Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1093/1997. (VII. 29.) Korm. határozat

a cigányság élethelyzetének javítására vonatkozó középtávú intézkedéscsomagról

1. A Kormány megtárgyalta és a határozat mellékletében foglaltak szerint elfogadta a cigányság élethelyzetének javítására vonatkozó középtávú intézkedéscsomagot.

2. A középtávú intézkedéscsomagban meghatározott feladatok végrehajtásáról az érintett miniszterek és országos hatáskörű szervek vezetői minden év április 30-áig beszámolnak a Cigányügyi Koordinációs Tanácsnak. A Cigányügyi Koordinációs Tanács a miniszterek és az országos hatáskörű szervek vezetőinek beszámolói alapján minden év június 15-éig tájékoztatja a Kormányt a középtávú intézkedéscsomag megvalósított feladatairól, és szükség szerint kezdeményezi annak módosítását. A miniszterek és az országos hatáskörű szervek vezetői a középtávú intézkedéscsomagban meghatározott feladatok megvalósítása és az éves beszámolók elkészítése során egyeztetnek az Országos Cigány Kisebbségi Önkormányzattal.

3. A Kormány felhívja a minisztereket és az országos hatáskörű szervek vezetőit, hogy a középtávú intézkedéscsomagban meghatározott feladatok végrehajtására szolgáló forrásokat az 1998. évi, illetve a következő évek költségvetéseiben folyamatosan tervezzék.

4. E határozat a közzététele napján lép hatályba.

Melléklet az 1093/1997. (VII. 29.) Korm. határozathoz

A cigányság élethelyzetének javítására vonatkozó középtávú intézkedéscsomag

I. 1997-BEN ÉS 1998-BAN MEGVALÓSÍTANDÓ PROGRAMOK ÉS INTÉZKEDÉSEK

1. Oktatás, közművelődés

1.1. A közoktatás és a felsőoktatás tanulmányi ösztöndíj-rendszerének és tandíjtámogatásának továbbfejlesztése a cigány fiatalok oktatási lehetőségeinek támogatására.

Felelős: művelődési és közoktatási miniszter

Határidő: 1998. március 31.

1.2. Meg kell vizsgálni a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény hatálybalépését követően, hogy a gyermekvédelmi támogatás milyen hatékonysággal oldja meg az oktatási intézményekben tanuló hátrányos helyzetű cigány gyermekek tanszerellátási, étkezési és egyéb problémáit.

Felelős: népjóléti miniszter

művelődési és közoktatási miniszter

belügyminiszter

Határidő: 1998. május 31.

1.3. A cigány gyermekek óvodai nevelését és iskolai nevelését-oktatását ajánlott óvodai nevelési programok és mintatantervek elkészítésével kell segíteni.

Felelős: művelődési és közoktatási miniszter

Határidő: 1998. március 30.

1.4. Több megyére kiterjedő vizsgálat keretében kell felmérni a közoktatásban alkalmazott módszereknek és modelleknek a cigány tanulók körében elért hatékonyságát, valamint az oktatási rendszerben fellelhető diszkriminatív tényezőket.

Felelős: művelődési és közoktatási miniszter

Határidő: 1998. március 31.

1.5. Fel kell tárni az eltérő tantervű osztályok és iskolák, valamint az áthelyező bizottságok működésének problémáit azzal a céllal, hogy ez az oktatási forma ne váljék nemkívánatos szegregáció területévé.

Felelős: művelődési és közoktatási miniszter

Határidő: 1998. május 31.

1.6. Meg kell vizsgálni a közoktatási rendszer középfokú intézményeiben továbbtanuló cigány fiatalok számának növelését célzó különböző működő programokat a pedagógiai eredményesség és a költségtakarékosság szempontjából.

Felelős: művelődési és közoktatási miniszter

Határidő: 1997. szeptember 30.

1.7. Átfogó program, ütemterv, finanszírozási terv készítése szükséges a középfokú intézményekben továbbtanuló cigány fiatalok arányának jelentős növelése érdekében. Ehhez a már működő regionális tehetséggondozó programok (Józsefvárosi Tanoda, Galilei Alapítvány, Amrita OBK, Collegium Martineum, Gandhi Gimnázium) megszilárdítására, összehangolására, kiterjesztésére van szükség a Művelődési és Közoktatási Minisztérium szakmai irányításával hasonló programok elindításának előkészítése érdekében Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok és Heves megyékben.

Felelős: művelődési és közoktatási miniszter

Határidő: 1997. december 15.

1.8. Országos koncepciót kell kidolgozni a Művelődési és Közoktatási Minisztérium cigány oktatásfejlesztési programjának megfelelő roma kisebbségi oktatási intézmények (Gandhi Gimnázium - Pécs, Kalyi Jag Művészeti Szakiskola - Budapest, Roma Esély Szakiskola - Szolnok) hálózatának bővítésére. A koncepció kidolgozása során törekedni kell az Országos Cigány Kisebbségi Önkormányzattal való folyamatos együttműködésre.

Felelős: művelődési és közoktatási miniszter

Határidő: 1998. március 31.

1.9. A cigány tanulóknak a közoktatás intézményeibe való könnyebb integrálása érdekében szükséges a Művelődési és Közoktatási Minisztérium 1995-ben jóváhagyott cigány oktatásfejlesztési programjába illeszkedő cigány felzárkóztató és tehetséggondozó kollégiumok (Collegium Martineum - Mánfa, Kedves Ház - Nyírtelek) fejlesztése. Ezek mellett további négy ilyen típusú kollégium létrehozásának előkészítése szükséges Debrecen, Miskolc, Salgótarján és Kaposvár térségében a szervezeti, finanszírozási és egyéb működési feltételek megteremtésével.

Felelős: művelődési és közoktatási miniszter

Határidő: 1998. március 31.

2. Foglalkoztatás, földművelés és állattenyésztés

2.1. Foglalkoztatást elősegítő intézkedések

2.1.1. A telepek vagy telepszerű lakókörnyezetek kiváltásához és/vagy infrastrukturális fejlesztéséhez kapcsolódó célzott közmunkaprogramok meghirdetése pályázat formájában, prioritást adva azoknak a települési önkormányzatoknak, amelyek saját anyagi eszközeikkel kiegészítve, a helyi cigány közösségekkel együttműködve vállalják a programokban való részvételt.

Felelős: munkaügyi miniszter

Határidő: 1997. december 31.

2.1.2. A megyei területfejlesztési tanácsok, valamint a megyei munkaügyi tanácsok a cigány kisebbségi önkormányzatokkal és az önkormányzati területfejlesztési társulásokkal együttműködve, készítsenek megyei koncepciót és kistérség-fejlesztési komplex programokat a hátrányos helyzetű rétegek - ezen belül a cigányság - foglalkoztatási körülményeinek javítására.

Felelős: környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter

munkaügyi miniszter

Határidő: 1998. szeptember 30.[1]

2.1.3. A már működő sikeres foglalkoztatási programok hasznosítható szervezeti és módszertani tapasztalatainak összegzésével készüljön módszertani tájékoztató füzet a települési és a cigány kisebbségi önkormányzatok, szervezetek részére.

Felelős: munkaügyi miniszter

Határidő: 1997. december 31.

2.1.4. Értékelni kell, hogy a munkanélküliségtől különösen sújtott térségekben a közhasznú- és közmunkaprogramok milyen mértékben járultak hozzá a tartósan munkanélküli, hátrányos helyzetű társadalmi rétegek, így a cigányság foglalkoztatási helyzetének javításához.

Felelős: munkaügyi miniszter

Határidő: 1998. szeptember 30.[2]

2.2. A cigányság munkaerőpiaci esélyeinek javítását segítő képzési programok

2.2.1. Meg kell vizsgálni a regionális munkaerőfejlesztő és -képző központok hátrányos helyzetű, tartós munkanélküliek - ezen belül a cigányság - számára meghirdetett, a munkaerőpiacon jól felhasználható programjainak és képzéseinek bővítési lehetőségeit. Át kell tekinteni a kistérségi fejlesztési programokba való beillesztés és a decentralizált szervezés gyakorlatát annak érdekében, hogy a tanfolyamokon nagyobb arányban vegyenek részt kiemelkedően magas munkanélküliségi rátájú kistelepülések halmozottan hátrányos helyzetű polgárai.

Felelős: munkaügyi miniszter

környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter

Határidő: 1997. december 15.

2.2.2. A szakképzési kutatási programok keretén belül kiemelt figyelmet kell fordítani a cigány tanulók szakképzésben való megtartásának módszereire és feltételeire. A vizsgálati eredmények alapján készüljön a gyakorlati munkában hasznosítható útmutató a szakképzési intézmények számára.

Ki kell dolgozni a cigány tanulók szakmai képzési problémáinak megoldását célzó speciális képzési modulokat, pedagógus továbbképző programokat.

Felelős: munkaügyi miniszter

művelődési és közoktatási miniszter

Határidő: 1998. szeptember 30.[3]

2.3. Földművelési és állattenyésztési programok

2.3.1. A Földművelésügyi Minisztérium szakmai irányítása alatt az ország különböző térségeiben programok indítása a rendelkezésre álló földterületeken, saját kertekben, illetve a szociális földprogram keretében. A program megvalósítása során törekedni kell a Magyarországi Cigányokért Közalapítvánnyal a folyamatos együttműködésre.

a) Kisállat- és sertéstenyésztési program beindítása, a szervezeti, finanszírozási és egyéb működési feltételek megteremtésével.

b) Növénytermesztési program beindítása, mely a kertekben és háztáji területeken zöldség- és gyümölcstermesztést, a működő szociális földprogramokra építve hagyományos növénytermesztést céloz meg.

Felelős: földművelésügyi miniszter

népjóléti miniszter

Határidő: 1998. szeptember 30.[4]

2.3.2. Kistérségi szociális földprogramok modellkísérletkénti beindítása az Országos Cigány Kisebbségi Önkormányzat által javasolt kistérségekben (Gilvánfa, Magyarcsanád).

Felelős: földművelésügyi miniszter

népjóléti miniszter

Határidő: 1998. szeptember 30.[5]

2.3.3. Meg kell vizsgálni az állami tulajdonban maradt mezőgazdaságilag művelhető területeknek a szociális földalapba történő átadásának lehetőségét. A vizsgálat térjen ki a kárpótlás során visszamaradt területek használatára, továbbá a decentralizált privatizáció során értékesített volt állami gazdaságok földbérleményének szakszerű használatára. A vizsgálat a tartósan állami tulajdonba maradó gazdasági társaságok földhasználatát, földbérletét nem érinti. Az így létrejövő szociális földalapot az önkormányzatokon keresztül - az önkormányzatok földtulajdon kezelői jogának fenntartása mellett - kell hasznosítani, különös tekintettel a cigány gazdálkodók földigényének kielégítésére.

Felelős: a privatizációért felelős tárca nélküli miniszter

földművelésügyi miniszter

népjóléti miniszter

Határidő: 1997. december 31.

2.3.4. A Magyar Agrárkamarával együttműködve ki kell alakítani azt a rendszert, amely elősegíti, hogy a szociális földprogramok a gazdajegyzők szakmai tanácsadása mellett hatékonyabban valósuljanak meg.

Felelős: földművelésügyi miniszter

Határidő: 1997. szeptember 30.

2.3.5. A több megyére kiterjedő hatásvizsgálat alapján be kell számolni a szociális földprogramok eddigi tapasztalatairól.

Felelős: népjóléti miniszter

földművelésügyi miniszter

Határidő: 1997. december 31.

2.3.6. Készüljön tájékoztató jellegű módszertani füzet, amely felhasználható a földművelési és állattenyésztési programok szervezéséhez és működtetéséhez.

Felelős: népjóléti miniszter

Határidő: 1997. szeptember 30.

3. Szociális, egészségügyi és lakásprogramok

3.1. Meg kell vizsgálni egy olyan válságkezelő vis maior-keret létrehozásának lehetőségét, mely természeti katasztrófák vagy egyéb körülmények miatt veszélyhelyzetbe került hátrányos helyzetű családok közvetlen támogatását is biztosíthatja.

Felelős: Cigányügyi Koordinációs Tanács elnöke

népjóléti miniszter

belügyminiszter

pénzügyminiszter

Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke

Határidő: 1997. december 31.

3.2. A telepek, telepszerű lakókörnyezetek és a kolóniák újratermelődésének megakadályozása és visszaszorítása érdekében fel kell mérni az ilyen típusú hátrányos területeket, számszerűen jelezve az érintett lakónépességet is. A telepek, telepszerű lakókörnyezetek kiváltására, illetőleg azok infrastruktúrájának, intézményeinek fejlesztésére megvalósítási ütemtervet kell készíteni az érintett cigány közösségek igényeinek figyelembevételével.

Felelős: pénzügyminiszter

környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter

belügyminiszter

népjóléti miniszter

közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter

Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke

Határidő: 1997. december 31.

3.3. A lakáspolitikai irányelvekhez illeszkedően értékelni kell az Országos Cigány Kisebbségi Önkormányzat, Jóléti Szolgálati Alapítvány lakásprogramjainak tapasztalatait, és javaslatot kell tenni a hátrányos helyzetű rétegek, és ezen belül a cigányság lakásproblémáinak megoldását segítő programok továbbfejlesztésére vonatkozóan.

Felelős: pénzügyminiszter

Határidő: 1998. május 31.

4. Térségi programok

4.1. A vonatkozó jogszabályok módosításával el kell érni, hogy a területfejlesztés központi előirányzatából, központi feladatként, külön támogatást lehessen biztosítani helyi kisebbségi komplex válságkezelő programok végrehajtására olyan településeken, ahol a lakónépességen belül jelentős részarányt képviselnek a halmozottan hátrányos helyzetű rétegek, köztük a cigány kisebbségi közösségek tagjai.

Felelős: környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter

Határidő: 1998. február 28.

4.2. Figyelemmel kell kísérni, hogy a megyei területfejlesztési tanácsok által támogatott programok mennyiben enyhítik a tartós munkanélküliség problémáját. Ennek során szükséges megvizsgálni azt is, hogy e programok milyen mértékben és hatékonysággal érik el azokat a településeket, ahol a lakónépességen belül jelentős részarányt képviselnek az átlagosnál rosszabb életkörülmények között élő cigány kisebbségi közösségek tagjai. A megyei területfejlesztési tanácsok keretében e célból folyamatos megfigyelést kell végezni. Ennek tapasztalatait a célelőirányzatok megállapításánál figyelembe kell venni.

Felelős: környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter

Határidő: 1998. április 30.

4.3. A Megyei Területi Információs Központ munkáján belül, meg kell szervezni - az adatvédelem követelményeinek megfelelően - a cigánysággal kapcsolatos fejlesztésekre vonatkozó egységes nyilvántartási rendszert.

Felelős: környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter

Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke

Határidő: 1997. december 31.

4.4. Módszertani segédletet kell készíteni annak érdekében, hogy a hátrányos helyzetű cigányság nagyobb arányban vegyen részt a környezeti rehabilitációt is tartalmazó települési és kistérségi fejlesztési programokban.

Felelős: környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter

Határidő: 1997. december 31.

4.5. A telepekre és a telepszerű lakókörnyezetekre vonatkozó felmérés alapján, javaslatot és kistérségi fejlesztési programokba illeszkedő, megvalósítási tervet kell kidolgozni az ivóvízellátási problémák műszaki megoldására. A hosszú távú feladat megvalósítása érdekében az érintett tárcáknak és önkormányzatoknak az üzemeltetés feltételeit és garanciáit is tisztázni szükséges.

Felelős: belügyminiszter

közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter

pénzügyminiszter

környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter

népjóléti miniszter

Határidő: 1998. december 31.

5. Diszkriminációellenes programok

5.1. Meg kell vizsgálni annak a lehetőségét, hogy a hátrányos megkülönböztetés tilalmát tartalmazó jogszabályok hogyan, milyen módon egészíthetők ki - az elv gyakorlati érvényesülése érdekében - megfelelő eljárási renddel és szankciórendszerrel.

Felelős: érintett miniszterek

Határidő: 1998. február 28.

5.2. A cigánysággal szembeni diszkriminációkkal foglalkozó kutatások alapján megvalósíthatósági tanulmányokat kell készíteni.

Felelős: belügyminiszter

Határidő: 1998. március 30.

5.3. Értékelni kell az ORFK által indított kísérleteket, és dönteni kell az értékelés alapján azok országos kiterjesztéséről:

a) értékelni kell a hátrányos helyzetű, középiskolás cigány származású fiatalok rendőrré válásának támogatására az 1996/97-es tanévben első alkalommal kiírt pályázat tapasztalatait, mérlegelni kell országos bevezetésének lehetőségeit;

Felelős: belügyminiszter

Határidő: 1998. május 30.

b) értékelni kell a "Nógrád biztonságáért" program kisebbségvédelmi részprogramjának megvalósulását. Javaslatot kell készíteni a programoknak más régiókban történő hasznosítására.

Felelős: belügyminiszter

Határidő: 1997. december 31.

5.4. A rendőrök graduális és posztgraduális képzésébe be kell építeni a cigány kisebbségre vonatkozó ismereteket, a diszkriminációmentes, humánus szolgáltatásnyújtás érdekében:

a) a Budapesti Rendőr Szakközépiskolában - az 1996/97-es tanév óta - kísérleti jelleggel alkalmazott toleranciavizsgálat tapasztalatait elemezni kell, és meg kell vizsgálni annak eredményei hasznosításának lehetőségét;

Felelős: belügyminiszter

Határidő: 1997. október 31.

b) az eddig végzett kutatások eredményeinek figyelembevételével meg kell kezdeni a főiskolai és szakközépiskolai tananyag és oktatási módszertan kidolgozását, valamint a tantervek módosítását;

Felelős: belügyminiszter

Határidő: 1998. május 31.

c) a személyi állomány továbbképzésébe - lehetőség szerint roma szakemberek közreműködésével - be kell iktatni a cigányságra vonatkozó társadalomtörténeti, kulturális, szociológiai stb. ismereteket;

Felelős: belügyminiszter

Határidő: 1997. december 31.

d) a vezetőképzésben, felső- és középvezetői szinten egyaránt - konfliktusok kezelésére szakosodott külföldi és hazai szervezetek közreműködésével - meg kell kezdeni az előítéletességből adódó konfliktusok kezelését és megelőzését célzó technikák oktatását.

Felelős: belügyminiszter

Határidő: 1997. december 31.

6. A cigánykérdéssel kapcsolatos kommunikációs munka feladatai

6.1. Tanácskozások szervezése a megyei és települési önkormányzati vezetők, települési önkormányzati szövetségek, cigány kisebbségi önkormányzatok, cigány szervezetek, megyei területfejlesztési és munkaügyi tanácsok, valamint az érintett közalapítványok és alapítványok vezető munkatársaival a középtávú intézkedési csomagról.

Felelős: Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára

Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke

belügyminiszter

munkaügyi miniszter

környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter

Határidő: 1997. október 30.

6.2. A Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnökének előterjesztésében a Cigányügyi Koordinációs Tanács vitassa meg és hagyja jóvá a cigányság élethelyzetének javításával kapcsolatos PR tevékenység tartalmi elemeit.

Felelős: Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke

Cigányügyi Koordinációs Tanács elnöke

Határidő: 1997. október 15.

6.3. A Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnökének előterjesztésében a Cigányügyi Koordinációs Tanács tegyen javaslatot a jelen intézkedési csomag I. fejezete 2.1.3., valamint a 2.3.6. pontjaiban szereplő tájékoztató füzetek minél szélesebb körű terjesztésére.

Felelős: Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke

Cigányügyi Koordinációs Tanács elnöke

Határidő: 1997. október 15.

II. KÖZÉPTÁVÚ IRÁNYELVEK A KÉSŐBB MEGHATÁROZANDÓ KORMÁNYZATI FELADATOK SZÁMÁRA

1. Oktatás, közművelődés

1.1. Oktatás

1.1.1. A Nemzeti Alaptanterv és a Nemzeti és Etnikai Kisebbségek Óvodai Nevelésének és Iskolai Oktatásának irányelvei alapján, tovább kell fejleszteni a cigány kisebbségi oktatási intézményrendszert és a cigány felzárkóztató, tehetséggondozó oktatást. A cigányságról, annak kultúrájáról szóló ismereteket az általános és középiskolai oktatás rendszerébe be kell építeni.

Felelős: művelődési és közoktatási miniszter

Határidő: folyamatos

1.1.2. Kiemelt figyelmet kell fordítani a pedagógusok képzésében a cigány gyermekekkel, tanulókkal foglalkozó leendő pedagógusok felkészítésére.

A pedagógiai-szakmai szolgáltatások rendszerén belül, biztosítani kell a gyakorló pedagógusok továbbképzését, a cigány gyermekek sikeresebb oktatása-nevelése érdekében.

Felelős: művelődési és közoktatási miniszter

Határidő: folyamatos

1.1.3. Támogatni kell a cigány fiatalokat abban, hogy minél többen vegyenek részt a felsőoktatási intézmények előkészítő programjain, 0. évfolyamain.

Felelős: művelődési és közoktatási miniszter

Határidő: folyamatos

1.1.4. Támogatni kell a cigányság oktatásának tartalmi megújítását szolgáló kutatásokat.

Felelős: művelődési és közoktatási miniszter

Határidő: folyamatos

1.2. Kultúra, közművelődés

1.2.1. Fejleszteni kell a cigányság kulturális tevékenységéhez, csoportszerveződéséhez kapcsolódó közművelődési intézményrendszert és a cigány kulturális értékek megőrzését szolgáló kulturális szakintézmények rendszerét.

Felelős: művelődési és közoktatási miniszter

Határidő: folyamatos

1.2.2. A reális szükségletekkel összhangban célszerű fenntartani és támogatni azt, hogy a cigányság számára az oktatási, kulturális és a közművelődési szolgáltatások anyanyelven is hozzáférhetők legyenek.

Felelős: művelődési és közoktatási miniszter

Határidő: folyamatos

2. Foglalkoztatás, földművelés és állattenyésztés

2.1. Foglalkoztatást elősegítő intézkedések

2.1.1. A megyei munkaügyi központok - az önkormányzatokkal és a cigány kisebbségi önkormányzatokkal együttműködve - folyamatosan keressék és tárják fel azokat a munkaterületeket, amelyek leginkább alkalmasak a cigányság közhasznú foglalkoztatására.

Felelős: munkaügyi miniszter

Határidő: folyamatos

2.1.2. A tartósan munka nélkül lévők munkaerőpiaci helyzetének javítására 1997-ben indított központi foglalkoztatási és képzési program működtetésével folyamatosan törekedni kell arra, hogy a cigányság minél nagyobb hányadának foglalkoztatási problémái megoldódjanak.

Felelős: munkaügyi miniszter

Határidő: folyamatos

2.1.3. A foglalkoztatási törvény keretei között - elsősorban a normatív eszközrendszer működtetése során nyújtott többlettámogatások révén - a hátrányos helyzetűek javára pozitív diszkriminációt kell alkalmazni.

A pályakezdő munkanélküli fiatalok támogatási rendszerét olyan formában kell működtetni, hogy az a hátrányos helyzetű fiatalok munkába helyezését kiemelten segítse.

Felelős: munkaügyi miniszter

Határidő: folyamatos

2.1.4. Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány és a Közmunkatanács fordítson kiemelt figyelmet a cigányok foglalkoztatását segítő, megalapozott programokra.

Felelős: munkaügyi miniszter

Határidő: folyamatos

2.1.5. Szorgalmazni és segíteni kell a kölcsönös tájékoztatás feladatait is tartalmazó, egymást érdemben segítő együttműködési megállapodások megkötését a megyei munkaügyi központok és a cigány kisebbségi önkormányzatok, szervezetek között.

Felelős: munkaügyi miniszter

Határidő: folyamatos

2.2. A cigányság munkaerőpiaci esélyeinek javítását segítő képzési programok

2.2.1. A megyei munkaügyi központok segítsék a cigány kisebbségi önkormányzatok foglalkoztatási szakértőinek felkészítését, tájékoztatását.

Felelős: munkaügyi miniszter

Határidő: folyamatos

2.2.2. A sorkatonai szolgálat keretében fenn kell tartani a hátrányos helyzetű fiatalok munkaerőpiaci helyzetét javító rövid idejű képzési programokat.

Felelős: munkaügyi miniszter

honvédelmi miniszter

Határidő: folyamatos

2.2.3. Kiemelt figyelmet kell fordítani a büntetés-végrehajtási és javító-nevelő intézetek keretében folyó - a munkaerőpiaci esélyek javítását elősegítő - képzési programokra.

Felelős: munkaügyi miniszter

igazságügyminiszter

belügyminiszter

Határidő: folyamatos

2.3. Földművelési és állattenyésztési programok

2.3.1. A szociális földprogram további működtetése, bővítése és kiterjesztése az ország hátrányos helyzetű térségeiben, aktív szociálpolitikai eszközként. A program megvalósítása során törekedni kell a Magyarországi Cigányokért Közalapítvánnyal a folyamatos együttműködésre.

Felelős: népjóléti miniszter

Határidő: folyamatos

2.3.2. Elő kell segíteni annak a lehetőségét, hogy a szociális földprogramokban résztvevők gazdálkodóvá, őstermelővé, illetve vállalkozóvá váljanak. Ehhez kapcsolódóan erősíteni kell a szükséges képzési és szaktanácsadói szolgáltatásokat. Elő kell segíteni a felvásárlási és értékesítési szövetkezetekhez, integrátorokhoz való kapcsolódást.

Felelős: földművelésügyi miniszter

népjóléti miniszter

munkaügyi miniszter

pénzügyminiszter

Határidő: folyamatos

2.3.3. A területfejlesztési tanácsok és a munkaügyi központok hangolják össze a kedvezőtlen adottságú térségek agrárgazdasági és foglalkoztatási célú támogatási rendszereit, ennek alapján alakítsanak ki közös fenntartású helyi és térségi modelleket.

Felelős: földművelésügyi miniszter

környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter

munkaügyi miniszter

Határidő: folyamatos

3. Szociális, egészségügyi és lakásprogramok

3.1. Bővíteni kell a népegészségügyi szempontból is fontos, prevenciót szolgáló különböző szűrő-gondozó szolgáltatások körét. Kiemelt figyelmet kell fordítani a telepeken vagy telepszerű lakókörnyezetben lévő, a környezeti és személyi higiénét veszélyeztető tényezők megszüntetésére.

Felelős: népjóléti miniszter

Határidő: folyamatos

3.2. Az egészségügyi reform keretében kiemelt figyelmet kell fordítani a cigányságot jelentős mértékben sújtó egészségkárosodások megelőzésére, illetőleg az egészségi állapotmutatók javítására. A cigányság egészségi állapotának felmérését célzó kutatások körét ki kell bővíteni olyan kutatásokkal, amelyek célja a különböző cigány közösségekhez tartozó családok, valamint az ellátásokat nyújtó intézmények egészséggel, életmóddal és az ezzel összefüggő értékekkel kapcsolatos szemléletének megismerése.

Felelős: népjóléti miniszter

Határidő: folyamatos

3.3. Az egészségügyi, szociális, humánszolgáltatási szakképzések (középfok, felsőfok, graduális és postgraduális) központi oktatási programjaiba be kell építeni a cigánysággal kapcsolatos alapvető történelmi, társadalmi és kulturális ismereteket.

Felelős: népjóléti miniszter

munkaügyi miniszter

művelődési és közoktatási miniszter

Határidő: folyamatos

4. Térségi program

Tájékoztató fórumok és tréningek szervezése - a megyei területfejlesztési tanácsok és az Országos Területfejlesztési Központ szervezésében - a települési önkormányzatok illetékesei, a cigány kisebbségi önkormányzatok és a civil szervezetek vezetői és képviselői számára a helyi és regionális jellegű programelvű fejlesztések beindításának és működtetésének elősegítése érdekében.

Felelős: környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter

Határidő: folyamatos

5. Diszkriminációellenes programok

5.1. A folyamatos működés elősegítése érdekében támogatni szükséges a jogvédő irodák, valamint a konfliktuskezelést és -megelőzést végző nonprofit szervezetek tevékenységét.

Felelős: Cigányügyi Koordinációs Tanács elnöke

Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke

igazságügyminiszter

belügyminiszter

Határidő: folyamatos

5.2. A jogharmonizációs program keretében figyelemmel kell kísérni az információhoz való hozzáférés szabadságával kapcsolatos és a diszkriminációellenes, nemzetközi jogi szabályok, az Európai Unió tagállamainak belső jogi szabályozása, valamint a hazai jogi szabályozás egymáshoz való viszonyát.

Felelős: igazságügyminiszter

Határidő: folyamatos

5.3. Folyamatosan figyelemmel kell kísérni a cigány kisebbséghez tartozókkal kapcsolatos rendőri magatartást, a jogsérelmek kivizsgálását és szankcionálását.

Felelős: belügyminiszter

Határidő: folyamatos

6. Tömegkommunikációs program

6.1. Kezdeményezni kell a cigány kisebbségi önkormányzatok, szervezetek tömegtájékoztatási eszközeit támogató alapítványok, közalapítványok és intézmények tevékenységének összehangolását, a források nagyobb hasznosulása és a jobb együttműködés kialakítása érdekében.

Felelős: művelődési és közoktatási miniszter

Cigányügyi Koordinációs Tanács elnöke

Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke

Határidő: folyamatos

6.2. Szakmai és egyéb segítséget kell nyújtani ahhoz, hogy a kisebbségi médiaprogramokban nagyobb szerepet kapjanak a képzési programok.

Felelős: művelődési és közoktatási miniszter

Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke

Határidő: folyamatos

6.3. Meg kell teremteni azokat a személyi és szervezeti feltételeket, amelyek alkalmasak a tömegkommunikációban megjelenő kisebbségkép elemzésére.

Felelős: művelődési és közoktatási miniszter

Határidő: folyamatos

6.4. A már működő kisebbségi műsorok tapasztalatai alapján támogatni kell a helyi rádiós és televíziós kezdeményezéseket, a roma kisebbségről szóló műsorok készítése és bemutatása céljából.

Felelős: művelődési és közoktatási miniszter

Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke

Határidő: folyamatos

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 2171/1998. (VI. 24.) Korm. határozat 2. pontja. Hatályos 1998.06.24.

[2] Módosította a 2171/1998. (VI. 24.) Korm. határozat 2. pontja. Hatályos 1998.06.24.

[3] Módosította a 2171/1998. (VI. 24.) Korm. határozat 2. pontja. Hatályos 1998.06.24.

[4] Módosította a 2171/1998. (VI. 24.) Korm. határozat 2. pontja. Hatályos 1998.06.24.

[5] Módosította a 2171/1998. (VI. 24.) Korm. határozat 2. pontja. Hatályos 1998.06.24.

Tartalomjegyzék