Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2022.2.44 A település vadászterületnek nem minősülő közigazgatási belterületén az ott megtelepedett vadászható állat által okozott kárért a vadászatra jogosult nem tartozik kártérítési felelősséggel [1996. évi LV. tv. (Vtv.) 8. § (2) bek., 75/A. §, 2013. évi V. tv. (Ptk.) 6:563. §].

Kapcsolódó határozatok:

Pécsi Járásbíróság P.21209/2019/29., Pécsi Törvényszék Pf.20358/2020/7., Kúria Pfv.20122/2021/7. (*BH 2022.2.44*)

***********

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes 2016. május 15-én kora reggel a város belterületén 30 km/óra sebességgel haladt a személygépkocsijával, amikor egy, az úttest jobb oldaláról, az azt szegélyező fás, bokros területről kiugrott őzsutával ütközött. Ennek következtében az őzsuta elpusztult, míg a felperes személygépkocsijának az első lökhárítója összetört, a jobb első fényszórója és a gépjárművet borító fólia bevonata megsérült.

[2] Az elhullott vad elszállításáról az alperes intézkedett.

[3] A kérdéses útszakaszon megengedett legnagyobb sebesség 30 km/óra, ott a felperes haladási irányából vadveszélyt jelző tábla nincs kihelyezve.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[4] A felperes keresetében a gépjárműben bekövetkezett kár megtérítésére kérte kötelezni az alperest.

[5] Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az elsőfokú ítélet és a másodfokú közbenső ítélet

[6] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

[7] Határozatának indokolásában felhívta a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény (a továbbiakban: Vtv.) 2. §-át, 8. § (2) bekezdés a) pontját és 75/A. § (1)-(2) bekezdéseit, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 6:539. §-át és 6:563. §-át.

[8] Mivel az alperes érvelése szerint önmagában az elhullott vad elszállításának ténye a felelősségét már csak azért sem alapozta meg, mert a baleset helyszínéhez más vadásztársaság vadászterülete is közel található, ezért az elsőfokú bíróság elsődlegesen azt vizsgálta, hogy a vad az alperes vadászterületéről váltott-e ki. E körben pedig annak a tanúvallomással bizonyított ténynek tulajdonított jelentőséget, hogy "egy őzsuta élettere és egyben mozgástere 500 méter-1 kilométer, így ez a vad valószínűleg ezen a területen született, itt találta meg életterét, egyszerűen városi vad lehetett". Ebből azt a következtetést vonta le, hogy az a terület, amelyről az őzsuta kiváltott, az alperes - nem vadászható - vadászterülete.

[9] A felróhatóságot egyik fél részéről sem tartotta megállapíthatónak. Az alperes esetében figyelemmel volt arra, hogy az érintett közigazgatási terület belterület, a város északi közigazgatási határáig terjed. Értékelte továbbá azt az ugyancsak tanúvallomással bizonyított tényt, hogy az alperesnek a kérdéses városrész fás, bokros területein kialakult vad élővilágról tudomása volt, és bár e probléma megoldása érdekében az illetékes hatóságokkal egyeztetéseket folytatott, azok nem vezettek eredményre, az itt élő vadak kilövésére pedig a terület lakott jellege miatt engedélyt nem kaphatott. A felperes által hiányolt közlekedési jelzőtábla kihelyezésének elmaradását azért nem tartotta az alperesnek felróhatónak, mert a vonatkozó útügyi műszaki előírás szerint a "szabadon élő állatok" jelzőtáblát olyan útszakaszon kell elhelyezni, ahol az utat rendszeresen használt vadcsapás keresztezi. Ezzel szemben rögzítette, hogy a szóban forgó útszakaszon vadcsapás nincs, és az egy forgalmas lakóövezethez tartozik, ahol a rendőrség tájékoztatása szerint más vad által okozott baleset nem volt.

[10] Jóllehet az alperes az érdemi védekezésében azt állította, hogy a felperes az ütközést megelőzően gépjárművével túllépte a megengedett legnagyobb sebességet, mivel az ennek megállapítása érdekében szükséges szakértői bizonyítás költségeit felhívás ellenére nem előlegezte meg, ezért az elsőfokú bíróság a szakértői bizonyítást mellőzte, és az ebből fakadó bizonyítatlanság következményeit az alperes terhére értékelte. Ennek megfelelően a baleset bekövetkezését a felperesnek sem tartotta felróhatónak. Figyelembe vette továbbá, hogy a felperes a rendőri jelentés szerint is az útszakaszon megengedett legnagyobb sebességgel haladt.

[11] A felperesnek azt a hivatkozását, hogy a lakott területen vaddal történt ütközés az alperes ellenőrzési körében felmerült rendellenességnek minősül, a következők miatt nem találta megalapozottnak. Utalt arra, hogy az említett rendellenesség meghatározása szakkérdés, és bár erről az anyagi pervezetés körében a feleket tájékoztatta, a felperes a szakértői bizonyítás elrendelését nem indítványozta. Hangsúlyozta továbbá, hogy önmagában a vad közúton való megjelenése nem értékelhető a vadásztársaság fokozott veszéllyel járó tevékenysége körében bekövetkezett rendellenességként (BH 2000.401.). Emiatt azt állapította meg, hogy a vadnak az adott területen való megjelenése - főként azért, mert "ez a vad itt született, itt találta meg életterét" - önmagában nem rendellenes.

[12] Mivel pedig rendellenességet a felperes részéről sem tartott megállapíthatónak, arra a következtetésre jutott, hogy mindkét fél a maga kárát viseli. Erre figyelemmel a keresetet elutasította.

[13] A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és megállapította, hogy "az alperes kártérítési felelőssége a felperessel szemben, a 2015. május 5-én a vaddal való ütközéssel okozati összefüggésben bekövetkezett gépkocsi károsodások kapcsán fennáll". A kereseti követelés összegszerűsége vonatkozásában az elsőfokú bíróságot a per új tárgyalására és új határozat hozatalára utasította.

[14] Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást csupán a felperes személygépkocsijának forgalmi rendszáma tekintetében pontosította.

[15] Rámutatott: az elsőfokú bíróság helyesen hívta fel a Vtv. 8. § (2) bekezdését és a 75/A. § (1)-(2) bekezdéseit, valamint a Ptk. 6:539. §-át és 6:563. §-át, amelyek alapján helytállóan állapította meg, hogy a veszélyes üzemek találkozása miatt a kártérítési felelősség a felróhatóságon, annak hiányában a rendellenességen alapul.

[16] Kiemelte, hogy a Ptk. 6:539. § (1) bekezdése szerinti felróhatóság igazolása nem kimentési bizonyítás, azaz annak kell bizonyítania a másik fél felróhatóságát, aki hivatkozik rá. Ehhez képest - egyetértve az elsőfokú bíróság által e körben kifejtett indokokkal - rögzítette, hogy felróhatóság sem a felperes, sem az alperes részéről nem volt megállapítható.

[17] Ezt követően a Ptk. 6:539. § (2) bekezdésének megfelelően vizsgálandó rendellenesség vonatkozásában kifejtette, hogy az - az elsőfokú bíróság anyagi pervezetésétől és az elsőfokú ítéletben foglaltaktól eltérően - nem szakkérdés, ezért annak eldöntéséhez szakértő igénybevételére nem volt szükség.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!