32000R2707[1]

A Bizottság 2707/2000/EK rendelete (2000. december 11.) az iskolai tanulók tejjel és egyes tejtermékekkel való ellátására irányuló közösségi támogatás tekintetében az 1255/1999/EK tanácsi rendelet alkalmazásával kapcsolatos szabályok megállapításáról

A BIZOTTSÁG 2707/2000/EK RENDELETE

(2000. december 11.)

az iskolai tanulók tejjel és egyes tejtermékekkel való ellátására irányuló közösségi támogatás tekintetében az 1255/1999/EK tanácsi rendelet alkalmazásával kapcsolatos szabályok megállapításáról

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a legutóbb az 1670/2000/EK rendelettel ( 1 ) módosított, a tej- és tejtermékpiac közös szervezéséről szóló, 1999. május 17-i 1255/1999/EK tanácsi rendeletre ( 2 ) és különösen annak 15. cikkére,

(1)

Az iskolai tanulók tejjel és egyes tejtermékekkel való ellátása tekintetében a legutóbb az 1587/96/EK rendelettel ( 3 ) módosított 804/68/EGK tanácsi rendelet ( 4 ) és - többek között - a legutóbb az 1958/97/EK rendelettel ( 5 ) módosított 1842/83/EGK tanácsi rendelet ( 6 ) helyébe az 1255/1999/EK rendelet lépett. Az új közösségi támogatási rendszer és a szerzett tapasztalatok miatt módosítani és egyszerűsíteni kell a legutóbb a 2235/97/EK rendelettel ( 7 ) módosított, az iskolai tanulók csökkentett árú tejjel és tejtermékekkel való ellátására vonatkozó általános szabályok megállapításáról szóló 1842/83/EGK tanácsi rendelet alkalmazására vonatkozó részletes szabályokról szóló, 1993. december 10-i 3392/93/EK bizottsági rendeletet ( 8 ). Az egyértelműség érdekében az említett rendeletet át kell dolgozni.

(2)

A támogatásnak az óvodákra és az általános iskolákra kell irányulnia, a tagállamok döntik el, hogy a középiskolák részesüljenek-e a támogatásból. Az irányítás egyszerűsítése érdekében ki kell zárni a támogatásból azon tanulók tejfogyasztását, akik iskolai szünidei táborokban vesznek részt.

(3)

Nehézségek mutatkoznak a tanulóknak felszolgált ételek elkészítéséhez felhasznált, támogatásban részesített tejtermékek ellenőrzése tekintetében, továbbá úgy tűnik, hogy ez az eszköz nem hatékony a támogatási rendszer céljainak megvalósításához. A támogatást ezért a tanulóknak kiosztott termékekre kell korlátozni.

(4)

A támogatott termékek listáján előnyben kell részesíteni egyes olyan alapvető tejtermékeket, amelyek fogyasztása nélkülözhetetlen a piaci egyensúly megtartásához. A Közösségben mutatkozó eltérő fogyasztási szokások figyelembevétele érdekében a tagállamok számára lehetővé kell tenni, hogy bizonyos alacsony zsírtartalmú termékeket és sajtokat is választhassanak.

(5)

Az 1670/2000/EK rendelettel módosított 1255/1999/EK rendelet 14. cikkének (3) bekezdése új, az irányár 75 %-át kitevő támogatási mértéket határoz meg a teljes tej tekintetében, más termékek esetében pedig a termék tejösszetevőinek megfelelő mértéket állapít meg. E szabályok alapján meg kell határozni a különböző termékek támogatásának mértékét.

(6)

A támogatás kifizetését illetően meg kell határozni a kérelmezők számára előírt követelményeket, és meg kell állapítani a kérelmek benyújtására vonatkozó szabályokat, az illetékes hatóságok által elvégzendő ellenőrzéseket, és meg kell állapítani a kifizetési eljárást. A rendszer irányításának egyszerűsítése érdekében ösztönözni kell a több iskola nevében kérelmet benyújtó szervezetek működését.

(7)

Az 1255/1999/EK rendelet 14. cikkének (4) bekezdése alapján 0,25 liter tej az az egy tanulóra számított legnagyobb napi mennyiség, amelyre támogatás adható. Meg kell határozni a tej és az egyéb termékek közötti egyenértékűséget.

(8)

Meg kell állapítani a támogatási rendszer ellenőrzési szabályait annak érdekében, hogy az átvevők által fizetett ár megfelelően tükrözze a nyújtott támogatást, és hogy a támogatott termékek a tervezett módon kerüljenek felhasználásra.

(9)

Ezt a rendeletet 2001. január 1-jétől kell alkalmazni, mivel ez az új támogatási rendszer hatálybalépésének az időpontja, és így az illetékes hatóságoknak elég idejük lesz arra, hogy az új rendelkezések alkalmazására felkészüljenek.

(10)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Tej és Tejtermékek Irányítóbizottságának véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Cél

E rendelet megállapítja az 1255/1999/EK rendelet alkalmazásának szabályait, annak 14. cikke alapján az oktatási intézményekben tanulók bizonyos tejtermékekkel való ellátására irányuló közösségi támogatás tekintetében.

2. cikk

Kedvezményezettek

(1) A támogatás kedvezményezettjei a következő oktatási intézmények valamelyikébe rendszeresen járó tanulók:

a) a tagállam illetékes hatósága által igazgatott vagy elismert óvoda vagy más iskolára felkészítő intézmények;

b) általános iskolák;

c) középiskolák (ha a tagállam így dönt).

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott kedvezményezettek valamennyi iskolai napon részesülnek a támogatásból. A szünidőket nem tartalmazó iskolai napok teljes számát az iskolafenntartóknak vagy az oktatási intézményeknek kell megerősíteniük. Az oktatási intézmény vagy annak iskolafenntartója által szervezett szabadidős táborokban tartózkodó tanulók az ott-tartózkodás ideje alatt nem részesülnek támogatásban.

(3) A támogatás feltétele, hogy az intézmény vagy adott esetben az iskolafenntartó írásban vállaljon kötelezettséget az illetékes hatóság felé, hogy a támogatott tejtermékeket ételek elkészítéséhez nem használja fel.

Amennyiben azonban a tagállam megfelelően megindokolja, a Bizottság engedélyezheti a tagállam számára, hogy az első albekezdést ne alkalmazza.

3. cikk

(1) A tagállamok az I. mellékletben felsorolt, támogatásra jogosult termékekre fizethetnek támogatást.

(2) Franciaország tengerentúli megyéiben a csokoládéval vagy egyéb módon ízesített tej tejporból készített tej is lehet.

(3) Az I. kategóriájú termékek esetében a tagállamok kilogrammonként legfeljebb 5 mg fluor hozzáadását engedélyezhetik.

(4) Támogatás csak akkor adható az e rendelet I. mellékletében felsorolt termékekre, ha a termékek megfelelnek a 852/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 9 ) és a 853/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 10 ) követelményeinek, különösen az engedélyezett létesítményben történő előállításra és a 853/2004/EK rendelet II. mellékletének I. szakaszában meghatározott azonosító jelölésre vonatkozó követelményeknek.

4. cikk

A támogatás mértéke

(1) A támogatási rátákat a II. melléklet tartalmazza.

(2) Az (1) bekezdéstől eltérve, ha a támogatás nagyobb, mint a szállító eladási ára a támogatás levonása előtt, a támogatást úgy csökkentik, hogy a kérdéses termék árát ne haladja meg.

(3) Amennyiben az euróban megadott támogatási mérték megváltozik, a hónap első napján érvényes mértéket kell alkalmazni az adott hónapban szállított valamennyi mennyiségre.

A 2006/2007-es tanévre vonatkozóan azonban a június első napján hatályos támogatási mérték alkalmazható július hónapra is abban az esetben, ha a tagállamban a tanév júliusban ér véget.

(4) Ha a szolgáltatott mennyiséget literben fejezik ki, az 1,03 együtthatót kell alkalmazni a kilogrammra történő átváltáshoz.

5. cikk

(1) Az 1255/1999/EK rendelet 14. cikkének (4) bekezdésében említett 0,25 literes maximális mennyiségre vonatkozó követelménynek való megfelelés érdekében a kérelemben szereplő időszak során támogatásra jogosult tejtermékek teljes mennyiségét az intézménybe beiratkozott tanulók létszáma alapján kell meghatározni, vagy a 6. cikk (2) bekezdése c) és d) pontjának alkalmazása esetén a törzskönyv alapján.

(2) Az I. mellékletben felsorolt II-VI. kategóriájú termékek esetében a számítás a következő egyenértékeket alkalmazza:

a) II. kategória: 100 kg = 300 kg tej;

b) III. kategória: 100 kg = 765 kg tej;

c) IV. kategória: 100 kg = 850 kg tej;

d) V. kategória: 100 kg = 935 kg tej;

e) VI. kategória: 100 kg = 750 kg tej.

6. cikk

A támogatás odaítélésének általános feltételei

(1) A támogatást a 7., 8. és 9. cikknek megfelelően jóváhagyott kérelmezők számára ítélik oda olyan közösségi termékek szolgáltatásáért, amely termékeket abban a tagállamban vásároltak, ahol az oktatási intézmény található.

(2) A támogatást a következők kérhetik:

a) az oktatási intézmény;

b) az iskolafenntartó a területén a tanulók számára kiosztott termékek tekintetében;

c) ha a tagállam úgy rendelkezik, a szállító;

d) ha a tagállam így rendelkezik, a kifejezetten erre a célra létesített, egy vagy több iskola vagy iskolafenntartó nevében eljáró szervezet.

7. cikk

Kérelmezők jóváhagyása

A támogatás kérelmezőit a támogatásra jogosultság céljából annak a tagállamnak az illetékes hatóságának kell jóváhagynia, ahol az az oktatási intézmény található, amely számára a termékeket szolgáltatták.

8. cikk

A jóváhagyás általános feltételei

A jóváhagyás feltétele, hogy a kérelmező írásban vállalja a következő kötelezettségek teljesítését az illetékes hatósággal szemben:

a) a termékeket csak intézménye vagy azon intézmények tanulóinak fogyasztására használja fel, amelyek tekintetében a támogatást kéri;

b) visszafizeti az érintett mennyiségre jogtalanul kifizetett támogatást, amennyiben megállapítást nyer, hogy a termékeket nem a 2. cikkben feltüntetett átvevők számára osztották ki, vagy ha az 5. cikk alkalmazása alapján megállapított mennyiségnél nagyobb mennyiségre fizették ki a támogatást;

c) az alátámasztó okmányokat felszólításra az illetékes hatóságok rendelkezésére bocsátja;

d) lehetővé teszi a helyszíni vizsgálatot.

9. cikk

Egyes kérelmezők jóváhagyásának külön feltételei

(1) Ha a támogatást a szállító kérelmezi, akkor a 8. cikkben meghatározottakon túl írásban a következő kötelezettségeket is vállalnia kell:

a) nyilvántartást vezet, amelyben feltünteti a termékek gyártóit, az oktatási intézmények vagy adott esetben az iskolafenntartók nevét és címét, valamint az ezeknek az intézményeknek eladott vagy szolgáltatott mennyiségeket;

b) aláveti magát a tagállam illetékes testülete által előírt ellenőrzésnek, különös tekintettel a nyilvántartások részletes vizsgálatára.

(2) Ha a támogatást szervezet kérelmezi a 6. cikk (2) bekezdésének d) pontja szerint, akkor a 8. cikkben meghatározottakon túl írásban a következő kötelezettségeket is vállalnia kell:

a) nyilvántartást vezet, amelyben feltünteti a termékek gyártóit vagy szállítóit, az oktatási intézmények vagy adott esetben az iskolafenntartók nevét és címét, valamint az ezen intézményeknek eladott vagy szolgáltatott mennyiségeket;

b) aláveti magát a tagállam illetékes testülete által előírt ellenőrzésnek, különös tekintettel a nyilvántartások részletes vizsgálatára.

10. cikk

Jóváhagyás felfüggesztése és visszavonása

Ha megállapítást nyer, hogy a támogatás kérelmezője már nem felel meg a 8. és 9. cikkben megállapított feltételeknek, vagy nem teljesíti az e rendelet által előírt egyéb kötelezettségeket, a jóváhagyást egytől tizenkét hónapig terjedő időszakra felfüggesztik vagy visszavonják a szabálytalanság súlyosságától függően.

Nem hozható ilyen intézkedés vis maior esetében, vagy ha a tagállam megállapítja, hogy a szabálytalanságot nem szándékosan vagy gondatlanságból követték el, illetve ha a szabálytalanság csekély jelentőségű.

A visszavont jóváhagyás a kérelmező kérésére legalább hat hónapos időtartam után újra kiadható.

11. cikk

Kifizetési kérelmek

(1) Kifizetési kérelmeket a tagállam illetékes hatóságának előírásai szerint kell benyújtani, és azoknak legalább a következő információkat kell tartalmazniuk:

a) a kategória szerint felosztott mennyiségek;

b) az oktatási intézmény vagy az iskolafenntartó neve és címe.

(2) A tagállamok határozzák meg a kérelmek benyújtásának gyakoriságát. A kérelmek egytől hét hónapig terjedő időszakra lehetnek érvényesek a kérelmezett támogatás összegétől függően.

(3) A vis maior esetei kivételével a támogatási kérelmeket azok érvényessége érdekében legkésőbb azt az időszakot követő negyedik hónap utolsó napjáig kell benyújtani, amelyre a kérelmek vonatkoznak.

Ha ez a határidő-túllépés nem több, mint két hónap, a támogatást továbbra is kifizetik, de a következők szerint csökkentik:

a) 5 %-kal, ha a túllépés nem több, mint egy hónap;

b) egyébként 10 %-kal.

(4) A kérelemben megjelölt összegeket az illetékes hatóságok rendelkezésére bocsátott igazoló okmánnyal kell alátámasztani. Az igazoló okmányban elkülönítve kell feltüntetni a mellékletben szereplő leszállított termékek árát, és azok kifizetését nyugtával kell igazolni vagy kifizetési igazolást kell hozzá csatolni.

12. cikk

A támogatás kifizetése

(1) A 11. cikk (4) bekezdésének sérelme nélkül a támogatást a szállítók számára csak akkor fizetik ki, ha:

a) a ténylegesen leszállított mennyiségek nyugtáját bemutatják; vagy

b) a támogatás végleges kifizetése előtt az illetékes hatóság által végzett vizsgálatról szóló jelentés megállapítja a kifizetési követelmények teljesítését; vagy

c) amennyiben a tagállam engedélyezi, bemutatják a szállító számlájának kivonatát, amelyet kizárólag az e rendelet alkalmazásában leszállított mennyiségekért történő kifizetésre használ.

(2) A támogatást az illetékes hatóság a kérelemnek a 11. cikk (3) bekezdése szerinti benyújtási napját követő négy hónapon belül kifizeti, hacsak a jogosultság tekintetében közigazgatási vizsgálatot nem kezdeményeznek.

(3) A tagállamok a támogatás kifizetését és az e rendeletben előírt rendszer irányítását a helyi hatóságokra átruházhatják.

A tagállamok által meghatározott esetekben a helyi hatóságok helyébe olyan, a tagállam által jóváhagyott szövetség is léphet, amelyhez az oktatási intézmények tartoznak.

13. cikk

Előlegfizetés

(1) A tagállamok a megelőlegezett összeg 110 %-ára adott biztosíték ellenében a kérelmezett támogatás összegének megfelelő előleget fizethetnek.

(2) Ha az előleget a szállító kérelmezi, az illetékes hatóság azt a 12. cikk (1) bekezdésében előírt igazoló okmány felmutatása nélkül kifizetheti a szállított mennyiségek alapján. A szállító a kifizetést követő egy hónapon belül továbbítja az illetékes hatóság számára a támogatás végleges kifizetéséhez szükséges dokumentumokat, hacsak ez utóbbi nem készít jelentést a 12. cikk (1) bekezdésének b) pontjában előírtak szerint.

(3) A támogatás végleges kifizetését az adott iskolai év végét követő hatodik hónap végéig kell végrehajtani.

14. cikk

Ellenőrzés

(1) A tagállamok megteszik a szükséges intézkedéseket annak biztosítása érdekében, hogy a kedvezményezett által kifizetett ár megfelelően tükrözze a támogatás összegét.

Ebből a célból a tagállamoknak a területükön forgalmazott és az I. mellékletben felsorolt különböző termékekre meg kell állapítaniuk a tanulók által fizetendő legmagasabb árakat. A tagállamnak a tanév elején, de legkésőbb október 1-jéig, rögzítenie kell a legmagasabb árakat. Amennyiben a tagállam ezeket a termékeket ingyenesen nyújtja, a legmagasabb árak rögzítésére nincs szükség.

(2) A tagállamok elvégzik az e rendelet betartásának biztosításához szükséges ellenőrzéseket.

Az ellenőrzés kiterjed a termék leszállításával kapcsolatos igazoló okmányokra és a kifizethető támogatás alapjául szolgáló legnagyobb mennyiségek betartására.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott ellenőrzéseket helyszíni vizsgálattal egészítik ki, különösen a következők ellenőrzése érdekében:

a) a támogatás hatása a kedvezményezett által fizetett árra és az (1) bekezdésben említett legmagasabb árak betartása;

b) a 9. cikkben említett nyilvántartások;

c) a támogatott termékek e rendeletnek megfelelő felhasználása, különösen ha felmerül a más irányú felhasználás gyanúja;

d) a szállító számára kifizetett ár annak biztosítása érdekében, hogy az a támogatásnál ne legyen alacsonyabb.

15. cikk

Értesítések

(1) A tagállamok e rendelet hatálybalépésétől számított hat hónapon belül értesítik a Bizottságot a rendelet alkalmazására irányuló intézkedésekről, különös tekintettel az elfogadott ellenőrzési rendelkezésekre.

(2) Minden év december 31-e előtt a következőkről küldenek értesítést:

a) azok a mennyiségek, amelyek tekintetében támogatást fizettek az előző tanév alatt, valamint a támogatható legnagyobb mennyiségek;

b) a támogatott termékeknek az iskolákban való kiosztása tekintetében vállalt, a tejtermékekkel kapcsolatos tájékoztatásra és reklámra vonatkozó intézkedések rövid összegzése;

c) a 14. cikk (1) bekezdésének második albekezdésében említett legmagasabb árak az adott tanévre vonatkozóan az azokat alátámasztó indoklással.

16. cikk

Hatályon kívül helyezés

A 3392/93/EK rendelet hatályát veszti.

Az arra a rendeletre történő hivatkozásokat az e rendeletre történő hivatkozásoknak kell tekinteni.

A 3392/93/EK rendelet 3. cikkének (3) bekezdésében megengedett eltérések érvényesek maradnak e rendelet alkalmazásában.

A 3392/93/EK rendelet 6. cikke alapján megadott jóváhagyások érvényesek maradnak e rendelet alkalmazásában.

17. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő hetedik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2001. január 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

I. MELLÉKLET

Közösségi támogatásra jogosult termékek listája

I. kategória

a) hőkezelt tej;

b) hőkezelt tejcsokoládé vagy egyéb ízesítéssel, amely az a) pontban jelzett tejet legalább 90 tömegszázalékban tartalmazza;

c) az a) pontban jelzett tejből előállított joghurt vagy "piimä/filmjölk" vagy "piimä/fil".

II. kategória

Szárazanyag-tartalomra számított legalább 40 tömegszázaléknyi zsírt tartalmazó ízesítetlen ( 11 ), friss és ömlesztett sajt.

III. kategória

Szárazanyag-tartalomra számított legalább 45 tömegszázaléknyi zsírt tartalmazó más sajt, a friss és ömlesztett sajtokon kívül.

IV. kategória

Grana Padano sajt.

V. kategória

Parmigiano-Reggiano sajt.

VII. kategória

Halloumi sajt.

II. MELLÉKLET

Támogatási ráták

a) 18,15 EUR/100 kg az I. termékkategóriában;

b) 54,45 EUR/100 kg a II. termékkategóriában;

c) 138,85 EUR/100 kg a III. termékkategóriában;

d) 154,28 EUR/100 kg a IV. termékkategóriában;

e) 169,70 EUR/100 kg az V. termékkategóriában;

f) 136,13 EUR/100 kg a VI. termékkategóriában.

( 1 ) HL L 193., 2000.7.29., 10. o.

( 2 ) HL L 160., 1999.6.26., 48. o.

( 3 ) HL L 206., 1996.8.16., 21. o.

( 4 ) HL L 148., 1968.6.28., 13. o.

( 5 ) HL L 277., 1997.10.10., 1. o.

( 6 ) HL L 183., 1983.7.7., 1. o.

( 7 ) HL L 306., 1997.11.11., 11. o.

( 8 ) HL L 306., 1993.12.11., 27. o.

( 9 ) HL L 139., 2004.4.30., 1. o.

( 10 ) HL L 139., 2004.4.30., 55. o.

( 11 ) E kategória alkalmazásában az ízesítetlen sajtok a kizárólag tejből származó sajtokat jelentik, elfogadva azt, hogy az előállításukhoz szükséges anyagok adagolhatók hozzájuk, feltéve hogy ezeknek az anyagoknak a használata nem a tej bármely alkotóelemének teljes vagy részleges helyettesítését szolgálja.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32000R2707 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32000R2707&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02000R2707-20080101 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02000R2707-20080101&locale=hu

Tartalomjegyzék