Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2005.10.438 I. Az embercsempészés tettese, aki ellenérték fejében a határon átcsempészett személyek továbbszállítását, illetőleg célba-juttatását végzi [Btk. 218. § (1) bek.].

II. Bűnszervezet megállapítására akkor kerülhet sor, ha a terheltek cselekményei a büntetőtörvényben meghatározott ismérveknek maradéktalanul megfelelnek és ezen ismérvek megállapíthatóságához szükséges tényeket a tényállás hiánytalanul tartalmazza [Btk. 137. § 8. pont].

Az elsőfokú bíróság a 2001. december 19. napján kelt ítéletével a III. r. terheltet 43 rb. embercsempészés bűntette miatt 2 évi - végrehajtásában 4 évi próbaidőre felfüggesztett -börtönbüntetésre és 2 évi "B" kategóriájú közúti járművezetéstől eltiltásra;

a III. r. terheltet 35 rb. embercsempészés bűntette miatt 1 év 6 hónapi - végrehajtásában 3 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre és 2 évi "B" kategóriájú közúti járművezetéstől eltiltásra;

az V. r. terheltet 43 rb. embercsempészés bűntette miatt 1 év 8 hónapi - végrehajtásában 3 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre és 2 évi "B" kategóriájú közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte.

A másodfokú bíróság a 2002. december 10. napján kelt 1 ítéletével az elsőfokú ítéletet a következők szerint változtatta meg:

A III. r. terhelt 43 rb. embercsempészés bűntetteként elkövetett cselekményét 43 rb. bűnszervezet tagjaként elkövetett embercsempészés bűntettének minősítette. A börtönbüntetést 2 év 6 hónapra súlyosította és a III. r. terheltet 3 évi közügyektől eltiltásra is ítélte. A börtönbüntetés végrehajtásának felfüggesztésére vonatkozó rendelkezést mellőzte.

A IV. r. terhelt 35 rb. embercsempészés bűntetteként elbírált cselekményét 35 rb. bűnszervezet tagjaként elkövetett embercsempészés bűntettének minősítette. A börtönbüntetést 2 évre súlyosította. A IV. r. terheltet 3 évi közügyektől eltiltásra is ítélte. A börtönbüntetés végrehajtásának felfüggesztésére vonatkozó rendelkezést mellőzte.

Az V. r. terhelt 43 rb. embercsempészés bűntetteként értékelt cselekményét 43 rb. bűnszervezet tagjaként elkövetett embercsempészés bűntettének minősítette. A börtönbüntetést 2 év 3 hónapra súlyosította. Az V. r. terheltet 3 évi közügyektől eltiltásra is ítélte. A börtönbüntetés végrehajtásának felfüggesztésére vonatkozó rendelkezést mellőzte.

A bíróságok által megállapított tényállás lényege a következő:

A III. r. terhelt 2001. április végén megismerkedett egy József nevű férfival, akit taxijában szállított. Ez a férfi felhívta őt azzal, hogy Budapestre kellene külföldi személyeket szállítani és még további taxikra is lenne szükség. Találkoztak a IV. r. és az V. r. terhelttel, akik szintén taxisok voltak. A fuvardíjat előre megkapták és 11 külföldi személyt Budapestre szállítottak, ahol őket egy arabul beszélő férfi várta. Pár nap múlva további 12 külföldi személyt szállítottak a határ mellől a terheltek díj ellenében B.-re. 2001. május 21-én a III. és V. r. terhelt 8 külföldi személyt, majd 2001. június 8-án további 12 külföldi személyt szállítottak a határ melletti szárítótól B.-re. 2001. június 13-án a terheltek további 11 személyt szerettek volna a szárítótól a már említett módon díjfizetés ellenében B.-re szállítani. A külföldi személyek megkezdték a beszállást a taxikba, amikor a határőrök a cselekmény további folytatását megakadályozták.

A terheltek tudatában voltak annak, hogy a határt illegálisan átlépő személyek továbbszállításában vesznek részt.

A jogerős bírósági határozatokkal szemben a III. r. terhelt és védője, a IV. és az V. r. terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt. A felülvizsgálati indítványokban azt sérelmezték, hogy a másodfokú bíróság terhükre a "bűnszervezet tagjaként" elkövetést megállapította és a minősített esetnek megfelelően szabott ki büntetést. Ez egyrészt azért volt törvénysértő, mert a terheltek nem bűnszervezet tagjaként jártak el, másrészt pedig, amikor a cselekményt a másodfokú bíróság jogerősen elbírálta, akkor már a Btk. az embercsempészésnek ezt a minősített esetét nem ismerte. A másodfokú bíróság tehát a Btk. 2. §-ának helytelen alkalmazásával döntött úgy, hogy a terheltekkel szemben a Btk.-nak az elkövetéskor hatályos rendelkezéseit alkalmazza. A törvényes eljárás az elbíráláskor hatályos Btk. rendelkezés alkalmazása lett volna, ez esetben pedig a bűnszervezet tagjaként elkövetés, mint minősítő körülmény nem lett volna megállapítható. Az indítványokban arra is hivatkoztak, hogy a terheltek nem tudtak arról, hogy a határt meg nem engedett módon átlépett személyeket szállítanak tovább.

A felülvizsgálati nyilvános ülésen a védők a hangsúlyt a bűnszervezet téves megállapításának sérelmezésére helyezték, a III. r. terhelt védője a járművezetéstől eltiltás mellőzését és a gépkocsik elkobzására vonatkozó rendelkezés megváltoztatását, és a gépkocsik kiadását is kérte, a IV. r. terhelt védője az elsőfokú ítélet rendelkezéseinek megfelelő döntést kért, az V. r. terhelt védője is a gépkocsik elkobzásának mellőzése mellett érvelt.

A Legfőbb Ügyészség az átiratában a felülvizsgálati indítványokat alaptalannak tartva az indítványokkal támadott bírósági határozatok hatályában fenntartását indítványozta. A nyilvános ülésen azonban a Legfőbb Ügyészség képviselője az indítványokkal támadott határozatok hatályon kívül helyezését, és azt indítványozta, hogy a Legfelsőbb Bíróság maga hozzon a törvénynek megfelelő, az elsőfokú bíróság bűnszervezetet, mint minősítő körülményt mellőző ítéletével egyező határozatot.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati indítványokat az alábbiak szerint találta alaposnak:

A felülvizsgálati eljárásban a jogerős bírósági határozatokban megállapított tényállás az irányadó [Be. 420. § (1) bekezdés]. E tényállás részét képezi az a megállapítás, hogy a terheltek a határt illegálisan átlépő külföldi személyeket szállították tovább, és erről tudtak. A felülvizsgálati indítvány tehát abban a részében, amelyben a terheltek szándékosságát a tényálláson keresztül támadja, a törvényben kizárt.

A bűnösség megállapítására törvénysértés nélkül került sor. A törvény helyes értelmét tükröző bírói gyakorlat szerint az embercsempészésnek tettese az, aki az ellenérték fejében a határon átcsempészett személyek továbbszállítását, illetőleg célba juttatását végzi (BH 1996.460).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!