BH+ 2005.10.438 I. Az embercsempészés tettese, aki ellenérték fejében a határon átcsempészett személyek továbbszállítását, illetőleg célba-juttatását végzi [Btk. 218. § (1) bek.].
II. Bűnszervezet megállapítására akkor kerülhet sor, ha a terheltek cselekményei a büntetőtörvényben meghatározott ismérveknek maradéktalanul megfelelnek és ezen ismérvek megállapíthatóságához szükséges tényeket a tényállás hiánytalanul tartalmazza [Btk. 137. § 8. pont].
Az elsőfokú bíróság a 2001. december 19. napján kelt ítéletével a III. r. terheltet 43 rb. embercsempészés bűntette miatt 2 évi - végrehajtásában 4 évi próbaidőre felfüggesztett -börtönbüntetésre és 2 évi "B" kategóriájú közúti járművezetéstől eltiltásra;
a III. r. terheltet 35 rb. embercsempészés bűntette miatt 1 év 6 hónapi - végrehajtásában 3 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre és 2 évi "B" kategóriájú közúti járművezetéstől eltiltásra;
az V. r. terheltet 43 rb. embercsempészés bűntette miatt 1 év 8 hónapi - végrehajtásában 3 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre és 2 évi "B" kategóriájú közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte.
A másodfokú bíróság a 2002. december 10. napján kelt 1 ítéletével az elsőfokú ítéletet a következők szerint változtatta meg:
A III. r. terhelt 43 rb. embercsempészés bűntetteként elkövetett cselekményét 43 rb. bűnszervezet tagjaként elkövetett embercsempészés bűntettének minősítette. A börtönbüntetést 2 év 6 hónapra súlyosította és a III. r. terheltet 3 évi közügyektől eltiltásra is ítélte. A börtönbüntetés végrehajtásának felfüggesztésére vonatkozó rendelkezést mellőzte.
A IV. r. terhelt 35 rb. embercsempészés bűntetteként elbírált cselekményét 35 rb. bűnszervezet tagjaként elkövetett embercsempészés bűntettének minősítette. A börtönbüntetést 2 évre súlyosította. A IV. r. terheltet 3 évi közügyektől eltiltásra is ítélte. A börtönbüntetés végrehajtásának felfüggesztésére vonatkozó rendelkezést mellőzte.
Az V. r. terhelt 43 rb. embercsempészés bűntetteként értékelt cselekményét 43 rb. bűnszervezet tagjaként elkövetett embercsempészés bűntettének minősítette. A börtönbüntetést 2 év 3 hónapra súlyosította. Az V. r. terheltet 3 évi közügyektől eltiltásra is ítélte. A börtönbüntetés végrehajtásának felfüggesztésére vonatkozó rendelkezést mellőzte.
A bíróságok által megállapított tényállás lényege a következő:
A III. r. terhelt 2001. április végén megismerkedett egy József nevű férfival, akit taxijában szállított. Ez a férfi felhívta őt azzal, hogy Budapestre kellene külföldi személyeket szállítani és még további taxikra is lenne szükség. Találkoztak a IV. r. és az V. r. terhelttel, akik szintén taxisok voltak. A fuvardíjat előre megkapták és 11 külföldi személyt Budapestre szállítottak, ahol őket egy arabul beszélő férfi várta. Pár nap múlva további 12 külföldi személyt szállítottak a határ mellől a terheltek díj ellenében B.-re. 2001. május 21-én a III. és V. r. terhelt 8 külföldi személyt, majd 2001. június 8-án további 12 külföldi személyt szállítottak a határ melletti szárítótól B.-re. 2001. június 13-án a terheltek további 11 személyt szerettek volna a szárítótól a már említett módon díjfizetés ellenében B.-re szállítani. A külföldi személyek megkezdték a beszállást a taxikba, amikor a határőrök a cselekmény további folytatását megakadályozták.
A terheltek tudatában voltak annak, hogy a határt illegálisan átlépő személyek továbbszállításában vesznek részt.
A jogerős bírósági határozatokkal szemben a III. r. terhelt és védője, a IV. és az V. r. terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt. A felülvizsgálati indítványokban azt sérelmezték, hogy a másodfokú bíróság terhükre a "bűnszervezet tagjaként" elkövetést megállapította és a minősített esetnek megfelelően szabott ki büntetést. Ez egyrészt azért volt törvénysértő, mert a terheltek nem bűnszervezet tagjaként jártak el, másrészt pedig, amikor a cselekményt a másodfokú bíróság jogerősen elbírálta, akkor már a Btk. az embercsempészésnek ezt a minősített esetét nem ismerte. A másodfokú bíróság tehát a Btk. 2. §-ának helytelen alkalmazásával döntött úgy, hogy a terheltekkel szemben a Btk.-nak az elkövetéskor hatályos rendelkezéseit alkalmazza. A törvényes eljárás az elbíráláskor hatályos Btk. rendelkezés alkalmazása lett volna, ez esetben pedig a bűnszervezet tagjaként elkövetés, mint minősítő körülmény nem lett volna megállapítható. Az indítványokban arra is hivatkoztak, hogy a terheltek nem tudtak arról, hogy a határt meg nem engedett módon átlépett személyeket szállítanak tovább.
A felülvizsgálati nyilvános ülésen a védők a hangsúlyt a bűnszervezet téves megállapításának sérelmezésére helyezték, a III. r. terhelt védője a járművezetéstől eltiltás mellőzését és a gépkocsik elkobzására vonatkozó rendelkezés megváltoztatását, és a gépkocsik kiadását is kérte, a IV. r. terhelt védője az elsőfokú ítélet rendelkezéseinek megfelelő döntést kért, az V. r. terhelt védője is a gépkocsik elkobzásának mellőzése mellett érvelt.
A Legfőbb Ügyészség az átiratában a felülvizsgálati indítványokat alaptalannak tartva az indítványokkal támadott bírósági határozatok hatályában fenntartását indítványozta. A nyilvános ülésen azonban a Legfőbb Ügyészség képviselője az indítványokkal támadott határozatok hatályon kívül helyezését, és azt indítványozta, hogy a Legfelsőbb Bíróság maga hozzon a törvénynek megfelelő, az elsőfokú bíróság bűnszervezetet, mint minősítő körülményt mellőző ítéletével egyező határozatot.
A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati indítványokat az alábbiak szerint találta alaposnak:
A felülvizsgálati eljárásban a jogerős bírósági határozatokban megállapított tényállás az irányadó [Be. 420. § (1) bekezdés]. E tényállás részét képezi az a megállapítás, hogy a terheltek a határt illegálisan átlépő külföldi személyeket szállították tovább, és erről tudtak. A felülvizsgálati indítvány tehát abban a részében, amelyben a terheltek szándékosságát a tényálláson keresztül támadja, a törvényben kizárt.
A bűnösség megállapítására törvénysértés nélkül került sor. A törvény helyes értelmét tükröző bírói gyakorlat szerint az embercsempészésnek tettese az, aki az ellenérték fejében a határon átcsempészett személyek továbbszállítását, illetőleg célba juttatását végzi (BH 1996.460).
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!