Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1992.4.247 I. A tartásdíj címén megítélt pénztartozás késedelmes teljesítése esetén az adóst kamatfizetési kötelezettség terheli [Csjt. 31. § (5) bek., 69/A. § (2) bek., 69/B. §, 69/C. §, 69/D. § (1) bek., Ptk. 301. § (1) bek.].

II. A végrehajtás nem lehet terhesebb, mint maga az ítéleti rendelkezés [14/1979. (IX. 17.) IM r. 3. § d) pont, PK 226. sz.].

A D. Városi Bíróság az 1989. április 21-én kelt előzetesen végrehajtandó és 1989. május 27-én első fokon jogerőre emelkedett ítéletével arra kötelezte az alperest, hogy az 1977. szeptember 15-én született Csaba és az 1979. március 5-én született Hajnalka nevű gyermekei tartására 1988. október 1. napjától a bérköltség és az érdekeltségi alap terhére, valamint egyéb juttatások címén kifizetett valamennyi díjazásának 25-25%-át, legalább azonban gyermekenként 1032 forintot a felperesnek fizessen meg.

Az 1988. október 1. napja és az ítélet meghozatala közötti időre, tehát 1989. április 30. napjáig a városi bíróság a tartásdíjhátralék összegét 14 448 forintban állapította meg, amelynek megfizetésére 1989. május 1. napjától kezdődően a folyó tartásdíj mellett 20 hónapi, havi egyenlő részletekben teljesítendő részletfizetést engedélyezett az alperes javára.

A jogosult az 1990. augusztus 22-i beadványában a jogerős ítélet által megállapított tartásdíjhátralék teljes összegére nézve kérte a végrehajtás elrendelését. A városi bíróság az 1990. október 5-én kibocsátott végrehajtási lappal 12 600 forint lejárt tartásdíjra a végrehajtást elrendelte.

A végrehajtást kérő az 1990. október 25-én előterjesztett beadványában a kibocsátott végrehajtási lap kiegészítését kérte, mégpedig a középarányos időponttól, 1989. január 15-től 1989. május 26-ig évi 8%-os, az azt követő időre pedig a teljes tőke utáni évi 20%-os kamatfizetési kötelezettség és a végrehajtási költségeinek megállapítása, valamint az előzetes végrehajthatóság feltüntetése iránt.

A városi bíróság végzésével - egyéb rendelkezések mellett - a kiegészítésre irányuló kérelmet a kamatfizetési kötelezettség vonatkozásában elutasította. Indokolása szerint a Ptk. 301. §-ának (1) bekezdése a pénztartozás esetére rendelkezik úgy, hogy a kötelezett a késedelembe esés időpontjától az egyébként kamatmentes tartozás után is köteles kamatot fizetni. Utalva a Csjt. 66. §-ának (3) bekezdésében foglaltakra a továbbiakban kifejtette, hogy a kötelezett választása szerint a saját háztartásában természetben vagy havonként pénzben nyújthatja a tartást, ez pedig azt jelenti, hogy a tartásdíj a természetbeni szolgáltatás ellenértéke, melyre a Ptk. 301. §-ának (1) bekezdése nem alkalmazható.

A végzés ellen a végrehajtást kérő fellebbezett, hivatkozott arra, hogy a bíróság által megállapított tartásdíj pénztartozás, melyre a Ptk. szabályait kell alkalmazni, így az elutasításban írt hivatkozás a Csjt. rendelkezéseire nem fogadható el.

A megyei bíróság végzésével az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. Indokait elfogadva azt kiegészítette azzal, hogy mivel a tartásra kötelezett választása szerint teljesítheti természetben vagy pénzben tartási kötelezettségét, és csak a jogosultnak van lehetősége arra, hogy pénzbeni teljesítést követelhessen, a kizárólag jogosulti igény alapján megállapított tartási mód a tartási kötelezettséget nem változtatja a Ptk. szabályai alá tartozó pénzköveteléssé.

A kamatfizetési kötelezettség tárgyában hozott jogerős végzés ellen emelt törvényességi óvás alapos.

A Csjt. 66. §-ának (3) bekezdése a rokoni tartás általános rendjét szabályozza, de a tartásra kötelezettnek a tartás módjára vonatkozó választási lehetősége a gyermektartáson kívül eső rokontartási kötelezettség körében is csak addig áll fenn, amíg a tartás módját - akár a jogosult kérelmére is - a bíróság jogerős vagy előzetesen végrehajtható határozatával kötelező módon nem rendezi.

A gyermektartásdíj-fizetési kötelezettség speciális szabályait a Csjt. 69/A. §-ának (2) bekezdése rögzíti, eszerint pedig a gyermeket gondozó szülő a tartást természetben, a különélő szülő elsősorban pénzben szolgáltatja. A Csjt. 69/D. §-ának (1) bekezdése azt is kimondja, hogy a tartásra köteles személy akkor is kötelezhető tartásdíj fizetésére, ha a gyermek az ő háztartásában él ugyan, de tartásáról nem gondoskodik. A tartásdíj fizetése ebben az esetben is pénzbeni teljesítést jelent.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!