Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Mf.31197/2020/6. számú határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [2012. évi I. törvény (Mt.) 82. §, 167. §, 169. §, 172. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 14. §] Bírók: Asbóth Balázs, Laczó Adrienn Lilla, Orosz Andrea

Fővárosi Ítélőtábla

mint másodfokú bíróság

2.Mf.31.197/2020/6.

A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság a Denes Ügyvédi Iroda (cím, ügyintéző: dr. Denes Edina ügyvéd) által képviselt felperes (cím) felperesnek - a Dr. Varga Antal Ügyvédi Iroda (cím, ügyintéző: dr. Varga Antal ügyvéd) által képviselt alperes (cím) alperes ellen munkaviszony jogellenes megszüntetése jogkövetkezményei tárgyában indult perében a Budapest Környéki Törvényszék 22.M.70.061/2020/5. számú ítéletével szemben a felperes által 6. sorszámon benyújtott fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét azzal hagyja helyben, hogy az elsőfokú eljárás során felmerült 1.310 (egyezer-háromszáztíz) forint tanúdíjat az állam viseli.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 15.000 (tizenötezer) forint másodfokú perköltséget.

A 64.450 (hatvannégyezer négyszázötven) forint fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

Az elsőfokú bíróság döntése és az általa megállapított tényállás

[1] A Budapest Környéki Törvényszék a 2020. május 12. napján hozott 22.M.70.061/2020/5. számú ítéletével a munkaviszony jogellenes megszüntetésének jogkövetkezményeként kártérítés címén 252.928 forint és a késedelmi kamat megfizetésére kötelezte az alperest.

[2] Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2016. február 22. napjától állt munkaviszonyban az alperessel gyógyszerész munkakörben. Munkáját az alperes ... székhelyén lévő ...-ban végezte. 2017. január 1-jétől havi 270.000 forint volt a munkabére. Az alperes a 2017. augusztus 3. napján közölt felmondással 30 nap felmondási idővel, 2017. szeptember 2. napjával megszüntette a felperes munkaviszonyát. Ezt követően a felperes a 2017. október 10. és 2018. január 8. közötti időszakra 382.500 forint álláskeresési járadékban részesült. A felperes 2017. szeptember 2. és 2018. január 2. között egy alkalommal személyesen érdeklődött gyógyszerész álláslehetőség iránt ...on, a ...-ban. 2018. január 2-án megküldte az önéletrajzát a ... felületen meghirdetett álláshirdetésére ...-n az ...-i gyógyszertárban gyógyszerész munkakörre. Ezt követően a felperes 2018. február 5-én további három meghirdetett álláshelyre pályázott, majd 2018. március 12-én gyógyszerész munkakörben új munkaviszonyt létesített, amelyben a munkabére meghaladta az alperesnél elért jövedelmét.

[3] A felperes a munkaviszonya jogellenes megszüntetésére hivatkozva keresetet terjesztett elő. A Budapest Környéki Törvényszék mint másodfokú bíróság a 2019. szeptember 25-én kelt 8.Mf.21.314/2018/5. számú közbenső ítéletével megállapította, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát. A másodfokú bíróság a jogellenesség jogkövetkezményei vizsgálata érdekében az eljárás folytatására utasította az elsőfokú bíróságot.

[4] Az elsőfokú bíróság a módosított kereseti kérelem alapján a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 82. § (1)-(2) bekezdése, 169. § (1) bekezdése, 167. § (2) bekezdése és 172. § (1) bekezdése alapján vizsgálta a felperes kártérítés címén előterjesztett elmaradt jövedelemmel összefüggő igényét. A munkaviszony jogellenes megszüntetése jogkövetkezményei egyes kérdéseiről szóló 6/2016. (XI. 28.) KMK vélemény 7. pontjára hivatkozva kifejtette, hogy a munkaviszony jogellenes megszüntetése esetén a munkáltatónak kell bizonyítani, a munkavállaló nem tett eleget a kárenyhítési kötelezettségének.

[5] Az elsőfokú bíróság az alperes ezzel összefüggő hivatkozása alapján azt vizsgálta, hogy a felperes az alperesnél fennállt munkaviszonya megszűnése, azaz 2017. szeptember 3. napja és az új munkaviszonya létesítése, azaz 2018. március 12. napja közötti időszakban eleget tett-e a kárenyhítési kötelezettségének. Érvelése szerint a munkavállalótól elvárható magatartás meghatározása során a bíróságnak abból kell kiindulnia, hogy az adott helyzetben - figyelemmel a munkavállaló életkorára, egészségi állapotára, családi és lakóhelyi körülményeire - mi tekinthető aktív és valós elhelyezkedési szándékot tükröző magatartásnak.

[6] Az elsőfokú bíróság erre figyelemmel értékelte a felperes álláskereséssel összefüggő eljárását. Megállapította, hogy az általa is ismert és figyelemmel kísért ... oldal adatai szerint 2017. szeptember és november időszakában számos gyógyszerész állást hirdettek Budapesten, illetve Pest megyében a felperes lakóhelyéhez közelebb eső budapesti kerületekben, illetve településeken. A 2018. január 11-i hirdetési adatok alapján is megállapítható volt, hogy ebben a hónapban is több mint 30 gyógyszerész állásajánlat volt közzétéve Budapest, illetve Pest megye területén. A professional.hu portálon 2018. január 11-én a ... keresett gyógyszerész munkakörbe budapesti munkavégzéssel munkavállalót, de emellett számos más gyógyszerész végzettséghez kötött álláshirdetés volt ezen a portálon is.

[7] Mindezek alapján az elsőfokú bíróság utalva a felperes által becsatolt e-mailek és a perben beszerzett egyéb nyilatkozatokra azt a következtetést vonta le, hogy 2017. szeptember 2-át követően a felperes egy alkalommal személyesen felkereste egy korábbi munkahelyét a ...-t ...on, azonban a többi gyógyszertár felkeresésére vonatkozó állítása nem nyert bizonyítást. Az ... Zrt. 2018. szeptember 8-ig valóban nyilvántartotta a felperest a karrier portál rendszerében, azonban a felperes erre a munkaviszonya megszüntetését megelőzően regisztrált. Nem merült fel olyan adat, ami szerint az alperesi felmondást követően aktívan érdeklődött volna álláslehetőségek iránt. A ... Kft. fejvadász cég perbeli nyilatkozata szintén nem támasztotta alá a felperes aktív álláskeresési tevékenységét. Mindezek alapján megállapítható volt, hogy a felperes a munkaviszonya megszüntetését követő 4 hónap elteltével küldte el az első álláspályázatát a ... ...-i gyógyszertár álláshirdetésére. Ezt követően legközelebb 2018. február 5-én jelentkezett további három állásra.

[8] Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint fokozottan elvárható volt a felperestől, hogy az álláskeresőként történő regisztráción túl nagyobb aktivitással keressen új munkahelyet, mivel hivatkozása szerint ő volt az egyedüli családfenntartó ebben az időszakban. Ennek ellenére első alkalommal 2018. január 2-án küldte el az önéletrajzát egy ... állásra. Azt megelőzően azonban nem is hozta magát olyan helyzetbe, hogy állásinterjúra behívják.

[9] Az elsőfokú bíróság figyelembe vette, hogy az alperes a perben becsatolt állásportálok adataiból kifejezetten a budapesti és Pest megyei hirdetéseket jelölte meg. Ugyanakkor ennek jelentőségét maga a felperes tette kétségessé, mivel a perben tartott első tárgyaláson azt adta elő, hogy az új álláslehetőségek tekintetében országos viszonylatban gondolkodott, majd 2018. március 12-én a korábbi lakóhelyétől távol, ...ban helyezkedett el. Perbeli nyilatkozatában a szülei érdi vállalkozásában történő elhelyezkedése akadályaként sem a távolságot jelölte meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!