Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2000.336 A csődeljárás befejezetté nyilvánítása során a csődegyezség megfelelősége körében a bíróság vizsgálódási lehetősége kötött, csak a törvényi minimumra terjed ki. A csődegyezség jóváhagyása a vagyonfelügyelő hatáskörébe tartozik. A csődegyezség bírósági eljáráson kívül kötött polgári jogi egyezség [1997. évi XXVII. tv.-nyel módosított 1991. évi IL. tv. (többször mód. Cstv.) 14. § (3) és (5) bek., 20. § (1) bek. a) és b) pont, 21. § (3) bek.].

Az elsőfokú bíróság végzésével az adós elleni csődeljárást befejezettnek nyilvánította, a vagyonfelügyelő díját 12 634 250 Ft + áfa összegben állapította meg. Kötelezte az adóst ennek, valamint az államnak 20 000 Ft eljárási illeték megfizetésére. Végzésének indokolásában utalt arra, hogy az adós 1999. április 8-án kérte a csődeljárás elrendelését, a fizetési haladék igénybevételéhez a szükséges hitelezői egyetértést megkapta. 1999. október 8-án csődegyezségi tárgyalást tartott. A tárgyaláson a jogszabály által meghatározott arányban részesedő hitelezők az egyezség megkötéséhez hozzájárultak, és az egyezség a csődeljárásban meghatározott feltételeknek megfelelő volt, azt a vagyonfelügyelő jóváhagyta, így az elsőfokú bíróság a csődeljárást az 1991. évi IL. törvény 21. §-ának (3) bekezdése alapján befejezetté nyilvánította.

Az elsőfokú bíróság végzése ellen két hitelező nyújtott be fellebbezést.

Az O. Bank Részvénytársaság hitelező kérte a végzés megváltoztatását, mivel az egyezség az 1991. évi IL. törvény 21. §-ának (2) bekezdése alapján nem megfelelő: kérte a csődeljárás megszüntetését és az adós elleni, felfüggesztett felszámolási eljárás folytatásának elrendelését. Álláspontja szerint a kényszeregyezség nem megfelelő, mert az adós semmilyen elképzelést nem vázolt fel arról, miként képzeli el a fizetőképességének a megőrzését. Az adós nem adott magyarázatot arra, miért csak az M. M. Kft.-nek adott az ingatlanvagyonból, a többi hitelezőnek pedig miért üzletrészt ajánlott fel. A K. Kft. mint az adós tulajdonosa által felajánlott üzletrész értéke a 0 Ft-hoz közelít. Ezért indokoltan kérte a bíróságot, hogy a valós üzletrészérték megjelölésére kötelezze az adóst. Az adós, amikor vételi jogot engedett a D. Kft. részére, színlelt ügyletet kötött. Kérte az általa indított csődbűntett miatt a jelen eljárás felfüggesztését a büntetőeljárás jogos befejezéséig.

A D. Kereskedőház Korlátolt Felelősségű Társaság hitelező fellebbezésében kérte az elsőfokú bíróság új eljárásra való utasítását, a nem megfelelő egyezségre tekintettel csődeljárást megszüntető végzés hozatalát és a felfüggesztett felszámolási eljárás folytatásának az elrendelését. Azzal érvelt, hogy az adós egyszemélyes társaság, amely a Gt. 173. §-ának (1) bekezdése szerint a saját üzletrészét nem szerezheti meg, így az egyezség nem felel meg az 1991. évi IL. törvény 19. §-ának (5) bekezdésében írt feltételeknek. Az adós az egyezségben vállalt kötelezettségét nyilvánvalóan nem tudja teljesíteni.

A fellebbezésekre a vagyonfelügyelő, az adós és több hitelező észrevételt tett.

A vagyonfelügyelő kérte az elsőfokú bíróság végzésének a helybenhagyását. Hivatkozott arra, hogy a vagyonfelügyelő a tárgyaláson jelen volt, vizsgálta az 1991. évi IL. törvény 9. §-ának (4) bekezdésében, 18. §-ában foglaltak szerint az eljárást, és így hagyta jóvá az egyezséget. Megállapítható volt a jelenlévő hitelezők száma, továbbá az 1991. évi IL. törvény 9. §-ának (4) bekezdésében írt lejárt hitelezői követelések, illetve a le nem járt hitelezői követelések jogosultjainak száma, valamint az, hogy az előzőknek több mint a fele, az utóbbiaknak több mint egynegyede egyetértett a fizetési haladék igénybevételével. E hitelezőknek az összes követelése elérte az összes hitelezői követelés kétharmadát, ezért a vagyonfelügyelő jóváhagyta a csődegyezséget. Szakértők bevonásával megállapította, hogy nem minősül színlelt ügyletnek a D. Kft. javára engedett vételi jog. A szerződés nem minősül az 1991. évi IL. törvény 14. §-a (3) bekezdésének e) pontjában írtak szerint keresettel megtámadható szerződésnek. Az adós tulajdonosa által felajánlott üzletrész értéke pedig - a terhekre tekintettel - nem állapítható meg.

A C. Kft. hitelező észrevételében előadta, hogy egyetért a fellebbezésekben foglaltakkal, a csődegyezséghez maga sem járult hozzá, de tudomásul vette azt.

A D. A. Kft. hitelező észrevételezte, amennyiben a színlelt ügyletek bebizonyosodnak, egyetért az O. Bank Rt. fellebbezésében foglaltakkal, mert akkor vagyonelvonás következett be. A csődegyezséghez nem járult hozzá, de tudomásul vette azt.

Az APEH hitelező észrevételezte, hogy egyetért az O. Bank Rt. fellebbezésében foglaltakkal; az adós nem vázolta a jövőbeli fizetőképességének tartós helyreállítását. Nem sorolták a nagy hitelezők közé. A csődegyezségi javaslat hátrányosan tett különbséget a hitelezők között a három nagy csoportba való besorolással.

Az adós ellenkérelmében kérte az elsőfokú bíróság végzésének a helybenhagyását. Álláspontja szerint a fizetőképesség megőrzését szolgáló program megfelel a vele szemben támasztott követelményeknek. A csődegyezséget a hitelezők a szükséges arányban elfogadták, így e döntés a többi hitelezőre kiterjed. A vételi jog átruházása a jogszabályoknak megfelel. Tudomása szerint nincs folyamatban a büntetőeljárás, amelyre a hitelező hivatkozott, a nyomozás elrendelésére nem került sor. A csődegyezség rendezésére a szükséges előkészületek folyamatban vannak, a cég már megszerezte a saját 125 000 000 Ft-os összegű törzsbetétjéhez igazodó üzletrészét, mely a csődeljárás jogerős befejezetté nyilvánítása esetén átadásra kerül a meghatározott hitelezők részére.

A D. Kereskedőház Kft. hitelező észrevételt tett a vagyonfelügyelő beadványára. Álláspontja szerint a vagyonfelügyelőnek az egyezség tartalmi megfelelőségét is vizsgálnia kellett volna, különösen a hitelezői jogok jóhiszemű gyakorlatát. Az adós vagyontárgyai közül a jól értékesíthető ingatlant kizárólag azok a hitelezők kapták, akiknek hozzájárulására "technikai" szempontból szükség volt. Így a csődegyezség a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése szerint semmis.

A hitelezők fellebbezése nem alapos.

Az elsőfokú bíróság a rendelkezésére álló adatok alapján helyesen állapította meg a tényállást, és helyes az arra alapított jogi döntése is. A hitelezők a fellebbezésükben nem hoztak fel olyan új tényt vagy bizonyítékot, amely alkalmas lenne az elsőfokú bíróság érdemben helyes döntésének a megváltoztatására.

A jelen ügyben a lényegesen az 1997. évi XXVII. törvénnyel is módosított, a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi IL. tv. (többször mód. Cstv.) rendelkezései alkalmazandók. A törvény 21. §-ának (3) bekezdése szerint, ha a csődegyezség megfelel a törvényben foglaltaknak, a bíróság végzéssel a csődeljárást befejezettnek nyilvánítja.

Az elsőfokú bíróság a jogszabályban foglaltaknak megfelelően vizsgálta a létrejött csődegyezséget mind a tartalmi, mind a formai követelmények vonatkozásában. A hitelezői fellebbezések a formai követelmények vonatkozásában nem, hanem a tartalmi részt illetően támadták az egyezséget. Ez utóbbi vonatkozásában azonban egyrészt a bíróság vizsgálódási lehetősége kötött, az csupán a többször mód. Cstv. 20. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontjában foglalt törvényi minimumra terjed ki, másrészt amennyiben a bíróság kifogás formájában már döntött a fellebbezésben foglaltak tárgyában, az ismét már nem bírálható el a csődeljárást befejezetté nyilvánító végzés elleni fellebbezés folytán. Mint azt helyesen állapította meg az elsőfokú bíróság, az egyezség tartalmazta a jogszabályban előírt tartalmi kellékeket. A tartalmi kellékek valódiságának, helytállóságának vizsgálata meghaladja a csődeljárásban eljáró bíróság hatáskörét. Az egyezség jóváhagyása a vagyonfelügyelő hatáskörébe tartozik. A fizetőképesség helyreállítását, illetve megőrzését szolgáló programnak a tartalmát a hitelezők fogadják el, így annak vizsgálata ugyancsak nem tartozik a bíróság hatáskörébe. Nem folytathat le bizonyítási eljárást a bíróság a vagyontárgyak értékére nézve, ezt a jóváhagyás keretében ugyancsak a vagyonfelügyelő kíséri figyelemmel. A többször mód. Cstv. 14. §-ának (5) bekezdése szerint, amennyiben a vagyonfelügyelő nem a kellő gondossággal jár el, a kötelezettségeinek a megszegésével okozott kárért a polgári jogi felelősség általános szabályai szerint felel. A Legfelsőbb Bíróság a Bírósági Határozatok 1997. évi 9. számában 453. szám alatt közzétett eseti döntésében rámutatott arra, hogy a csődegyezség megkötésére nem a bíróság előtt kerül sor, azt nem a bíróság hagyja jóvá. Emiatt a következetes bírói gyakorlat ezt az egyezséget - csakúgy, mint minden bíróság előtt kötött egyezséget - polgári jogi, mégpedig bírósági eljáráson kívül kötött polgári jogi egyezségnek tekinti. Abban a felek - a csődtörvényben megjelölt kötelező tartalmi elemek mellett - szabadon állapodhatnak meg. Erre tekintettel a D. Kereskedőház Kft. hitelező, amenynyiben az az álláspontja, hogy a csődegyezség nem felel meg a Ptk. 240. §-ában foglaltaknak, a szerződés (csődegyezség) semmisségének a megállapítását és az eredeti állapot helyreállítását - amelyet észrevételében is kért -, az arra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróság előtt keresettel kérheti.

Az O. Bank Rt. hitelező fellebbezésében foglaltak már kifogás tárgya volt. Az elsőfokú bíróság végzésével elbírálta a sérelmezett D. Kft. részére engedélyezett vételi jogra vonatkozó kifogást. A többször mód. Cstv. 16. §-ának (4) bekezdése nem enged fellebbezést a végzés ellen, így a határozat jogerős. Az abban foglaltak kötik a bíróságot, az újabb elbírálás tárgya nem lehet. E vonatkozásban is irányadó azonban, hogy amennyiben a hitelező színlelt ügyletet állít, azt ugyancsak keresettel támadhatja meg bíróság előtt.

A fentiekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a többször mód. Cstv. 6. §-ának (2) bekezdése folytán megfelelően alkalmazandó Pp. 259. §-ára figyelemmel, a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján az elsőfokú bíróság végzését, lényegében helyes indokaira tekintettel, helybenhagyta. (Legf. Bír. Fpk. VIII. 30 813/2000. sz.)