Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

MK 157. szám

I. .4 Pp. 351. §-a (1) bekezdésének rendelkezése értelmében a munkáltató székhelye szerinti munkaügyi bíróság az eljárásra csak akkor illetékes, ha a munkáltatónak nincs olyan, más munkaügyi bíróság illetékességét megalapozó telephelye, ahol a munkavállaló munkaszerződése alapján munkát végez.

II. A munkaügyi bíróságnak a Pp. 351. §-ának (1) bekezdése szerinti illetékessége kizárólagos, ezért helyette a felperes a Pp. 31. §-a alapján sem választhat más bíróságot, és a perben más elsőfokú bíróság eljárásának még a felek egyező nyilatkozata alapján sem lehet helye.

III. Hatályát vesztette az a jogszabály, amely szerint "A fegyveres erők, a fegyveres testületek és a rendészeti szervek, valamint a légi közlekedés dolgozói tekintetében a fővárosi, a vasút dolgozói tekintetében a MÁV igazgatóságának, a posta dolgozói tekintetében pedig a posta igazgatóságának székhelye szerinti munkaügyi bíróság jár el." [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 203. § (3) bekezdés b) pontjával hatálytalanított 1979. évi 31. tvr. 16. §.].

I. A hatályos perjogi szabályok szerint a munkaügyi jogvitákban az eljárásra a munkáltató székhelye szerinti, illetőleg a munkáltató azon telephelye szerinti munkaügyi bíróság az illetékes, ahol a munkavállaló munkaszerződése alapján munkát végez [Pp. 351. § (1) bekezdés].

Az idézett rendelkezés alkalmazása szempontjából kérdéses lehet, hogy a két szabály közül melyiket kell alkalmazni abban az esetben, ha mindkét illetékességi ok fennáll. A jogszabály helyes értelme az, hogy abban az esetben, ha megállapítható a munkáltatónak olyan más munkaügyi bíróság illetékességét megalapozó telephelye, ahol a munkavállaló munkaszerződése alapján munkát végez, akkor az e telephely szerinti munkaügyi bíróságnak kell eljárnia. A munkáltató székhelye szerinti munkaügyi bíróság csak akkor illetékes, ha nincs ilyen munkáltatói telephely. Ez következik abból is, hogy a II. pontban kifejtettek szerint a Pp. 351. §ának (1) bekezdésében meghatározott illetékesség kizárólagos. Kizárólagos illetékesség esetén viszont a pert csak egy meghatározott bíróság előtt lehet megindítani. A Pp. szerint ilyenkor más illetékességi ok figyelmen kívül marad, kizárólagos illetékesség esetén a törvény versengést sem ismer.

A telephely az olyan munkáltatói egység, ahol bizonyos tartóssággal a munkáltató tevékenységet folytat. Ennek meg-állapíthatósága szempontjából közömbös, hogy azt a cégjegyzékbe bejegyezték-e vagy sem, és hogy azt telephelyként vagy fióktelepként nyilvántartják-e [1989. évi 23. tvr. 6. és 9. §-a]. Az illetékességet az olyan telephely alapozza meg. ahol a munkavállaló a munkaszerződése alapján munkál végez, illetve végezni köteles vagy köteles volt.

II. A Pp. 351. § (1) bekezdésben kimondott szabály céljából következik, hogy az abban megjelölt, irányadó illetékességi ok kizárólagos illetékességet állapít meg. Ennélfogva kizárólagos az illetékessége a munkáltató ama telephelye szerinti munkaügyi bíróságnak, ahol a munkavállaló munkaszerződése szerint munkát végez. Ennek hiányában kizárólag a munkáltató székhelye szerinti munkaügyi bíróság illetékes az ügy elbírálására. Ezért a Pp. 31. §-ában megállapított korlátozás következtében a felperes más munkaügyi bíróságot egyéb illetékességi ok alapján nem választhat és ennek még a felek egyező nyilatkozata alapján sem lehet helye.

III. A polgári perrendtartás 351. §-ának az 1979. évi 31. tvr. 16. §-ával megállapított (2) bekezdésében kimondott illetékességi szabály szerint "A fegyveres erők, a fegyveres testületek és a rendészeti szervek, valamint a légi közlekedés dolgozói tekintetében a fővárosi, a vasút dolgozói tekintetében a MÁV igazgatóságának, a posta dolgozói tekintetében pedig a posta igazgatóságának székhelye szerinti munkaügyi bíróság jár el."

A hivatkozott rendelkezést az 1992. július l-jétől hatályos 1992. évi XXII. törvény (Munka Törvénykönyve - a továbbiakban: Mt.) 203. §-a (3) bekezdésének b) pontja hatályon kívül helyezte. Egyidejűleg az Mt. 212. §-ának (2) bekezdése a Pp. 351. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezést léptette: 351. § (1) "Az eljárásra a munkáltató székhelye szerinti, illetőleg a munkáltató azon telephelye szerinti munkaügyi bíróság az illetékes, ahol a munkavállaló munkaszerződése alapján munkát végez."

Egyes munkaügyi bíróságok a Pp. e rendelkezését 1992. július 1-je után is hatályban lévőnek tekintették, arra figyelemmel, hogy az új szabályozás e rendelkezést csupán az azt a Pp.-be beiktató 1979. évi 31. tvr. 16. §-ának hatályon kívül helyezésével hatálytalanította, de a Pp.-ben (mint kódexben) fellelhető 351. § (2) bekezdés hatályon kívül helyezéséről külön is nem tett említést.

E gyakorlat azonban téves, és ezért törvénysértő a következő okokból:

1. A hatályon kívül helyezéshez annak egyszeri kimondása is elegendő; mellékes, hogy azt a jogalkotó milyen jogtechnikai megoldással fejezi ki.

2. Korábban a főszabály az volt, hogy az eljárásra az a munkaügyi bíróság illetékes, amelynek területén a keresettel megtámadott határozatot hozó döntőbizottság működik. A döntőbizottságok megszűntével hozta létre a Pp. már hivatkozott 351. §-ának új (1) bekezdése a munkavégzés szerinti munkáltatói telephelyhez, illetőleg a munkáltató székhelyéhez igazodó illetékességi rendszert. A Pp. 351. §-ának hatályát vesztett (2) bekezdése az új illetékességi okokkal tartalmilag sem lenne összeegyeztethető.