülvizsgálati kérelem elutasítását kérte, arra is tekintettel, hogy a felperes nyugellátásban részesül. Kifejtette, hogy álláspontja szerint a munkáltatói jogkör gyakorlója nem tanúsított olyan magatartást, amely érvénytelenné tette volna a felperes jognyilatkozatát. A felperes ugyanis saját elhatározásából a jegyző titkárságán lediktálta a jogviszonya közös megegyezéssel megszüntetésére irányuló kérelmét, amihez a munkáltatói jogkör gyakorlója hozzájárult.

A Legfelsőbb Bíróság az alperes által 2004. december 6-án átvett felülvizsgálati kérelemre december 9-én benyújtott ellenkérelmet - annak tartalmára is tekintettel - csatlakozó felülvizsgálati kérelemként vette figyelembe [Pp. 244. § (2) bek., 274. § (3) bekezdés].

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!