Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 1999.53 A munkavállalónak a rendes munkaidejét meghaladóan a munkáltató által ellenőrzötten és igazoltan teljesített többlet-munkaidejét - túlóra-engedély hiányában is - túlmunkaidőként kell számításba venni. Önmagában a munkahelyen a munkaidő lejártát követően történt tartózkodás azonban túlmunkavégzés megállapítására nem szolgálhat [Mt. 127. §].

Felperes az alperesi intézmény vendéglátó részlegének volt a vezetője, aki keresetében az 1992-1993. években végzett túlóráinak ellenértéke megfizetésére kérte kötelezni a munkáltató alperest.

A munkaügyi bíróság ítéletével az alperest meghatározott összeg, annak kamatai megfizetésére kötelezte.

A munkaügyi bíróság megállapította, hogy a felperes a jelenléti íven feltüntetett adatok szerint 1992. május 1-jétől 1993. április 30-ig terjedő időben a munkahelyen jelentősen több időt töltött el, mint ami a rendes munkaideje volt, és ezt felettese is igazolta az aláírásával. Ezért a munkaügyi bíróság marasztalta az alperest.

A munakügyi bíróság ítéletét az alperes fellebbezése folytán a másodfokú bíróság ítéletével helybenhagyta. A másodfokú bíróság a szakértői véleményt a jelenléti ívek adatai alapján aggálytalannak találta, ezért annak figyelembevételével a marasztalást jogszerűnek minősítette, tekintettel arra is, hogy a felperes elrendelési bizonylat nélkül ugyan, de a munkáltató tudtával ténylegesen túlmunkát végzett.

A jogerős ítélet ellen az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, és a jogszabályoknak megfelelő új határozat hozatalát kérte. Különösen azt sérelmezte, hogy a jogerős ítélet egyes nem ellenőrzött jelenléti ívek alapján is figyelembe vett túlórákat, és nem vizsgálta, hogy a munkahelyi többletjelenlétre egyáltalán szükség volt-e a munkáltató érdekében.

Egyes jelenléti íveken kizárólag a felperes aláírása szerepel, azt felettesei nem hagyták jóvá. Ezért e részben a felperes nem bizonyította, hogy az alperes szempontjából szükségesen és hasznosan túlmunkát teljesített. Önmagában a munkahelyen a munkaidő lejártát követően történt tartózkodás túlmunkavégzés megállapítására alapul nem szolgálhat.

Egyebekben azonban a jogerős ítélet a bizonyítékok mérlegelésével állapította meg, hogy a felperes az alperes által ellenőrzötten és igazoltan, a szakvéleményben feltüntetett többlet-munkaidőket "dolgozta le", így ezeket külön túlóra-engedély nélkül, megalapozottan és törvénysértés nélkül vette túlmunkaidőként számításba a jogerős ítélet.

Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a másodfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, és a munkaügyi bíróság ítéletét annyiban változtatta meg, hogy a marasztalás tőkeösszegét megfelelően csökkentette és egyebekben az ítéletet helybenhagyta. (Legf. Bír. Mfv.II.10.717/1996. sz.)