1064/1995. (VII. 6.) Korm. határozat
a villamosenergia-ipari társaságok privatizációs pályázati feltételeiről
1. A Kormány a villamosenergia-iparág pályázati kiírásának alapelveit a melléklet szerint állapítja meg.
Felelős: | privatizációért felelős miniszter |
Határidő: | a tenderkiadásra 1995. augusztus 5. |
2. A Kormány egyetért azzal, hogy a villamosenergia-iparág hatékonyságának növelése érdekében a termelői oldal szerkezetváltását meg kell kezdeni, és a privatizációs pályázatok kiírásában az erőművi fejlesztések időbeni megvalósítását kötelezettségként kell előírni.
Felelős: | ipari és kereskedelmi miniszter |
privatizációért felelős miniszter | |
Határidő: | folyamatos |
Melléklet az 1064/1995. (VII. 6.) Korm. határozathoz
1. A pályázat kiírója
Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Részvénytársaság
2. A pályázati felhívás jellege
a) Nyílt pályázat
A pályázaton szakmai befektetők - külföldi és belföldi jogi személyek, valamint a pályázati ajánlattétel céljából alapított egyesülések (konzorcium) - vehetnek részt.
A konzorcium szakmai befektető nélkül nem alakulhat, a konzorcium tagjainak felelőssége egyetemleges, a közöttük lévő szerződést a Kiírónak be kell mutatniuk.
A pályázónak a pályázat beadásának időpontjában tőkeerőben minimálisan a megpályázni kívánt társaság, illetve társaságok saját tőkéjével megegyező vagyonnal kell rendelkeznie.
A pályázóval szembeni további elvárás, hogy a pályázónak szakmai felkészültségét kell bizonyítania, minimálisan a vásárolni kívánt társasággal vagy társaságokkal megegyező (áramszolgáltatók, erőművek) vállalatok üzemeltetési tapasztalatával kell rendelkeznie.
b) A pályázat egyfordulós.
c) A kiírás feltétele
A kiírás feltétele, hogy a jogi és szabályozási környezet kidolgozása megfelelő határidőben elkészüljön, beleértve 1997. január 1-jéig elérendő áremelés és annak ütemének pontos időrendjét is.
A pályázati kiírás alapelveinek jóváhagyásával egy időben a privatizációs ütemterv elfogadása is szükséges, amelyet majd a pályázati kiíráshoz mellékelünk. Az információs memorandumok időbeni elkészítéséhez, valamint ezen belül a jogi és gazdasági környezet leírásához szükséges a jogszabályi környezet megfelelő időbeni kidolgozása.
3. Az értékesítendő tulajdoni hányad
Az értékesítendő tulajdoni hányadokat a villamosenergia-ipari társaságok privatizálásáról szóló 1114/1994. (XII. 7.) Korm. határozat módosításáról szóló 1063/1995. (VII. 6.) Korm. határozat jelöli ki.
Az áramszolgáltatói területen szakmai befektető egyéni indulása esetén maximum 2 társaságot nyerhet el, konzorcium pedig maximum 3 áramszolgáltatót nyerhet el. Az erőművi területen szakmai befektető egyéni indulása esetén maximum 2 társaságot nyerhet el, konzorcium pedig maximum 3 erőmű társaságot nyerhet el, de az erőművi ajánlat mértéke nem haladhatja meg a jelenlegi, 1995. évi összes erőművi kapacitás 30%-át, azaz mintegy 2100 MW-ot.
Az ajánlattevő, aki áramszolgáltatóra és erőműre is egyaránt pályázott, az együttesen egyéni indulás esetén maximum 2-2 társaságot nyerhet el, és az MVM Rt.-ben nem szerezhet meg 10%-nál nagyobb tulajdoni részesedést. Egy adott konzorcium esetében az áramszolgáltatói és erőművi ajánlattétel maximuma 3-3 társaság, és az MVM Rt.-ben konzorcium nem szerezhet tagonként 10%-nál nagyobb tulajdoni hányadot.
Konzorciumban történő indulás esetén szakmai befektető csak egy konzorciumban szerepelhet.
A pályázati kiírásban az erőművi fejlesztéseket és azok időben megvalósítását kötelezettségként kell megjelölni, amely a pályázati feltételek része lesz, és a kiértékelés szempontjainak egyik meghatározó elemeként kerül figyelembevételre. Azon társaságoknál, ahol az építési engedély a fejlesztések céljára rendelkezésre áll, ott annak megvalósítására az ajánlatban, valamint az üzleti elképzelésben a befektetést konkrét időponttal szerepeltetni kell.
Az Értékesítési Szerződés és Részvényesi Megállapodás teljeskörűen tartalmazni fogja az értékesítő és a befektető jogait és kötelezettségeit, ennek keretein belül a befektetőnek a fejlesztések megvalósításán túlmenően kötelezettséget kell vállalnia
- a projekt maradéktalan megvalósítására,
- a kedvezményes munkavállalói részvényvásárlás megvalósítására, illetve tudomásul vételére,
- a kisebbségi ÁPV Rt. részvénytulajdon további értékesítésének hozzájárulására,
- a meglévő munkavállalói megállapodások elfogadására,
- a befektetőnek kötelezettséget kell vállalnia arra, hogy részvényeit legalább 5 évig nem idegeníti el, amely kötelezettség alól a stratégiai befektetők részére az ÁPV Rt. Igazgatósága - a Magyar Energia Hivatal főigazgatójával és az ipari, kereskedelmi és idegenforgalmi miniszterrel egyetértésben - felmentést adhat. A részvényértékesítés feltétele, hogy az új tulajdonos feleljen meg az eredeti pályázati feltételeknek és vállalja az eredeti befektető szerződéses kötelezettségeit.[3]
4. Pályázati felhívás megjelenésének tervezett helye
A pályázat meghirdetésre kerül: a Népszabadságban, a Magyar Hírlapban, a Financial Timesban, a Modern Power Systemben, a Brennstoff-Warme-KraftB (BWK) című napilapokban, illetve folyóiratokban.
5. A pályázat beadásának időpontja
A pályázat beadásának időpontja a pályázati felhívás megjelenését követő 45 nap.
6. Az elbírálás tervezett időpontja
Az elbírálás a tenderbontást követő 15 nap.
7. A Bíráló Bizottság tagjai
A Bíráló Bizottság tagjai:
- ÁPV Rt. képviselők (3 fő, az elnököt is beleértve),
- Ipari és Kereskedelmi Minisztérium képviselője,
- Pénzügyminisztérium képviselője,
- Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium képviselője,
- Magyar Energia Hivatal képviselője,
- Versenyhivatal képviselője,
- MVM Rt. képviselője az áramszolgáltatói és erőművi társaságok értékesítésének esetére.
A Bíráló Bizottságban az érintett társaság ügyvezető igazgatója véleményezési jogkörrel szerepeljen.
Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.
Az ÁPV Rt. tanácsadói meghívásos alapon, szavazati jog nélkül vesznek részt a Bíráló Bizottság értekezletein.
A Bíráló Bizottság a pályázat eredményéről előterjesztést tesz az ÁPV Rt. igazgatósága részére, a döntést az ÁPV Rt. igazgatósága hozza meg.
8. Fizetési mód
A pályázat lezárásakor a részvények ellenértéke a vonatkozó megállapodások kölcsönös aláírásával a nyertes kötelezettséget kell vállaljon arra, hogy 8 banki munkanap alatt fizetési kötelezettségének eleget tesz. A részvények a teljesítés után kerülnek átadásra.
9. Biztosítékrendszer
A pályázó köteles a pályázat benyújtásával egyidejűleg az ajánlatában lévő részvénycsomag névértékének 1%-át a kiírási dokumentációban meghatározandó bankoknál, illetve pénzintézeteknél készpénzben letétbe elhelyezni, és azt letétben hagyni a megállapodást követő 8 banki munkanapig. Az átutalásról szóló igazolást az ajánlathoz mellékelni kell.
10. A bírálat szempontjai
a) Az árajánlat nagysága.
b) A megvásárolni kívánt részvénycsomag nagysága.
c) A vállalt tőkeemelés nagysága.
d) Az áramszolgáltatói és erőművi társaságok együttes megvásárlására tett ajánlatokat előnyben kell részesíteni.
e) A szerződés tartalmára tett megjegyzések.
f) A vevő által kért garanciális igények.
g) Üzleti elképzelések.
h) A monopolhelyzet oldását célzó feltételek.
A villamosenergia-iparban áramszolgáltatói és erőművi tevékenység monopolisztikus tevékenység, amelyet a Magyar Energia Hivatal felügyel, a termelés és elosztás, valamint a szállítás a piaci viszonyokat tekintve hatóságilag szabályozott, valamint az ajánlattételi korlátozás is oldja, illetve véd a monopolhelyzet kialakulásától.
11. Az osztalék megosztása
Tekintettel arra, hogy az értékesítés december 15-éig kerül lebonyolításra, az 1995. évi osztalékra a befektető igényt tarthat, amely a tulajdoni aránynak megfelelően az adózott eredményből kerül kifizetésre az 1995. évi mérlegzáró közgyűlés után.
Lábjegyzetek:
[1] Módosította az 1103/1996. (X. 16.) Korm. határozat 2. pontja. Hatályos 1996.10.16.
[2] Módosította az 1103/1996. (X. 16.) Korm. határozat 2. pontja. Hatályos 1996.10.16.
[3] Megállapította az 1131/1996. (XII. 23.) Korm. határozat 1. pontja. Hatályos 1996.12.23.