Tippek

Pertörténet AI-összegzése

Az AI egy per teljes lefolyását, tehát az ügyben született valamennyi (első-, másodfokú, felülvizsgálati, alkotmánybírósági stb.) határozatot összefoglalja egy rövid, jól strukturált dokumentumban.
Bővebben »

AI-csevegés a jogszabállyal

Szabadszöveges kérdéseket tehetünk fel a jogszabályoknak. A válaszokat a Mesterséges Intelligencia a jogszabály normaszövegét értelmezve fogja megadni.
Bővebben »

Elgépelés kijavítása AI-jal

Ha esetleg elgépelte a keresett kifejezést, kijavítja Önnek az AI!

Bővebben »

AI-szinonimák a keresésben

Kereséskor az "AI-szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

Bővebben »

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

Bővebben »

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. Bővebben »

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). Bővebben »

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

Bővebben »

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

Bővebben »

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

Bővebben »

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

Bővebben »

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

Bővebben »

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. Bővebben »

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

Bővebben »

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

Bővebben »

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

Bővebben »

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

Bővebben »

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

Bővebben »

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

Bővebben »

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

Bővebben »

BH 1991.10.389 A társaság tagjainak belső vitája önmagában nem minősül olyan fontos oknak, amely alapja lehetne a társaságból történő kizárásnak [1988. évi VI. tv. 78. § (1) bek.]

A peres felek az 1989. november 7-én alakult "A. X" Betéti Társaság tagjai. V. Gy. I. r. alperes mint a társaság képviselője 1990. március 8-án kelt levélben közölte a felperessel, hogy a további harmonikus együttműködésre nem lát lehetőséget. A közgyűlésen határozatot hoztak a felperesnek a társaságból való kizárásáról. A határozathozatal után jegyzőkönyvbe foglalták azt a felhívást, hogy a felperes adja át a nála levő társasági vagyont.

A felperes keresetében a kizárást kimondó határozat hatályon kívül helyezését kérte arra hivatkozással, hogy a társaságból való kizárásnak feltételei nem állanak fenn.

Az I-II. r. alperesek a kereset elutasítását kérték. Védekezésükben előadták, hogy a felperes veszélyeztette a társaság működését azzal, hogy többszöri felszólítás ellenére visszatartotta a nála levő társasági vagyont, kizárása ennek a fontos oknak közlésével történt. A III. r. alperes a kereset teljesítését nem ellenezte.

Az elsőfokú bíróság ítéletével hatályon kívül helyezte az 1990. március 16-án kelt, a felperes kizárását kimondó közgyűlési határozatot. Kötelezte az I. és a II. r. alpereseket, hogy fizessenek meg a felperesnek 7000 forint perköltséget. Döntését az 1988. évi VI. tv. 78. §-a (1) bekezdésének azzal a rendelkezésével indokolta, amely szerint a tagot a társaság többi tagja fontos okból kizárhatja a társaságból, de a kizárást az ok megjelölésével kell közölni. Tényként állapította meg, hogy a felperes kizárásáról szóló közgyűlési határozatban nem szerepel a kizárás oka. Megállapította, hogy nem is áll fenn olyan fontos ok, amely alapja lehetne a felperes társaságból történő kizárásának. Az a feltárt körülmény, hogy a gazdasági társaság tagjai között vita van, nem fogadható el kizárási Okként. A törvényi feltételek hiányában ezért a felperesnek a társaságból való kizárása nem volt jogszerű.

Az ítélet ellen az I. és II. r. alperes fellebbezett, előadva, hogy az elsőfokú bíróság a helyesen megállapított tényállásból téves jogkövetkeztetést vont le.

A felperes ellenkérelmében az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!