Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2004.7.286 A betéti társaság szervezeti képviselője által adott az a meghatalmazás, amely a társaság képviseletét teljeskörűen a kültagra ruházza, érvénytelen [1988. évi VI. tv. 98. §].

A felperes az 1995. augusztus 9-én aláírt adásvételi szerződéssel eladta az I. r. alperesnek a b.-i ingatlanát 10 000 000 Ft vételárért. Ugyanezen a napon kötött adásvételi szerződéssel eladta az I. r. alperesnek egy másik, ugyancsak b.-i ingatlanának 2/3 tulajdoni illetőségét 6 500 000 Ft vételárért. A felek külön szerződésben abban állapodtak meg, hogy a fenti két ingatlanon az I. r. alperes egy kétlakásos lakóházat épít, amelyek közül egy lakás a telek tulajdonjoga ellenében a felperes tulajdonába kerül. Az adásvételi szerződést az I. r. alperes képviseletében annak kültagja, K. D. írta alá. Az illetékes földhivatal az ingatlan-nyilvántartásba az I. r. alperes tulajdonjogát a fenti adásvételi szerződések alapján mindkét ingatlan tekintetében bejegyezte.

Az I. r. alperes 1996. január 19-én kölcsönszerződést kötött az V. r. alperessel, amely szerint az V. r. alperes 1997. január 1-jei lejáratra 8 000 000 Ft kölcsönt nyújt az I. r. alperesnek. A kölcsönszerződést az akkor már az I. r. alperes nevén álló fenti két ingatlanra alapított jelzálogjog biztosította. A jelzálogjogot a földhivatal az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezte. Az V. r. alperes a követelését a VI. r. alperesre, a VI. r. alperes pedig a II. r. alperesre engedményezte.

A felperes és az I. r. alperes az 1995. augusztus 9-én kelt adásvételi szerződést 1996. szeptember 10-én felbontották, a földhivatal a felperes tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba visszajegyezte. Felbontották az 1999. május 6-án létrejött adásvételi szerződést is. Ez utóbbi szerződés felbontását azzal indokolták, hogy az I. r. alperes a lakásépítési és az eladó részére történő átadási kötelezettségének nem tudott eleget tenni, ezért a vevő részéről egyik ingatlan vételárának kiegyenlítésére sem került sor, a felperes mint eladó egyik ingatlanért sem kapott ellenértéket.

A szerződések felbontását az I. r. alperes képviseletében ugyanaz a K. D. kültag írta alá, aki az adásvételi szerződések megkötésekor is eljárt az I. r. alperes képviseletében. Ez utóbbi ingatlan tulajdonjogának visszajegyzésére az ingatlan-nyilvántartásban már nem került sor.

Az I. r. alperes ellen felszámolási eljárás indult, annak kezdő időpontja 1999. május 25-e volt. Az I. r. alperes szervezeti képviselője a felszámoló részére olyan értelmű nyilatkozatot tett, miszerint az adásvételi szerződések felbontására irányuló megállapodások megkötésekor az I. r. alperes képviseletében eljáró K. D. álképviselőként járt el. Nevezett a szerződések felbontására irányuló megállapodás megkötésére a szervezeti képviselőtől sem írásban, sem szóban meghatalmazást nem kapott és az eljárását a szervezeti képviselő utóbb sem hagyta jóvá, így a szerződések felbontása iránti megállapodások az I. r. alperest nem kötik.

A felperes a keresetében annak megállapítását kérte, hogy az I. r. alperessel 1995. augusztus 9-én kötött adásvételi szerződések sem jöttek létre érvényesen, tekintve, hogy az I. r. alperes nevében eljáró K. D.-nek e szerződések megkötésére sem volt a szervezeti képviselőtől írásbeli meghatalmazása. Az 1994. február 2-án kelt általános megbízás a Gt. 98. §-ába ütközött, ezért a képviseleti jog legitimálására nem alkalmas. Kérte az eredeti állapot helyreállításának, ezen belül a perbeli ingatlan 2/3 tulajdoni illetősége tulajdonjogának a nevére történő visszajegyzését. A II-VI. r. alpereseket pedig mindennek tűrésére kérte kötelezni.

Az I. r. alperes a kereset elutasítását kérte. Nem vitatta, hogy az adásvételi szerződések megkötésekor K. D. álképviselőként járt el, állítása szerint az álképviselő eljárását az 1996. január 19-én kelt nyilatkozatában írásban jóváhagyta, ezzel az adásvételi szerződések érvényesen létrejöttek.

A II-VI. r. alperesek védekezést nem terjesztettek elő.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy a felperes és az I. r. alperes között 1995. augusztus 9-én a perbeli ingatlanokra kötött adásvételi szerződések érvénytelenek. Megkereste ezért a Fővárosi Kerületek Földhivatalát, hogy a perbeli ingatlan 2/3 tulajdoni illetőségére a felperes tulajdonjogát az eredeti állapot helyreállítása jogcímén jegyezze vissza. A II-VI. r. alpereseket mindezek tűrésére kötelezte. Abból indult ki, hogy az 1988. évi VI. törvény (Gt.) 98. §-a szerint a társaság képviseletére kültag nem jogosult. K. D. ezért kültagként az I. r. alperesnek csupán a szervezeti képviselőtől származó meghatalmazás alapján a Ptk. 219. §-ának (1) bekezdése szerinti képviselője lehetett volna.

K. D. azonban írásbeli meghatalmazást a szervezeti képviselőtől nem kapott, ezért ha az lenne is megállapítható, hogy szóbeli meghatalmazással rendelkezett, ez képviseletre nem jogosította fel. Nevezett a Ptk. 223. §-ának (1) bekezdése és 365. §-ának (3) bekezdése értelmében csak írásbeli meghatalmazás alapján járhatott volna el a szerződések megkötésekor. Mivel az I. r. alperes szabályszerű meghatalmazás hiányában az adásvételi szerződéseket nem írta alá, a felperes által aláírt szerződések kizárólag szerződési ajánlatnak minősültek, amely ajánlat írásbeli elfogadása az I. r. alperes részéről nem történt meg. A Ptk. 211. §-ának (1) bekezdése szerint a felperes ajánlati kötöttsége az I. r. alperes beltagjának az álképviselő eljárását jóváhagyó nyilatkozatát megelőzően megszűnt. Az adásvételi szerződések a Ptk. 217. §-ának (1) bekezdése szerint érvénytelenek, ezért a Ptk. 237. §-ának (1) bekezdése értelmében kell az érvénytelenség jogkövetkezményeként az eredeti állapotot helyreállítani. Az eredeti állapot helyreállítása az I. r. alperes tulajdonjogának az ingatlan-nyilvántartásból való törlésével és a felperes tulajdonjogának visszajegyzésével érhető el. A II. és VI. r. alpereseket mindezek tűrésére kötelezte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!