23/2015. (IX. 11.) BM utasítás
a migrációs helyzet kezelésével kapcsolatos feladatokat koordináló központi operatív törzs felállításáról
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontjában meghatározott hatáskörömben eljárva a következő utasítást adom ki:
1. A Központi Operatív Törzs
1. § A migrációs helyzet kezelésével kapcsolatos feladatok összehangolt végrehajtásának támogatása érdekében 2015. szeptember 14-én 8 órakor megalakul a feladatok végrehajtását koordináló központi operatív munkaszerv, a Központi Operatív Törzs.
2. § A Központi Operatív Törzset - a belügyminiszter irányítása mellett - az országos rendőrfőkapitány által az Országos Rendőr-főkapitányság (a továbbiakban: ORFK) hivatásos állományából kijelölt vezető beosztást betöltő személy (a továbbiakban: Parancsnok) vezeti.
3. § A Központi Operatív Törzs 24 órás folyamatos munkarendben működik.
4. § A Központi Operatív Törzs a folyamatos működése alatt a Belügyminisztérium bázisán a Katasztrófavédelmi Koordinációs Tárcaközi Bizottság Nemzeti Veszélyhelyzet-kezelési Központja részére kialakított és felszerelt, folyamatosan működőképes állapotban tartott létesítményben működik.
5. § A Központi Operatív Törzs folyamatos működése alatt
a) az általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerv állományából, az országos rendőrfőkapitány által,
b)[1] az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság állományából az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság főigazgatója által,
c) a büntetés-végrehajtási szervezet állományából a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka által,
d) az Alkotmányvédelmi Hivatal állományából az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatója által,
e) a Terrorelhárítási Központ állományából a Terrorelhárítási Központ főigazgatója által,
f) a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság állományából a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója által
g)[2] a Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi Elemző Központ főigazgatója által
kijelölt szakemberekből álló állománnyal működik.
6. § Az 5. § c)-f) pontjában meghatározott szervek állománya vonatkozásában a Parancsnok dönthet úgy, hogy a folyamatos, 24 órás munkarendtől eltérő munkarendben látja el feladatait.
7. § A Parancsnok a Központi Operatív Törzs működésében történő részvételre felkérheti
1. a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat főigazgatóját,
2. a Nemzeti Védelmi Szolgálat főigazgatóját,
3.[3]
4.[4]
5. a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. vezető tisztségviselőjét,
6. a honvédelmi minisztert,
7. a Miniszterelnökséget vezető minisztert,
8. az igazságügyi minisztert,
9. a külgazdasági és külügyminisztert,
10. a nemzetgazdasági minisztert,
11. az emberi erőforrások miniszterét,
12. a nemzeti fejlesztési minisztert,
13. a Honvéd Vezérkar főnökét,
14. az Országos Mentőszolgálat főigazgatóját,
15. az országos tisztifőorvost,
16. a legfőbb ügyészt,
17. az Országos Bírósági Hivatal elnökét,
18. a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökét,
19. a Nemzeti Közlekedési Hatóság elnökét,
20. a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zártkörűen Működő Részvénytársaság vezető tisztségviselőjét,
21. az Országos Meteorológiai Szolgálat elnökét,
22. a MÁV Magyar Államvasutak Zrt. vezető tisztségviselőjét,
23. a Magyar Közút Nonprofit Zrt. vezető tisztségviselőjét,
24. a BKK Budapesti Közlekedési Központ Zrt. vezető tisztségviselőjét,
25. a Volán Egyesülés vezető tisztségviselőjét,
26. bármely más közigazgatási szerv vezetőjét vagy gazdálkodó szervezet vezető tisztségviselőjét,
27. a válsághelyzet kezelésében részt vevő humanitárius, karitatív szervezet vezetőjét.
8. § A 7. § 1-5. pontjában megjelölt vezető kötelezően, a 7. § 6-27. pontjában megjelölt vezető a közreműködés vállalása esetén a felkérést követően a vezetése, irányítása alatt álló szervezet állományából kijelöli azon szakembereket, akik az 5. § szerinti állandó állomány mellett a Központi Operatív Törzs működésében szükség szerint
a) 24 órás folyamatos munkarendben,
b) időszakos jelleggel, a Parancsnok által meghatározott munkarendben vagy
c) az erre irányuló riasztás esetén
részt vesznek, és a kijelölt szakemberek személyéről és telefonos elérhetőségéről a Parancsnokot tájékoztatja.
9. § A Központi Operatív Törzs adminisztratív feladatait az ORFK hivatali szervezete látja el.
10. § A Központi Operatív Törzs működésének részletes szabályait a Parancsnok által belső szabályzatban kiadott ügyrend állapítja meg.
11. § A Központi Operatív Törzs folyamatos működése során szakmai javaslattevő, valamint a feladatok végrehajtásának összehangolásában részt vevő szervként működik, ennek során
a) végzi a szükséges operatív döntések előkészítését, javaslatot tesz a döntések végrehajtására, figyelemmel kíséri a döntések végrehajtását,
b) részt vesz a migrációs helyzet vagy - elrendelése esetén - a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet kezelésébe bevont erők és a közreműködő szervezetek tevékenységének összehangolásában,
c) a Parancsnok útján tájékoztatja a belügyminisztert a kialakult helyzetről, a megtett intézkedésekről, a bevont erőkről és eszközökről, valamint a migrációs helyzet vagy - elrendelése esetén - a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet kezelésével kapcsolatos további javaslatokról,
d) elemzi és értékeli a kialakult helyzetet, a központi és területi szintű intézkedések bevezetésével kapcsolatos információkat.
12. § A Parancsnok tevékenységét vezetőhelyettesek támogatják. A vezetőhelyetteseket az országos rendőrfőkapitány jelöli ki az ORFK vezető beosztást betöltő állományából. A vezetőhelyettesek a Parancsnok helyettesítése során általános helyettesítési jogkörrel járnak el.
13. § A Központi Operatív Törzs munkáját úgy kell megszervezni, hogy a folyamatos munkarendben történő működése során a Parancsnok és a vezetőhelyettesek közül legalább egy személy mindig szolgálatban legyen.
14. § A Parancsnok vagy szolgálatban lévő helyettese naponta kétszer: 8 órakor és 18 órakor jelentést tesz a belügyminiszter részére a megelőző jelentést követő időszakra vonatkozó,
a) a válsághelyzettel kapcsolatos statisztikai adatokról,
b) a válsághelyzet kezelését érintő lényeges körülményekről, eseményekről, változásokról,
c) a bekövetkezett rendkívüli eseményekről,
d) az esetlegesen felsővezetői döntést igénylő kérdésekről, valamint
e) a belügyminiszter által meghatározott további adatokról.
15. § A 8. § alapján kijelölt szakemberek szükség esetén történő riasztásáról a Központi Operatív Törzs az ORFK Főügyeletén keresztül intézkedik.
16. § A Katasztrófavédelmi Koordinációs Tárcaközi Bizottság Nemzeti Veszélyhelyzet-kezelési Központja részére kialakított létesítmény területére az 5. és 8. § alapján részvételre kijelölt állomány mobiltelefonját az abban tárolt elérhetőségi adatok felhasználhatósága érdekében beviheti, telefonálásra, üzenetküldésre, internetes adatforgalom elérésére azonban nem használhatja, telefonálásra csak a létesítményben működő vezetékes telefont használhatja.
17. § A Központi Operatív Törzs tevékenységében részt vevő személyi állomány élelmezéséhez, pihentetéséhez szükséges feltételekről, valamint a Központi Operatív Törzs működtetéséhez szükséges technikai berendezésekről, rendszerekről a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság gondoskodik.
2. Egyéb, a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzettel kapcsolatos munkaszervezési intézkedések
18. §[5] A Belügyminisztériumban működő államtitkár, helyettes államtitkár, valamint önálló szervezeti egység vezetője, továbbá a belügyminiszter irányítása alatt álló szerv vezetője részére az utasítás hatálybalépését követő 30 napos időszakban - foglalkoztatási jogviszonyától függően - a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény (a továbbiakban: Kttv.) 101-102. §-a vagy a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 143-146. §-a alapján járó alap- és pótszabadság nem kerülhet engedélyezésre. Az utasítás hatálybalépésekor már megkezdett szabadságról történő visszarendelésre csak akkor kell intézkedni, ha a vezető helyettesítése nem biztosított.
19. § A 18. §-ban meghatározott személy általános helyettesítésére jogosult részére az utasítás hatálybalépését követő 30 napos időszakban - foglalkoztatási jogviszonyától függően - a Kttv. 101-102. §-a vagy a Hszt. 143-146. §-a alapján járó alap- és pótszabadság azon napokra nem kerülhet engedélyezésre, amikor a 18. §-ban meghatározott személy - a rá irányadó foglalkoztatási jogviszonyra irányuló szabályozás szerint - egyéb, alap- és pótszabadságon kívüli jogcímen szabadságon tartózkodik, vagy munkavégzési, szolgálatteljesítési kötelezettsége alól mentesül (így különösen ha betegszabadságot, egészségügyi szabadságot vesz igénybe, vagy keresőképtelenség, közeli hozzátartozója halála miatt a munkavégzési kötelezettség alól mentesül).
20. § A belügyminiszter irányítása alatt álló szerv vezetője köteles biztosítani, hogy az általa vezetett szervezet, továbbá az irányítása, felügyelete alatt álló szervezeti egységek vonatkozásában a munkanapokon - folyamatos működési rendben működő szervezeti egységek esetében a naptári napokon - a szervezetet, szervezeti egységet vezető személy vagy általános helyettesei legalább egyikének munkavégzése, szolgálatteljesítése biztosított legyen.
21. § A belügyminiszter irányítása alatt álló szerv vezetője köteles biztosítani, hogy a foglalkoztatási jogviszonyokat szabályozó jogszabályokban szereplő munkaszervezési intézkedések - így különösen készenlét, ügyelet, túlmunka vagy túlszolgálat elrendelése, ideiglenes munkaköri feladatokkal való ellátás - révén a migrációs helyzettel kapcsolatos feladatok végrehajtása érdekében szükséges állomány rendelkezésre álljon.
22. § A Belügyminisztérium és a belügyminiszter irányítása alatt álló szervek állománya részére az utasítás hatálybalépését követő 30 napon belül alap- vagy pótszabadság igénybevétele csak különösen indokolt esetben engedélyezhető. Az állomány a munkában, szolgálatban töltött napokon a munkaidő lejártakor köteles tájékozódni, hogy a munkavégzést befejezheti-e, vagy a rendes munkaidőn túli túlmunka, túlszolgálat elrendelésére kerül sor.
3. Záró rendelkezések
23. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
24. § A Központi Operatív Törzs ügyrendjét a hatálybalépéstől számított 3 napon belül el kell fogadni. Az ügyrend tervezetét a Parancsnok dolgozza ki.
Dr. Pintér Sándor s. k.,
belügyminiszter
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 18/2020. (VIII. 14.) BM utasítás 38. §-a. Hatályos 2020.08.15.
[2] Beiktatta a 14/2016. (VII. 15.) BM utasítás 34. §-a. Hatályos 2016.07.17.
[3] Hatályon kívül helyezte a 14/2016. (VII. 15.) BM utasítás 35. §-a. Hatálytalan 2016.07.17.
[4] Hatályon kívül helyezte a 38/2016. (XII. 29.) BM utasítás 28. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2017.01.01.
[5] Módosította a 26/2020. (XII. 10.) BM utasítás 17. §-a. Hatályos 2020.12.11.