Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1023/2008. (IV. 17.) Korm. határozat

a Fogyasztóvédelmi Tanács létrehozásáról

1. A Kormány a fogyasztóvédelmet érintő kormányzati feladatok hatékonyabb ellátása céljából, a kormányzati fogyasztóvédelmi politika, a fogyasztói érdekek és a szakmai teljesíthetőség összehangolására, a területi érdekek megjelenítésére, továbbá - figyelemmel az egyes fogyasztóvédelmi területek eltérő sajátosságaira- a speciális szakmai szempontok hatékonyabb érvényesítésére Fogyasztóvédelmi Tanácsot hoz létre.

2. A Fogyasztóvédelmi Tanács a Kormány fogyasztóvédelemmel összefüggő döntéseit előkészítő konzultatív, véleményező, javaslattevő, érdekegyeztető fórum.

3. A Tanács feladatkörében

a) évente megvitatja a fogyasztóvédelmi hatáskörrel rendelkező hatóságok ellenőrzési és egyéb fogyasztóvédelmi tevékenységét;

b) jogszabályalkotást, jogszabály-módosításokat kezdeményez a feladatkörrel rendelkező miniszternél a fogyasztói jogok, fogyasztói érdekek érvényesítése, illetve védelme érdekében;

c) javaslatot tesz a Kormány fogyasztóvédelmi politikájának, illetve cselekvési programjának tartalmára, egyes országos ellenőrzési és vizsgálati programok lefolytatására, továbbá a fogyasztókat érintő egyéb döntésekre, programokra;

d) véleményt nyilvánít a Kormány fogyasztóvédelmi politikájára, illetve cselekvési programjára vonatkozó javaslatokról, a fogyasztókat érintő jelentősebb szabályozási javaslatokról, jelentésekről, a fogyasztói tájékoztatással, oktatással, képzéssel összefüggő koncepciókról, valamint a fogyasztói vitarendezés alapvető kérdéseiről;

e) figyelemmel kíséri a Kormány fogyasztóvédelmi politikájának és cselekvési programjának végrehajtását.

4. A Tanács elnöke a szociális és munkaügyi miniszter (a továbbiakban: miniszter) . A Tanács titkára a miniszter által kijelölt személy.

A Tanács további tagjai:

a) a kormányzati oldal részéről

aa) az Egészségügyi Minisztérium, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, az Oktatási és Kulturális Minisztérium, a Pénzügyminisztérium, továbbá az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium egy-egy képviselője,

ab) a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (a továbbiakban: NFH) főigazgatója,

ac) a Gazdasági Versenyhivatal képviselője;

b) a fogyasztói oldal részéről

ba) a fogyasztóvédelmi társadalmi szervezetek által maguk közül delegált hat szervezet elnöke,

bb) a fogyasztóvédelmi társadalmi szervezetek közül a miniszter által felkért öt szervezet elnöke,

bc) az Országos Érdekegyeztető Tanács munkavállalói oldalának képviselője;

c) a vállalkozói oldal részéről

ca) a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Magyar Agrárkamara egy-egy képviselője,

cb) a Magyar Ügyvédi Kamara egy képviselője,

cc) az országos gazdasági érdekképviseleti szervezetek közül a miniszter által felkért nyolc szervezet képviselője,

cd) az Országos Érdekegyeztető Tanács munkáltatói oldalának képviselője.

5. A Tanács társelnöke az elnök által a fogyasztói oldal képviselői közül felkért tanácstag.

6. A Tanács ülésén tanácskozási joggal részt vesz

a) a békéltető testületek egy képviselője;

b) esetenként az elnök vagy a társelnök meghívására azon államigazgatási szerv, társadalmi, illetőleg szakmai szervezet képviselője, amelynek feladat- és hatáskörét vagy tevékenységét a Tanács által tárgyalt kérdés érinti.

7. A 4. pont ba) és bb) alpontja alkalmazásában fogyasztóvédelmi társadalmi szervezet az a szervezet, amely

a) a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény értelmében fogyasztói érdekek képviseletét ellátó társadalmi szervezetnek minősül, és

b) a delegálás, illetve a felkérés időpontját megelőző hároméves időtartam alatt pályázati úton központi költségvetési támogatásban részesült fogyasztóvédelmi feladatok ellátása céljából, továbbá

c) minden régióban tagszervezettel rendelkezik, valamint fogyasztóvédelmi tanácsadó irodákat, illetve klubokat működtet, vagy a fogyasztóvédelem egy-egy kiemelt területével kapcsolatos fogyasztóvédelmi tevékenységet végez.

8. A 4. pont cc) alpontja alkalmazásában országos gazdasági érdekképviseleti szervezet a gazdasági kamarákról szóló 1999. évi CXXI. törvény alapján annak minősülő szervezet.

9. A miniszter a delegált szervezetek megbízatásának lejárta előtt legalább hatvan nappal közleményt tesz közzé, amelyben felhívja a 4. pont ba) alpontja szerint delegálásra jogosult szervezeteket, hogy a delegálási igény bejelentése céljából a közlemény megjelenésétől számított harminc napon belül jelentkezzenek be a Tanács titkárságán.

10. A Tanács titkára kitűzi a 9. pont szerint bejelentkezett szervezetek Tanácsba történő delegálásának időpontját, és biztosítja a lebonyolításhoz szükséges tárgyi feltételeket. A delegálásról jegyzőkönyv készül, melyhez csatolni kell a jelenléti ívet.

11. Amennyiben a delegálásra jogosultak részéről felmerült okból a delegálást nem lehet megtartani, vagy az nem, vagy csak részben vezet eredményre, a tagokat a miniszter kéri fel a bejelentkezett szervezetek köréből. A delegált, illetve felkért szervezetek megbízatása három évre szól.

12. A Tanács tagjait és ülésének egyéb résztvevőit díjazás és költségtérítés nem illeti meg.

13. A Tanács ügyrendjében állandó vagy eseti jelleggel az egyes ágazatok területén az ágazat irányításáért felelős minisztérium szakállamtitkára által vezetett Ágazati Szakkollégiumokat (a továbbiakban: Szakkollégium) hozhat létre.

14. A Szakkollégiumok feladata a Tanács feladatkörébe tartozó kérdések ágazati szempontú megvitatása és vizsgalata, ezek tekintetében álláspont kialakítása, továbbá az ágazat fejlődésének elősegítése érdekében kezdeményezések, javaslatok megfogalmazása a Tanács számára. Az élelmiszer-ágazat vonatkozásában felmerülő kérdések tekintetében az érintett Szakkollégiumot a Tanács ülése előtt minden esetben össze kell hívni. A Szakkollégiumokra vonatkozó további szabályokat a Tanács ügyrendje állapítja meg.

15. A Tanács működésével kapcsolatos titkársági teendőket a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) látja el.

16. A Tanács az általa meghatározott ügyrend és munkaterv szerint, de legalább évente négy alkalommal ülésezik.

17. A Tanács tagjainak névsorát, ügyrendjét, munkatervét, valamint üléseinek jegyzőkönyvét a minisztérium honlapján közzé kell tenni.

18. Az NFH regionális szervének vezetője az érintett szakmai és civil szervezetek, valamint hatóságok kezdeményezésére és bevonásával regionális fogyasztóvédelmi fórumot hívhat össze.

19. Ez a határozat a közzétételét követő harmadik napon lép hatályba, és a hatálybalépésével egyidejűleg a Fogyasztóvédelmi Tanácsadó Testület megszűnik.

20. A Tanácsot első alkalommal 2008. június 30-áig kell összehívni a 9-11. pontok értelemszerű alkalmazásával, azzal, hogy a 9. pont szerinti közleményt 2008. május 15-éig kell közzétenni.

Gyurcsány Ferenc s. k.,

miniszterelnök